Reportáže
VEGA – ostrov tisíce ostrovů 23.12.2009
Ostrov tisíce ostrovů. Tahle výstižná charakteristika norského ostrova Vega mě napadla hned při první rybářské vyjížďce. Měl jsem totiž pocit, že se přes množství různě velkých ostrovů a ostrůvků ani nemůžeme dostat na volné moře. Až později jsem se dozvěděl, že se jich v okolí nachází na 6 000, žije na nich (velká většina přímo na ostrově Vega) 1 300 obyvatel a celé souostroví patří od roku 2004 do světového dědictví UNESCO. Vegu naleznete ve středním Norsku (kraj Nordland), kde se celé souostroví rozprostírá v Norském moři severozápadně od města Bronnoysund nebo, chcete-li, jihozápadně od Sadnessjoenu.
Švédsko – StorsjöVýprava na Sever – červenec 2005 21.12.2009
Podrobnou zprávu skupiny českých rybářů, která se pod vedením "dědy Mirka" vydala na švédský sever, jsme měli uloženu v počítači od roku 2005 s poznámkou - "zveřejni v prosinci". Bohužel jsem si nenapsal ve kterém prosinci a tak se dostává na náš web teprve dnes, po 4 letech! Co můžeš udělati dnes... Ke čtení zprávy doporučuji popíjet sklenku vína nebo alespoň dobrý čaj. Čtení je to dlouhé, ale hezké...
Norsko – oblast Alta-KirkenesINGOY - jedno velké dobrodružství! 21.12.2009
Co je to pustina? Je to místo bez lidí? Místo bez stromů? Je to poušť? Nevíte? Já už ano! Pustina je Ingoy – a je úchvatná...
Norsko – oblast Sandnessjoen-Mo i RanaBlomsoy aneb u pohoří Sedmi sester 20.12.2009
„Jsou přímo pod námi, jdeme na to, jízda začíná,“ pokřikoval jsem na zbylé tři účastníky výpravy, kteří přes bort lodi sledovali obrovské hejno sleďů, proplouvající přímo pod našima nohama. Z bubnů našich multiplikátorů se pomalu odvíjela šňůra, zakončená návazcem z monofilu s pěti háčky a 200g pilkrem. Buch, buch, buch … hlásili se nastupující podvodní predátoři. „Tak to je óbr makrela, ty v..e, slušnej keler, lepší obecňačka,“ hlásili postupně členové posádky. Ryby prostě braly!
Rusko – KamčatkaKamcatka 2009 - statistika ulovku 15.12.2009
Statistika úlovků rybářů v sezone 2009. Catch-summary in season 2009. Jednoduše řečeno: zachytali jsme si skvěle. Především odpoledne a navečer byly ryby velmi aktivní...
Maledivy – MaledivyLéto v listopadu 30.11.2009
Poppujeme podél vnějšího břehu atolu – velmi aktivní jsou kranasi – máme i 4 zdolávané a ulovené kranasy najednou! Několikrát jsme se strefili mezi plachetníky a máme záběry od plachetníků na poppy – berou nám nástrahy 10-40 m od lodě. Nádhera! Propadáme rybářskému šílenství – čas ani únava neexistují. Plachetník nám často nástrahu bere i třikrát za sebou – zdá se, že si s wobblery (a s námi) jenom hrají.
Švédsko – VastervikEvropský pohár v lovu štik 1.11.2009
Kdyby si evropské štiky měly zvolit hlavní město, jistě by se do užšího výběru dostal i východošvédský Vastervik.
Švédsko – VastervikKrátké zprávy a postřehy 1.11.2009
Krátké reportáže, zprávy a postřehy návštěvníků revíru Vastervik.
Indie – podhůří HimálajeŘeka Saryu, 20.-30. 10. 2009 1.11.2009
Výprava na řeku Saryu byla naplánovana do období, kdy po letním monzunu hladina řek opět klesne a voda se pročistí – tehdy jsou ryby hladové, koryta řek zbavená sedimentu i potenciální potravy a hladové ryby táhnou za potravou a teplejší vodou z velkých ledovcových řek do přítoků. Taková tedy alespoň byla teorie i naše představa. A realita?
Rusko – KamčatkaDolinovka - realita zapomenute reky 8.9.2009
Je 4. září. Mrazivým ránem se nese zvuk motoru lodě, která pomalu mizí v mlze. Místní rybáři-pytláci nás odvezli z vesnice proti proudu řeky Kamčatky k bývalému mostu. Ten byl od 80 let nepoužívaný (a hlavně neopravovaný) a dnes z něj nezbylo téměř nic. Po téměř třiceti letech částečně zarostla i bývalá cesta do vesnice, kam v padesátých letech přesídlili Korejce. Dodnes tam údajně pár lidí ještě žije, ale k přístupu na hlavní silnici používají jinou cestu.