+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoAmmarnasReportážeKrátce z Ammarnäs

Švédsko - Ammarnas - Reportáže

Krátce z Ammarnäs 17.12.2015

pstruh obecny z Mankeforsen - srpenSrpen
Už druhý týden je zapadlá voda, což lovu pstruhů nijak nesvědčí. Parádně jdou ale lipani na suchou! Byl jsem tři dny se skupinou Francouzů na peřeji Mankeforsen. Vypadalo to na debakl, ale druhý den mírně sprchlo, což trochu zvedlo hladinu řeky a hlavně to rozpumpovalo pstruhy k aktivitě.
Obrázek jednoho krasavce z Manke zasílám.
Zdraví
Ulf
P.S. Minulý týden nám Vaši hoši ukázali, že to s lipanama opravdu umí!

Červenec
...děkuji za bezproblémové zprostředkování dovolené v Ammarnas.
Z celkového pohledu hodnotím naší výpravu jako úspěšnou, ale samozřejmě se našly i dny téměř bez ryby. Náš zájem se soustředil hlavně na jezera což s krosnou a belly boatem byl slušný adrenalin :o) – celkem jsme dle GPS nachodili 160km. Našim největším úspěchem považuji kamarádovo lipana 55 na sucho z řeky Tjulan pod Geunjou a svého zatím nejkrásnějšího pstruha 54 z horského jezera viz foto.pstruh obecny, Ammarnas 22.7.
Podařilo se nám společně natočit a nafotit pár podvodních záběrů při zdolávání sivenů a lipanů + fotky jezer.
Dále k poslední reportáži umístěné na Vašich stránkách (opakované nálezy pohozených plechovek od Starobrna): Nejsem vztahovačný a ani nemám důvod se obhajovat, ale jako člověku / rybáři, který po sobě u vody nenechá ani zbytek návazcového materiálu mi tohle nesmírně vadí. Prohlašuji, že jako Jihočech bych se ani v nouzi nenapil piva STAROBRNO natož, abych ho sebou vezl 2500 km a někde odhazoval prázdnou plechovku!
Děkuji a jsem s pozdravem
Tomáš Mráz

V druhé polovině července zamířily do Ammarnas dvě skupinky českých muškařů, kteří si zde svůj křest prodělali v minulém roce. Zatímco v roce 2007 byla výprava poznamenána silnými dešti a vysokým stavem body, letos bylo vše právě naopak. V polovině července bylo sice chladno (denní teploty do 15°C), relativně sucho a ryby nebyly příliš aktivní. V posledním červencovém týdnu se však rapidně oteplilo a teplota dosahovala i 30°C ve stínu! Voda v řekách klesala téměř před očima a řeku Vindalalven bylo pod peřejí Sjoforsen možné přebrodit!
Vysoké teploty, klesající stav hladiny řek a slunečné počasí - to vše negativně působilo na aktivitu pstruhů, ale o to lepší byl lov lipanů. Lipani se nechali nejčastěji vyházet na sucho (jepice a chrostíci), méně úspěšné byly nymfy nebo streamery - jinými slovy nádherné technické chytání. Největší lipani, které naši muškaři ulovili, měřili 54 a 56 cm. Jedna ještě větší ryba byla ztracena při zdolávání. Většina ryb byla ulovena na Vindalalven pod peřejí Sjoforsen, méně úspěšná byla říčka Tjulan, kde vlivem sucha bylo opravdu málo vody a chytaly se zde vesměs ryby do 35 cm. Nicméně největšího lipana ulovili naši borci právě na horním Tjulanu u laponské osady Geunja.
Siveni nebrali vůbec, což za teplého počasí ani není divu.
Na jezerech nad Ammarnas bylo chyceno několik pstruhů do 45 cm.
Zážitek z intenzivní rybařiny a krásné přírody nám poněkud zakalily opakované nálezy pohozených plechovek od Starobrna! Když už pánové cestujete na sever Švédska, tak za sebou nenechávejte bordel nebo raději zůstaňte doma - rybáři Vašeho typu nám ve Skandinávii jen kazí jméno...

siven namaycush, 5 kg, Tjulan 11.6.2008Červen
Jaro dorazilo plnou parou do Ammarnas. Zbytky sněhu na horách už zmizely, ale voda v řekách byla v druhém červnovém týdnu stále asi 50 cm nad normálem.
Stejně jako v loňském roce, se i letos v červnu podařilo ulovit několik kanadských sivenů namaycush, kteří byli do některých velkých švédských jezer vysazeni asi před 10-20 lety. Největší letošní siven byl uloven v řece Tjulan u vtoku do jezera - vážil 5,2 kg.

Pro sezónu 2008 jsme připravili na poslední chvíli jednu úpravu rybářského řádu: z důvodu snazší kontroly řek (hlavně muškařských úseků) a také, aby si v nejvíce exponovaných dnech sezóny měly ryby kdy odpočinout, je veškerý rybolov na řekách zakázán od 2.00 do 8.00 hodin ráno.

Z jarního Ammarnas zdraví
Ulf a Bodil



Ammarnas - stika, srpenMardselforsen - muskarsky pstruhovy usekSrpen
Špatné počasí provázelo návštěvníky Ammarnas v polovině srpna. Silný déšť a vítr často velmi znepříjemňoval rybaření, hmyzu se líhlo málo a tak večerní sběry byly spíše zbožným přáním. Zvýšené průtoky vody v řekách nahrávaly jen zkušeným rybářům.
Tah jezerních pstruhů byl opožděn a ani exkluszivní muškařské peřeje nebyly garancí úlovku velkých pstruhů. Přesto bylo uloveno několik pstruhu o hmotnosti přes 3 kg, viz statistika ulovku na strankach rybářského centra Ammarnas.

pstruh obecny 4,5 kg, perej Sjoforsen7.-14. červenec 2007
V průběhu minulého týdne často pršelo - spadlo asi 45 mm srážek. Řeky se mírně zvedly, ale dnes (17.7.) už opět voda klesá. Teplota je většinou do 10°C, opravdu "horské počasí".
Největší rybou minulého týdne byl pstruh obecný délky 70 cm, hmotnost 4,5 kg, kterého ulovil jeden ze švédských hostů Ammarnas v peřeji Sjoforsen.
Celkově zatím bylo rybaření v muškařské peřeji Sjoforsen na vynikající úrovni - téměř denně se loví lipani ve velikostní třídě 50-55 cm. Zatím největší lipan sezóny ulovený ve Sjoforsen měřil 57 cm a byl uloven na suchou!

Ze severu Švédska zdraví
Ulf

Skupina povltavských muškařů 7.-14. červenec 2007 hodnotí takto:
Když jsme přijeli do Ammarnas, byla hladina řeky asi 30 cm nad normálem. Až do středy voda klesala, ale v důsledku silných dešťů se v druhé polovině týdne opět zvedla.
Nicméně voda v řekách nebyla kalná a tak se dalo chytat, pouze s brozením byl problém a někteří z nás se občas vykoupali...
Jen dva dny jsme trávili na jezerech, jinak jsme se pečlivě věnovali řekám.
Ammarnas 07 - siven z NassbergtjarnAmmarnas 07 - cestou na jezero NassbergtjarnNa jezeře nad sjezdovkami Nassberget (asi 1,5 hodiny chůze s "plnou polní") jsme zachytali hezky siveny: když jsme dorazili k jezeru, bylo bezvětří a teplo, na hladině velcí chrostíci, které sbíralo množství ryb. Nafoukli jsme belly-boaty (bez nich by to na tomhle jezeře šlo jen těžko) a vyrazili. Na první hod siven 50 cm! Pak ještě jeden menší a začal foukat vítr a pak i zapršelo. V té chvíli zmizeli chrostíci a přestali brát ryby. Po té, co déšť a vítr ustal, začal svěr ryb znovu. Každý jsme chytli přes deset sivenů, největší byli okolo 50 cm. Všechny jsme chytli na suché velké chrostíky.
Ammarnas 07 - cekani na endoprotezu...Ammarnas 07 - bellyboat na horskem jezereNa horských jezerech jsme rovněž trávili jeden den. Ačkoli jednoho z nás čeká operace endoprotézy, přesto jsme k jezerům šli od parkoviště něco více než hodinu. Největší rybu jsme ulovili ze břehu, vlastně v proudu na spojnici dvou jezer - pstruh obecný 56 cm. I na jezerech bylo znát, že vody je v horách dostatek - potopené byly i keříky na břehu jezera. Další pstruhy jsme chytili z belly boatu. Velmi hezké a zima - teplota byla od 5 do 10°C.
Ammarnas 07 - pstruh 56 cmAmmarnas 07 - pstruh 56 cm, zdolavani
Většinu dní jsme ale trávili na řekách. Protože teklo hodně vody, nebylo rybaření žádná sranda, ale poradili jsme si. Nejprve jsme zkoušeli chytat jenom na sucho, ale i když jsme tu a tam něco chytili, šáhli jsme později i na nymfy. S ohledem na vysoký stav vody to byla nutnost. Nechytili jsme sice žádné opravdu velké pstruhy, ale bez přehánění mohu říci, že téměř každý den si každý z nás chytil lipana 50 cm! Lipani 40-45 cm byli běžným standardem.
Ammarnas 07 - lipan 50 cmAmmarnas 07 - pousteni lipanaNa horním Tjulanu v osadě Genja zrovna bydlel nějaký anglický muškař, takže jsme mu nechtěli chytat "před domem". Podle jeho slov si každý den na výtoku z jezera chytne pstruha okolo 2 kg. Chytal jen pár hodin denně - čekal až začnou ryby sbírat a pak teprve vzal prut do ruky.
Ammarnas 07 - horni tok reky TjulanAmmarnas 07 - horni tok reky TjulanMy jsme se zaměřili na lipany u vtoku do jezera a na spojnici jezer. Ryby sbíraly velmi selektivně a nakonec se nám je podařilo přelstít malými černými suchými muškami. Hranici 50 cm jsme překonali hned několikrát. Opět platilo, že když zrovna nefoukal vítr a nepršelo, byly ryby velmi aktivní. Vody teklo v řece tolik, že nebylo možné horní tok Tjulanu přebrodit.
Ammarnas 07 - laponska vesnice GeunjaAmmarnas 07 - laponska vesnice GeunjaJeden den jsme trávili na muškařské peřeji Sjoforsen. Doufali jsme sice v úlovek nějakého velkého pstruha, ale vzhledem k tomu jaké lipany bylo možné zachytat, jsme nakonec zůstali u lipanů. Nevím, jestli jsme ten den ulovili každý 30 nebo 60 ryb, ale bylo jich fakt hodně. Největší okolo 50 cm. Nejdříve jsme zkoušeli na sucho, ale nedařilo se.
Ammarnas 07 - lipan 50 cmpstruh z TjulanKdyž nás kontrolovala rybářská stráž (od letoška se zde chytá jen na háčky bez protihrotu), doporučili nám nymfu a později odpoledne snad nějaké malé broučky na sucho. Zkouželi jsme nejprve krátkou nymfu, ale bez valného úspěchu. Pak jsem převázal návazec na dvě těžké nymfy - černou s tungstenovou hlavičkou - jednu na háčku 8 a jednu na 12. Pořádné velké mušky. Odhodil jsem přes proud a nechal nymfy vyklesávat - a pak začal opravdu mazec. Ještě štěstí, že se tu chytá bez protihrotu...
Ammarnas 07 - horska jezeraJinak jsme dobře zachytali i na Tjulanu pod výtokem z jezera Tjultrasket, jenom nám vysoký stav vody dělal problémy při brození.
I když bylo počasí opravdu drsné, skoro každý den jsme museli sušit věci (ještě, že chata byla dost velká a dobře vybavená) a nejednou jsme několikakilometrový přesun absolvovali v neoprenech, protože se nám v tom dešti a větru nechtělo převlíkat, rybářsky to bylo úžasné...
Jiří Kotáb

16.-23. červen 2007
Cesta dlouhá asi 2700km v zapůjčeném fordu tranzit pro 6 osob, proběhla bez problémů. Po příjezdu do horského městečka Ammarnas kde žije asi 200 obyvatel, jsme se ohlásili ve fiskecentru u zástupce revíru, Ulfa Johansona. Po vypsání všech povolenek, jsme byli odvezeni do domku, kde strávíme příštích 14 dní naší dovolené.
Hned po vybalení všech věcí se začínáme chystat na první chytání na řece Tjulan, kterou jsme přejížděli na začátku městečka a byly jsme z ní nadšeni. Dva z naší výpravy zůstávají doma, jsou znavení po dlouhé cestě, my ostatní jdeme testovat řeku. Dělíme se na 2 a 2. Dnešní skóre dohromady asi 30 lipanů. Dva spící vyrážejí až na večerní lov: Karel zdolává lipana kolem 50cm. Začali sbírat - uloveno dalších 15 lipanů. To na první den není špatné!
siven namaycush, 86 cmDruhý den se rozhodneme pro jedno z horských jezer (Smafjallen ). Opět se rozdělujeme a ve čtyřech vystoupáme sjezdovku a jsme tam. Ještě je brzo říkal nám místní rybářský průvodce Petr, ale my jsme jezero chtěli aspoň vidět, chytil se jen jeden malý potočák 35cm a bylo pár záběrů, jinak nic. Teplota 5° C. Zima jak v Rusku tedy jak ve Švédsku.
Pavel s Michalem šli na řeku a to, co tam na ně čekalo, byla paráda. 7 sivenů od 55 do 76 cm. Při návratu z Smafjallen jsme šli směrem na řeku Vindeläven, našli jsme v ní pár malých potočáků, ale byla viděna ryba kolem 60cm. Po návratu z Vindeläven nám kluci řekli, co chytli a my to šli zkusit taky. Dopadlo to následovně, Pavel asi na třetí hod chytil největšího sivena zájezdu 86cm! Proběhlo dalších pár hodů a byl tam další 77cm. Lůďa zapřáhl jednoho, který mu po chvíli padá, Petr chytá jednu rybu 55cm a Karel má záběr na mušák, po chvíli rybu ztrácí.
Den 3. Pod muškařskými peřejemi Sjoforsen chytáme dohromady asi 25 lipanů. Největší kolem 45cm. Po obědě vyrážíme na ,, vrchní „ jezero Tjulan, kluci berou boaty, ale je silný vítr a velké vlny, tak je ani nenafouknou. Sběr nevidíme, tak to balíme a jedeme opět zkusit siveny . Daří se chytit dva kusy.
stika 106 cm, cerven 2007Den 4 : Po domluvě s Ulfem se dostáváme na štičí jezera. Dopadlo to následovně: Lůďa 106 cm ( největší ryba zájezdu ). Michal 5 ryb ( největší 77cm ), Pavel 4 ryby ( největší 65cm ), Karel největší 75cm, Petr něco kolem 10kg a 1m. Po výtečném veslování v laponských pramicích, se přesouváme na lesní jezero asi 1km od řeky. Pavel tahá na mušák štiku 89cm, druhý Pavel také na mušák 78cm, jinak se chytá asi 50ks krásně zbarvených okounů. Místní průvodci Petr a Ulf, byli s námi.
Den 5 : Někdo se nechává vysazovat u vtoku horního jezera a schází Tjulan až k mostu do Ammarnasu. Je to asi 9km. Někdo chytá jen u mostu ( slušný sběr z hladiny ). Tento den se chytlo spoustu lipanů, ale zatím žádný větší potočák.
Den 6: Čeká nás další jezero. Prý malé ryby, ale hodně. Bylo to tak. Asi tak 50 potočáků, největší kolem 40, aktivita na hadině neskutečná (létají megachrostíci). Po návratu následuje odpočinek. Někdo jde ještě chytat, někdo zůstává doma.
Den 7: Čeká nás místo, které neznáme, ani nám o něm nikdo neřekl, jen zvědavost nás hnala 18km tam a 18km zpět, ale stálo to za to. Našli jsme velké potočáky. Je, ale velmi těžké je chytat, největší ryba 64cm, tu má na svědomí Michal, Pavel vláčí a chytá 3 ryby 45, 55, 57 cm, opravdu nádherní. Zahlídli jsme obrovskou losici, ale prchá přes řeku. Na vrcholu hory vidíme stádo asi 500 kusů sobů. Den se vydařil, jsme spokojení. Zakončujeme to kartami a vázáním na další den.
Den 8: V dalších dnech pokračujeme v prozkoumávání okolních řek a jezer. Ještě jednou se dostáváme na štičí jezero. Štik je spousta a k nim přichází ,,lipaní rekord„ - šedesátkový lipan! Při chytání štik sběr na hladině, nevíme o jaké ryby jde. Předpokládáme, že jsou to lipani nebo síhové. Zkoušíme vázat suchou. Daří se. Dva lipani kolem 60ti a jeden síh okolo 40cm. Už pak nikdo síha nechytá, asi náhodna ryba. Při návratu vyzvedáváme Pavla a ten chytil štiku na mušák 92cm! Jedeme odevzdat loďku a celé jezero sbírá, všechno to jsou síhové, zase je zkoušíme, ale ani ťuk, škoda.
Stika ulovena na musku, 25 km od AmmarnasDalší dva dny probíhají podobně, chodíme na jezera na řeky, bavíme se lipany, každý chytá kde chce. Revír nám sedl na míru, ať pro vláčkaře tak muškaře – je opravdu škoda, že jsme si nezvolili pozdější termín, kdy jsou ryby více aktivní. Suchá muška nebyla to pravé, ale přesto jsme se vraceli všichni plni krásných zážitků a o něco chytřejší na příští výpravu na kterou se už teď těšíme. Rádi by jsme poděkovali Zdeňkovi, Ulfovi a Petrovi za ubytování a informace, které nám poskytli.
Karel Kubrt

16.-23. červen 2007
Obrovští kanadští siveni namaycush byli do některých švédských jezer vysazeni před více než deseti lety. Z většiny jezer kanadští siveni záhy zmizeli, ale v okolí Ammarnas se doposud podaří občas nějakého sivena ulovit. Výprava českých muškařů byla více než úspěšná - ulovila 10 sivenů namaycush délky do 86 cm.
Rovněž při lovu lipanů a pstruhů se naši rybáři neztratili - několik lipanů a pstruhů délky 50-60 cm jen potvrzuje kvalitu revíru.
Kromě toho se našim rybářům podařilo úspěšně otestovat novou část revíru Ammarnas, kde se vyskytují štiky. Nejdelší štika měřila 106 cm.
Nová-štiková část revíru Ammarnas se nachází asi 25 km od vesnice, jedná se o systém proudů, mělkých lagun a hlubokých tůní. Kromě štik zde žijí i okouni, pstruzi, lipani a síhové. Máme zde pro zákazníky k dispozici i loď (cca 150 SEK/den), povolenka stojí 50 SEK/den.

1.-9. červen 2007
...i k nám už dorazilo jaro. První červnový víkend bylo úžasné počasí - sluníčko, teplota +22-28°C, ale na horách se pořád ještě dá lyžovat!
Hladina vody v řekách je vysoká, odchází sněhová voda. Zatím jsem ještě neměl možnost vyzkoušet loni "objevené" štikové zátoky, ale za týden nebo dva tam vyrazím.
V neděli jsem chytal na jezeře pod vesnicí - myslím, že pstruhem 3,5 kg jsem ještě letní sezónu nezačínal! Kdyby to tak chtělo vydržet celý rok...
Med vänliga hälsningar
Ulf

Siven alpsky - severskySiven americky - namaycush, 3 kg, uloveny v rece Tjulan, VIII-2006září 2006
Ahoj!
Zasílám pár obrázků z letošní letní sezóny. Největší pstruh ulovený u nás v revíru vážil 7,2 kg. Počátek sezóny byl na pstruhy dobrý, ale od poloviny srpna bylo velmi sucho a v řekách málo vody. Jezeráci táhli později a chytali se hlavně na jámách, kde byla dostatečná hloubka. Lipani šli dobře celou sezónu, mám hlášeno hodně ryb 50-55 cm, hlavně z našich muškařských peřejí.
V září konečně začalo pršet pstruzi se dali do pohybu. Průměrná hmotnost pstruhů ulovených ve Sjoforsen v září byla 3,7 kg.
Kuriozitou je kanadský siven namaycush, který byl uloven v srpnu v řece Tjulan. Siveni byli asi před dvaceti lety vysazeni do jezera Tjulltrasket a jak se zdá, pár jich tam přeci jen přežilo...

Sjoforsen-perejAmmarnas, pstruh obecny 5,2 kg, 2006Srdečně zdraví
Ulf

Pravděpodobně nejlepší sportovní výkon sezóny podal v Ammarnas v 1. července 2006 Oskar Pilař. Na konci peřeje Sjoforsen ulovil ve 23.00 hodin na vlastnoručně vázanou suchou mušku (CDC chrostík) pstruha obecného délky 65 cm. To by ještě nebylo nic extrémního, ale ryba byla zdolána na prut třídy AFTMA 4 a koncový návazec 0,14. Kdo zná charakter vody ve Sjoforsen, ten asi dovede pochopit, že rybář musel "jít za rybou" více než 300 metrů a doba zdolávání byla více než 45 minut...
Tentýž rybář ulovil v jediném dni v Ammarnas na umělou mušku 71 lipanů.
Kdo umí, umí.