Revíry - destinace ► Asie ► Indie ► podhůří Himálaje ► Reportáže ► Krátké zprávy a postřehy
Indie - podhůří Himálaje - Reportáže
Krátké zprávy a postřehy 24.5.2011
Výprava na řeku Mahakali v květnu 2011 přinesla pravděpodobně nový rekord mahseera uloveného na mušku.
Mohutný mahseer o hmotnosti 17 kg ulovený na umělou mušku (zdolán na dvouruční muškařský prut AFTMA 10) Misty Dhilonem je novým rekordem a bude asi dlouho trvat, než ho někdo překoná...
Listopad 2010
Cesta do Indie byla pro mne překvapením - dostal jsem ji jako dárek od přátel, kteří byli rybařit v Indii před rokem.
Největším dobrodruřstvím byla cesta - z Chicaga do Dillí standard. Ale pak to začalo - nejprve samotné Dillí se spoustou lidí, špíny, bídy, ale i luxusní auta, paláce... Pak cesta vlakem do Kathgodam. Kdo v Indii nejel vlakem, nezná Indii. No a nakonec nádherná cesta z Kathgodam k řece Saryu. Jeli jsme asi 12 hodin přes hory. Po letošních záplavách, které způsobily přívalové deště byla silnice jen částečně opravená - místy se jelo po štěrku, jinde se musely objíždět sesuvy, čtvrtina mostů byla provizorních. Ale řidič byl velmi šikovný chlapík a cestou jsme mohli obdivovat panoráma Himálaje, viděli jsme i opice, spoustu druhů prátků a při cestě zpět dokonce na pár vteřin i leoparda, který žral na kraji lesa kozu.
Když jsem poprvé uviděl údolí řeky Saryu - ten sráz, tu šílenou hloubku a viděl silnici, jak v serpentýnách klesá do údolí, uvažoval jsem, jestli raději nepůjdu pěšky. No, nakonec jsem chvílemi jen zavřel oči a když jsme byli u stanového kempu, který už byl u řeky postaven, musel jsem uznat, že to stálo za tu cestu.
S rybami to nebyla žádná legrace. Na první hod nic. Ani na desátý, ani na stý. Když jsem druhý den po obědě popíjel s Mistym čaj, byl jsem celkem na dně. Zeptal jsem se ho rovnou, jestli si myslí, že to má nějaký smysl a jestli je vůbec šance na rybu. Misty řekl, že šance je vždycky, dokud to budu zkoušet a nabídl se mi, že se mnou půjde na ryby za soumraku. Chytali jsme od pěti od večera do půlnoci a já ulovil své první tři mahsíry. Žádné obry - jenom ryby okolo 50 cm (1-3 kg). Ale dalo mi to naději a vytrval jsem. Chytal jsem další 4 dny vždy od rána od 4.00 do 9.00 a večer od 17.00 do 23.00 hodin, většinou tedy za tmy. Vždy jsem měl alespoň nějaký záběr a skoro vždycky jsem chytil i nějakého mahsíra. Většina byla délky 50-80 cm (2-5 kg), ale chytil jsem i "metrovku" - můj největší mahsír vážil rovných 9 kg.
Díky Misty!
Byla to dřina, ale jsem nadšen. Rybami, přírodou, indickou kuchyní, celou Indií.
David Frances
Říjen 2010
z Derekova mailu:
ačkoli jsem při naší společné výpravě na řeku Ramganga skoro nic nechytil, přesto mi mahsíři nedali pokoj. Dohledal jsem si další informace ve starší britské literatuře i na webu, navázal další nové mouchy (které jsou skoro stejné jako ty, na které jsme chytali spolu). Řekl jsem si, že musím chytit většího mahsíra, než jsi chytil minule ty. Skoro se mi to povedlo!
Měl sice jenom 12 kilo, ale chytil jsem ho hádej kde. Zase na té tůni přímo u kempu!
Chytil jsem během týdne ještě dalších asi deset mahsírů, ale žádný neměl přes 5 kilo.
Údolí řeky bys asi nepoznal. Po letošním extrémním monzunu řeka částečně změnila koryto, všude je spousty sesuvů. Cesta do kempu z Dilí také nebyla žádná legrace - dokud jsem byli v rovině, tak to šlo, ale po vjezdu do hor mi teprve došlo, co se tady během dešťů asi dělo - silnice na několika místech stržená, armáda postavila provizorní mosty, zřícené domy ve vesnicích... Ale všichni tady strašně moc pracujou, vše se rychle opravuje a už když jsme jeli zpět do Dillí, byla cesta v mnohem lepším stavu a asi o hodinu rychlejší...
Září 2010
Máme za sebou nejsilnějších monzun, který jsem zažil. Údajně nejintenzivnější deště od roku 1965. Bohužel přišel trochu opožděně a zkazil nám plánovanou testovací výpravu na horní tok Ramgangy.
Všechny řeky v širokém okolí byly rozvodněné a ještě alespoň týden budou.
Hosté sice dorazili autem do Ramnagaru, ale dál už to nešlo, protože část silnic byla dešti a sesuvy půdy poškozená.
Nakonec jsme se pěšky dostali do našeho stacionárního tábora u Ramgangy, kde jsme čekali na zlepšení podmínek a pokles vody. Marně. Voda byla stále velmi vysoká a kalná. Dali jsme hostům navíc jeden den pobytu a nabídl jsem jim slevu 50% na příští rok, ale víc jsem pro ně udělat nemohl - situace je stejná v okruhu několika set kilometrů a přesuny jsou v terénu poškozeném dešti velmi problematické. Myslím, že to všichni pochopili, když viděli, jak vypadá aktuální situace.
Zasílám obrázek z řeky ještě před příchodem povodní
Misty Dhillon
Listopad 2009
Když skupina českých rybářů, opustila údolí řeky saryu, vydal jsem se se všemi průvodci a dvěma náklaďáky materiálu zpět na základnu - do stacionárního tábora na řece Ramganga.
Tady už mne čekala skupina amerických klientů, kteří přiletěli na lov mahsírů.
Ačkoli se na místní podmínky nezvykle ochladilo (denní teplota byla jen okolo 25°C a noční teplota klesla i na 5°C) a aktivita ryb byla mizerná, přesto se nám podařilo pár celkem slušných úlovků na mušku.
V listopadu přijede ještě jedna skupina Britů a pak už je definitivně konec letošní sezóny. Před námi je suché a studené zimní období, které ukončí teprve oteplení v březnu.
Já budu celou zimu pracovat jako muškařský průvodce v USA, do Indie se vracím v únoru, abych vše připravil na novou sezónu.
Z Národního parku Corbett zdraví
Misty