Revíry - destinace ► Evropa ► Finsko ► Souostroví Aland ► Reportáže ► Krátké zprávy a reportáže
Finsko - Souostroví Aland - Reportáže
Krátké zprávy a reportáže 29.5.2024
Začala rybářská sezóna. Zákazníci si jak vidno uživali klid a pohodu. Na vodě bylo ještě chladno - denní teploty okolo 5-10°C a nad ránem k nule. Ryby jsou aktivní především v podpoledních hodinách nebo když se mezi mraky ukázalo slunce. Každým dnem je však tepleji, začínají kvést petrklíče a řašit první břízy. Proměnlivé, ale nikoli extrémně chladné počasí má trvat i celý nadcházející týden a tak lze očekávat dobré rybaření.
Z Nordqvist zdraví
Bertil
20. duben 2010
Od víkendu jsme bez ledu! Kdyby mi někdo před dvěma týdny řekl, že všechen ten led na našich vodách zmizí během týdne, nevěřila bych. Ale je to tak.
V našem revíru není po ledu ani památky a pouze severně od nás za Skarpnåtö je pořád ještě velká ledová kra.
Včera večer jsme po dlouhé zimě opět roztopili naší saunu u kotviště lodí a celá rodina jsme si zaplavali v zátoce. Voda vůbec není tak studená, jak by člověk čekal.
Rybářská sezóna může začít!
Z Nordqvist zdraví
Erja
14. duben 2010
Máme za sebou prvních pár teplých jarních dnů a sníh už úplně zmizel.
Led je velmi měkký, má šedou a místy i černou barvu. Okolo břehů už led odtává a vzhledem k rychlému ohřívání země zmizí led z malých zátok ještě tento týden. Z velkých ploch by měl led odtát do pátku 23.4.
O víkendu opět roztopíme naši saunu a snad si i letos poprvé po sauně zaplaveme v zátoce u kotviště lodí.
Z Nordqvist zdraví Erja!
Březen 2010
Krátká předjarní zpráva ze souostroví Aland:
Ahoj Zdeňku!
Ptáš se na jaro na Alandu?
Už na něj všichni netrpělivě čekáme!
Dnes je 19. března a všude okolo nás je 30-40 cm sněhu. Bertil se snažil odstranit sníh z přístupové cesty do našeho rybářského kempu, ale ačkoli má traktor 4x4, měl s tou prací velké problémy - sníh je sesedlý a zmrzlý, pevný jako beton. Už měsíc se teplota nevyhoupla nad bod mrazu a každou noc je okolo -10°C. Ačkoli dnes svítílo sluníčko, severní vítr byl velmi studený.
Všechny vody v revíru jsou zamrzlé a téměř kompaktně je zamrzlé i moře! Trajekty jezdily normálně skoro celou zimu, kromě dvou týdnů, kdy silný východní vítr rozlámal led a obrovské kry pak natlačil do několik metrů vysoké vrstvy, která ležela pod hladinou moře. V podstatě tak led zablokoval celý Kapellskär, odkud vyplouvají lodě směrem na Aland. Šest lodí zůstalo uvězněno ledem a vzhledem k větru a obrovské síle driftujícího ledu hrozilo jejich poškození. Nakonec museli zavolat na pomoc velký ledoborec, který operuje v severní části Botnického zálivu. Ledoborec opustil konvoj 20 nákladních lodí na severu a včas dorazil na pomoc, aby těch šest lodí vyprostil. Pak se podařilo udržet v zamrzlém Baltu průjezd mezi Stockholmem a Alandem, ale trasa z Kapellskar a Grisslehamn zůstala uzavřená.
Už od roku 2003 nebyl Balt kompaktně zamrzlý a tak Švédsko pronajalo své ledoborce někam do Ruska nebo do Kanady a nebýt finských ledoborců, tak jsme tady zůstali úplně izolovaní (ale máme ještě na půdě schované staré brusle a sáně na dopravu nákladu po ledu...).
Na ledu však leží alespoň 30 cm sněhu, který je v prasklinách ledu rozbředlý a tak se nedá ani bruslit. Většina obyvatel má sněžné skútry nebo čtyřkolky a tak když vysvitne sluníčko, odevšad se ozývá vrčení motorů.
Jestli se do půlky dubna neoteplí na nejméně +10°C, tak pochybuji, že ten led do konce dubna roztaje. Zatím tomu ale vždy tak bylo (alespoň, co já a Bertil pamatujeme) a tak věříme, že i letos jaro na Aland nakonec dorazí.
Ze zmrzlého Alandu zdraví
Erja Nordqvist
17.-26. září 2009
Ahoj Zdeňku!
Posílám ti pár fotek a informací k Alandám v termínu 17.9.- 26.9.
Předem musím říci, že se tento podzimní termín vydařil daleko lépe než ten letošní jarní a to jak v počtu tak velikosti ryb.
Celý týden převládalo krásné počasí s teplotami kolem 17 oC a vody 13 oC. Ryby braly opatrně, často padaly a vždy byly chyceny jen za kraj tlamy nebo z venku a byly zcela prázdné (že by měnily zuby?).
Nejvíce se jich nachytalo na volné ploše v hloubce kolem 3-5m (ovšem musel foukat silnější vítr). Byly však i dny kdy jsme je našli vyjeté v rákosinách na hloubce kolem 2 metrů a ještě silně zarostlé travou (kde bych je čekal na jaře).
Já po jarní výpravě vyzbrojen voblery velikosti 15cm, které byly nejúspěšnější co se týče velkých ryb jsem ovšem těžce propadl a na tyto obludy chytal štičky do 50cm. Nicméně jsem se konečně dostal do VIP klubu metrovkářů (konečně mám klid od Jarina) a na 9cm rapalku chytl a hlavně zdolal štiku 109cm.
Z dalších úlovků potěšil kolegův candát 60cm a pár pěkných okounů, největší 37cm.
Okouni byli chyceni výhradně na voblery, gumy zcela selhaly a chytal sem na ně jen malé štičky a nebo okounky do 25cm.
Tím se dostávám ke statistice dle tebe a ta je:
Celkem uloveno ve 4 lidech:
323 štik,
z toho nad 60 cm 76 kusů ( největší ryby 109, 93, 87, 85, 85 cm).
Dále 1 candát 60cm, 4 podseklí cejni a 80 ks okouna od 30 do 37cm. Oproti loňsku trochu mírný vzestup, nicméně kde jsou ty doby, kdy 70 okounů za den nebyl problém.
Co říci závěrem, bylo to krásné nicméně krátké a konečně jsem zvítězil jak v počtu (141ks) tak i velikosti a Jarinovi jsem dokázal znechutit den a zvýšit spotřebu alkoholu v poměru chycených štik 20:4. Nicméně kluky moravský mám rád a nejen kvuli slivovici, takže s nimi rád zas pojedu a můžou se i něco přiučit :-).
Dle dalších informací byly v tomto termínu chyceny v Nordqvist ještě 3 štiky ve velikosti 111cm, 102cm a 100cm.
Zdraví
Míra
16.-22. květen 2009
Plním občanskou povinnost a posílám ti pár obrázků a vět k našemu výletu na Aland v termínu 16.5–23.5.2009.
Díky našemu půldennímu zpoždění v Německu jsme Vám mohli zamávat při nalodění na malý trajekt na Aland.
Po přečtení nejnovějších zpráv ve smyslu slova“vejmrd“ jsme byli plni očekávání jak to s námi dopadne.
Nicméně počasí nám přálo a celý týden bylo jasno až oblačno s mírným větrem a teplotami kolem 15°C (ve středu aj 20°C) přes den a v noci klesaly na 8-5°C. Teplota vody byla 14°C.
Rozdělení bylo jako obvykle tj. Čechy a Morava aby mohl zdárně proběhnout tzv. „Edlmanův“ bodovací závod v počtu a velikosti ryb.
Vítěz dostal cenu v podobě upečeného perníku od šéfkuchaře (já).
No a nyní k výsledkům takže zde jsou:
Čechy:
já celkem - 70 štik z toho 17 nad 60cm, největší 95, 92, 87,85
Jarda D. - 68 štik, 34 nad 60cm, největší 102, 93, 90
Mirda K. - 16 štik, 5 nad 60cm, největší 85
Radim - 11 štik, 2 nad 60cm, největší – nestojí za řeč
Morava:
Jarin - 44 štik, 11 nad 60cm, největší 76
Pavel - 47 štik, 14 nad 60cm, největší 81, 79
Tonda B. - 14 štik, 4 nad 60cm, největší – nestojí za řeč
Tonda - 5 štik, 0 nad 60 cm
Závěrem tady celkem bylo uloveno v 8 lidech 275 štik, z toho 87 nad 60cm,okounů a jen cca. 10 kusů do 33cm.
Bohužel perník sem nezískal,ale v množství sem opět vyhrál i když tentokrát těsně a to sem musel mohutně dotahovat, to nepopisuji násilí které na mě bylo pácháno ve snaze mně eliminovat a následné chlácholení, že to byl jen obratlík (15 cm vobler končil nejdříve u mne na uchu a po té v zádech).
Štiky zpočátku moc nešly bylo to tak zhruba 5-7 kusů na den. Byly chyceny jen za kraj tlamy a spousta se jich přijela jen podívat pod loď copak to zas otravuje, nicméně od úterý se stav začal lepšit až na výkon 25ks za odpoledne a z toho 23 ryb nad 60cm.
PS: potvrzuji ulovení mořáka v délce 66cm (i když šťastný lovec nevěděl vůbec co to je ), kterého jsem zdokumentoval a foto pošlu.
Zdraví
Mirda Bulant
17. květen 2009
Máme za sebou první den chytání. Zatím nic moc, ale je tu krásně.
Dneska chytli spolubydlící v Nordqvist mořského pstruha 66 cm.
Zdraví
Jarda
Pstruh mořský 66 cm. Lovec Čištín František,svědek Naidr Petr. Místo lovu: revír Nordqvist, souostroví Aland, Finsko.
Spůsob lovu přívlač, rapala.
Pstruh byl uloven 17. května 2009, zdoláván cca 3 minuty.
9.-15. květen 2009
Tradičního autobusového zájezdu na souostroví Aland se zúčastnilo celkem 38 rybářů, kteří rybařili na 18 lodích. Zatímco konec dubna byl relativně teplý a voda v zátokách se prohřála na 12°C, počátek května přinesl ochlazení a deště. Štiky se vytřely již koncem dubna, ale jejich následnou aktivitu snížil pokles teplot. Slušně, jasně a stručně řečeno: nejhorší chytání štik na Alandu, co za posledních 15 let pamatuji.
Celkem uloveno štik: 738
Celkem uloveno štik délky nad 60 cm: 202
Z toho bylo:
34 štik 70-79 cm.
18 štik 80-89 cm.
5 štik 90-99 cm.
Žádná štika délky nad 1 metr.
Celkem usmrceno štik: 67
Nejdelší štika: 97 cm
Nejúspěšnější posádka (dvojice rybářů) ulovila celkem 91 štik.
Nejméně úspěšná posádka ulovila celkem 6 štik.
Největší okouni: 44, 43, 40 cm.
Dále uloveno: spousty sleďů, několik cejnů 50-62 cm, jelec jesen cca 50 cm a na plavačku i několik plotic, ježdíků a cejnků malých.
Letošní jarní výprava na Aland byla plná drobných změn. Protože Vikingline změnil jízdní řád a především mu nefungoval až do dubna rezervační systém, jeli jsme na Aland se společností Eckerö, v chatách v Nordqvist jsou nově nainstalované televizory s DVD a v neposlední řadě změn doznaly rybářské předpisy a hranice revírů. Revír Bamböle v letošním roce prodával povolenky pouze osobám v revíru ubytovaným a celou východní polovinu na duben-květen zahájil. Proti zákazu rybolovu ve východní části revíru Bamböle se nakonec vzbouřili i někteří majitelé revíru a tak byl ve východní polovině revíru nakonec povolen rybolov metodou „chyť a pusť“. Namísto Bamböle se však uvolnil prodej povolenek pro revír Strömma, který významně rozšířil revír Bergö směrem na západ a na sever.
Ale jak už to bývá, hlavní trumfy vynáší při rybaření počasí. Když jsme v sobotu ráno jeli od Jönköpingu do Stockholmu, všude pršelo. Při nalodění na trajekt už pršelo jen drobně a když jsme v poledne přistáli na Alandu, bylo zase slunečno.
V sobotu se odpolední úlovek štik pohyboval od 0 do 5 štik na loď (2 rybáře) a skoro polovina rybářů končila den bez jediného úlovku!
V neděli foukal vítr od jihu a přinesl oblačnost, přeháňky a večer i bouřku a kroupy. Změny počasí a tlaku během jediného dne rybaření nesvědčily a denní úlovek na jednu loď se pohyboval od 0 do 10 štik. Zajímavostí byli dva ulovení cejni 58 a 62 cm – oba chycení na wobbler „za hubu“ a jeden jesen cca 50 cm ulovený na plandavku. Aktivita ryb byla celý den mizerná, ale celkem překvapivě se večer po západu slunce mezi 20.00-23.00 trochu zlepšila. Jedna loď, která přes celý den ulovila pouze dvě malé štičky si v době od 21.00 do 23.00 připsala na konto dalších 8 štik.
V pondělí začal foukat severní vítr a kromě večerní pauzy vydržel vanout celý den. A stejně tak i v úterý. Vítr polevil teprve po západu slunce a podstatná část ryb byla ulovena mezi 18.00-21.00 hodinou. Aktivita ryb se však v krátkých časových úsecích zlepšila – ráno mezi 7.00-9.00, krátce před polednem a při západu slunce (okolo 19.00 hodiny) hlásilo více rybářů zvýšené množství záběrů. Ačkoli některé posádky hlásily 20 ulovených štik za den, asi pětina lodí končila večer bez štiky.
Ve středu byla nálada podstatně optimističtější. Ráno bylo úplné bezvětří a přes den vanul mírný vítr od severu. Obloha zůstala jasná a kromě příjemného opalovaní jsme si hezky zachytali. Naše posádka vyrazila na vodu už v šest ráno, ale většího množství záběrů jsme se dočkali teprve mezi sedmou a devátou. Bohužel většina zaseknutých ryb se osvobodila během zdolávání a tak ačkoli o záběry nouze nebyla, do lodě jsme během tří hodin ranního rybaření dostali jen tři štiky a dva okouny. Ten den se mezi úlovky zlepšilo zastoupení štik délky 60-75 cm.
Čtvrtek byl (co se aktivity ryb týče) ještě o něco optimističtější a to přes silný vítr od severu, který vanul nepřetržitě celý den a přinesl ochlazení na 9°C. Téměř všechny posádky se zaměřily na rybaření na volných plochách na hloubce 2-3 metry a skoro nikdo se nevěnoval přívlači u rákosin. Důvodem byla malá velikost štik lovených u rákosin a naopak relativně slušné šance na větší štiky, které, jak se zdá, pronásledují hejna sleďů. Když se podařilo narazit na takovou skupinu lovících štik, zpravidla nezůstalo u jedné ulovené ryby a jejich délka se pohybovala od 65 cm výše. V praxi to vypadalo tak, že například v „Krakonošovu“ nebo u „Posranýho kamene“ jste driftovali nebo kotvili a házeli a házeli. No a jednou za 2 hodiny přišlo cca 20 minut braní, kdy měl každý na prutě 1-4 ryby. A pak zase pauza.
Nejvyšší aktivitu ryb jsme pozorovali 7.00-9.00, 10.30-11.30 a pak večer 19.00-21.00. Po pěti dnech rybaření jsme konečně pozorovali zvýšené množství záběrů v západní polovině revíru, která byla do té doby skoro mrtvá.
Ten den byly konečně uloveny 4 štiky délky přes 90 cm (v Krakonošovu, u Posranýho kamene a v Novákovu) a někteří rybáři si ulovili více než 10 štik za den.
Pátek – poslední den našeho pobytu byl opět ve znamení slunečného počasí a severního větru.
Ačkoli severně od Nordqvist a v Krakonošovu byly skoro metrové vlny, přesto tam byla chycena celá řada hezkých ryb 60-80 cm.
Ráno naše posádka chytala od 7.00 do 10.30 a prakticky všechny ryby byly uloveny ve dvou vlnách (okolo 7.30 a pak okolo 9.30), pravděpodobně, když k naší lodi zajelo hejno sleďů pronásledované štikami. Kuriozitou bylo ulovení okouna délky 35 cm: Luděk zdolával štiku, dovedl ji k lodi, kde se ryba dvakrát otočila. Odhadovali jsme její délku na cca 80 cm. Pak byl najednou Luďkův prut nějaký lehčí a k lodi dovedl okouna 35 cm, který nesl na břiše jasné známky po štičích zubech! Bylo jasné, že Luděk zasekl okouna, kterého v téže chvíli drapla štika. Ta pak okouna pustila, když se jí nechtělo k lodi.
Posádky tří lodí, které bydlí a rybaří v revíru Bamböle nám hlásí o něco vyšší počet štik, než lovíme v revíru Bergö, ale jejich štiky jsou v průměru o 10 cm menší.
Jak už to bývá, vítr se začal uklidňovat v pátek večer, když už nám nezbývalo než pomýšlet na návrat.
V sobotu při odplutí poledního trajektu bylo úplné bezvětří a teplota na sluníčku vystoupila na 20°C.
Ze srovnání posádek 15 lodí, které rybařily v revírech Bergö a Svartsmara a posádek 3 lodí, které rybařily v revírech Bamböle a Bergö nevyplývají žádné rozdíly v rybářské úspěšnosti (průměrný počet ulovených ryb i velikostní zastoupení byly v podstatě stejné).
Krátký souhrn:
Po relativně teplém dubnu byla první polovina května ve znamení ochlazení a teprve od středy 13.5. byla tendence teplot spíše rostoucí.
Denní teploty se pohybovaly od 9 do 14°C, nad ránem klesla teplota občas i na 2°C. Až na ojedinělé přestávky foukal téměř nepřetržitě nejprve jižní a následně severní vítr.
Zatímco v mělčích zátokách ve východní polovině revíru dosahovala teplota vody 11-13°C, v západní polovině revíru se teplota vody pohybovala okolo 9°C.
Bjorkbacken 9.-15. květen 2009
Tak jako je všechno jednou poprvé, tak je to i s mojí rybářskou výpravou do této „vláčkařům zaslíbené“ ostrovní země. Náhoda tomu chtěla a já se přidal jako šestý k partě kamarádů z Rokycanska. Na rady kamarádů, kteří již toho procestovali za svými rybářskými zážitky opravdu hodně jsem vsadil především na kvalitní, teplé a nepromokavé oblečení a obutí. To se později ukázalo jako opravdu dobrá rada. Ostatní „dobré rady“ typu jaký prut, jaké zaručené nástrahy apod. byly skoro zbytečné s ohledem na pozdější okolnosti.
Cesta sama o sobě budila obavy z nekonečného sezení v autobuse, ale skutečnost byla mnohem příjemnější. Díky dvojici opravdu profesionálních řidičů společnosti Jihotrans a jejich přístupu k cestujícím s přiměřenými přestávkami, kdy se podávala káva a nápoje, uběhla cesta rychleji než se zprvu zdálo.
Pro naši šestici jsme měli k dispozici samostatnou chatu Bjorkbacken (mimo kemp) stojící asi 50 m od vody, s vlastní loděnicí se třemi loděmi Erhi 440 a čtyřtaktními motory Honda. Vlastní chata byla naprosto přepychová: dvě terasy s venkovním posezením, grilem, udírnou, uvnitř velký obývák s TV, SAT, DVD, koupelna, sauna...
Ihned po příjezdu na chatu a nejnezbytnějším vybalení základních věcí následovala obhlídka okolí, loděnice a lodí. Pak rychle převléci a hurá na vodu. Únava po cestě jako mávnutím kouzelného proutku zmizela. Všichni jsou natěšeni na svou první „zubatku“ nebo „okyše“ a „žehlí“ jako o život. Střídá se nástraha za nástrahou, barva za barvou a každý hledá svého favorita pro příští dny. Není to ale jednoduché. Informace od předchozího turnusu nejsou moc optimistické. Počasí se letos tak trochu zbláznilo a množství úlovků tomu odpovídá. Každý úlovek je opravdu poctivě odházený. Nikdo, ani domorodci neví, zda štiky ještě nenajely, nebo zda už neodpluly s migrujícími sledi, kteří tvoří podstatnou část jejich potravy. Dalším negativním faktorem se zdá počasí. Velké ochlazení na konci dubna a začátku května štikám k žravosti také nepřidalo. Téměř celý náš pobyt se teploty v noci pohybují od 0 do 5 stupňů Celsia a přes den maximálně do 14 stupňů. Střídavě fouká silný, ledový, řezavý severní vítr a současně svítí slunce z azurově modré oblohy. Za větrem na chatě je jarní idylka. Na vodě ale velké vlny. Severák řeže do rukou a obličeje a vlny při přejíždění revírem skrápí hojně celou loď i s posádkou. Prostě počasí jen pro opravdové rybáře. Kdo neměl dobré oblečení a dostatek vůle, často ani nevyjížděl. My jsme byli na vodě každý den až 12 hodin. Co se týká nástrah, tak byla situace dost nejasná, ale přesto byla jedna barva, která za určitých okolností chytala – fosforově zelená v kombinaci s bílou. Byla na ni chycena největší ryba naší skupiny – 92 cm a „Vendy“ dva poslední dny díky ní zachytal okolo patnácti až dvaceti kusů ryb denně. Jinak ostatní úlovky byly na všechny možné nástrahy a barvy. Gumy, woblery, plandy, rotny, prostě od každého trochu. Také velikost lovených ryb byla v širokém spektru. Od dvaceticentimetrový ch štiček (šlo by je dát k ostatním nástrahám do krabičky) až po ty větší, 85, 88, 92 cm. V průměru se ale nejvíce ryb chytalo okolo 60 cm. Laborování s velikostí nástrah rozuzlení také nepřineslo. Štičky 20 cm na 12 cm woby a větší 92 cm na plandu 5 cm. Tentokrát se zdá, že to nebylo až tak o rybářském umění, jako spíše o štěstí. Někdo ho měl více, jiný méně. Chybou by bylo, kdybych nezmínil naši výpravu do sousedního revíru na sledě. Pro nás, kteří tam byli poprvé, zážitek opravdu úžasný. Sledi, kteří se zde vyskytují, jsou asi 12 až 20 cm velcí, chytají se na systémek se čtyřmi až pěti háčky a Tomášem jsme byli poučeni, že se mu říká „výtah“. Na jemnějším proutku byl cítit každý sleď, který „nastoupil do výtahu“. Ze všech lodí naší výpravy byl slyšet hlasitý smích až hurónský řev s patřičnými komentáři. Všichni v tu chvíli zapomněli na studený severák a jediné dohady byly, zda tuleň, který nás z povzdálí sledoval, měl na sobě svetr nebo fleesku a že mu je letos také jistě zima. Sledi pro nás ovšem nepřipravili jen zážitek rybářský, ale i kulinářský a po náležité úpravě to byla prostě delikatesa. Výlet do blízkého městečka, skanzenu a na trosky ruské pevnosti měl každý z účastníků v ceně zájezdu. Nechyběl ani zasvěcený komentář o historii i současnosti souostroví Aland. Bylo to velmi poutavé, poučné a po několika dnech usilovného chytání i příjemné.
Co napsat závěrem? Že jsem měl štěstí a narazil na partu přátel – rybářů, se kterými jsme byli po celý pobyt rozesmátí jak sledi na systémku a neřešili politiku ani práci. Užívali jsme si krásné přírody a zapomněli na starosti všedního dne. Na Alandy nikdy nezapomenu a rád se tam co nejdříve vrátím.
Vlastimil Bednář
Nordqvist 2.-9. květen 2009
Sezóna nebyla tak špatná, ubylo menších štik, dalo se však chytit více větších štik.
Celkově jsme si ale zachytali dobře. V porovnání s předchozí sezónou to ale bylo mírně horší.
Chytili jsme na dvou lodích: 1 štiku přes metr, 21 štik 80 - 100 cm, kolem 40 štik 60 - 80 cm.
S pozdravem
Jan Bauer
6. květen 2009
Ryby - anotace po čtyřech dnech chytání:
První den odpoledne na druhé straně od Nordqvist to bylo na pytel.
Druhý den severozápad Svartsmary naproti garáži jsme ve třech chytli asi 80 ryb - menší štiky a větší okouni.
Třetí den skoro to samé.
Dnes mizérie. Ryba přestala žrát. Na jeden drift tak 1-2 okouny na osobu.
Ale Tom dnes chytil štiku 100,5 cm, což je letos zatím náš rekord.
Závěr: na naší lodi spokojenost, ale z druhé lodě vzkazují:
Jezdím sem už devět let a takovejhle vejmrd jsem tu zatím nezažil: ryby žerou jenom 5-7 cm bílý nebo fluo twistery, wobblery úplně lichý, plandavky nic, rotačky jsme ještě nezkoušeli.
Sláňa, Nordqvist
5. květen 2009
První týden rybářské sezóny bylo relativně slunečno a teplo. Začátkem týdne funěl celkem silný jihozápadní vítr, ale podle slov českých rybářů to bylo "OK".
Podle obrázků na digitálních fotoaparátech a pár přinesených štik se zdá, že bylo chyceno dost ryb 3-6 kg (70-90 cm).
Většina z rybářů chytá hned na pláni a u rákosin severně od Nordqvist, na jihu zátoky Svartsmara a v zátokách na severozápadě revíru.
Ve východní polovině Bambole je zákaz rybolovu a jak se zdá, tak ho rybáři i dodržují. Peter musel z uzavřené zóny zatím vykázat jen pár lodí - vesměs Finové a Rusové.
V revíru je zatím dost klid - neprodali jsme žádné povolenky Rusům ani Polákům z okolních kempů a tak jsou v okolí vidět prakticky jen naše lodě.
Včera konečně zapršelo - spadlo asi 5 mm srážek. Pro naši farmu by bylo potřeba alespoň 20 mm - od února skoro nepršelo a na polích i na loukách je to dost vidět. Večer hrajete semifinále se Švédy a jak jsem si všimla, naši hosté z Čech už se na zápas od oběda chystají - u jedné chaty dělali na grilu snad celé prase...
Z Nordqvist zdraví Erja