+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaFinskoSouostroví AlandReportážeAland - květen 2003

Finsko - Souostroví Aland - Reportáže

Aland - květen 2003 2.2.2006

Aland - zapad sluncestika 95 cmPro mnoho našich zákazníků a přátel se jarní výprava na souostroví Aland stala již tradiční generálkou na zahájení sezóny lovu dravců v Čechách. V roce 2003 jednoznačně ovlivnila rybářskou úspěšnost relativně teplá voda v zátokách. V hloubce 2 m jsme naměřili okolo 15 stupňů Celsia! Mezi úlovky se sice v tomto týdnu neobjevila žádná štika délky nad 1 m, ale velmi aktivní byli candáti a především malé štiky.
S malými štikami se objevil jeden zásadní problém - používáte-li s oblibou gumové nástrahy (twistery a rippery), malé štiky je nezřídka uchopí za konec a vy je při záseku přetrhnete nebo natrhnete. Čelisti malých štik poseté jemnými, ale ostrými zoubky dokáží rovněž gumové nástrahy řádně pošramotit. A tak po několika dnech zjistíte, že se Vám po kapsách, v krabičkách a v lodi začínají hromadit gumové rybičky bez ocásků, potrhané twistery a torza nástrah. Tyhle mrzáčky však nemusíte likvidovat. Pomocí ostrého nože a horké plotýnky se rybičky i twistery dají snadno svařit, případně můžete provést transplantaci částí neúčinných nástrah na účinné, ale poškozené nástrahy. Není to nijak složité.
opravanastrah2opravanastrah1
Transplantace:
1. nejprve ostrým nožem (vhodný je především plochý nůž na řezání koberců) oddělíte poškozené části a připravíte tak dvě rovné plochy.
2. tyto rovné plochy na rozpálené plotýnce natavíte
3. natavené plochy přitisknete k sobě a počkáte, až se spojí a vychladnou.
4. není-li spoj perfektně rovný, můžete jej vyhladit na rozpálené plotýnce

Zacelení ran:
1. ostrý nůž rozpálíte na plotýnce
2. rozpálený nůž vložíte do trhliny a počkáte, až se od něj okolní materiál nataví
3. nůž vyndáte z rány a přitisknete k sobě poškozené části
4. počkáte, dokud se poškozené části nespojí a materiál nevychladne
opravanastrah3
Rozhýbání málo pohyblivých ocásků (aplikujte jen na ocásky twisterů a ripperů):
1. místo, kde tělo rippera přechází do ocásku natavíme na rozpálené plotýnce
2. krouživými pohyby na rozpálené plotýnce a případným jemným natahováním nástahy docílíme zeslabení materiálu v místě přechodu těla nástrahy do ocásku
3. počkáme, až materiál vychladne.

Případné nečistoty na plotýnce můžeme po vychladnutí očistit, ale je možné je i vypálit, když ponecháme plotýnku žhavit cca 5 minut na plný výkon. Při vypalování vznikají zplodiny, které jsou zaručeně jedovaté a karcinogenní a tak je dobré celou operaci provádět za nepřetržitého větrání.
A tohle všechno nás naučil vynikající lovec dravců z Plzně, který si vzhledem ke své přirozené skromnosti nepřeje být jemnován.
Pozn. Jardovy ruce, které na prvním obrázku drží poškozenou část nástrahy, nejsou tak červené od tavení nástrah nad vařičem, ale jsou opálené od slunce - to jen pro ilustraci, jaké toho květnového týdne bylo na Alandu počasí.
Ostatně naše upravené nástrahy rybám plně vyhovovaly a podařilo se nám na ně zlákat nejednu malou i větší štiku.Aland2003koupelWisoVecer na Alandu
Někteří z nás po několika dnech přívlače podlehli rybářské horečce i vyčerpání způsobenému nepřetržitým zdoláváním štik a náročnými večerními technickými poradami. Úbytek sil a nezřídka mentální narušení jinak silných osobností se u některých jedinců projevovalo maniakální touhou rybařit do půlnoci a vstávat ještě před rozbřeskem, jiní se v touze po co nejbližším kontaktu s dravci, vrhali z mola přímo do vody, místo aby nastoupili na loď a na loviště pokračovali jako civilizovaní lidé...
Byl to hezký týden, myslím, že jsme si všichni příjemně odpočinuli.

Reportáž sepsal Zdeněk Edelmann, 2.2.2006