Revíry - destinace ► Evropa ► Finsko ► Souostroví Aland ► Reportáže ► Krátké zprávy a reportáže
Finsko - Souostroví Aland - Reportáže
Krátké zprávy a reportáže 29.5.2024
Letošní pobyt nám skvěle vyšlo počasí, celý týden bylo příjemně a slunečno. V sobotu jsme ještě měli bundy, v neděli nám přes den stačily mikiny a bundy jen navečer, od pondělka už to bylo na tričko, maximálně mikinu. Od pondělka bylo kolem 20°C, vítr jen lehký, žádné velké vlny, teplotu body jsme neměřili.
Podle reportáží z předchozích dvou turnusů jsme dost vydělali na stabilním a teplém počasí.
Na jedné lodi v chatě jsme nachytali za týden celkem 115 štik a 209 okounů, posádce druhé lodi se podařilo nachytat 87 štik a 154 okounů.
Bohužel většina štik byla z kategorie malých nebo juniorek do 80 cm, nad 80 cm bylo jen 7 ryb, největší ulovená ryba měřila 109 cm, další v pořadí 91 cm, další 4 ks v rozmezí 80-90 cm.
Většina ryb byla nachytána na rozlitině u rákosí, něco v Krakonošovu, největší ryba u jižního vraku. U severního vrahu nic, i když v předchozích letech byla tato lokalita úspěšná.
Okouni byli v naprosté většině do 30 cm, nad 30 cm jich bylo 39 ks, žádný přes 40 cm.
Z počátku týdne bylo nejvíce záběrů na stříbrné rotačky vel. 4, málo na woblery a žádné na gumy. ve druhé polovině pobytu začaly ryby brát na rotačky jakékoliv barvy a velikosti od 2 do 7. Osazenstvo z jiných chat ale mělo jiné favority, je ho hlavně o tom ryby najít a trefit se náhozem do blízkosti ryby, většinu záběrů jsme měli do pár vteřin po dopadu nástrahy a pár otočení kličkou. I když i dost záběrů bylo těsně před zvednutím nástrahy z vody u lodi, dost často štika přijela za nástrahou až k lodi a u ní se otočila bez záběru.
Michal V.
Nordqvist 4.-11.5.2024
Již týden před odjezdem jsme věděli dle předpovědi počasí, že i tento výlet bude asi ve znamení nezdaru, jelikož hlásili ochlazení a větrno právě v našem týdnu pobytu. Ze 14°C se počasí mělo změnit k 8°C, což by nebyla až taková tragédie, kdyby se však po úpravě předpovědi teploty nedostaly v noci až pod nulu a přes den i jen k 2°C, což způsobilo to, že to nebyl boj o rybu, ale vyloženě o každý záběr. Zimu po celý týden umocňoval severní vítr 25 km/h (7 m/s) s nárazy 55 km/h (16 m/s), což nám znemožnilo se vůbec někam na vodu dostat. A tak jsme se většinu času skrývali u rákosí stejně jako ostatní, kdo na vodu vyjeli.
Jediným dnem, kdy se dalo solidně lovit byla neděle po příjezdu, kdy doznívala teplá fronta a Tondovi se podařilo ulovit první a poslední větší štiku výpravy, měřila 95 cm. Jirka přidal další lehce nad 80 cm, Marek max 70 cm. Šly hlavně menší štiky do 60 cm a nějaký ten okoun. Já vytáhl jen několik štik do 60 cm a okouny.
V pondělí již dorazila studená fronta a bylo to náležitě znát, co do aktivity ryb. Silný severák neumožňoval nikde pořádně zakotvit, takže to byla spíše posilovna pro toho, kdo byl u kotvy a muselo se neustále popojíždět, aby nás to neodfouklo na otevřenou vodu, kde již byly parádní vlny. Přesto se mi podařilo chytit dvě štiky okolo 70 cm a několik menších. Kluci na tom byli podobně. Záběrů podstatně ubylo.
V úterý vítr dokonal dílo zkázy a vodu promíchal kalem natolik, že záběry takřka ustaly na nulu a nastal boj o záběr jakékoliv ryby.
Ve středu se k silnému větru přidal i sníh a teplota přes den nepřekročila 2°C nad nulou, chyceny byly snad jen 3 štiky do 50 cm a pár okounů.
Ve čtvrtek se otočil vítr na jižní, ale stále velmi silný, došlo k řádnému promíchání usazenin na dně a i tam, kde jsme o řasu nezavadili, byla řasa naplavená. Ryby takřka netečné, podařilo se mi udělat jednu štiku okolo 70 cm a nějaké menší, Marek asi 6 štik do 60 cm, Tonda pár menších štik taky do 60 cm a Jirka vytáhl za hřbetní ploutev candáta 85 cm.
Večer už i nálada na chatě dosahovala bodu mrazu, prostě zklamání, jelikož podobné počasí chytli kluci, ale se slabším větrem již loni.
V pátek foukal opět severák a z celého týdne nejsilněji, na vodu jsem se vydal jen já a Tonda, Jirka s Markem rezignovali.
Jelikož se v pátek začalo počasí otáčet a začalo být podstatně tepleji a slunečno, bylo to znát i na aktivitě ryb, kdy jsem s Tondou původně vyjel na vodu jen na dvě hodinky, z kterých se stalo hodin osm. Bohužel braly ryby jen do 60 cm a nějaký ten okoun, ale ve dvu jsme jich vytáhli kolem 30 ks.
Dalším nepříjemným faktorem naší výpravy bylo načasovaní tření štik, takže měly úplně jiné starosti, než nám kousat gumy :-)
V celku jsme si to užili, kdy souboje s rybami nám nahradil souboj s větrem a řasami na kotvě, takže jsme se vrátili domů vskutku vysportovaní.
Petr R.
Nordqvist 25.4.-3.5.2024
Letošní zahájení sezóny lovu štik na souostroví Aland bylo (snad jako každý rok) pod taktovkou prudkých změn počasí. Zatímco 25-27 dubna bylo jen mírně nad nulou, kromě deště nás tu a tam obšťastnila i nějaká ta sněhová vločka a teplota vody měla klesající tendenci, 28.4. se začalo konečně oteplovat. Oteplení a následně i slunečné počasí se na aktivitě ryb odrazily s několikadenním zpožděním, ale přece.
U každoročního zahájení rybářské sezóny na souostroví Aland jsme ani tentokrát nemohli chybět. Pravda, někteří místní borci brázdí zátoky a průlivy mezi zdejšími ostrovy již od konce března, kdy z hladiny začal mizet led, ale teprve přelom dubna a května je období, kdy se odzimovávají lodě a na první jarní výpravu za zdejšími štikami vyplouvají „normální“ rybáři, kteří dávají přednost lovu ryb při teplotách nad bodem mrazu.
Jenže ten letošní duben byl plný překvapení. Začalo to tím, že led zmizel dříve než obvykle a už v polovině měsíce se zdálo, že jaro bude velmi teplé. A pak to přišlo a stejně jako ve středu Evropy se i na souostroví Aland kolem 20.4. prudce ochladilo. Tady sice nikomu nezmrzly meruňky, ale teplota vody v zátokách klesla ze slibných 8°C na 5°C, tření štik se přerušilo a mezi kapkami deště se občas objevila i nějaká ta vločka. A právě do období vskutku nevlídného počasí jsme dorazili na Aland i my, čtyřicítka rybářů, vesměs příznivců přívlače a na několik výjimek všichni veteráni mnoha alandských výprav. Pár nás letělo v poledne do Stockholmu a dál jsme odpoledne pokračovali autem a večerním trajektem, většina přijela do chat Nordqvist z Čech a Moravy auty.
25.4.
Ráno foukal mírný větřík od severu, který při teplotě +2°C rychle zchladil naše nadšení a po hodině rybolovu nám připomněl, že alfou a omegou jarního pobytu v přírodě je počasí. I když si dáváte pozor, abyste si ruce a rukavice udrželi suché, při občasném vytažení nebo spuštění kotvy a neustálém čištění nástrah od vodních travin se kontaktu se studenou vodou nevyhnete a končíte s vlhkýma rukama, které nejprve zebou, pak bolí a pak už je to jedno.
Naše posádka vydržela dopoledne na vodě dvě hodiny, než nás počasí donutilo k ústupu. Navíc jsme byli bez záběru. Ruce jsem měl zmrzlé tak, že o výměně nástrahy jsem přestal přemýšlet po půlhodině rybaření. Odpoledne jsme strategicky vyrazili do závětří na plochu jihovýchodně od „Průplavu“. A sem do relativního závětří se uchýlila i většina ostatních lodí. My jsme vydrželi chytat zakotveni v podstatě na jednom místě, což se v kombinaci s lovem na menší gumy délky 12-16 cm ukázalo jako relativně úspěšná volba a po třech hodinách vláčení jsme měli na kontě 5 malých štik do 63 cm a jedna 75-80 cm nám spadla zdolaná u lodě. Řeknete se „nic moc“, ale za aktuálních podmínek to asi bylo maximum možného. Většina ostatních posádek končila to odpoledne s nulou a jen někteří rybáři si na konto připsali 1-2 štičky. Největší zdolaná štika a prvního dne měla 74 cm.
Sauny byly večer v chatách v permanenci a někteří sáhli i po prostředcích tišících bolest a zahřívajících promrzlé končetiny.
Prognóza na zítřek je depresivní: 1-2°C (pravda nad nulou), mírný děšť nebo sníh s deštěm a vánek od severu. No, nebude to snadné…
Celkem 36 rybářů ulovilo 25.4. jen 22 štik a jen 7 bylo nad 60 cm, největší měřila 74 cm.
V revíru se letos objevilo nezvykle hodně kormoránů, místní lovci je údajně budou střílet, protože se obávají, že by tihle rybožravci mohli vytvořit hnízdní kolonii na ostrůvcích Ivarskar v sousedním revíru Bamböle. Z rákosiny „U rákosí“ se celý den ozýval bukač velký, nad rezervací se honili dva orli mořští a na Svartsmaře bylo velké hejno zřejmě protahujících morčáků velkých.
26.4.2024
Dopoledne téměř bezvětří, přeháňky s jemným deštíkem a nemilosrdné 2°C. Většina posádek relaxuje a ladí formu pro odpoledne, které za chladného jarního počasí bývá obvykle produktivnější.
Jenže ani odpoledne o moc tepleji nebylo. Optimista by řekl: „ještě že nefouká vítr a zítra má být dokonce o celý jeden stupeň tepleji!“.
Mezi druhou a pátou odpoledne bylo na vodě relativně příjemně: mírný vánek od severozápadu a teplota kolem 5°C. Bylo to vidět i na frekvenci záběrů. No, žádný jatka to nebyly, ale přeci jen občas někdo ulovil nějakou štiku a někteří dokonce hned dvě! Těch pár štik se vesměs chytlo „u rákosí“ nebo jihovýchodně od „Průplavu“, východně od „Zdeňkova kolíku“ a jižně od „Krakonošova“. V Krakonošově nic. No, prostě bída, ale po šesté večerní se ochladilo na 1-2°C a to záběry přestaly úplně. Pokud vím, tak po ochlazení kolem šesté večer už se žádná štika nechytla.
Celkem 36 rybářů ulovilo 26.4. jen 18 štik a jen 4 byly nad 60 cm, největší měřila 68 cm. Většina z nás vyjela ne ryby jen na pár hodin dopoledne nebo odpoledne a byli i tací, kteří dnešek vynechali a ladili formu pro dny s příznivější předpovědí. Od zítřka se má pozvolna oteplovat, což by mělo mít pozitivní vliv na aktivitu štik.
Správce Nordqvist a rybářský průvodce Kjell, který od letoška oficiálně vykonává i funkci rybářské stráže v centrální části souostroví, objížděl náš i okolní revíry a konstatoval, že na vodě jsou jen naše lodě – za takhle mizerného počasí se nikdo z místních na vodu nežene (a to byla v pátek odpoledne většina chat v okolí plná – většina místních i chatařů si udělala prodloužený víkend před „pálením čarodějnic“ a „1.májem“. I Kjell byl na dvě hodinky na rybách (prochytával zátoky v severní části revíru) a skončil bez záběru.
Jedna z posádek byla dnes u „Hraničního ostrůvku“ a „Posranýho kamene“, kde už jsou hejna sleďů. Byla zde i hejna lovících racků a rybáků, ale ani v okolí sleďů se jim nic nepodařilo ulovit (teplota vody tam byla 4-5°C).
U ostrovů v jižní části „Krakonošova“ má jeden ze spolumajitelů revíru nataženou síť. Je to starej dědek a nikdo se s ním nechce hádat a nutit ho, aby ji stáhl (patří mu podstatná část revíru a kdyby se začal šprajcovat, mohlo by to být na škodu vzájemným vztahům). Síť je označená modrou a červenou bójkou, tak se do ní nezamotejte. On ji za pár dnů stáhne a kdo ví, jestli ji ještě někdy v budoucnu použije…
27.4.2024
Ráno nás kolem šesté probudilo slunce! No, ale pak se zase rychle schovalo za mraky. Nicméně mírný vánek od východu a teplota 5-6°C, to je proti včerejšku přeci jen dobrá zpráva. Dnes byl první den, kdy jsem vydržel chytat bez rukavic.
Na Buzeráku a v zátoce U rákosí už je teplota vody 6°C, zatímco celá Svartsmara včetně Krakonošova má 5°C. Sever a západ revíru má teplotu vody jen 4-5°C. Teplota vody se dnes zcela jednoznačně promítla do úlovků. Posádky, které dnes zkoušely Svartsmaru, zůstaly bez ryby nebo dosáhly 1-2 štik za celý den. Kdo chytal na Buzeráku, resp. u rákosin západně od Buzeráku, tak si docela zachytal. Některé posádky zde hlásily 6 nebo 8 štik a jedna dokonce 16 štik. U těch rákosin se dnes rovněž ulovily největší štiky 84 cm, 78 cm, 77 cm, 76 cm… Všechny zde ulovené štiky už byly kupodivu vytřené. Uloveno zde bylo i pár okounů, jeden měl 39 cm. Většina ulovených štik byla na gumy 10-15 cm, ale hodně jich bylo i na wobblery a něco na plandavky. Nejvíce ryb bylo uloveno odpoledne mezi 13.00-16.00 hodinou, když se kolem 19.00 hodiny ochladilo, záběry úplně ustaly.
Celkem 36 rybářů ulovilo 27.4. celkem 75 štik, z toho 28 bylo nad 60 cm, největší měřila 84 cm.
Z dnešních zajímavějších úlovků stojí ještě za zmínku: okoun 39 cm na 12 cm gumu, jesen 50 cm ulovený na wobbler a dva podseknutí cejni.
Podle hejn lovících ptáků (kormoráni, rackové, rybáci a morčáci) na Buzeráku a u Posranýho kamene je zřejmě, že sledi jsou tu. Několikrát jsme viděli orla mořského a zajíce běláka.
28.4.2024
Předpověď počasí nelhala a dnes ráno bylo opravdu na pár hodin jasno a denní teplota se oproti předchozím dnům zvedla o cca 5 °C na 7-10°C. Večer se po 19. hodině opět ochladilo na 2°C, ale to nic nemění na skutečnosti, že jsme mohli celý den rybařit bez rukavic a teplota vody se v celém revíru začala zvedat z 5-6°C na 6-8°C. Žádná exploze jara se sice v přírodě ještě neodehrála, ale u chat v Nordqvist se objevily první jarní květy - žluté orseje a v příkopech u silnice kvetou modré ladoňky a jaterníky. Rovněž štikám se dnešní oteplení líbilo a projevovaly trochu větší zájem o naše nástrahy než v předchozích dnech. Většina ulovených štik je vytřená a některé při zdolávání vyvrhovaly sledě. Nejvyšší frekvence záběrů byla mezi 10.00-18.00 hodinou. Největší štiky 98 cm a 96 cm byly uloveny na velký jerk s gumovým ocáskem a na gumovou rybku délky 14 cm.
36 rybářů ulovilo 28.4. celkem 67 štik, z toho 23 bylo nad 60 cm, největší měřily 98 cm, 96 cm, 86 cm a 80 cm.
Z dnešních zajímavějších úlovků stojí ještě za zmínku: dva kýble sleďů ulovené v severní části revíru na hloubce 8-10 m. Spolu se sledi bylo uloveno i pár okounků 20-25 cm. V jižní části revíru „U rákosí“ byli opět podseknuti dva půlmetroví cejni.
V okolí se pohybuje několik hejn kormoránů, dohromady jich může být něco přes sto. Zdá se, že nocují na ostrůvku Ivarskär v sousedním revíru Bamböle, přes den jsme je viděli lovit prakticky na všech volných plochách, kde bývají sledi. V okolí chat dnes pobíhalo několik zajíců běláků, při rybaření je slyšet volání jeřábů, několikrát jsme viděli přelétat orla mořského, na větších vodních plochách se zdržují hejna protahujících kachen a morčáků.
Během večerního sepisování úlovků jsem se od skupiny alandských veteránů, kteří sem jezdí více než 10 let, dozvěděl o velmi kuriózním úlovku štiky: Bylo to v dobách, kdy se v revíru ještě smělo lovit na rybičku. Posádky dvou lodí chytaly u rákosí nedaleko severního vraku a jedné z nich došly nástražní rybičky. Protože se rybáři nechtěli vracet dříve než druhá posádka, přemýšleli, na co by mohli zkusit chytat. A protože nenašli nic jiného, než svačinu a v ní chleba s tlačenkou, napíchl Marián na háček kus tlačenky a nahodil. Ke všeobecnému úžasu se kačena vzápětí potopila a překvapený rybář zdolal štiku délky 86 cm! Bližší údaje k druhu tlačenky nemáme, ví se jen, že byla bez cibule a bez octa.
29.4.2024
Dnes bylo celý den příjemných 5-12°C, zataženo a jen mírný větřík od jihu. Večer po 18. hodině se vyjasnilo a udělalo se úplné bezvětří. Hladina vody jak na rybníce, hezká večerní pohoda, že jsme se na lodi i chvíli natáhli a relaxovali.
Ryby nebyly bůhvíjak aktivní, ale díky příznivým podmínkám a pohodovému počasí se ulovilo více ryb než v předchozích dnech.
Aktuálně nejsou úspěšné velké nástrahy. Posádky Pepek a Ondra, které mají z minulých let v Nordqvist ulovenou řadu štik ve velikostní kategorii 1m+ a obvykle používají velké nástrahy, jejichž délku je vhodné uvádět spíše v decimetrech než centimetrech, ulovily do dnešního dne velmi málo ryb (0-3 štiky za loď a den). Včera sice bodovaly štikou 96 cm a dnes přidaly 93 cm, nicméně celkové skóre mají zatím velmi slabé. Ačkoli jim za velkými nástrahami štiky vyjíždějí občas až k lodi, k pořádným útokům se nemají. Ondrova loď dnes vyměnila velké nástrahy za malé a jejich celkové skóre se výrazně změnilo: z 0-2 štik za den ulovených v předchozích dnech dosáhla dnes dvojice celkového počtu 27 štik. I další posádky, které dnes ulovily více než 10 ryb, používají menší nástrahy (zejména gumy 10-15 cm).
Největší dnes ulovená štika měřila 111 cm (Marian ji ulovil na 15 cm černobílou gumovou rybku v „Novákovu“), druhou největší štikou byla 93 cm ulovená u Ptačích ostrovů. Obě ryby uloveny na hloubce cca 1,5 m. V Krakonošovu, které jindy bývá v počtu ulovených velkých štik velmi úspěšné, nebyla dnes ulovena žádná štika (a ne, že bychom se o to mnozí nesnažili).
Teplota vody u hladiny na Buzeráku dnes překročila 8°C a na Krakonošovu je jen o stupeň nižší. Oproti necelým 5°C před dvěma dny je to výrazná změna. Podle údajů na echolotu jsou na hloubce u severního vraku velká hejna sleďů a spolu s nimi se na hloubce 3-6 m pohybují i velké ryby (asi štiky a candáti?). Zkoušeli jsme tam chytat, ale marně, po hodině chytání jsme tam neměli ani záběr.
36 rybářů ulovilo 29.4. celkem 104 štik, z toho 58 bylo nad 60 cm, největší měřily 111 cm, 93 cm, 83 cm a 80 cm. Z dalších úlovků stojí za zmínku dva okouni délky 40 cm (krásně tlusté ryby, jak kapříci). Jeden z hostů už včera vyměnil přívlač za muškařské nádobíčko a dnes na streamery ulovil celkem 5 štik, z toho tři nad 60 cm, největší měřila 73 cm.
U mělčiny označené tyčí severovýchodně od Buzeráku dnes několik posádek pozorovalo tuleně. I dnes jsou při rybaření často slyšet a občas i vidět jeřábi, z rákosí se ozývá houkání bukačů, přes zátoky několikrát přelétávali orli mořští a bohužel také hejna několika desítek kormoránů, kteří se každý večer stahují na ostrůvky Ivarskär jihozápadně od našeho revíru.
30.4.2024
Celý den jasno, slunečno. Už ráno v 7.00 bylo venku 9°C a odpoledne se teplota vyšplhala dokonce na 15°C! Chvílemi pofukuje čerstvý větřík od severu, který by ohřívající se vodu mohl trochu promíchat.
Jenže větřík pofukoval jen ráno, když bylo ještě chladno a odpoledne, když se oteplilo na 15°C, tak nastalo úplné bezvětří. Zatímco ráno ještě ryby jakž takž žraly, tak odpoledne si daly úplně pohov. Teprve večer po 19. hodině, když se trochu zvednul vánek od jihu, tak se opět zčeřila hladina a záběrů přibylo.
Kdo šel na ryby ráno mezi 8.00-11.00, tak si pár štik nebo okounů chytil, ale kdo vyrazil až na poledne tak se trápil. Asi se vytřeli okouni nebo to bylo tím bezvětřím nebo se s nima něco děje, protože dnes několik posádek během lovu štik ulovilo překvapivě okouny. Dva okouni byli 40 cm a několik jich bylo mezi 30-37 cm.
Také byl na twister uloven jeden jelec jesen 48 cm a podseknutý půlmetrový cejn.
36 rybářů ulovilo 30.4. celkem 76 štik, z toho 25 bylo nad 60 cm, největší měřila 87 cm, ostatní byly pod 80 cm.
Mezi Novákovem a ostrůvkem Ivarskar dnes několik posádek pozorovalo tuleně. Při rybaření jsou často slyšet jeřábi, z rákosí se ozývá houkání bukačů, přes zátoky několikrát přelétávali orli mořští a bohužel také hejna několika desítek kormoránů. Hejno kormoránů dnes lovilo i na buzeráku. Večer jsme viděli nad rákosinou nad Buzerákem létat ostříže.
1.5.2024
Celý den jasno, slunečno. Už ráno v 7.00 bylo venku 10°C a odpoledne se teplota vyšplhala dokonce na 16°C! Celý den je víceméně bezvětří nebo jen mírný vánek, který lehce zčeří hladinu.
Tohle bezvětří s lovem štik nejde moc dohromady – ryby jsou opatrné, nemění stanoviště a možná je na klidné hladině svou přítomností i dost rušíme.
Ráno mezi 6.30-8.00 byly na vodě jen dvě posádky a obě několik štik chytly. Dalším obdobím dne, které dalo více záběrů, byl večer mezi 18.00-20.00. Přes den většina posádek hodnotila rybaření jako téměř bezvýsledné, ale tři posádky chytaly prakticky po celý den s celkovým výsledkem cca 20 štik za posádku a den. Spíše než denní doba lovu, asi za stávajících podmínek (bezvětří, teplota vody na hladině 9°C, ale teplota vody ve 2 metrech jen 5°C) hraje asi větší roli stanoviště a okamžitá nálada ryb. Kupodivu se stále nechytly žádné štiky v Krakonošovu – ta volná plocha, která obvykle dává stabilně množství velkých ryb, je buď bez velkých štik, nebo ty mrchy leží někde na dně a vůbec tam nežerou. Zkoušíme v Krakonošovu chytat, ale obvykle jsme tam úplně bez záběru. Skoro všechny dnes ulovené štiky byly od rákosí, resp. z hloubek 1-1,5 m. Jedna z dnes ulovených devadesátek byla ulovena u rákosí severně od Novákova a druhá od rákosí na východním břehu Svartsmary.
Většina ulovených štik je vytřená, ale chytli jsme i pár kusů, ze kterých stále ještě padaly jikry. Podobně jako v jiných letech je zřejmé, že do zátok revíru průběžně připlouvají skupiny ryb, které se zde třou a když se ochladí (jako se ochladilo letos mezi 20-27.4.), tak se tření přeruší a pokračuje při dalším oteplení, což je právě teď. Aktuálně se třou štiky, které to zatím nestihly, souběžně se třou i okouni a do rákosin už se stáhli na tření i cejni.
36 rybářů ulovilo 1.5. celkem 112 štik, z toho 44 bylo nad 60 cm, největší měřily 92 cm, 90 cm, a 7 kousků bylo 80-89 cm. Dále byl uloven na přívlač jeden půlmetrový jesen, asi 15 okounů 20-35 cm a pár podseknutých cejnů.
V západní polovině revíru Bergö dnes několik posádek pozorovalo tuleně. Při rybaření jsou často slyšet jeřábi, z rákosí se ozývá houkání bukačů. Během posledních tří teplejších a slunečných dnů zmizela většina hejn kachen a morčáků – ptáci využili hezkého počasí a táhnou dál na sever.
2.5.2024
Dnes máme v pořadí čtvrtý den hezkého počasí. Je úplně jasno a jen mírný vánek, většinu dne vládne bezvětří. Přes den je na slunci příjemných 10-22°C, v noci a nad ránem se teplota pohybuje kolem 1-3°C. Teplota vody u hladiny stoupla za poslední čtyři dny z 5°C na 10°C. Ale teplota vody v hloubkách nad 1 m je stále kolem 5°C a protože nefouká vítr, tak se voda v hlubších partiích ohřívá jen velmi pomalu.
Štiky byly málo aktivní, většina jich byla ulovena na mělčinách kolem rákosin (na hloubce 1-2 m). Kdo se však dnes zaměřil odpoledne-večer na okouny, tak si parádně zachytal. Zejména kolem severního vraku a podél rákosiny severozápadně od Buzeráku dnes večer okouni krásně brali na menší gumy. Někteří rybáři zde ulovili dnes večer i přes 20 okounů a vše to byly kousky 20-35 cm. Já osobně jsem zde takhle hezké chytání okounů nezažil nejméně 5 let. Ale také to může být tím, že když berou štiky na obvyklých místech, tak na okouny nějak nezbývá čas.
36 rybářů ulovilo 2.5. celkem 89 štik, z toho 26 bylo nad 60 cm, největší měřily 96 cm, 83 cm a 79 cm cm. Dále bylo omylem podseknuto několik cejnů 40-50 cm, asi stovka okounů 20-35 cm a jeden parádní okoun 40 cm na Buzeráku.
V západní polovině revíru Bergö dnes několik posádek opět pozorovalo tuleně. Při rybaření jsou často slyšet jeřábi, z rákosí se ozývá houkání bukačů. Kromě několika orlů mořských jsme dnes nad revírem pozorovali i párek orlovců říčních. Dnes rozkvetly první sasanky lesní, jinak zde kvetou zatím jen orseje a ladoňky. Břízy jsou zatím zcela holé, ale raší první listy na střemchách a jeřábech.
3.5.2024
Jasno, slunečno, bezvětří. Hladina zátok je jako zrcadlo. Už před polednem bylo na slunci skoro 22°C. Teplota vody u hladiny stoupla za poslední dny na dnešních 14°C.
Alandský Nordqvist se s námi dnes rozloučil více než důstojně.
Pokračuje parádní chytačka okounů podél rákosiny severozápadně od Buzeráku a zřejmě nejen tam. Několik posádek dnes ulovilo více než 50 okounů (počítáno na dva rybáře na den), většinou to byly ryby 20-30 cm, ale celá řada měla kolem 35 cm a dva okouni byli rovných 40 cm. Jedna z posádek dnes uvedla ulovení celkem 152 okounů. Kdybych ráno nechytal kousek od téhle dvojice a neviděl je v akci, tak bych tomu asi nevěřil. Ale kdo umí, ten umí…
Naprostým zvratem však dnes byly úlovky velkých štik. Nepočítám Jardovu 92 cm, kterou náhodně ulovil u rákosí, kam jsem mu nanejvýš geniálně zavesloval, ale obě posádky z chaty č.4, které celý týden trpělivě, až trvrdohlavě, používaly výhradně velké nástrahy velikostní kategorie 20-40 cm dnes konečně bodovaly u Zdeňkova Kolíku a na ploše u Krakonošova: Pepova loď skórovala štikami 97 cm, 93 cm, 3x 85 cm, 70 cm a candátem 89 cm. Ondrova loď si na konto připsala úlovky 113 cm, 2x 95 cm, 2x 90 cm, 2x 85 cm, 80 cm a 77 cm. Po týdnu usilovné dřiny, kdy tyto posádky uzavíraly den s jednou nebo dvěma-třema štikami, to byla dnes sladká odměna.
32 rybářů ulovilo 3.5. celkem 120 štik, z toho 59 bylo nad 60 cm, největší měřily 113 cm, 97 cm, 2x 95 cm, 93 cm, 92 cm, 2x 90 cm, 5x 85 cm, 81 cm... A v dnešním závěrečném dnu byl uloven i jediný candát uplynulého týdne: 89 cm. A byl to pořádný candát!
Dnes jsem na bříze, která roste v závětří a na sluníčku před naší chatou našel první rašící zelené lístky. Ostatní břízy jsou však zatím stále holé a rovněž v rákosinách jsem zatím nenašel žádné rašící zelené rákosí.
Protože někteří odlétáme již dnes večer ze stockholmského letiště zpátky domů, chytal jsem s Jardou jen dopoledne. Většina však odjíždí domů zítra ráno auty a tak rybařili až do pozdního večera. Na vodě dnes bylo nádherně, dalo se chytat jen v tričku. V porovnání se situací před týdnem, kdy jsme na sobě měli oblečeno úplně všechno včetně zimních čepic a rukavic, je to neuvěřitelná změna!