Diskuse - Švédsko
Příspěvky ze země Švédsko
U této země je 574 příspěvků. Příspěvky jsou seřazeny podle data vložení.
- bulys 03.09.2014 12:56
-
Komentář k tomuto příspěvku:04.09.2014 08:44
mvincik: Jsou to prostě jen a jen ryby. Kdyby měl člověk vždy zaručen ten TOP úspěch, zcela jistě by to ztratilo své kouzlo. Příště bude zase lépe. My jsme metrovku (za dvě výpravy) také nechytili. A přesto jsme byli vždy spokojeni. Tragédií bych rozhodně nazýval uplně jiné situace. :-) - bulys 02.09.2014 12:08
-
Pike Paradise řeka Skelleftea 16-29.8.2014
Po loňském úspěchu na tomto nádherném revíru, kde se nám během týdne podařilo ulovit hned 3 ryby přes metr, se nám letos tak nedařilo a řeka ukázala i svou druhou tvář a to že každá ryba byla podstivě vydřená, prostě jsme si chvílemi připadali jak v ČR. Nicméně reputaci řeky zachránili nakonec okouni a my mohli směle tento ravír přejmenovat na Perch Paradise.
Po krásném příjezdovém víkendu se počasí skazilo, začalo pršet a hladina na vzdutí této řeky začala kolísat až o 1,5 metru denně (díky elektrárně), což se projevilo na braní ryb. Ráno bylo většinou mrtvé - řeka měla nejmenší stav a jak se během dne plnila (někdy to stačila i za dopoledne), aktivita ryb se zlepšovala. Alespoň, že začaly růst houby (hlavně hřiby), takže bylo možno změnit náplň dne, když ryby trucovaly.
Celkem jsme pochytali 227 štik, z toho bylo rovných 100ks nad 60cm, největší pak pouhých 90, 91 a 92 cm. Proti loňsku prostě tragédie.
Proto jsme se zaměřili na okouny a i když to zpočátku také nebyla žádná sláva nakonec se nám ježatí krasavci odměnili úlovky od 40 do 50 cm. Celkem jsme zdolali 246 okounů a z toho bylo 136 kusů nad 30 cm a 10 kusů od 45 cm do magických 50 cm.Komentář k tomuto příspěvku:02.09.2014 14:39
Zdenek: Hmmmm, a kolik štik jste tam nachytali loni, když ti 227 štik připadá "proti loňsku prostě tragédie"? Byli jste na těch 227 štik 4 rybáři nebo Vás bylo více? - Borek 02.09.2014 10:48
-
Nedre Dalalven - peřeje Tyttbo 16.-17.8. 2014
Během naší letošní švédské tour jsme se na dva dny zastavili na řece Dalalven u peřejí Tyttbo, kde je nově k dispozici šestilůžkový domek pro rybáře.
I přes to, že jsme v rámci Švédska zvyklí chytat spíš na jezerech, ulovili jsme v peřejích několik krásných ryb a to nám stav vody v řece do karet zrovna nehrál. Ve Švédsku tou dobou panovala déle trvající sucha a v peřejích byla hladina řeky o více než metr níže, než je v tomto období běžné.
První den dopoledne jsme se seznamovali s revírem a vymýšleli, jak na ně. Chytlo se jen pár okounů a menší štika. Po obědě, u kterého jsme řešili taktiku na odpoledne, jsme se rozdělili. Já se Štěpánem jsme se nechali převézt na druhou stranu peřejí a prošli jsme celé peřeje po břehu. Fanda s Mírou chytali ve spodní části peřejí z lodě. Hned jak jsme se vzdálili od místa výsadku, Míra zasekl a zdolal na 7 cm woblera štiku 95 cm. Fanda chytil pár okounů. Štěpán v horní části peřejí na třikrát vytáhl štiku 67 cm a několik pěkných okounů. Mě se podařila krásná štika 90 cm a pár okounků.
Druhý den šel Míra s Fandou opět na loď a já se Štěpou na úplný horní okraj revíru, cca 400 m nad peřeje, kde jsem našel hejno candátů. Záběrů jsme měl hodně, ale na břeh se podíval jen jeden candátí dorostenec kolem 40 cm. Po cestě zpátky (cca 2,5 km procházka lesem) jsme zmokli tak, že večer jsme již na ryby nešli. Nicméně jako začátek naší cesty se pobyt v Tyttbo vyvedl. Třetí den ráno odjíždíme o dobrých 600 km na sever.Komentáře k tomuto příspěvku:02.09.2014 14:32
Zdenek: Slyšel jsem, že se do peřejí Tyttbo už nevysazují duháci a rybolov je tam metodou "chyť a pusť"? Nový správce revíru chce tedy v Tyttbo nadále hospodařit jako s přírodním revírem pro lov trofejních dravců?02.09.2014 14:46
Borek: Je to tak. Duháci se již nevysazují a rybaří se stylem chyť a pusť. Nový majitel nechce z peřejí dělat "duhákodrom".02.09.2014 17:32
mvincik: Myslím, že správce revíru má dobré úmysly. Ta řeka má obrovský potenciál velice pěkných ryb, což nám ukázala i za tak krátkou návštěvu. Je sice velice obtížně čitelná, ale komu nejde o to nalupat čtyřicet šedesátek denně, aby ukojil své ego, ale chce si zachytat na krásné vodě, která skrývá zcela jistě spoustu překvapení, je to pro něj to pravé místo. Navíc okolí i ubytování fakt moc parádní. - mvincik 01.09.2014 20:23
-
Švédsko, kraj Västerbotten
Včera jsem se s kolegy vrátil z výpravy ze severu Švédska. Oproti loňskému červnu nás čekalo zcela jiné chytání v jiných podmínkách, což je i celkem logické.
Ryby nebyly tak zcela naivní a neútočily na vše co se kolem hnulo, ale i tak se nechaly přelstít v hezkých velikostech a především druhové pestrosti.
Velice náročným, ale zároveň nezapomenutelným zážitkem je lov lososů na řece Vindelalven. Ikdyž je každá ryba opravdu těžce vydřená, stojí to za to. Já osobně žádného nechytil, ale za výpravu se povedly tři kusy, k tomu půlmetrový pstruh, lipan, jesen a velice slušní okouni a štiky. Ty byli samozřejmě zastoupeni v největším počtu.
Výprava rozhodně stála za to, i když jsme občas mokli více, než jsme si sami přáli. Pokud ale někdo váhá, určitě doporučuji se na sever na počátku podzimu vypravit.
Jinak co se týká zabezpečení, vše naprosto bez problémů. Tak, jak to má být. Díky!
Míra V.Komentáře k tomuto příspěvku:02.09.2014 14:29
Zdenek: Ahoj Míro! Já nejsem zrovna příznivcem lovu lososů a vím, že každý záběr je tvrdě odpracovaný a každý ulovený losos malým svátkem. Jaký je Tvůj názor - jel bys na Vindelalven na lososy na celý týden? Nebo považuješ lososy jako zajímavý doplněk k lovu štik a okounů?02.09.2014 17:42
mvincik: Také zdravím Zdeňku. Po této výpravě musím říct, že spíše ano. Je to opravdová rybářská dřina, která ale když se zadaří, přinese opravdový boj s velice silnou rybou a je to nezapomenutelný zážitek. Však by jste měl vidět ty šťastné tváře kluků, kterým se ho povedlo zdolat.
Na druhou stranu, nedá se tak chytat celé dny, a tak je podstatné, aby byla možnost i dalšího rybaření. Tím myslím hlavně štiky a okouny třeba na jezerech, jako jsme to měli my. Člověk si pak třeba po půl dni bez kontaktu s rybou přeci jen spraví chuť a dobije energii na další dny. Je ale jasné, že pro každého to rozhodně nebude. Takže otázka je vlastně tak trošku nezodpovězena... :-) - Zdenek 28.08.2014 12:27
-
Storsjö, srpen
Nejteplejší červenec ve Švédsku za více než 100 let, tak alespoň hovoří meteorologické statistiky. Ještě v první polovině srpna bylo skoro pořád jen slunečno a na mnoha místech Švédska více než měsíc nepršelo. Některé řeky mají sotva poloviční průtok oproti normálu a dokonce i mnohá jezera trpí nedostatkem vody. A teplota vody? V řekách i v jezerech se pohybuje nad 20°C a to platí i pro horské revíry! Na koupání dobrý, ale co to udělá s rybami, hlavně se pstruhy si asi umíte představit.
Zkoušeli jsme s jedním španělským rybářem-novinářem lovit v okolí Storsjö táhnoucí jezeráky, ale byl to očistec. Na mušku jsem občas chytil nějakého malé potočáka a po třech dnech rybaření měl Miguel na kontě jednoho jezeráka délky 56 cm. Fakt dřina.
S lipany je to výrazně lepší - když najdete na řece jámu nebo ještě lépe tažný proud s hlubší a pokud možno prokysličenou vodou, máte o zábavu postaráno - lipani jsou stažení tam, kde je prokysličená a pokud možno hlubší voda.
V polovině srpna začalo konečně pršet a ochladilo se. Na rostoucí četnosti úlovcků to bylo hned vidět.
Zdeněk - CK PEPA 27.08.2014 22:05
-
Hökensas 16-23 srpna
Předposlední týden v srpnu se v Hökensas chytaly velice pěkné ryby (pstruh duhový), za týden uloveno cca 30 ks.
Pouze muškařím a tento týden jsem měl největšího pstruha 55 cm, ostatní byli 48-54 cm.
Roman M. - CK PEPA 22.08.2014 11:38
-
Karlskrona-Senoren 11-16 srpna 2014
I přes ne příliš příznivý termín na tuto lokalitu se chytilo dost ryb, největší štika měřila však pouze 82 cm, pravděpodobně to bylo velikostí námi používaných nástrah (to co u nás používám jako největší, jsou na tomto revíru micro). Zprvu jsme chytali na plandavky+rotačky, pak se ale ukázalo, že největší efekt mají gumy 18-20 cm.
Lovili se štiky a okouni, cca 12 ks štik na osobu denně, okounů se také několik chytilo, ale ne všichni se na ně zaměřovali, největší okoun měl 31 cm.
Můžu ještě jednou dodat, že vše bylo naprosto bez problémů a Gunnar nechtěl ani kauci. Je to dobrý a vstřícný chlapík. Měli jsme jednu loď s motorem Yamaha čtyřtakt, ta byla super, nežrala a nastartovat šla na zatáhnutí, ta druhá byla horší, dvoutakt a nastartování se povedlo až tak napopáté, ale i tak to bylo dobré.
Pavel H. - Zdenek 21.08.2014 14:32
-
Mistrovství Evropy v Muškaření - Östersund 15-17 srpna 2014
Družstvo České republiky získalo zlatou medaili - takový je výsledek, který sice mnozí očekávali, ale zdaleka to nebylo jednoznačné.
Na vodách v okolí města Östersund panovalo v červenci a srpnu stejně suché a teplé počasí, jako v celém Švédsku. Voda v jezerech dosahovala teploty přes 20°C a v řekách tekl poloviční průtok oproti normálu. Podmínky to byly velmi těžké, ale stejné pro všechny. Faktem je, že o celkové umístění v sektoru z velké části rozhodoval los. Na řece Ammeran byly některé úseky prakticky bez ryb a za nízkého stavu vody jen těžko chytatelné. Bohužel oproti předpovědi počasí, která hlásila příchod dešťů, panovalo stále sucho a voda v řece klesala každý den o několik centimetrů!
Hezkým příkladem špatného losu pro náš team bylo dopoledne posledního dne. Ještě ráno byl náš team v průběžném pořadí první, ale nedělní dopolední kolo ho posunulo o několik příček níž - není divu: Roman Heimlich měl na dolním Ammeranu poslední úsek, který byl téměř bez ryb, Milda Hosenseidl statečně brodil s holí a nasazením života přes obrovské šutry na středním úseku a Martin Drož měl na horním Ammeranu jeden z nejhorších poolů, kde bylo pramálo vody a podmínky zde byly téměř neregulérní. Navíc celou dobu musel sledovat jednoho z Finů, který pár desítek metrů výše měl pool s krásnou jámou, ze které během tří hodin vytahal na 40 pstruhů a lipanů.
A jezera? Ösjon, to byl všeobecně propadák - na jezeře dosahovala teplota vody 23°C a protože v jezeře žijí jen pstruzi a siveni, bylo jako-by bez života. Drtivá většina závodníků byla na tomto jezeře úplně bez ryby a ti štastnější si připsali 1-2 ulovené pstruhy. Veselejší to bylo na jezeře Öravattnet, kde se chytali alespoň okouni, což byla samozřejmě parketa našich borců.
Naštěstí - tak jak byl los našemu družstvu dopoledne špatně nakloněn, odpoledne se karta obrátila. Myslím, že nikdo v poledne nevěřil, že se náš team může vrátit zpět na první příčku, kde se až do rána statečně držel. Ale stalo se! Chlapi zabojovali, znažili si a měli i kapku štěstí.
Napínavé mistrovství do poslední minuty. Při vyhlášení neoficiálních výsledků byla v neděli před půlnocí radost celého teamu obrovská. A nejen našeho teamu - v hotelu Scandic se slavilo až do půl páte ráno...
No a jako třešnička na dortu ve výsledkové listině jednotlivců svítí zlatý Tomáš Adam a bronzový Martin Drož. Kdo umí, ten umí!
více viz http://effc2014.com/results/ - CK PEPA 19.08.2014 14:58
-
Naši muškaři na mistrovství Evropy opět zlatí!
Na vodách severošvédského kraje Jämtland v okolí města Östersund proběhlo 15.-18. srpna 2014 mistrovství Evropy v muškaření.
Naši muškaři uspěli na výbornou v kategorii družstev i jednotlivců - výsledky viz http://effc2014.com/results/
Gratulujeme! - Zdenek 17.08.2014 17:33
-
17. srpna
Extrémní sucho potrápilo i účastníky Mistrovství Evropy v muškaření. Ještě předposlední den byl český team na prvním místě, ale dnes si naši závodníci vylosovali velmi problematické úseky s extrémně nízkou hladinou vody a minimem dobře chytatelných míst na řece Ammeran (kraj Jämtland). Budou to mít velmi, velmi těžké...
Díky ochlazení a několika bouřkám, které dorazily v posledních dnech se dali do pohybu pstruzi obecní. Jezerák na obrázku byl kontrolován na rybím přechodu - měřil 59 cm a vážil 2,6 kg.
Zdendo,to ti řeknu naprosto přesně. Loni jsme v 6 lidech za týden rybaření na tomto revíru chytli 249 štik a jen já jich za ten týden chyt 89 a letos jen 72 za 12 dní.