Revíry - destinace ► Amerika ► Aljaška ► Aljaškou na vlastní pěst ► Reportáže ► Jak zabloudit na Aljašce
Aljaška - Aljaškou na vlastní pěst - Reportáže
Jak zabloudit na Aljašce 13.1.2005

Cestou se zastavujeme v malém zaplivaném obchůdku dokoupit zásoby fazolí, párků a repelentu. Na vlastní oči a kapsu se přesvědčujeme, že nákup v osadách vzdálených od větších měst je několikanásobně dražší než v moderních supermarketech. Podle průvodce a "milepostu" nalézáme parkoviště. Sedm mil odsud leží nedostupné peřeje, pod kterými se již několik dní shromažďují lososi a čekají jen na nás. Je červen, poledne a teplota ve stínu se pohybuje okolo 28 C. Komáři z prohřátých rašelinných tůněk se slétají k našemu autu a tak raději chvatně balíme rybářské pruty, plechovku fazolí, láhev s vodou, fotoaparát a repelent. Ostatní věci musí zůstat v autě. Kdybych věděl, co nás následujících sedm mil čeká, zůstal bych tam také.

Nádherná řeka se vine v meandrech spletí rašelinišť, skal a suťových svahů. Razíme si cestu hustou smrčinou i houštinou bříz, chvílemi zkoušíme jít po balvanech na břehu řeky. Komárů stále přibývá, vody v láhvi ubývá a každou chvíli cítíme známý medvědí zápach. Začínám chápat, proč většina zlatokopů putovala aljašskou tajgou v zimě. Tady se v létě opravdu pěšky daleko dojít nedá. Dlouhé meandry řeky nás dohánějí k šílenství, ale krátit si cestu se nevyplácí. Terén je stále více nepřehledný a nám je jasné, že těch deset mil do kempu se asi krapet protáhne. Za čtyři dny nám letí letadlo domů, snad ho stihneme.

Pokračujeme po svých. Po dalších dvou hodinách poskakování mezi trouchnivějícími kmeny borovic a medvědími lejny se blížíme k soutoku. Přes den sem vyjíždějí silné motorové lodě, které přivážejí líné americké rybáře. Je nám jasné, že na jednu z těchto lodí se my prostě musíme dostat.

Martin po čtvrt hodině zdolává lososa červeného (sockeye). Ryba váží asi 3 kg, z moře přitáhla před několika dny, protože zatím nemá typické červené, ale stříbrné zabarvení. Půjčuji si od Martina lehký pstruhový proutek a spíše z dlouhé chvíle prohazuji silný proud při druhém břehu řeky. Cítím, jak těžká plandavka kopíruje dno, náhle prudké škubnutí, zásek a nástraha stojí. Vázka? Ne, zcela jednoznačně poznávám záběr lososa královského. Mám na navijáčku asi šedesát metrů čtyřicítky vlasce . Snad jedině ten vlasec a mohutný jednoháček na konci udice jsou vhodné pro lov "kingů". Asi po třech minutách se vlasec rozjíždí proti proudu, zrychluje, výskok, zatřepání celým tělem, pád do silného proudu a pak se alespoň dvanáctikilová ryba opět "usazuje" kdesi při dně. Snažím se nenechat rybu odpočinout a zvolna ji přitahuji k sobě. Jakmile projeví sebemenší známky výpadu, povoluji.

Jsou čtyři hodiny ráno, máme za sebou asi třicet mil pochodu namáhavým terénem. Sedím na břehu, ohřívám v plechovce od fazolí vodu na čaj a suším promočené boty. Vycházející slunce ozařuje vrcholky smrků, v proudu řeky se občas objeví mohutné lososí tělo. Škoda, že nás za několik hodin odveze pryč některá z motorových lodí, je nám tu fajn.
Reportáž sepsal Zdeněk Edelmann, 13.1.2005