+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast Sandnessjoen-Mo i RanaReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Sandnessjoen-Mo i Rana - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 3.7.2024

treska obecna 10 kg, Hestoysund 1.5.Květen 2009
Sezónu jsme oficiálně zahájili poslední dubnový víkend - 24.4.
Rybaření je dobré. Nijak výjimečné, ale dobré. Chytají se tresky obecné, tmavé, jednoskvrnné, vlkouši a kupodivu i polaci.
Zatím se nekonala žádná překvapení v podobě supervelkých ryb, ale tresek okolo metru, jako je ta na obrázku, se chytají spousty.
Už několik dní je skvělé počasí - bezvětří, slunečno a někdy až 20°C! Ale před tím byl celý duben typicky "norský" - sníh, déšť, vítr i slunce - a to vše se často střídalo během jediného dne.

Z Hestoysund zdraví
Frid and Stig Kristoffersen




Halibut 62 kg, ulovil majitel chaty Leines (brezen)Brezen 2009
Rybářská sezóna se pomalu blíží a někteří zarytí "Norci" už neodolali a vyrazili na první letošní výpravu.
Mezi zarputilé rybáře patří i majitel chat Leines, pan Finn-Erik.
Halibut na snímku vážil plných 62 kg. Nebyl však uloven na udici, ale do sítě.
I tak se jedná o hezké zahájení sezóny 2009.


















halibut uloveny 300 m od chat Leineshalibut - radost z ulovkuProsinec 2008
Je prosinec, dny jsou velmi krátké a letní rybářská sezóna nám připadá tak vzdálená!
Teď, když je po sezóně, máme opět čas projít si obrázky z letošního léta a vzpomenout na zajímavé úlovky a chvíle trávené s našimi zákazníky. Stejně jako v roce 2007, byl i rok 2008 plný setkání s novými lidmi a musíme říci, že jsme mezi hosty z Čech a Slovenska nalezli opět nové přátele.
Sezónu letos zahajovali a také končili Kožnarovi a jejich přátelé. Rovněž v letošním roce se jim povedlo ulovit několik halibutů. Celkem hosté z Československa ulovili v letošní sezóně 16 halibutů. Ačkoli to nebyli žádní metrákoví obři, radost svým přemožitelům udělali. Tento halibut délky 98 cm (10,5 kg) byl uloven necelých 300 m od našich chat!
Veselé prožití adventu přejí
TURID a FINN-ERIK
LEINES RORBU

mnikovec 10 kg, Leines-Sandnessjoen, cervenecČervenec, 24.-31.7. 2008
Minulý týden se chytaly hlavně tresky tmavé a v okolí je i fůra makrel. Hosté z Čech ulovili mníkovce o hmotnosti 10 kg.
Konečně se v závěru července zlepšilo počasí a dneska bylo 29°C!
Pokud vím, tak za poslední dva týdny byli v Leines uloveni dva halibuti 5 a 15 kg a jeden pořádný macek 60 kg. Fotku snad pošlu, jen co ji od zákazníka dostanu.
Zdraví
Finn-Erik

Červen, 8.-15.6. 2008
Počasí se nám trochu pokazilo - vítr a rychlé změny počasí znepříjemňovaly rybaření dobrou polovinu minulého týdne.
Přesto bylo chyceno spousty tresek obecných a tmavých 5-12 kg a eviduji i jednoho halibuta 15 kg. Letos to je už osmý halibut nad 10 kg, který byl chycen mojim zákazníkem.
Z Leines zdraví Finn-Erik

Hestoysund - halibutHestoysund - gaf a haky po nezdarenem zdolavani halibutaČerven, 1.-8.6. 2008
Dobrý den,
posílám nějaké foto do reportáží, zároveň chci poděkovat za velmi vydařený výlet.
Parádní chytání za bilých nocí.
Tresky do metru každý den několik, polovina vrácena
halibut:
2 ks 80 cm-8kg
1ks 1,05-15kg
1ks 1,40-32kg
Dva halibuti si vybojovali svobodu, jeden při vytahování na loď, kdy nám prasknul gaf, druhý se vyhák u lodi.
Na jedný fotce je český vylomený gaf, uprostřed skoro narovnaný kroužek a ohnutý trojhák
s pozdravem
J.Milý
Hestoysund - halibut 1,4 m, 32 kgHestoysund - halibut 1,4 m, 32 kgHestoysund - halibut 1,05 m, 15 kg

treska-kveten2008treska-kveten 2008Květen, 24.-31.5. 2008
Někteří naši zákazníci z Čech dokáží náš život doslova rozjasnit. Na příjezd manželů Kožnarových jsme se těšili všichni a dokonce jsme chtěli uzavírat sázky, kdo z nich chytí většího halibuta.
Halibuta se jim nakonec zdolat nepodařilo, ale největší rybu - tresku 130 cm ulovil hádejte kdo: opět manželka velkého rybáře!
Za celou naši rodinu gratuluje
Finn-Erik

Leines - halibut 28 kg, 1,39 m, kveten 2008Leines - halibut, kveten 2008Květen, 18.-25.5. 2008
V druhé polovině května se "rozhýbali" halibuti. Placatci se loví nejen v nejsevernějších krajích Norska, ale 7 halibutů ulovili za poslední týden i rybáři v Leines u Sandnessjoen.
Velmi dobře zachytala především čtveřice plzeňských rybářů, která přivezla do přístavu v Leines celkem 4 halibuty od 8,5 kg do 28 kg (1,39 m). Kromě toho ulovili plzeňácí celou řadu tresek obecných, tmavých a několik vlkoušů.
Počasí nebylo v druhé polovině května právě stálé a několikrát vyzkoušelo odolnost rybářů a kvalitu oblečení. Za posledních 10 dnů byl jeden den, kdy počasí neumožňovalo rybolov.
POZOR! Kontroly na hraničních přechodech mezi Švédskem a Norskem a především Finskem a Norskem se stávají téměř pravidlem. Norské celníky zajímá především množství alkoholu, vína a cigaret dovážených do Norska a respektování 15-kilové kvóty na vývoz ryb z Norska. Poněkud zarážející je přístup celníků v Kilpisjarvi, kdy při společné cestě dvou vozidel (jeden mikrobus s osmi cestujícími a druhé auto se čtyřmi s vlekem): posádce s vlekem byla uložena pokuta za nadměrné množství alkoholu a nic nepomohly protesty, že ve vleku jsou zavazadla a potraviny nejen pro čtyřčlennou posádku, ale rovněž pro 8 osob z druhého vozidla...

Ulvang - pohled na domek od kotviste lodiKvěten, 10.-17.5. 2008
...včera v ranních hodinách jsem se vrátil z Norska - Ulvang. Počasí hodně aprílové, ze začátku sněhové přeháňky, vítr, ale později se udělalo lépe. Přesto se teploměr nedostal nad 7 stupňů. Naštěstí se dá skutečně chytat přímo ve fjordu, takže mimo jednoho dne, jsme vždy byli na vodě.
Ubytování velmi pohodlné, majitelé OK! Bylo nás 6 rybářů na 4 ložnice a tak nebyl problém s rozdělením "mužstva".
Problém byl pouze v tom, že jedna loď (hliníková) byla pro 3 rybáře ideální, ale druhá (s plátěnou střecho) byla maximálně pro 2 rybáře. Bohužel jsme chytali ve třech a doslova nebylo kam se postavit. Problém byl s usmrcením ryby, s převázáním prutu, ale i při silnějším driftu. Na jedné straně mohli chytat maximálně jen dva rybáři. Smůla byla, že jsme si tuto loď "vylosovali" se Zdeňkem (Macháčkem) a jedním kolegou z Plzně. Jsou to na fotce krajní lodě. Ta hliníková je jasná - měla nový echolot a dost prostoru. Zase nebyla vhodná moc do vln - ploché dno. Naše byla ta oranžová se zelenou (nebo modrou) plachtou. Měla nový motor - šlapal výborně, ale ten prostor pro lidi...
Také se nám nepodařilo nastavit echolot (a měli jsme odborníka) na větší hloubku než 50 metrů. Do té ukazoval ryby, pak jen údaj o hloubce - do 200 metrů.
cestou z Norska - 17.5.2008treska tmava - kvetenLovili se především tresky tmavé ve velikosti 50 až 60 cm. Občas se podařilo chytit i kus kolem 90 cm. Vše na hloubkách do 30 metrů a ve sloupci. Nástraha: modrý pilkřík do 100 g a nebo modrý Storm. Nebylo nutné, aby nástraha klesla ke dnu. Na tento rybolov postačil středně těžký vláčecí prut (do 100 g).
Chytali se i tresky obecné, ale ve velikosti do 80 cm. Nejvíce jich bylo kolem 50-60 cm. Zkoušeli jsme i větší hloubky, ale třetí kolega z Plzně neměl vhodné vybavení a tak jsme tam vydrželi vždy jen chvíli. I tak jsme chytili na větší pilkry tresky kolem 60-70 cm. Určitě to chtělo vydržet déle!
Ve druhé skupině (Jirky Podskalského) se podařilo chytit pěkně "vypaseného" mníka - byl plný jiker (cca 2 kg!). Polaci se vůbec neukázali, přestože jsme to zkoušeli i ze břehu. Pár sleďů chytil majitel do sítě vedle chaty, ale na prut se nepověsila žádná.
Při cestě domů jsme potkali skupinu Čechů, kteří jeli do Leines. Hned první chytací den hlásili menšího halibuta - 8,50 kg a další den halibuta 17,50 kg! Tak se zdá, že jsme zaplatili daň za nový revír. Zdá se, že celá oblast je velmi rybnatá a jde jen o to, ryby najít a přemluvit je k záběru. Myslím si, že při další výpravě budeme zase o něco chytřejší.
Všem, kdo jedou do Norska takto na jaře, vřele doporučuji plovoucí oblek. Velká výhoda je v tom, že neprofoukne a je teplý!! Nemít ho, tak klepám zuby ještě dneska.
Při cestě domů (v sobotu 17/5) ve Švédsku pořádná zima. Napadlo až 15 cm sněhu a místy ukazoval teploměr na -1 stupeň. Na letních pneumatikách to nebylo nic příjemného. Osvědčila se nám cesta přes Uddevallu a po 45 stále Švédskem na sever. Až těsně před cílem po 74 do Norska. Přece jenom po Švédsku se dá jet rychleji a s norskými celníky se nepotkáš!

Srdečně zdraví
Vašek

Květen, 3.-10.5. 2008
Skupina dvanácti rybářů z Čech, která u nás právě pobývá, má za sebou několik rybářsky velmi úspěšných dní. Největší treska obecná, kterou zdolali, měřila 120 cm, největší treska tmavá 80 cm.
Počasí rybářům zatím přeje - teploty kolísají od 7°C do 12°C, fouká jen mírný vítr a občas drobně zaprší.
Zdraví Finn-Erik

kotviste lodi v Leines - plovouci moloLeines - brezen - treska tmavaDuben 2008
V Leines je konečně v provozu nové přístaviště lodí - plovoucí molo. Přejeme majiteli Leines, panu Finn-Erikovi, aby molo přežilo všechny bouře, které se nad pobřežím Norska u Sandnessjoen přeženou!

Březen 2008
Zasílám několik obrázků první české výpravy, která letos dorazila do Leines. Myslím, že na snímcích je dobře vidět, jak proměnlivé počasí bylo - některé dny nešlo ani vyjet na fjord (vítr, sníh), jindy bylo úplně jasno a mrazivo, ale pak se zase přihnal vítr se sněhem.
Prakticky každé ráno bylo nutné vyházet čerstvý sníh z lodí - všimněte si zbytků sněhu na snímcích ulovených tresek tmavých.
Leines - brezen - treska tmavaLeines - breznove pocasiAčkoli bylo počasí velmi nestálé, přesto si chlapi celkem dobře zachytali - největší treska obecná i treska tmavá měly svorně 12 kg (cca 1 metr) a v některých dnech bylo tresek tmavých celkem požehnaně a na jedné udici šlo vytáhnout i několik sedmdesáticentimetrových "kelerů".
Březen určitě nikdy nebude "nejlepším měsícem sezóny", ale když někoho po dlouhé zimě svrbí ruce a je připraven na horší počasí, proč to nezkusit...
Ze slunečného, ale mrazivého Leines zdraví
Finn-Erik a Trid

V Norsku bylo opět nádherně, ale cestou domů hustě chumelilo a foukal silný vítr. Všude na silnicích až metr vysoké sněhové jazyky z lehkého prachového sněhu - nešlo jet jinak, než ty závěje prostě projíždět. Horské silnice do Švédska byly zavřené - nesjízdné.
Podrobnější informace o počátku března na polárním kruhu zašlu později...
Ota

První březnový víkend v Polarcirkelen (severně od Aldersundu) bylo úžasně - hladina fjordu jako zrcadlo, sluníčko, pohoda. Dalo se bez problémů vyjet i na volné moře. Jak vždycky říkám: "Když já jedu do Norska, tak je parádní počasí".
V pondělí 3.3. foukal vítr, sněžilo a tak jsme radši odpočívali.
V úterý bylo opět nádherně a parádní rybařina. Za tři dny chytání jsme měli celou řadu tresek obecných okolo 1 m, největší 105 cm. Tresek tmavých také hodně, zpravidla okolo 60-80 cm. Mníkovců bělolemých (lumb) spousty, největší 85 cm a chytli jsme i jednu kočku (vlkouše) asi 80 cm.
Zprávu z první letošní výpravy do Norska podal V. Vyhlídal

prelom unora a brezna 2008prelom unora a brezna 2008V Leines až do konce února bylo nezvykle teplo, sněžilo jen výjimečně, většinou jen pršelo. Poslední únorový den však došlo ke zlomu. Vichřice, která zasáhla i Čechy, nevynechala ani norské pobřeží. Během jediné noci napadlo skoro půl metru sněhu. Rybáři ze Sedlčan, kteří zamířili do Leines o prvním březnovém víkendu, si užili sněhu více než je zdrávo.
Silný vítr v některých dnech znemožňoval rybaření. Tresek obecných je na pobřeží více než dost, ale s ohledem na nadcházející tření a prudký pokles teplot, nejsou právě při chuti...

unor v Polarcirkelenunor v PolarcirkelenÚnor 2008
Koncem února vyrážejí každoročně někteří čeští rybáři na zimní výpravy do Norska. Jak říká jeden z nich: "Když přichází v Čechách čas uklidit lyže, je třeba připravit rybářské nádobíčko."
Ačkoli může únor přichystat rybářům velmi těžké podmínky kořeněné větrem, sněhem a případně i silným mrazem, bývá nezřídka i slunečno a teploty mohou vystoupit i na 5-10 °C.
Polarcirkelen - treska obecnaunor v PolarcirkelenPrvní letošní zpráva, která letos od polárního kruhu dorazila, zněla takto:"Posílám pár foteček. Komentář pošlu později. Je to tu síla, ale parádní relax od práce. Akorát vyrážím pro další rybáře na letiště.
Zdraví
Ota

Září 2007
Horší počasí se snad nedá ani vymyslet! Ze dvou týdnů pobytu v Aldersund jsme rybařili 3 dny a v ostatních dnech jsme buď vůbec nevyjeli nebo jsme vydrželi na rybách jen pár hodin. A nebyl to jen náš problém. Stejně hodnotili prostředek září i ostatní rybáři, které jsme potkali na trajektu.
Zažili jsme déšť, sníh, kroupy a bohužel hlavně vítr... Ale když se vítr uklidníl, tak bylo rybaření super: na jemný vláčák jsme okolo skal nachytali tresky obecné, s těšíma plandavkama i tresky tmavé. Největší obecňačka měla 105 cm a těch mezi 90-100 cm bylo opravdu hodně. Všechny ryby jsme chytili na hloubkách do 50 m. Na pilker na hloubkách vzal občas mník, ale jinak nic. Švédi, kteří jezdili pilkrovat někam na hloubky, nemohli pochopit, kde bereme ryby, tak jsme jim to museli ukázat...
Ještě štěstí, že je v chatě elektrický sušák na věci. Jinak, než úplně promočení jsme se letos z ryb nevrátili snad ani jednou. Ale i tak - zachytali jsme si a stálo to za tu cestu...
Zdraví
rybáři z Dobříše

treska tmavarodinne rybareni na sklonku letaSrpen 2007
Léto v polovině srpna definitivně zkončilo. Už žádné slunečné dni a triko s krátkým rukávem - je velmi proměnlivé počasí. Často prší, padal dokonce i déšť se sněhem a to už je jasné, že přichází podzim. A jestli se meteorologové nepletou, tak letošní podzim bude opravdu studený a deštivý.
Nicméně rybaření je zatím dobré. Naši poslední zákazníci byli z Čech - rodina s jedenáctiletým klukem, který v sobě srdce rybáře nezapřel. Chytali hlavně tresky tmavé, ale podařilo se ulovit i pár tresek obecných a mníků. Největší tresky tmavé vážily od 4 do 7 kg.
Pomalu se nám začíná krátit den a pro zákazníky, kteří přijedou v září, už budu muset pro lepší orientaci rozsvěcet lampu nad naším domem.

Z podzimního Leines zdraví
Finn-Erik

treska obecna 12X cmvlkous
Počátkem srpna bylo pravé norské počasí - střídal se déšť s jasnou oblohou, vítr a sbezvětřím. Teploty se pohybovaly přes den mezi 12-27°C.
Ryby jeden den nebraly, druhy den byl zase vynikajici - v závislosti na počasí. Do fjordu najela hejna sleďů a makrel, chytá se hodně tresek tmavých a obecných. Největší ryba týdne byla treska tmavá o hmotnosti 8 kg.
Zdraví
Finn-Erik

Červenec 2007
Poslední červencový týden se teploty pohybovaly mezi 12-22°C, občas zapršelo, ale užili jsme si modré oblohy.
V okolí je množství hejn makrel, za kterými se táhnou velké tresky tmavé a uloveno bylo i několik tresek obecných o hmotnosti 8-9 kg.
Včera ulovil syn našeho švédského zákazníka halibuta o hmotnosti 20,5 kg. Platýs zabral na pilkr "okořeněný kousky makrely".
Zdraví
Finn-Erik

Leines, 5.6.2007, 17,9 kg, 116 cm. Lovec: pani KoznarovaLeines, 5.6.2007, 17,9 kg, 116 cm. Lovec: pani KoznarovaČerven 2007
Počátkem června konečně dorazilo i do kraje Helgeland hezké počasí. Teploty v okolí Leines se pohybují od 12 do 22 °C, je slunečno-polojasno.
Rybářská výprava se tentokrát vydařila manželům Kožnarovým - kromě množství tresek se na udici pověsili i tři velcí halibuti. Dva se nepodařilo zdolat, ale třetího - rybu délky 116 cm o hmotnosti 17,9 kg zdolala paní Kožnarová nedaleko Helgelandského mostu. Gratulujeme.
Další dva halibuty ulovil manžel "velké rybářky", ale jednalo se o menší ryby o hmotnosti 5 a 8,5 kg - časem se snad pan Kožnar naučí od své ženy lovit i větší platýse...:-)

Dvě nové chaty v Leines budou hotové dle plánu, jedna je již téměř dokončena. Zákazníkům je rovněž k dispozici nová loď délky 6 m se čtyřtaktním motorem o výkonu 40 HP.
Ve "staré" chatě je zrenovován kuchyňský kout, nainstalována nová lednice a mikrovlnka.

Květen 2007
Testovací výprava, která navštívila v polovině května Hestoysund přivezla samé dobré zprávy:
Obě chaty jsou již zrestaurovány. Nenabízejí sice žádný luxus, ale svou polohou a vybavením plně splňují to, co většina rybářů od dovolené očekává. Lodě jsou nové, nemají chybu.
Oba majitelé - manželé jsou velmi vstřícní. Pán domu sice neumí jinak než norsky, ale za to je rybář a jazyky (němčinu a angličtinu) ovládá jeho paní.
Čtveřice českých rybářů, která jako první navštívila Hestoysund, hodnotí rybaření takto: ačkoli je dno v okolí ostrovů hodně písčité, díky silnému proudění je tam ryb spousty. Lovili jsme téměř vyhradně na přívlač a vesměs na hloubkách do 25 m (v okolí břehů a podmořských hor). Za týden rybaření jsme ulovili 20 tresek délky přes 1 metr, 8 vlkoušů délky 80-90 cm. Na první nához jsme vytáhli dvě tresky obecné - 115 cm a 95 cm. Když jsme tu 115 chtěli fotografovat, vyvrhla ze sebe téměř 60 cm tresku!
Největší ulovené tresky měřily 117, 115 a 114 cm.
Rybolov poněkud komplikují lana, kterými jsou do břehů zakotveny lososí sádky (těch je v okolí požehnaně). Vřele doporučujeme raději se sádkám zdaleka vyhout, jinak přijdete o hezkách pár nástrah...
V polovině pobytu dorazila do středního Norska větrná bouře. Majitel domku náš včas varoval a zakázal nám vyplout na moře. Síla větru byla taková, že kolečko, které majitel domku zapomněl před stodolou, vítr zvedl a prorazil jím okno! Vítr a vlny rozvibrovaly náš domek tak, že poskakovaly hrnky v kredenci a všechno nádobí v kuchyňských skříňkách bylo po chvíli sklepáno k jedné straně přihrádek!
V.K.