Revíry - destinace ► Austrálie ► Austrálie ► Exmouth ► Způsoby rybolovu
Austrálie - Exmouth - Způsoby rybolovu
Program vícedenních rybářských výprav je koncipován v závislosti na požadavcích hostů-rybářů, s ohledem na aktuální počasí: v rámci několikadenní rybářské plavby je možné více času věnovat trollingu nebo přívlači, vertikální přívlači, případně lovu na přírodní nástrahy.
Kvalitní rybářské vybavení včetně nástrah je hostům na palubě rybářských lodí k dispozici.
Přívlač za jedoucí lodí - trolling
Trolling zaměřený na lov mečounů, marlínů, tuňáků a plachetníků se provozuje na volném oceánu, případně se troluje při přejezdech mezi ostrovy. Dále se při trollingu obvykle loví i koryfény-dorada, makrely a tuňáci.
Hrana pevninského šelfu je zpravidla nejproduktivnějším lovištěm mečounů a marlínů. Hloubky zde z řádově desítek-stovek metrů spadají do hlubin kilometrových. Linie šelfu probíhá 20-50 km západně od pobřeží. Loviště plachetníků jsou v mělčích vodách severně a severovýchodně od pobřeží, blíže k ostrovům, kam se jezdí vláčet nebo lovit vertikální přívlačí.
Pro lov plachetníků se používají 30-50 lbs pruty délky 1,6-2 m se smekacím navijákem a nejméně 400 m vlasce, pro cílený lov mečounů, resp. marlínů (black marlin-Makaira indica, blue marlin-Makaira mazara a striped marlin-Tetrapturus audax) jsou vhodnější multiplikátory a vybavení v kategorii 80-120 liber. Jako nástrahy jsou užívány plastové imitace chobotnic-povrchové nástrahy nebo mrtvé rybky (jehlice ballyhoo, případně malé makrely).
Zcela specifickou disciplínou je hlubinný lov mečounů obecných (broadbill-Xiphias gladius) na přírodní nástrahy driftované na hloubkách 200-500 m.
Povrchová přívlač - popping
Výpravy zaměřené na hladinovou přívlač směřují zpravidla k útesům a souostrovím vzdáleným den-dva plavby od hlavního kotviště a lovišť mečounů, resp. marlínů.
Vláčí se především na hranách korálových útesů, v okolí mělčin, při skalnatých březích ostrovů a v proudících sundech mezi ostrovy. Nejčastěji používané nástrahy jsou hladinové poppy a jerky, případně rychle vláčené wobblery, jigy a gumové nástrahy. Z lodi mohou současně vláčet 3-4 rybáři.
Druhy lovených ryb: především kranasi, chňapali, kanici, cejnovky, makrely, barakuda a tuňáci. V říjnu a listopadu bývají v mělčinách Exmouthského zálivu vhodné podmínky i pro lov plachetníků na přívlač.
Pro lov výše uvedených druhů ryb v kategorii 3-30 kg se používají přívlačové pruty délky 2,4-2,7 metru s vrhací zátěží 100-300 g a kvalitní smekací navijáky s nejméně 200 m šňůry o nosnosti 30-50 kg. Koncový návazec délky 2-4 metry se zhotovuje z fluorcarbonu o průměru 1-1,2 mm.
Vertikální přívlač-jigging
Loví se především na hloubkách 25-90 m s prutem délky 1,2-1,6 m a třídy 30-80 liber a navijákem s nejméně 200 m šňůry nosnosti 30-40 kg. Udici je vhodné zakončit nejméně 4 metry dlouhým návazcem z fluorcarbonu o průměru 0,8-1 mm. Nejčastěji používanou nástrahou jsou tenké jigy/pilkry s jednoháčkem (assist hook), případně jigstreamery o hmotnosti 80-300 g. S nástrahou je možné pilkrovat (pohybovat vertikálně) nebo ji vláčet.
Druhy lovených ryb: především chňapali, kanici, cejnovky, kranasi, amberjack, kranasovec, makrely, tuňáci a korálové ryby. Velikosti lovených ryb je nutné přizpůsobit vybavení - i na hloubkách okolo 30 m bývají loveny ryby o hmotnosti nad 20 kg. Zaseknuté ryby je vhodné zdolávat rychle, aby pokud možno nepřitáhly nežádoucí pozornost žraloků.
Lov ryb na přírodní nástrahy
Tento způsob rybolovu není považován za sportovní a obvykle se mu věnují jen starší nebo méně šikovní rybáři v rámci jednodenních rybářských výprav. V průběhu vícedenních plaveb není tento způsob rybolovu používán.
Loví se u dna, především na hloubkách 25-90 m s prutem délky 1,2-1,6 m a třídy 60-80 liber a navijákem s nejméně 200 m šňůry nosnosti 30-40 kg. Udice je zpravidla zakončena karabinou, do které se upíná návazec z fluorcarbonu nebo ocelového drátu zakončený jednoháčkem s nastraženou krevetou nebo kouskem ryby. Udici je nutné zatížit olovem o hmotnosti 100-300 g. Jedná se v podstatě o lov na položenou z driftující lodě.
Druhy lovených ryb: především chňapali, kanici, cejnovky, makrely, tuňáci, rejnoci a nechtěně často i žraloci.