Revíry - destinace ► Asie ► Indie ► Andamany ► Reportáže ► Postřehy, zprávy a krátké reportáže
Indie - Andamany - Reportáže
Postřehy, zprávy a krátké reportáže 28.6.2012
Andamany 2.-10.3.2012
V prvním březnovém týdnu jsme pořádali testovací rybářskou výpravu na Andamanské ostrovy.
Naše sedmičlenná skupina rybařila na dvou lodích - Halcyon III a Rampage pod vedením průvodců Akshaje, Darrana a Albana. Lodě perfektní, rychlé, pohodlné a skvěle vybavené (včetně prutů k zapůjčení, kvalitního echolotu-GPS-mapového plotru...). Posádky lodí (kapitán + lodník) zkušené a velmi profesionální, je vidět že svou práci dělají bezmála 10 let a vody v okolí dobře znají.
Čtyři dny jsme rybařili u ostrova Havelock a dva dny jižně od Port Blair.
Havelock je rozvíjejícím se turistickým resortem a vody v jeho okolí jsou pod stále rostoucím rybářským tlakem. My jsme díky kvalitě a rychlosti lodí rybařili vždy alespoň 20 km od Havelocku, ale ochytanost tamních vod byla přesto znát (na místní poměry). Vody jižně od Port Blair byly výrazně produktivnější co se velikosti ryb týče.
Většina z nás již má zkušenosti s mořským rybařením v různých tropických destinacích (Maledivy, Madagaskar, Keňa, Mauritius...) a máme tedy s čím srovnávat. Nesporným pozitivem Andamanů je velmi dobrá šance na trofejní úlovky kranasů obrovských (GT) na popping a tuňáků dogtooth a kaniců na jigging. My jsme bohužel přes všechny naše zkušenosti na velikost zdejších obrů nebyli dobře připraveni. Podcenili jsme především kvalitu háčků, kroužků a návazců, což se u extrémně bojovných ryb ve velikostní kategorii nad 20 kg projevilo. Zrádnou se ukázala především délka návazců - z jiných destinací jsme byli naučení používat při poppingu návazce délky cca 60 cm, což obvykle stačí - zde jsme však velké ryby nezřídka lovili na mělkých místech, kde byly u dna korálové útesy nebo kameny a než jsme se naučili používat 1,2 mm silné návazce z monofilu délky min. 3 m, tak nám větší ryby pravidelně šňůru o členité dno uřízly. Cestou k úspěšnému zdolání větších ryb bylo kromě kvalitního materiálu i silové zdolávání - brzdu navijáku bylo nutné dostatečně utáhnout a rybu hned po záseku rvát ode dna, kde hrozilo poškození udice.
Nevýhodou Andamanů je, že se každý den nejméně 2 hodiny tráví dojížděním na lovná místa, což zkracuje čas, který zbývá na rybaření (s lodí se jezdí mezi 7.30-17.00), noční rybaření není povoleno.
Vzhledem k rozšíření mořských krokodýlů, ke kterému došlo v posledních letech, není možné koupání a šnorchlování u ostrovů, kde se nacházejí porosty mangrovů. Proč jezdí turisté například na ostrov Havelock, který je mangrovy do značné míry obklopen, to prostě nechápu. No, alespoň tam je krajinářsky hezké okolí, celkem dobré a nijak drahé ubytování a několik dobrých restaurací.
To se o Port Blair říci nedá - je to hlučné, špinavé a nijak zvlášť hezké přístavní město na břehu špinavého moře - prostě Indie (i když na indické poměry je Port Blair přeci jen relativně čistý, klidný a malý...).
Komu jde vysloveně o lov trofejních ryb a nezajímá ho další vyžití během pobytu (koupání, šnorchlování, večerní bary, párty apod), ten je na Andamanech správně. Asi nikde jinde na světě není tak dobrá šance na úlovek kranasů o hmotnosti okolo 50 kg a ještě větších tuňáků dogtooth. Rovněž technické a personální zabezpečení, které poskytuje firma Sea Fishing India, je na odpovídající - nejvyšší možné úrovni. Kdo si však chce kromě rybaření užít více moře-šnorchlování, koupání apod nebo by večer rád po rybaření vyrazil do baru či za kulturou, asi by měl Andamany ze svého propgramu vynechat.
Seznam úlovků a poznámky k průběhu výpravy připojuji níže.
2.3.2012, pátek
Teplota 26-31 stupňů, teplota vody mezi 25-31 stupňů - u Havelocku voda studenější. Když jsme ráno vyplouvali z Port Blair, bylo strašlivé vedro, na vodě bylo celkem rozumně. Večer v Havelocku bylo asi 28 stupňů.
Asi hodinu jsme jeli od Port Blair, cestou jsme vyplašili několik hejn létajících ryb, během plavby jsme jednou viděli želvu.
U ostova Niel byla hezká místa na šnorchlování.
Výjezdů a planých záběrů jsme měli celou řadu, ale ryby nástahy nedobíraly. Měl jsem chvilku, kdy jsem na pět náhozů za sebou vždy přivedl k lodi jednoho nebo dva kranasy (v čisté vodě byly ryby dobře vidět), ale ani jedna z ryb mi nezabrala - pouze sledovaly nástrahu.
Celkově na každých 6-10 sledovaček a planých záběrů jsme měli jednu zaseknutou a vytaženou rybu.
Vlasta - 3x kranas GT 6-11 kg na Orion Big Foot modrobílý
Jindra - 3x kranas GT 3-8 kg na pencil-popp 20 cm, 1x záběr od cca 5 kg chňapala
Martin - 1x kranas GT 7 kg na trolling na RH Sliver 23 cm
Zdeněk - 3x kranas GT 4-8 kg na klasický popp 23 cm
Honza - 1x kranas GT 5 kg, 1x kranas sestipruhy 4 kg, 1x velký kranas mu jel přes brzdu asi 6 vteřin a pak se vypnul - hodně velká ryba
Pavel - 1x kranas GT cca 5 kg, 2 spadly (na popp)
Saša - 1x kranas GT 3 kg, 1x jehlice 45 cm. 2 kranasi spadli
3.3.2012 - sobota
Celý den jasno slunečno. V noci bylo cca 25 stupňů, před den na vodě do 30C. Foukal jen mírný vítr.
Na ryby vyjíždíme krátce po osmé ranní. Skoro celý den jsme jigovali asi 20 km severovýchodně od Havelocku, na vrcholku podmořské hory, kde byla hloubka okolo 50-60 m. Na jedné straně se to plató svažovalo do 150 m a na východní do hloubky více než kilometr. Ostrov Barren nebyl vidět, ažkoli jsme od něj byli jen asi 40 km - bylo jasno a nad vodou opar, viditelnost cca 20 km.
Asi půl hodiny jsme trolovali, ale měli jsme jen jeden záběr - wahoo. Pak jsme asi hodinu poppovali, ale neměli jsme ani záběr.
Zpět v přístavu v Havelocku jsme byli v 17.00, to už začínalo zapadat slunce.
Vlasta - 1x chňapal 8 kg na gumovou rybu 20 cm, 1x jehlice 50 cm na popp
Jindra - 1x chňapal 4 kg a 2x kranas GT 5 kg na jig, 1x pelamida-wahoo 90 cm na trolling
Martin - 1x kranas sestipruhy 6 kg na jig
Zdeněk - 1x kranas GT 5 kg na jig a kranas modroploutvý-bluefin 4 kg na jig a další dvě ryby mi spadly
Honza - 1x tuňák dogtooth 9 kg na jig, 1x kanic sedlatý na jig, 1x kranas GT cca 8 kg a 2x bonito cca 2 kg na jig a 1x tuňák žlutoploutvý 2,5 kg na trolovanou mušku
Pavel - 2x chňapal velký 2 kg a 1x bonito 2 kg na jig
Saša - 3x chňapal velký 2-4 kg, 1x metrová barakuda, 2x kranas GT 8 a 9 kg, vše na jig. Když chytal Saša a gumu, tak měl skoro na každý hod záběr, ale hodně mu ryby padaly.
Jídla v restauraci Wild Orchid: polévka 80-100 RUP, jídlo 200-500 RUP tygří krevety nebo langusty okolo 750 RUP / osobu, pivo 150 RUP, víno 1000 RUP.
4.3.2012, neděle
Celý den jasno, teplota mezi 27-30 C. Foukal čerstvý severovýchodní vítr, chvílemi byly až 1,5 m vysoké vlny.
Celý den jsme popovali asi 20 km severně a severovýchodně od Havolocku.
Na naší lodi jsme utrhli asi 5 ryb, dvě velké na relativně mělké vodě o korály, ostatní utržené ryby vinou špatné šňůry, nosnost jen 32 kg. Chce to opravdu šňůru o nosnosti min. 40 kg a koncový návazec 1,2 mm.
Šnorchlovali jsme u severního výběžku souostroví asi půl hodiny šnorchlovali - viděli jsme barakudu 150 cm, metrového napoleona a několik skoro metrových ploskozubců vysokočelých.
Vlasta - 1x kanic hnědotečkovaný cca 3 kg na modrý popp 23 cm
Jindra - 1x kranas modroploutvý - bluefin 3 kg, 3x utržený pop
Martin - 1x kranas GT 5 kg, 1x kranas modroploutvý 3 kg na klasický popp 23 cm a 1x kanic 1,5 kg na bigfoot
Zdeněk - 4x kranas GT 4, 5, 10, 12 kg, 2x bluefin 3 a 4 kg, vše na popp 23 cm. Měl jsem velkou rybu na maniak-popp, ale bohužel jsem ji utrhl o korály.
Honza - 1x kranas GT 5 kg, 2x bluefin 2-3 kg, 1x chňapal 1 kg, 1x kanic 1 kg - vše na popp strike-pro 23 g
Pavel - 1x kranas GT 8 kg, 2x bluefin á 3 kg ulovení na jednu nástrahu!!!, 2x kanic 4 kg a 2 kg - většina ryb na stickbait, jen jedna na klasický popp.
Saša - 1x kranas GT 8 kg, 5x bluefin 2-3 kg, 2x kanic 5 a 1 kg - vše na bigfoot 140. Dva z těch bluefinů byli uloveni jako dubleta na jednu nástrahu.
5.3.2012, pondělí
Zase jasno, slunečno, teplota 26-30C. Mírný vítr od severovýchodu.
Chytali jsme na poppy na západním pobřeží ostrova Havelock pak chvíli na jig mezi ostrovy Havelock a Niel a pak na poppy jižně od ostrova Niel. Zpět do Port Blair jsme dorzili před pátou.
Ryby nebraly, jednalo se jen o sporadické záběry.Pouze když jsme narazili na hejnko banánových rybek, tak bylo záběrů více.
Vlasta - vypnul jednu rybu u lodi, asi kranase
Jindra - 1x chňapal velký cca 2 kg a dvě ryby, asi kranasi mu spadli na popp. Na jig měl 1x kranase šestipruhého a 1x kranase GT, každý cca 3 kg.
Při poppingu se mu podařilo dotáhnout k lodi velkého tuňáka dogtooth, ta bestie mohla mít cca 40-50 kg ,ale nástrahu bohužel jen sledovala.
Martin - Dvě ryby spadly na popp
Zdeněk - 1x dogtooth cca 2 kg a 1x kranas GT 6 kg na popp. Jednou mi (asi tuňák dogtooth) ukousla ryba háček u stickbaita bigfoot. Na jig jsme měl 1x kranase GT 5 kg, 1x kranase šstipruhého 8 kg a 1x malé bonito
Honza - 1x kranas GT 2 kg na popp a několik ryb mu na popp spadlo.
Pavel - 1x malého kanice 2 kg a 1x kranase modroploutvého (bluefin) 3-4 kg - oba na popp. Pár daších záběrů na popp, ale ryby padaly.
Saša - 1x kranas GT 5 kg na popp a jedno dorado cca 80 cm, které mu spadlo u lodi (obě ryby byly na stickbait Bigfoot 140 modrobílý), 1x king mackerel 16 kg na jig (jedna ryba mu ukousla gumovou rybu při jiggingu).
6.3.2012, úterý
Chvílemi jasno, chvílemi oblačno, teplota 26-31C. Jen mírný vítr od severovýchodu.
Ráno v osm jsme jeli na jih od Port Blair a popovali jsme na hloubkách 10-20 metrů jižně od ostrova Rutland (v průlivu mezi Rutland a Cinque).
Měli jsme celou řadu záběrů od slušných ryb - kranasů okolo 5-20 kg. Na hladině nebyla znát žádná aktivita, ale na velké poppy se ryby podařilo vydráždit.
U jižního pobřeží ostrova Rutland je krásný prales a pláže, ale voda je zde špatně průhledná - mírně přikalená od řas a údajně plná mořských krokodýlů. U ostrova Cinque jsou podmínky pro šnorchlování mnohem příznivější - voda je zde průzračná a bez krokodýlů.
Druhá loď se většinu času věnovala trollingu a asi hodinu poppingu.
Zpátky jsme vyrazili už v 15.30 a v 16.30 jsme byli v přístavu. Cesta z přístavu na loviště trvala hodinu a pak zase zpět, na chytání nám zbylo jen asi 6 hodin času...
Vlasta - 1x king mackerel 110 cm, 1x pelamida - wahoo 100 cm, 1x tuňák žlutoploutvý 4 kg - vše na trolling. 2x záběr na popp (popoval jen asi hodinu)
Jindra - 0
Martin - 1x bonito 2 kg
Zdeněk - 2x kranas GT 4-7 kg na popp a asi 4 ryby mi na popp spadly, jedna zlomila háček. Asi hodinu jsme jigovali, chytil jsem 3x bonito 1,5-3 kg
Honza - 2x kranas GT 4 a 8 kg na popp, jedna ryba ukousla háček z assist hooku a pár ryb spadlo
Pavel - 1x kranas GT 15 kg na popp, 1x chňapal 1,5 kg na trolling při přejezdu, 1x bonito na jig. Jedna hodně velká ryba-kranas se mu otočila po poppu těsně pod lodí
Saša - 1x kranas 20 kg na popp, 1x tuňák dogtooth na vláčený jig a barakuda 120 cm (12 kg) na trolling.
7.3.2012, středa
Jasno, teplota 26-31°C. Chytali jsme okolo ostrova Cinque.
Loď s Honzou, Pavlem, Sašou a Zdeňkem na palubě zkoušela nejdříve jigging, ale téměř bez záběru. Pak jsme chytali na poppy - útoků na nástrahy bylo hodně, v podstatě na každý drift 1-2 záběry, ale velké ryby jsme trhali (chytali jsme na hloubce 7-20 metrů a velké ryby se nám nepodařilo včas zastavit - dostaly se ke dnu a tam šňůru urvaly o korály). Druhá loď většinu času trávila trolingem.
V poledne jsme šnorchlovali u ostrova Cinque - čistá voda, žádné mangrovy (a tedy žádní krokodýli), velmi hezké korálové útesy se spoustou klipek, pomců, ostenců, kaniců...
Zajímavým zážitkem byl mohutný orel, který se nám asi hodinu pokoušel vytrvale sebrat popp při lovu na jižním pobreží ostrova Rutland. Opakovaně nalétával na nahozené i vláčené poppy, až jsme nakonec museli změnit loviště. Členem našeho teamu byl i jistý Skřivánek, na jehož poppa útočil orel nejčastěji - nomen omen.Vlasta - 1x pelamida-wahoo 120 cm na trolling na Sliver RH
Jindra - 3x kanic měsíční (2-3 kg) na trolling z toho dvě ryby byly uloveny na jeden wobbler (každá na jednom trojháku). 1x tuňák dogtooth 2 kg na jig
Martin - 1x kranas GT 10 kg na trolling a jeden kranas cca 30 kg se mu vypnul, když už ho dotáhli až k lodi (dva velcí delfíni kroužili okolo něj, když ho dotáhli k lodi a pravděpodobně rybu vyplašili a ta v návalu poslední křeče roztáhla háky na wobbleru X-rap).
Zdeněk - 0 - ani záběr
Honza - 1x kranas GT 6 kg na popp + jednu rybu na popp vypnul a 1x chňapal velký cca 2 kg na jig
Pavel - 1x kanic hnědotečkovaný (coral trout) na popp a jeden velký kranas mu utrhl popp při zdolávání (rozjel se ke dnu asi minutu po záseku a bylo vymalováno).
Saša - 1x kanic měsíční cca 2 kg a jedna velká ryba se mu utrhla - Šla nekompromisně přes brzdu, jela velmi rychle a rozhodně ji nebylo možné otočit. Po cca 5 minutách zdolávání zajela za korál a utrhla se...
Ve čtvrtek 8.3. odletěli Vlasta s Martinem a Jindrou domů, my ostatní jsme si najali auto s řidičem a jeli jsme na výlet přes území kmene Jarawů na sever ostrova Jižní Andaman. Cesta přes jejich území je v konvoji s policejním doprovodem, konvoj jezdí 4x denně. Okolo silnice je hezký tropický prales. Trajektem jsme v jedenáct dopoledne přejeli do Baratangu a lodí jsme se zajeli podívat na vápencovou jeskyni. Moře u Baratangu je vlastně průliv mezi ostrovy, který vypadá jako řeka lemovaná mangrovy - vlivem přilivu a odlivu zde voda prakticky pořád proudí. Určitě by tam bylo zajímavé rybaření - měli by tam být velké barakudy, chňapali a asi i tarponi (50-80 cm). Pak jsme si v Baratangu v přístavní hospodě dali oběd (rýže s dálem a picklemi stála 40 Rupií a půllitrovka coly 30 rupií). Nahoře ve vsi je i pension, který vypadal celkem rozumně. Podle počtu autobusů do Rangatu a Digilipuru, které jsme potkali, panuje po Andamanech čilý provoz. S konvojem v 15.00 jsme se vrátili opět přes území Jarawů na jih ostrova a ubytovali jsme se v motelu Anugama ve Wandooru (asi 2 km před vesnicí, kde je sídlo Národního parku Mahatmá Gándího, odkud jezdí lodě do parku. Platili jsme za nocleh v úplně nových bungalovech 1000 rupií za osobu, večeře stála 150 rupií a pivo, pro které jsme si museli dojet do stylového baru Sanctuary, bylo asi za 100 rupií za láhev (0,7 l).
Cestou z Port Blair a do Wandooru jsme několikrát projížděli místy, kudy v roce 2004 prošla tsunami. Zanechala po sobě zničené plantáže kokosových a arekových palem - palmy vlna rozlámala a strhla i vrstvu půdy, takže na někdejších plantážích je dnes 10-50 cm vody.
Kdyby se někdo dostal do Wandooru, tak lepší polohu ubytování - blíže k pláži a hned u hospody skýtají bungalovy v Sanctuary nebo velmi kvalitní hotel-bungalovy s výhledem na moře, který je u Sanctuary - jmenuje se myslím Sea Princess.
Pláž Wandoor je velmi hezká - písčitá, navazuje na ni tropický prales, do kterého se oceán pomalu zakusuje a na konci pláže jsou pěkné pískovcové skály. Nevýhodou té pláže a mnoha dalších pláží na Andamanech jsou mořští krokodýli. V posledních letech se krokodýli začali rychle šířit a koupání u břehů všech ostrovů, na kterých jsou mangrovy, je velmi riskantní. Ve Wandooru jsou všude cedule varující před krokodýly a koupání je na pláži zakázáno.
V pátek 9.3. ráno jsme po osmé jeli do vesnice Wandoor. Za 500 rupií nám vystavili povolení pro vstup do národního parku a za 550 / osobu jsme si koupili projížďku lodí po národním parku s návštěvou-šnorchlováním u ostrova Jolly Buoy. Cestou k ostrovu jsme z lodě viděli kapustňáky. Voda u ostrova Jolly Buoy je krásně průzračná a na ostrově nejsou žádné mangrovy - je to jedno z míst, kde je koupání a šnorchlování téměř stoprocentně bezpečné a bez krokodýlů. Se Sašou jsme šnorchlovali kolem celého ostrova (něco přes hodinu). Začal odliv a voda místy silně proudila. Viděli jsme skupinu pěti velkých ploskozubců vysokočelých kolem 30-50 kg, kteří se pohybovali na hloubce okolo 1 m. Připomínají napoleony - na hlavě mají přilbovitý výrůstek a soudě podle tvaru úst se živí vykousáváním-vyštipováním korálů nebo měkkýšů z jejich lastur. Pozorovali jsme i několik rejnoků-trnuch, murén, langust a samozřejmě spousty korálových ryb a rybek - klipek, pomců, klaunů, netopýrníků, kaniců. U břehu písčité pláže byly spousty potěru a malých rybiček, na které útočily jehlice a vidlatky-pompano připomínající tvarem těla karibského permita. Hezké porosty korálů byly na hloubce od 3 metrů. V mělké vodě byly korály mrtvé. Po poledni jsme jeli lodí zase zpět do Wandooru, cestou jsme z lodě viděli manty, které ležely na hladině nad korálovým útesem. Ukrajinští šnorchlaři-potápěči, kteří s námi bydlí v pesionu Anugama, viděli cestou z ostrova ležet na břehu i dva krokodýly.
Sobota 10.3. byla dnem našeho odletu. Ráno nás v 5.30 vyzvedl v pensionu taxík a za 1000 rupií nás odvezl na letiště. Šlo by to asi i za polovic, ale nějak jsme se ráno nechtěli dohadovat...
V poledne jsme dorazili do Madrasu, nechali jsme zavazadla v úschovně a za 600 rupií jsme se nechali odvézt do nákupního centra, kde jsme nakupováním zabíjeli čas, který nám zbýval do půlnočního odletu. Ceny v nákupním centru byly vysoké, řekl bych přímo na evropské úrovni. Celkově se obchoďák svou čistotou, vybaveností a sortimentem nijak moc nelišil od nejmodernějších nákupních galerií v Praze. Zpátky na letiště jsme si najali dva tuktuky, každý chtěl za cestu z centra na letiště 350 rupií, byli stejně rychlí, ne-li rychlejší než normální auta a cesta s nimi byla celkem zábavná, i když ne úplně bezpečná...
Pak už jen zdlouhavé čekání na letišti a pohodlný noční let do Evropy.
Videoklip "Andamany – únor 2012, Alban, Kozo, Julien"