Revíry - destinace ► Asie ► Indie ► podhůří Himálaje ► Rybolov
Indie - podhůří Himálaje - Rybolov
Rybaří se ze břehu, případně se brodí. Postačí brodicí boty a obyčejné sportovní kalhoty. Brodicí kalhoty nejsou obvykle s ohledem na teplotu vody nutné ani vhodné.
Na úsecích řek, kde je možné se pěšky pohybovat po břehu ve vzdálenosti do několika kilometrů od tábora, jsou zřízeny stacionární tábory, ale rybaření na většině řek vyžaduje průběžnou změnu lovišť. Na základě několikaletých zkušeností se jako ideální aranžmá jeví splouvání řek na nafukovacích lodích - raftech, kdy mají rybáři možnost operativně měnit loviště, poznat bez námahy větší část řeky a navštívit i velmi nepřístupná místa, kam silnice a cesty nevedou. Rafty jsou moderní, cca 4 metry dlouhé lodě opatřené konstrukcí s vesly, která ovládá průvodce.
V případě, že si zákazník nepřeje cestovat lodí po řece, je možné připravit pobyt ve stacionárním táboře a podél řeky se pak rybáři pohybují pěšky nebo automobilem.
V národních parcích a odlehlých úsecích řek bývají nezřídka pozorováni jeleni sambar, cheetal, divoká prasata, pávi, orli a celá řada pralesních druhů ptáků. Vzácností je setkání s divokými slony, tygry a leopardy. Krokodýli přežívají již jen na několika řekách a jsou spíše raritou.
Druhy ryb
Hlavní lovenou rybou je mahsír obří (Tor putitora), který bývá rovněž uváděn pod výstižným názvem veleparma himálajská. Svůj název získal mahsír (vyslov „mahasír“) díky své síle a velikosti - v místním jazyce znamená „mah“ mohutný a „seer“ hlava.
V Indii se vyskytuje několik druhů mahsíra, které obývají nížinné řeky i horské toky a bystřiny do nadmořské výšky 1000 metrů. Nejčastěji loveným druhem je Tor Putitora (anglicky golden neboli himalayan mahseer), který dorůstá délky 1,5 metru a hmotnosti přes 30 kg.
Jedná se o všežravce, který bývá nejčastěji loven na přívlač a na umělou mušku. Britští rybáři často srovnávají extrémní bojovnost této ryby s lososem nebo tarponem.
Mezi méně známé druhy mahsírů patří například tor (Tor tor, Chocolate mahseer) a jižněji se vyskytující, největší z mahsírů – vysokohřbetý (Tor mussullah, Humpback mahseer), který dorůstá hmotnosti až 60 kg. V literatuře uváděné úlovky mahsíra o hmotnosti až 200 kg patří pravděpodobně do kategorie legend.
V každém případě je mahsír jednou z nejbojovnějších ryb, které je možné ulovit v tekoucích vodách na přívlač nebo umělou mušku.
Mahsír se loví pouze metodou „chyť a pusť“. Hlavní lovnou sezónou jsou měsíce únor, březen, duben, říjen a listopad.
Další, neméně atraktivní a tajemnou rybou je zubatý sumec „goonch“ (Bagarius bagarius), který v rychle tekoucích horských vodách dorůstá hmotnosti přes 100 kg! Stejně jako jiné druhy sumců, se i „goonch“ loví převážně na přírodní nástrahy (na mrtvou rybu).
V některých řekách jsou loveny i místní druhy ryb podobné parmě - kalabanse a bolenovi podobná asla (indian trout). V přehradách a teplejších, pomaleji tekoucích vodách se vyskytují rovněž hadohlavci a téměř dvoumetrové, hadohlavce připomínající ryby nazývané mulley (mali).
V řekách himálajského podhůří se dále vyskytuje několik druhů malých parem a do některých byli vysazeni pstruzi obecní a duhoví.
Způsoby rybolovu
Mahsír se loví především na přívlač a na umělou mušku. Možnost lovu sumců a velkých mahsírů na položenou.
Pstruzi bývají loveni nejčastěji na umělou mušku, případně na přívlač.
Pro výběr optimálního vybavení je zcela zásadní výběr loviště a termínu pobytu. Zatímco v jarních měsících je v severní Indii období sucha a řeky mají nízkou hladinu vody, je v době monzunu a po něm zvýšený průtok vody v řekách často i na několikanásobek.
Lov mahsíra - přívlač
Chcete-li ulovit velkého mahsíra, musíte tomu přizpůsobit své vybavení. Mělo by se jednat o vláčecí prut délky 2,4-3 metry s vrhací zátěží 40-200 g. Pruty by měly být konstrukčně řešené pro zdolávání velkých ryb okolo 10-30 kg v silně proudící vodě. Naviják musí být kvalitní, s perfektně funkční brzdou a cívkou, která obsahuje cca 200 m vlasce o nosnosti cca 10-30 kg. Mezi nejoblíbenější nástrahy patří plandavky arippery 10-20 g (délka okolo 10 cm), rotačky č. 3-5 a wobblery 7-15 cm.
Lov mahsíra - muškaření
Na malých řekách, ale i na přítocích velkých řek vystačíte v jarních měsících s prutem 6-7 AFTMA, ale při zvýšeném stavu vody se doporučuje zvolit o třídu těžší kalibr. Na velkých řekách se doporučují spíše obouruční pruty nebo jednoruční pruty 8-9 AFTMA. Návazce by neměly být nosnosti nižší než 8 kg.
Mušky. Mahsír je všežravec a konzumuje vše počínaje zelenými řasami, vodními rostlinami, přes hmyz ve všech vývojových stádiích až po jiné ryby. Muškaři loví mahseery obvykle na streamery. Osvědčily se především streamery se zatíženou hlavou v barevných kombinacích olivová-hnědá-černá. Mnoho muškařů používá i nymfy, ale zpravidla je neprezentují jako nymfy, ale vodí jako streamer. Populární je noční lov mahsírů na hladinové poppy.
Lov pstruhů
Při lovu pstruhů vystačíte s vláčecím prutem délky 2,4-2,7 m o vrhací zátěži 5-20 g. Muškaři používají při lovu zdejších pstruhů obvykle pruty 5-7 AFTMA (podle velikosti řeky a lovených ryb).
Sumci
Sumci jsou silné ryby a s ohledem na šanci na přeříznutí vlasce o ostré kameny a skály je nutné používat silné monofilní vlasce o nosnosti nejméně 20 kg. Sumci se nejčastěji loví na nastražené mrtvé rybky nebo části ryb, ev. na kusy masa apod.
Zapůjčení rybářského vybavení
Jestliže nechcete investovat do nákupu nového vybavení a nástrah, může Vám kompletní vybavení pro přívlač a muškaření i nástrahy zapůjčit náš partner. Půjčujeme pouze vybavení vyzkoušené a osvědčené. Půjčovné se platí v hotovosti v místě pobytu a v případě ztráty nebo poškození zapůjčeného materiálu musíte ztracený nebo poškozený kus uhradit.
Průvodci
Pro každé 2 rybáře je k dispozici místní průvodce, který hovoří anglicky. Všichni průvodci mají zkušenosti s rybařením, znají velmi dobře navštívenou oblast a pro svou práci jsou náležitě proškoleni a certifikováni.
Muškařské výpravy doprovází osobně Misty, který je všeobecně považován za největšího znalce života a lovu veleparem.
Optimální velikost slupiny je 4-6 rybářů.
Další informace jsou součástí pokynů k cestě, které obdrží každý účastník výpravy cca měsíc před začátkem akce.