Revíry - destinace ► Amerika ► Argentina ► Ohňová země ► Rybolov
Argentina - Ohňová země - Rybolov
Řeka Rio Grande přivádí křišťálově čistou vodu z hor do zvlněné stepi a dále do Atlantiku. Meandrující řeka vytváří místy peřeje nebo hluboké-tažné pasáže, ale většinou klidně plyne v rozlitinách. Dno je oblázkové nebo štěrkové, řeka je snadno broditelná.
V okolí můžete pozorovat stáda divokých koní, občas zahlédnout polární lišku a s trochou štěstí spatříte i horské kozy.
Mořský pstruh
Když byli před více než 100 lety vysazeni do řeky Rio Grande pstruzi, nikdo nečekal, že je tím dán základ budoucí populaci mořských pstruhů, která svou četností a především velikostí jedinců, bude lákat rybáře z celého světa.
V řece žijí rovněž stacionární pstruzi obecní formy potoční, ale nedorůstají nijak zvlášť atraktivních rozměrů. Tím pravým magnetem je migrující forma pstruha obecného – mořský pstruh.
Mořští pstruzi tráví část roku v oceánu, který je u břehů Ohňové země velmi bohatý na potravu. V prosinci začínají stříbrní mořští pstruzi táhnout do řek, aby nastoupili pouť k trdlištím. Jsou to elegantní a velmi silné ryby, které i po dobu tahu v řece přijímají potravu.
Po několika dnech pobytu ve sladké vodě se pstruzi začínají zbarvovat do zlatova a později do hněda, až získají barvy velmi podobné potočákům, tak jak je známe z našich vod.
Pstruzi se třou po ukončení rybářské sezóny (březen-duben) a pak se opět vrací zpět do moře, aby koncem roku znovu nastoupili cestu proti říčnímu proudu.
Průměrná hmotnost lovených pstruhů v Rio Grande se pohybuje okolo 5-6 kg, ale pravidelně jsou loveny i ryby o hmotnosti 10 kg.
Rekordní kusy dosahují hmotnosti přes 15 kg.
Muškaření - doporučené vybavení
Hostům rybářského pensionu Villa Maria Lodge je k dispozici exkluzivní úsek na dolním toku řeky Rio Grande. Stejně jako na ostatních pasážích řeky i zde je povoleno výhradně muškaření.
Sezóna lovu mořských pstruhů začíná na Rio Grande v prosinci a trvá do začátku dubna – tou dobou je v Ohňové zemi léto, resp. začíná podzim. Přesto by měl rybář počítat s chladným a větrným počasím, ve výbavě žádného muškaře nesmí chybět kvalitní brodicí kalhoty, nepromokavá bunda-větrovka s kapucou a brýle proti sluníčku.
K lovu mořských pstruhů se používají jednoruční i dvouruční muškařské pruty. Jednoruční pruty by měly být délky 9-10 stop, třídy AFTMA 8-9.
Kdo dává přednost dvouručákům, měl by zvolit prut délky 13-15 stop, AFTMA 10-11.
Doporučujeme plovoucí, případně intermediální šňůru a s ohledem na oblibu pstruhů v dlouhých výpadech naviják s kvalitní brzdou a 100 m backingu.
Existují místní vzory mušek, nicméně zde uplatnění najdou tradiční lososí mušky používané pro lov mořských pstruhů a lososů v Evropě a velké pstruhové streamery. Vrcholným zážitkem je za optimálních podmínek lov na suché mušky a mušky brázdící hladinu.