Revíry - destinace ► Afrika ► Madagaskar ► Terres Rouges ► Reportáže ► Krátké zprávy a postřehy z pobřeží Madagaskaru
Madagaskar - Terres Rouges - Reportáže
Krátké zprávy a postřehy z pobřeží Madagaskaru 5.2.2012
Letošní sezónu rybářských safari podél pobřeží Madagaskaru jsme uzavírali v posledním listopadovém týdnu se skupinkou čtyř Britů, kteří k nám jezdí každý rok. Ono by šlo pokračovat s rybářskými výpravami i v prosinci, ale riziko častějších dešťů a větrného počasí se na severním pobřeží Madagaskaru v prosinci výrazně zvyšuje a my raději od prosince do února nepodnikáme delší než jednodenní výpravy.
Letos bylo docela problematické počasí už koncem listopadu. Britové chtěli jet z NosyBe na sever, což jsme jim splnili, ale kolem severního mysu San Sebastian byly každý den velké vlny a některé dny byl vítr na hraně, že se taktak dalo vyjet a chytat.
Chlapi to však brali sportovně, že prý jsou ze severního Atlantiku zvyklí na horší počasí... Ryb se nezachytalo tolik, jako během Vaší výpravy na konci října, ale povedlo se pár trofejních ryb: na jig i na popp barakudy kolem 130-140 cm, na popp jeden 30-kilový kranas (myslím, že měl 118 cm) a pak na jig ještě velmi hezký napoleon (pyskoun obrovský). Ty napoleony jsme letos chytli tři: jednoho u souostroví Radama, dalšího tady na severu a třetího na drop-off asi hodinu jízdy od Nosy Be.
V prosinci nás čeká už jen pár jednodenních rybářských výprav z NosyBe a pak dám lodníkům i sobě vánoční pauzu, provedeme na lodi údržbu a další rybaření nás čeká zase až v únoru.
John
Madagaskar 7-15 listopadu 2024
Na rozdíl od předchozí výpravy jsme měli úplně jiné chytání. Ryby šly čím dál méně, hlavně na přívlač. A tak jsme chytali spíše na jigy nebo na trolling.
Důvodem byl asi úplně jiný charakter oceánu - už se blížil úplněk, měsíc svítil na jasné obloze každou noc a rozdíl hladiny mezi přílivem a odlivem byl den ode dne menší. To všechno jsou vlastně faktory, které hrály proti nám.
Celkově popping moc slavný nebyl, více jak polovina ryb byla chycena na jig. Můžu říct, že lepší jiggery, než naše slovensko-maďarské duo, jsem nikdy nepotkal. Měli 9 jigových prutů, které jim lodníci střídavě podávali - jako brokovnice na honu na bažanty…
U mne byl nejúspěšnější nástrahou „policejní Caperlan" 14 cm podle mne asi nejvíce napodobuje banana fish. Na rozdíl od předchozí výpravy jsme neulovili žádné makrely Commersonovy, ale zase jsme na trolling nachytali wahoo. Zvláštní - jako kdyby "královské makrely" někam odjely a jejich místo zaujali wahoo.
Úlovkový lístek den po dni přikládám níže
Saša
1.den
První den jsme měli celkem 8 ryb, což není nic moc, ale dopoledne jsme si vlastně jen připravovali věci a jeli jsme z NosyBe na loviště. Hlavně jsme vláčeli kolem mělčin a brali převážně kranasi modroploutví-bluefin.
Libor - 2x kranas modroploutvý-bluefin 70 cm a 65 cm
Šaňo - kranas modroploutvý-bluefin 65 cm, cejnovka 35 cm a několikaminutový souboj se žralokem bez vítězství
Gabo - kranas modroploutvý- bluefin 70 cm, černý kanic 60 cm, hnědý pruhovaný kanic 70 cm
Saša - 2x kranas modroploutvý-bluefin 65 cm
2.den
Druhý den obrat k lepšímu: Šaňo 6 ryb (největší kranas - GT 100 cm), Gabo 5 nebo 6 kousků, Saša 8 ryb a zlomený prut Shimano na metrovém kranasovi a jen Liborek končil s nulou.
Libor – 0, jen 1x utržený mečoun ( dle Johna 70 kg) - na trolling bylo nastraženo šest pořádných multiplikátorů a jeden slabý smekací naviják (protože zbylo místo) a tak marlin zabral samozřejmě na ten lehký prut se smekacím navijákem a s Liborem moc práce neměl ...Ale předvedl nám sérii tak 15ti skoků až téměř k lodi! Šaňo - 2x kranas obrovský-GT 100 cm a 70 cm, 2x chňapal růžový (rosy jobfish) 83 cm a 65 cm, 1x chňapal velký (jobfish) 70 cm
Gabo - kranas modroploutvý-bluefin 55 cm, 2x bonito 50 cm, cejnovka 40 cm, kranas obrovský-GT 45 cm, kranas velkooký 70 cm
Saša - 3x kranas modroploutvý-bluefin 55-65 cm, kranas vláknitý-Musolini 60 cm, chňapal růžový (rosy jobfish) 50 cm, 3x bonito 50
3. den
Libor - 0
Šaňo -2x chňapal růžový (rosy jobfish) 50 cm, kanic měsíční 45 a 50 cm, kranas obrovský-GT 65 cm, kranas velkooký 55 cm
Gabo - 3x kranas žlutoskvrnný 70 cm, kanic měsíční 40 cm, barakuda 50 cm
Saša - barakuda 55 cm a hnědý pruhovaný kanic 45 cm
Společně na trolling - 5x wahoo 110 cm a bonito 55 cm
4. den
Libor- 0
Šaňo - kranas obrovský-GT 65 cm, 2x kanic 65 cm
Gabo : kranas modroploutvý-bluefin 68 cm, kanic 69 cm, jehlice 110 cm, červený kanic 41 cm
Saša - 2x kranas obrovský-GT 65 cm, kanic 40 cm, jehlice 105 cm, chňapal velký (jobfish) 45 cm
Společně trolling - wahoo 110 cm, chňapal velký (jobfish) 60 cm, barakuda 70 cm
5. den
Libor – 0, ale velké GT utrhnul - dal jsem mu jednoho “ policejního caperlana" 14 cm, ale bohužel ho utrhl ...
Šaňo -2x kranas papuánský 55 cm, kanic 50 cm, 5x chňapal růžový (rosy jobfish) 45 cm
Gabo - 2x kranas papuánský 55 cm, barakuda 117 cm, 3x kanic měsíční 30 cm, 3x malé korálovky do 20 cm
Saša - kranas papuánský 55 cm, kanic 65 cm, kranas obrovský-GT 101 cm, kranas velkooký 60 cm, chňapal velký (jobfish) 45 cm
Gabova barakuda a můj gruper byly vysmýkány z 200 m hloubky (Gabo s elektrikou)
6. den
Libor - 0
Šaňo - kranas obrovský-GT 61 cm, 12x korálovky do 20 cm
Gabo - 2x kranas obrovský-GT 90 cm a 60 cm, chňapal bohar (red snapper) 42 cm, 2x kranas modroploutvý-bluefin 60 a 40 cm, 4x chňapal růžový (rosy jobfish) 50 cm, 20x korálovky do 20 cm
Saša - kanic 45 cm, kranas modroploutvý-bluefin 55 cm, kranas obrovský-GT 55 cm
7. den
Libor - 2x bonito 55 cm, kranas obrovský-GT 60 cm, 5x korálovky do 20 cm
Šaňo - kranas obrovský-GT 65 cm, 10x korálovky do 20 cm
Gabo - kranas modroploutvý-bluefin 65 cm, 15 korálovky do 20 cm
Saša - barakuda 65 cm, 2x kranas papuánský 55 cm, 3x korálovky do 20 cm
8. den
Libor - kranas obrovský-GT 55 cm
Šaňo - 2x kranas modroploutvý-bluefin 60 cm, 10x korálovky do 20 cm
Gabo - 5x chňapal růžový (rosy jobfish) do 55 cm
Saša - kranas obrovský-GT 82 cm, 4x korálovky do 20 cm
Okolí ostrova NosyBe 3-5 listopadu 2024
3.11.2024
V 7.00 čekají kapitán Thierry a lodník Evariste s lodí na pláži. John má volno, pojede až s další skupinou na plavbu podél pobřeží příští týden. Příliv právě vrcholí a vlnky zálivu zalévají celou pláž až ke schůdkům hospod, barů, kaváren a hotýlků.
Jeli jsme jen vláčet a zaměřili jsme se na skály, mělčiny a ostrovy asi 20-30 km severně od ostrova NosyBe. Dříve jsme na tato loviště jezdili rybařit z rybářského kempu Terres Rouges, ale po té, co na ostrově NosyBe přibylo motorových lodí, to šlo s rybařinou v dojezdové vzdálenosti jednodenních výletů dost z kopce. Teď však máme tři dny volna mezi dvěma výpravami a tak se podíváme i na některá loviště, která jsme v minulosti zanedbávali. Možná jsme měli štěstí, že zrovna do okolí NosyBe najela velká hejna ryb a rybaření je neobvykle dobré, což potvrzují i místní rybáři. V každém případě bylo naše snažení odměněno a prakticky u každé skály, ostrova nebo útesu jsme měli záběr, útok na nástrahu nebo ulovenou rybu. Zejména Jirkovi se dnes a 16-centimetrovým poppem dařilo a mezi 8.00-16.00 přivedl na palubu celkem 7 kranasů obrovských-GT 105 cm, 101 cm, 97 cm a ostatní 80-90 cm. Michal s Lubošem si na lodi připadali tak trochu jako předskokani: obvykle nahodili, za nástrahou jim vyjela ryba, případně zabrala a vzápětí spadla. Pak nahodil Jirka a ten tu rybu chytil. Zdeněk dnes nerybařil, přebíral fotky z uplynulých dnů a připravoval s Johnem další výpravu podél madagaskarského pobřeží.
Až překvapivě úspěšný den zakončujeme koupelí v hotelovém bazénu – na ostrově je výpadek elektrického proudu, na obloze svítí hvězdy, voda má 32°C, orosené lahváče asi 10°C a život je krásný.
Michal – 3x kranas obrovský-GT 75-95 cm a asi 10 ryb spadlo.
Jirka – 7x kranas obrovský-GT 105 cm, 101 cm, 97 cm a 80-90 cm
Luboš – 1x jehlice 85 cm, 1x chňapal velký 60 cm a bonito 55 cm
4.11.2024
Castor Bank je název pro soustavu mělčin resp. podmořskou horu či podmořské plató, které z kilometrových hlubin Mosambického průlivu vystupuje až 15-30 m pod hladinu, kde vytváří nádherný svět korálových útesů. Na ploše více než 100 km2 se zde asi 80 km od ostrova Nosy Be rybářům nabízejí loviště mečounů, plachetníků a tuňáků (trolling), na mělčinách se pak loví zejména kranasi, kanici, tuňáci a barakudy (popping) a na hranách hloubek jsou nekonečné možnosti pro příznivce vertikální přívlače s hloubkami od 40 až do několika set metrů.
Zcela zásadní nevýhodou (a také skvělým ochranným prvkem) této lokality je vzdálenost. Pro návštěvu Castor Bank potřebujete stabilní počasí pokud možno bezvětří nebo mírný vítr a malé vlny. Ani ta nejrychlejší rybářská loď nedojede na Castor Bank z NosyBe dříve než za 2-3 hodiny. A když se zhorší počasí, může to být hodně dlouhá cesta a pěkných pár desítek litrů spotřebovaného paliva. Navíc jsou v okolí CastorBank silné proudy, které i za zdánlivě dobrého počasí mohou hladinu oceánu pěkně rozdovádět.
Na Madagaskaru už jsem rybařil několikrát, ale dobré podmínky pro návštěvu CastoBank byly až tentokrát. Vyrazili jsme z ostrova NosyBe v 6.00 ráno, moře bylo klidné, croissanty a čokoládové koláčky z místní pekárny byly čerstvé, mangový džus voňavý a lodník nám k snídani uvařil silnou kávu.
Cesta uběhla v pohodě a když jsme se před devátou ranní přiblížili ke Castor Bank, objevila se na obzoru první hejnka ptáků, skupinky lovících delfínů i hejna bonit. Bohužel příliv vrcholil ráno v 6.00 a tak celý den budeme rybařit za odlivu, ale jinak to tentokrát zařídit nešlo.
Kapitán nejprve zajel do centrální části mělčiny, kde bylo v úžasně čisté vodě hezky vidět členité dno s porosty korálů. Hloubka se pohybovala kolem 20 m a my pomalu driftovali a vláčeli nad korálovými útesy, zkoušeli jsme najít hejna rybek nebo lovící ryby. Hejna rybek však nebyla vidět žádná a jen třikrát se nám podařilo vyprovokovat k záběru kranase nebo barakudu a vždy se ihned kolem zdolávané ryby objevili další dravci. V čisté vodě si však ryby od lodě držely pěkně odstup. Když Michal zdolával kranase délky 91 cm, drželo se za zdolávanou rybou několik velkých kranasů a pod lodí se mihli i metroví tuňáci jednobarví-dogtooth, ale zdolat se podařilo jen toho Michalova kranase. Pak zase Jirka chytil na popp barakudu délky 91 cm a kolem zdolávané ryby se ve vodě pohybovalo celé hejno nejméně metrových barakud. Jednu Zdeněk chvíli zdolával, ale spadla při vylovení na palubu. Zbytek hejna se vypařil jak pára nad hrncem. Asi dvě hodiny jsme zkoušeli vyprovokovat k záběru na poppy a jerky další dravce, ale marně. Blížila se doba nejnižší hladiny za odlivu a aktivita ryb byla stále slabší.
Odložili jsme tedy přívlačové udice do držáků a vyrazili na hranu hloubek vyzkoušet, zda na hloubkách nebude vertikální přívlač efektivnější. A byla. Sice se nekonal žádný velký koncert, ale každou chvíli někdo z nás zasekl, zdolal nebo vypnul nějakou rybu. Nebyly to trofejní kusy, ale ulovili jsme např. kanice toulavé v délkách 60-77 cm, bonito 72 cm, kranase-GT 70 cm, půlmetrového bluefina a pár malých chňapalů a kaniců měsíčních. V jednu chvíli začali kolem lodě lovit i tuňáci a dorada, ale než jsme smotali jigy a začali nahazovat jerky, bylo hejno fuč. Původně jsme chtěli vyrazit na cestu zpět kolem druhé odpolední, ale zrovna nám to začalo brát, takže nakonec vyrážíme k pobřeží až před třetí. Počasí bylo dobré, ale silný mořský proud nás strhával dál k severu, než bylo vhodné, takže se nám cesta zpět protáhla na více než tři hodiny. Ale cestou jsme si dali oběd, vypili pár piv a Luboš doposlouchal další audioknihu. Na pláž před hotelem přijíždíme až za šera a když se v bazénu scházíme u orosených lahváčů, svítí už na nebi první hvězdy. Škoda, že se nám na Castor bank nepodařila žádná trofejní ryba. Snad příště.
Michal – 1x kranas obrovský-GT 91 cm, 1x chňapal velký 68 cm – obě ryby na popp. Na jig to dnes Michalovi nešlo, ačkoli chytal stejným stylem jako my a střídal různé nástrahy. Někdy se prostě nedaří.
Jirka – 1x barakuda 91 cm, 1x jehlice 90 cm na popp. Na růžový 200 gramový jig 1x kanic toulavý 64 cm, 2x kanic měsíční 45 cm a 25 cm, 1x kranas obrovský-GT 70 cm, 1x kranas modroploutvý-bluefin 59 cm a 1x chňapal růžový-rosy jobfish 25 cm
Zdeněk – na popp jen jedna metrová barakuda, která u lodě ale spadla při vylovení. Na růžový jig 200 g 1x bonito 72 cm, 1x tuňák jednobarvý-dogtooth 68 cm, 2x kanic toulavý 56 cm a 77 cm a 1x chňapal růžový-rosy jobfish 30 cm
5.11.2024
V 7.00 čeká rybářská loď s kapitánem a lodníkem dle dohody opět na pláži. Rybařit jedou Jirka, Michal a Luboš. Zdeněk jede na letiště vyzvednou další skupinu rybářů, kteří pozítří vyplují na okruh podél severozápadního pobřeží Madagaskaru. John má volno, bude odpočívat a připravovat vybavení a zásoby pro další skupinu.
Jeli jsme jen vláčet a zaměřili jsme se na skály, mělčiny a ostrovy asi 20-30 km severně od ostrova NosyBe.
Jestliže předevčírem dělali Michal s Lubošem předskokany Jirkovy, tak dnes to bylo opačně. Jirka nahodil, přišel záběr a ryba spadla. Hned pak nahodil Michal a rybu, obvykle kranase, chytil. Největší kranas dne měřil 92 cm a kromě šesti kranasů GT se na palubu lodě podívali i kranasi modroploutví, jehlice a bonita.
Po návratu z rybaření předáváme zkušenosti a zážitky nově přiletivším rybářům.
Slunce zapadá nad mořem, bary se rozsvěcují, do ulic vyrazily místní krasavice mlsně sledované francouzskými důchodci, prodejci všeho možného i nemožného se snaží ještě udat nějaké zboží a my jdeme pozvolna balit, protože zítra nás letadlo odveze z tropického ráje zpět do podzimní Evropy.
Michal – 5x kranas obrovský-GT 75-92 cm, 1x kranas modroploutvý 66 cm a jehlice 122 cm.
Jirka – 1x kranas obrovský-GT 75 cm a bananafish 12 cm, nedařilo se...
Luboš – 1x jehlice 85 cm, 1x bonito 50 cm, 1x kranas obrovský-GT 82 cm, 1x kranas modroploutvý-bluefin 60 cm.
Duben 2024
Koncem března a v dubnu jsme tu měli opět skupinu hostů, kteří přijíždějí na každoroční začátek rybářské sezóny, což je tady u nás na severozápadním pobřeží Madagaskaru právě v březnu.
Podnikli výpravu na sever až k Diego Suarez, ale moře tam bylo dost neklidné, takže noční kotvení bylo jen v závětří ostrovů a i tak se loď někdy až dost houpala. Někomu to nevadí, jiný se nevyspí...
Já s nimi tentokrát nejel, musel jsem vyřizovat paíry spojené se stavbou domu. Kapitánem Blue Marlina byl Thierry a lodníkem jako vždy Evariste.
Rybářsky to byla úspěšná desetidenní výprava, chlapi ulovili snad všechny druhy ryb, které se na přívlač a vertikální přívlač chytají. Zaměřovali se převážně na hladinovou přívlač, takže mezi úlovky logicky převažovali kranasi. Kromě klasických GT-ček ulovili i kranasy žlutoskvrnné, kranasy papuánské a velkooké. Na trolling nějaká dorada a menší plachetníky. Na jig to byla přehlídka druhů od kranasů přes chňapaly, kanice, makrely, barakudy, tuňáky až po ostence. Žádná ryba nebyla vyloženě trofejní, ale úlovků bylo dost a zábavy taky.
John
Léto 2015 na Madagaskaru
Když v březnu začala další rybářská sezóna na Maledivách, přesunul jsem se zpět za svojí rodinou na Madagaskar.
Naposledy jsem navštívil pláž, kde stával náš původní rybářský kemp a odvezl poslední část vybavení na ostrůvek Manga Be. Na místě našeho původního tábora budou stavět hotel a do zátoky povede silnice. Zase jedno kouzelné místo zmizí z mapy téhle planety. Co se dá dělat, pokrok nezastavíš.
Ostrov Manga Be leží pár hodin jízdy z Nosy Be a přesunuli jsme sem všechny menší motorové lodě s centrálním řídícím pultem. Na ostrov se přestěhovala i část obyvatel z „naší“ vesnice. Atmosféra na Manga Be je nádherná a je to i blíž k lepším lovištím. Nevýhodou je, že každý rybář po příletu do Nosy Be nastoupí na loď a namísto relaxace na pláži pojede 3-4 hodiny na ostrov Manga Be. Na druhou stranu budeme ten přesun dělat jako trolling, takže možná už hodinu po příletu budou první úlovky!
Já zůstávám s velkým katamaránem na ostrově Nosy Be a budu jezdit na ryby s hosty, kteří budou bydlet v hotelích Manga Soa nebo Loharano. Oba jsou to malé hotely té nejvyšší kvality v hezké poloze. Hlavně Manga Soa je architektonicky a krajinářsky hezky položen.
A rybaření v letošním roce?
Nevím proč, ale letos se chytalo více mečounů než obvykle. Ačkoli jsme se na jejich lov nijak nezaměřovali, tak na velkém katamaránu jsem měl po dvou měsících rovný tucet ulovených mečounů a malé katamarány u Manga Be na tom byly podobně.
Plachetníků se stále chytá hodně – v porovnání s Maledivami, kde v průměru připadne na každou loď tak jeden-dva-tři plachetníci týdně, tady máme v průměru nejméně jednoho denně.
Čím dál víc rybářů chytá na jigging. Myslím, že ti, kdo jezdí do tropů častěji, už se nabažili záběrů na poppy, které jsou sice super, ale většinou se chytají jen kranasi, a více času tráví jigováním, resp. vertikální přívlačí, kdy se loví více druhů ryb a každý záběr může být velkým překvapením.
Budu na Madagaskaru do poloviny prosince, pak si dám 14 dní vánočních prázdnin a od ledna už se zase budeme potkávat na Maledivách.
John
Madagaskar 17.-23. listopadu 2011
Z Prahy nás 16.11. přes Paříž na Madagaskar letí celkem čtrnáct. Osm rybářů a šest manželek. V Praze panuje hustá mlha a lehce mrzne, v Paříži se nám vrcholek Eifelovky rovněž strácí v mlze, ale na Madagaskaru panuje správné tropické vedro a každý den se teplota ve stínu vyšplhá na nejméně 30°C.
Při odletu z Paříže mělo letadlo 3 hodiny zpoždění a tak na ostrov NosyBe přilétáme nikoli ráno, ale až v poledne. Z letiště jedeme asi 20 minut dvěma mikrobusy na východní břeh ostrova, kde na nás čekají čtyři lodě. Je však odliv a lodě stojí nějakých padesát metrů od břehu, kam se k nim přes mělčinu musíme přebrodit. Rozespalí a unavení po jedenácti hodinách letu sundaváme boty a ponožky, abychom seznámili naše nohy s teplými vodami Indického oceánu. Je 17. listopadu a jsme v Africe.
18.11.2011
Dnes budeme rybařit z velké lodě – katamaránu, který se používá především na trolling, případně na jigging nebo lov ryb u dna a ze dvou malých lodí, což jsou vlastně také katamarány, jenže malé, vhodné jen pro 2-3 rybáře. Na každé lodi je kompletní vybavení pro trolling, ostatní vybavení - pro přívlač-popping a jigging máme vlastní. V Terres Rouges, kde bydlíme, je v omezené míře možné zapůjčení vybavení pro jigging, případně popping, ale za každý den pronájmu se účtuje 50 Euro, což není nikterak málo. Na druhou stranu vzhledem k odlehlosti a nákladům, které jsou spojené s převozem veškerého materiálu do těchto končin, se není čemu divit.
Kapitány dvou malých lodí jsou černoši Duda a Henrike a svou práci zvládají opravdu skvěle. Anglicky sice umí jen pár slov, za to však vládnou francouzštinou, což zase neumíme my a tak si dobře rozumíme. Na velké lodi je kapitánem Ital John, který je rovněž manažerem Terres Rouges. Hovoří sice italsky, francouzsky a anglicky, ale co je mu to platné, když se komunikovat příliš nesnaží a tak si s ním rozumíme často méně, než s černoušky. Při rybaření na lodi to byl první den docela problém, protože John chtěl nejprve nachytat nástražní ryby a pak se pokusit o plachetníka a byl docela nervózní, když se mu chlapi začali sápat po prutech, aby je nastražili podle sebe... Celkově se nám po zkušenosti z prvního dne i dnů následujících více osvědčily lodě malé. Jsou sice méně prostorné a luxusní, ale rychlé, pro ryby na moři méně nápadné a jejich kapitáni pomocí GPS a echolotu vyhledávali podmořské hory i hejna ryb velmi zdatně.
Velká loď Blue Marlin - Jura, Milan, Mirek a Vlasta - během dopoledního rybaření, kdy se hoši v podstatě nedokázali s kapitánem dohodnout, jaké ryby a jak chtějí lovit, nechytili nic. Odpoledne jsem s nimi jel já, abych jim vysvětlil, co personál lodi dělá a proč. Jenže ryby odpoledne za odlivu nebyly aktivní a tak jsme měli jen pár záběrů na jigging a Mirek zdolal kranase černoskvrnného délky cca 90 cm.
Malá loď Luisa - ráno jsem na popp ulovil jednu king makrel (královská makrela) délky cca 110 cm a Milan jednu metrovou makrelu na trolling na wobbler Rapala Magnum.
Odloledne chytal na Luise Milan W. s Milanem U. a ulovili jednoho kanice 55 cm a kranase černoskvrnného délky 70 cm.
Malá loď Tinou - Saša a Václav. Saša 4x kranas GT 50-92 cm, kanic 88 cm a chňapal velký délky 80 cm.
Václav 2x kranas GT 70 cm, barakuda 50 cm, jehlice 60 cm a při trollingu se mu vypnul jeden plachetník.
Většinu ryb ulovili na jig.
19.11.2011
Velká loď Blue Marlin jela na celý den na hranu šelfu, kde klesají hloubky z 40-70 metrů do několikasetmetrových hloubek a tam chytali rybáři na jigy a na kousky ryb u dna. Cestou zpět lovili i na trolling, ale na trolling se povedly jen dvě ryby
Saša - chňapal velký 79 cm, barakuda 80 cm, koryféna 80 cm
Václav - barakuda 80 cm, chňapal velký 90 cm, amberjack 75 cm
Milan W. - kanic 90 cm (9 kg)
Milan U. - barakuda 80 cm, chňapal velký 90 cm, amberjack 70 cm
Tinou - ráno jsme chytali na poppy a jigy a odpoledne na trolling.
Zdeněk - 1x jehlice 120 cm a vypnul jsem jednu velkou rybu na jig. Odpoledne při trollingu na plachetníky jsem měl na poppovacím prutě 3x plachetníka - když jsme našli pomocí ptáků lovícího plachetníka, tak jsem mu hodil popp a skoro vždy to vzal. Bohužel jsem ho nikdy nezasekl.
Jura - plachetník 253 cm na trolling – wobbler, fialový magnum 25 cm
Luisa - ráno nalovila posádka nástražní bonita (za půl hodiny deset ryb velikosti 1-2 kg)
Vlasta - plachetník 180 cm, wahoo 100 cm
Mirek - jen bonita
20.11.2011
Dvě lodě jsme jeli na celý den směrem na severovýchod k ostrovům Three Brothers, resp. Nosy Mitsio - U souostroví byla krásně čistá voda, ideální místa na šnorchlování.
Tipaul - Chytali jsme na popping, ale na klasické poppy jsme měli jen sledovačky. Teprve, když jsem vyměnil popp za stickbait, tak jsem chytil kranase GT 8 kg.
Milanovi nebylo dobře a téměř celý den ležel na přídi a relaxoval.
Milan W - na trolling jedna king makrel cca 95 cm. Třikrát vyrazila ryba na popp, ale nebyli to kranasi, spíše kanici nebo chňapali
Tinou - na poppy také nic, ale na jigy a trolling si zachytali kranasy a king makrel.
Saša - 7x king makrel do 120 cm, 2x kranas GT 8 kg a spadnul mu plachetník
Václav - 6x king makrel do 112 cm a na trolling kranase 105 cm (25 kg).
Luisa - posádka rybařila jen v okolí Terres Rouges.
Vlasta s Mirkem nachytali úspěšně hromádku nástražních bonit, ale žádnou velkou rybu neulovili. Jeden plachetník jim spadnul při zdolávání.
21.11.2011
Blue Marlin - ráno jel Jura a oba Milani s manželkami na velkou loď. Během dopoledne ulovili jen bonita. Jednou jim to utrhl plachetník a jednou se jim vypnul mečoun (cca 180 cm). Odpoledne měla většina z nás relaxační program - procházka do vesnice, šnorchlování...
Luisa - dopoledne ulovili Vlasta s Mirkem plachetníka 236 cm a wahoo 141 cm
Tinou - dopoledne Saša s Václavem trolovali a odpoledne jen hodinu jigovali. Ráno ulovili na trolling plachetníka 235 cm
Saša - jehlice 90 cm
Václav - plachetník 235 cm a odpoledne zdolával asi 10 minut na maso velkou rybu, asi kanice, kterého pak utrhnul, když se mu zasekl naviják.
22.11.2011
Jeli jsme rybařit na třech malých lodích. Dvě jely asi hodinu na severovýchod do souostroví Mitsio okolo skal "Tři Bratři".
Tinou - nejprve jsme nachytali bonita a pak jsme chvíli trolovali u skal "Tři Bratři", ale chytili jsme jen jednu king makrel a jedna se nám vypla. Pak jsme pokračovali dovnitř souostroví, kde jsme chytali na poppy. Na klasické poppy jsme byli bez záběru, ale zachytali jsme kranasy, jehlice a utekli nám king makrel na stick-baity od firmy Orion (modrobílé a růžovobílé). Po obědě se zdvihl silný vítr - měli jsme jen záběry, ale nedařilo se nám nic zaseknout. Teprve až při trollingu nad kaňonem jsme ulovili na wobblery (magnum 20 cm oranžová a hnědozelený X-rap) king makrel 105 a 95 cm.
Zdeněk - 1x kranas GT 80 cm, jehlice 80 cm + 8 záběrů na popp (jednou king makrel, která mi odkousla háček a při záběru vyskočila dva metry nad vodu). Dvakrát mi po gumové rybě trolované po hladině vyjel i plachetník, ale rybku překousnul a nezasekl se).
Saša - 1x kranas GT 95 cm, 3x king makrel 90-108 cm, 1x jehlice
Václav - jehlice 105 cm
Luisa chytala na trolling v okolí kaňonu, kde se loví především plachetníci. Měli na prutu celkem pět plachetníků a jednoho mečouna, ale žádnou rybu nezasekli.
Mirek - 1x king makrel
Vlasta - dorado 105 cm, 1x king makrel 103 cm
Milan - 1x king makrel
Tipaul - jela ráno ke "Třem Bratrům" a pak do souostroví, kde byly záběry na popp, ale na cca pět záběrů byla jen jedna zaseklá ryba. Několikrát pozorovali i plachetníky, ale žádný záběr neměli.
Milan W. - 1x kranas GT 95 cm, 1x metrová king makrel
Jura - pár záběrů na plandu, ale nic nezasekl.
23.11.2011
Luisa - Vlasta s Mirkem rybařili od 7.00 do 15.00. Nejprve nachytali bonita a pak trollovali s cílem ulovit plachetníka nebo mečouna.
Mirek - king makrel 85 cm na wobbler X-rap 18 cm
Vlasta - plachetník 245 cm na rybku
Tinou - od 7.00 do 15.00 trollovali bříška z bonita a wobblery. Plachetníků za den viděli asi 50, ale neměli an i záběr.
Jura - 1x king makrel 120 cm na fialový wobbler rapala magnum.
Blue Marlin - S Johnem jsme vyrazili čtyři na hranu šelfu západně od souostroví Mitsiu, kde hloubka klesá z 50 metrů přes 100.
Chytali jsme na jigy 125-200 g a na kousky bonita nastražené u dna s olovem 200 g.
Zdenek - 3x chňapal velký 70-80 cm na jig
Milan - 3x chňapal velký, žralok 110 cm, kanic diamantový cca 50 cm, 1x chňapal-snapper-madam tombeaux cca 8 kg, 1x chňapal červený-red snapper 4 kg.
Vašek - 3x chňapal velký, 1x žralok cca 1 metr
Saša - 4x chňapal velký, 1x chňapal-madam tombeaux cca 4 kg, 1x bonito na jig, 1x chňapal red snapper 4 kg, 1x kanic diamantový 50 cm
V posledním listopadovém týdnu většina z nás cestovala po Madagaskaru, pouze Saša a Vašek měli ještě naplánované dvě rybářské výpravy.
Zde je Sašův komentář:
25.11. – namísto rybaření jsme jeli lodí navštívit národní park a podívat se na tropický prales, chameleony, lemury...
27.11. - Vašek - 2 x king makrel a já totéž
28.11. - to jsem byl na lodi sám (Vašek si při výletu po pobřeží ukopnul palec a strhl nehet).
Celý den jsem popoval hlavně s tím stickbaitem Orion Big Foot a chytil jsem 4 kranasy (největší 101 cm) a metrovou královskou makrelu. Záběrů bylo hodně, ale ryby padaly. Minimálně 12-15 záběrů a sledovaček jsem neproměnil.