Revíry - destinace ► Evropa ► Irsko ► jezero Corrib ► Reportáže ► Aktuality, postřehy a krátké zprávy
Irsko - jezero Corrib - Reportáže
Aktuality, postřehy a krátké zprávy 28.2.2023
15. února začala pstruhová sezóna na jezeře Corrib.
Zrovna bylo velmi chladno, ale ryby byly celkem aktivní. Alespoň tak aktivní, aby rybáři vydrželi celý den na vodě. V Irsku bývají zimy mírné s teplotami okolo 5°C-10°C, ale letos v únoru bylo nezvykle chladno a v noci zpravidla mrzlo.
První týden sezóny jsme většinou chytali pstruhy 40-65 cm. Samozřejmě jsme se snažili i o feroxe, ale s těmi je to vždy těžké, zvláště, když měla voda jen 3-4°C. Přesto však naši hosté několik velkých pstruhů nad 80 cm (hmotnost 6-7 kg) ulovili.
Ještě před vypuknutím pstruhové sezóny jsme podnikli několik výprav na štiky s "hardcore" zákazníky, kteří nehleděli na počasí. Já osobně bych raději zůstal doma, ale práce je práce a tak jsem musel na vodu.
A vyplatilo se: za tři dny usilovné přívlače ulovili naši hosté pár štik nad metr (10-13,5 kg) a celou řadu štik 80-100 cm (5-10 kg). Nejdelší únorová štika měřila 121 cm a vážila něco málo přes 15 kg. Nádherné zvíře (viz foto).
Ale po několika velmi studených týdnech už se opravdu těšíme na jaro, kdy při rybaření budou panovat trochu komfortnější podmínky a já si nebudu muset každé ráno brát troje ponožky.
Z Irska zdraví
Tomi
Léto na Corribu
Jeden ze základních předpokladů úspěšného lovu ryb na Corribu je vítr. V jezeře sice žije hodně ryb, ale když přijdou horké letní dny jako letos, kdy vítr skoro nefouká, tak je prostě čas jet na ryby někam jinam.
Ryby v jezeře přestanou být aktivní a snažit se o úlovek je škoda času. Když fouká a ještě se v ideálním případě zatáhne, jsou podmínky pro chytání štik perfektní a samozřejmě je mnohem vyšší šance i na ulovení pořádného jezeráka – feroxe.
Letos v červenci jsme měli počasí téměř ideální a podařilo se nám a našim zákazníkům ulovit opravdu pěkné ryby a to hlavně štiky.
Měli jsme ale i pár dnů, kdy bylo slunečno a bezvětří a když už takové bezvětrné počasí nastane, jezdíme na ryby na okolní řeky, kde chytáme pstruhy a lososy. Nebo jedeme lovit ryby na oceán, kde si člověk zachytá skoro vždy.
Tentokrát jsme vyrazili na oceán. Zaměřili jsme se na polaky, ale chytili jsme nakonec i pyskouny, makrely a další mořské ryby.
Používáme celkem lehké vybavení, tak je to dobrá zábava.
Při poslední výpravě na oceán jsme ve třech lidech na jedné lodi ulovili přes 200 ryb, převážně polaků ve hmotnostní kategorii 2 až 4 kg. Byl to neskutečně dobrý lov a protože byla na lodi i legrace, skvěle jsme si to užili. Jen ty ruce dostaly zabrat, mysleli jsme si, že nám snad upadnou...
Nakonec naštěstí neupadly, takže můžeme dál vesele rybařit.
Z Corribu zdraví
Tomi
Corrib 2.-9.4. 2017
Máme za sebou týden zážitků se skupinou českých rybářů. První den bylo deštivo a větrno, takové správné štičí počasí, proto jsme si řekli, že se na rozehřátí budeme věnovat štikám.
Bohužel štiky se místy ještě třely a naše nástrahy je moc nezajímaly. Záběry byly takové „neslané-nemastné“, prostě štiky do nástrahy jen tak lehce žďuchaly spíš z principu, než že by ji chtěly sežrat.
Viděli jsme spoustu štik, a to i opravdu velkých, jak nástrahu pronásledují až k lodi. Přesto jsme nakonec našli způsob, jak je k záběru donutit a zdolali jsme jich ve finále celem dost. Největší měřila 110 cm a další měly 108, 101, 101... několik „devadesátek“ a pár menších.
Další dny jsme se zaměřili na pstruhy-feroxe a hned první úlovek stál za to – 85 cm. Ten den jsme zdolali tři feroxe a o pár jsme přišli během zdolávání.
Střídali jsme trolling a klasickou přívlač. Na přívlač přišel pstruh 68 cm dlouhý, což je parádní ryba a navíc byla zdolána na jemné vybavení, konkrétně na proutek s odhozovou zátěží do 12 g.
Kromě toho první "pětaosmdesátníka" se nakonec do jedné z lodí podívali pstruzi 70, 68, 60, 58... na celkem třech lodích jsme za pobyt zdolali na 150 pstruhů i přesto, že podmínky na pstruhy nebyly zdaleka ideální. Čisté nebe s minimem větru jim opravdu nesvědčí.
Jeden den si rybáři vyčlenili na nerybářský program a jeli si prohlédnout okolí. Byla by škoda jet do Irska a neprohlédnout si palírnu whisky, nějaký ten hrad, či přírodní pamětihodnost.
Z Corribu zdraví Tomi
Březen v Irsku
Jako již tradičně, březen u nás v Irsku znamenal rychle se měnící počasí. Větrné a studené dny střídaly dny, kdy bylo skoro jako v létě. Většinu času jsme se zaměřovali na lov pstruhů klasickou přívlačí i lehkým trollingem. Uloveno bylo velké množství pstruhů a největší pstruh měřil krásných 80 cm při hmotnosti 6 kg.
Dva dny jsme strávili i lovem štik, ale štiky se v jezeře právě třely. Hledali jsme tedy raději místa, kde jsou už štiky vytřené, aby je naše snaha příliš nerušila v této bohulibé činnosti. Nakonec se podařilo úspěšně zdolat několik štik, pár z nich bylo dokonce přes metr délky. To pravé štičí rybaření ale začne až v dubnu, až budou kompletně vytřené.
Z Corribu zdraví Tomi
Irsko 19.-22. března 2017
Byli jsme v Irsku prý v ideálním termínu, ale bohužel v nejhorším počasí.
Prvním dnem chytání byla neděle. Chytali jsme na přívlač, na jezeře Ree, stejně jako po celou dobu pobytu. Počasí bylo hrozné, opravdu jen pro otrlé rybáře. Silný vítr se střídal s deštěm, ale jednou jsme viděli i sluníčko. Za celý den jsem já měl dvě malé štiky, Pavel tři a průvodce Jack dva okouny a jednoho pstruha.
Pondělí bylo ráno na počasí lepší, ale než jsme přijeli k vodě, tak bylo vše jinak. Silný vítr, který zvedal vlny, na kterých byly bílé čepice, byl už nesnesitelný. Průvodce Jacek se snažil najít nějaké místo, kde by šlo chytat, ale byl to problém. Výsledkem byla jen jedna Jackova štika a můj asi patnácticentimetrový pstruh na troling při cestě domů.
Úterý byla pro změnu zima (na jezeře Corrib sněžilo), tak jsme vyráželi z jiného místa. Hned po ránu byly nějaké záběry, ryby byly ale stále neaktivní. Když se k větru přidalo sněžení, myslel jsem, že už nemůže být hůř. Prvně jsem viděl vločky velikosti pětikoruny. Ve chvíli, kdy jsem si myslel, že naše snahy o chycení jakékoliv ryby jsou zbytečné, chytil jsem prvního pstruha. Velikost sice jen asi 45 cm, ale radost obrovská. Asi za půl hodiny na stejném místě zabrala štika 111 cm a později po obědě ještě jeden pstruh 53cm. Celkem jsme měli ještě dva pstruhy (kolem 50 cm) a tři štiky kolem 70 cm. Vše na přívlač, žádný trolling. Na fotkách je vidět, jaké panovalo počasí a jak rychle se měnilo.
Závěrečný den opět větrno s deštěm. Já jsem jen utrhl pstruha, jinak nic. Pavel jeden záběr a Jack jednu malou štiku.
Servis ze strany průvodce Jacka byl perfektní, maso na grilu za daného počasí excelentní. Měl maximální snahu nám pomoci. Ubytování bylo také na slušné úrovni a vše proběhlo bez problémů.
Za pozornost stojí, že většina fotek (viz níže), byla pořízena 21. března, tedy první jarní den. Je docela dobře vidět, jak se měnily podmínky na jezeře.
Příště jedu v únoru, snad bude lepší počasí...
Radek
Advent v Irsku
Prosinec je měsícem, kdy se u nás v západním Irsku loví vlastně jen štiky. Pstruzi a lososi jsou hájeni, okouni většinou moc nežerou a štiky bývají obvykle celkem při chuti, hlavně za rozbřesku a v odpoledních hodinách. Minulý týden však bylo velmi dobré počasí s teplotami okolo 10°C a s mírným větrem, takže jsme se s přáteli a několika hosty vydali na hladinu jezera Corrib. A výsledek? Posuďte sami:
15.12., 2 rybáři za 4,5 hodin trollingu ulovili štiky 90, 91, 94, 101, 105, 105 cm
16.12., 1 rybář za 7 hodin trollingu ulovil štiky: 87, 95, 97, 103, 105, 107, 112 cm
17.12., 1 rybář za 8,5 hodiny klasické přívlače vyházel štiky: 97, 97, 98, 100, 102, 106, 108, 108, 110, 111, 113 cm !!!
18.12., 2 rybáři za 8,5 hodiny klasické přívlače ulovili štiky: 111, 110, 109, 104, 103, 103, 101, 98, 97, 95, 87, 85, 80 cm
Jinými slovy se na jedné lodi za čtyři dny chytání ulovilo celkem 37 štik a z toho jich 22 bylo delších než 1 metr! Ty čtyři dny rybaření byly to nejlepší, co nás za listopad a prosinec potkalo, ale i jinak se listopad a prosinec docela povedly a měli jsme jen dva dny, kdy se nám nepodařilo chytit žádnou metrovou nebo delší štiku.
Protože se nám stále více našich hostů rok co rok do západního Irska vrací a někteří s námi jezdí rybařit dokonce vícekrát ročně, rozhodli jsme se udělat naše rybaření trochu pestřejší. Kromě chytání na Corribu a okolních vodách zařadíme v roce 2017 do repertoáru i systém řek a průtočných jezer středního Irska. Podle počasí a velikosti skupiny buď budeme jezdit na loviště autem (cca 1,5-2 hodiny jízdy) nebo budem ubytovaní přímo v místě lovu. Ti z Vás, kdo k nám na Corrib jedete po několikáté a máte o kombinaci rybaření ve středním a západním Irsku zájem, nám jen dejte předem vědět a když počasí dovolí, vyzkoušíme více revírů.
Veselé Vánoce a “fishy” New Year
přejí Tomi a Jack
Září a říjen na jezeře Corrib
Letošní září a říjen na Corribu, to byla pravá štikařská Bonanza!
Když se jenom trochu povedlo počasí a nefoukal příliš silný vítr, měli jsme každý den v lodi 4-5 ryb okolo metru délky. Nevím, jestli čekají štiky tuhou zimu, ale už od poloviny září žerou jako protržené a to na volné vodě v okolí hejn drobných rybek, i v mělčinách.
Štiky jsou ve skvělé kondici, metrovka váží těsně pod 10 kg a měli jsme jednu pěkně tlustou, která měřila „jen“ 109 cm, ale vážila plných 15 kg!
Největší ryby jsme ulovili na vláčenou mrtvou rybku, celá řada metrovek byla na wobblery (házené i trollované).
Štiky ulovené v mělčinách byly zvláště vysportované a plné energie, některé skákaly jak pominuté a jejich zdolávání bylo parádní divadlo.
Jack měl několik hostů, kteří muškařili, resp. chytali na streamery a ti měli možná na počet více ulovených štik než já a moji hosté ve stejné dny na přívlač. Sice se nedostali přes metr, ale některým jejich rybám chybělo jen pár cenťáků do stovky.
Září, říjen a listopad bývají každoročně dobré měsíce pro lov štik, ale letos se druhá půlka září a říjen opravdu povedly. Jestli se nějak dramaticky nezmění počasí, máme před sebou ještě pár týdnů parádního rybaření a v prosinci si konečně dáme pohov. Jsme s Jackem na vodě od února každý druhý den a myslím, že už si zasloužíme kratší dovolenou (výjimečně bez ryb).
Z Corribu zdraví
Tom
Červen a červenec na jezeře Corrib
Letošní červen a červenec byly chladnější než obvykle a tak jsme si užili prvotřídní přívlač i v letních měsících. V nejlepších dnech jsme na mojí lodi měli i 4-5 metrových štik za den!
Zatím naše největší štika sezóny měřila 115 cm a vážila přesně 15 kg.
Štik mezi 100-110 cm jsme s Jackem našima hosty a od května ulovili několik desítek.
Štiky byly ve skvělé kondici, za což vděčíme možná i relativně chladnému létu. Jen pár dní jsme museli vstávat brzy ráno, protože bylo slunečno a bezvětří - a za takových podmínek bývají štiky žravé jen ráno a večer.
Lovu pstruhů jsme se od května moc nevěnovali - štiky lovily většinou v mělké vodě a to je natolik adrenalinový způsob přívlače, že většina místních rybářů ráda na pstruhy na pár dní zapomene.
Nakonec jsme lovu pstruhů od konce května věnovali jen několik dnů a většinou se jednalo o menší ryby do 50 cm. Pár velkých jsme ale měli, viz foto.
Zdraví
Tom
Březen na Corribu
Po studeném začátku sezóny se den za dnem začalo počasí zlepšovat. Voda se otepluje a ryby začaly být konečně aktivní.
V uplynulém měsíci jsme se bavili převážně lovem pstruhů na jemnější náčiní, což je s ohledem na jejich běžnou velikost (40-70 cm) docela zábava. Trolling s cílem ulovit feroxy je sice úspěšný, ale na letošního prvního přes devadesát centimetrů stále čekáme. Štiky jsou již kompletně vytřené a jejich aktivita stoupá a očekáváme, že následující týdny budou stát za to.
Z irského Corribu zdraví Tomi
Únor – zahájení sezóny na jezeře Corrib
15. února začala u nás v západním Irsku další rybářská sezóna. První dny po zahájení bylo rybaření dost těžké, protože teplota vody v jezerech byla pod 5°C. Pstruzi ani štiky nebyli vůbec aktivní, ale jestli se ptáte na úlovky, tak „něco“ jsme samozřejmě chytli.
První den zahájení jsem byl na lodi s Jackem (bez zákazníků). Bylo psí počasí a po pěti hodinách jsme měli čtyři pstruhy 45-65 cm. Na první rybu nad 70 cm jsme si museli počkat ještě pár dnů. Veškeré chytání v prvních dnech sezóny jsme s ohledem na teplotu vody zaměřili na klasickou přívlač a trolling s jemným vybavením a malými nástrahami.
Dva dny v závěru února jsme věnovali lovu štik a tady jsme byli výrazně úspěšnější – zdolali jsme celou řadu štik 80-95 cm a 7 štik délky nad jeden metr. Zatím nejdelší štika sezóny měřila 109 cm a vážila mírně přes 10 kg.
Každý týden jde teplota vody o půl stupně nahoru a poslední víkend už byla 6°C. V porovnání s minulými roky je to málo (obvykle bývá teplota vody skoro 6°C už na záhájení, ale dnes je 10. března.
I přes nízkou teploty vody jsme se o víkendu 5-6 března zaměřili na lov velkých pstruhů. Prvním úlovkem byl pstroužek 50 cm, ale hned další ryba byla velká a další zas. Jenže obě ryby po pár vteřinách zdolávání spadly. Pak bylo ještě pár vlažných závěrů, ale nic se nedařilo zaseknout. První den končil dost depresivně a už jsme se na rybaření chtěli vykašlat – voda byla fakt studená a bylo jasné, že ryby nástrahy jen tak „ochutnávají“. Zkusili jsme ještě zmenšit nástrahy a vyměnil jsem prut za ještě jemnější s velmi tenkým vlascem. Tenhle trik vyšel a zasekli jsme slušnou rybu. Po deseti minutách opatrného zdolávání byl pstruh v podběráku. Byl to první opravdový ferox naší sezóny, měřil rovných 80 cm a vážil jen pár gramů přes 5 kg.
V posledních dnech je teplé počasí a jsem si jist, že během pár dnů začnou velcí pstruzi opravdu žrát a koncem března se snad budeme moci pochlubit sbírkou fotografií pěkných pstruhů.
Z jarního Irska zdraví
Tom
Jaká byla sezóna 2015?
Začátkem roku si hodně lidí dává předsevzetí. Já jsem si namísto předsevzetí, která bych jen těžko plnil, raději slíbil, že proberu fotky a úlovky z roku 2015 a pokusím se dát dohromady takový malý sumář. Tím spíš, že rok 2015 byl (co se velkých ryb týče) snad nejlepším za posledních deset let.
Každoročně eviduji svoje, Jackovy a našich klientů úlovky na jezeře Corrib a v jeho okolí. Každoročně jsou to desítky nádherných ryb a chvíle radosti nás všech, když se povede hezký úlovek.
Rybářská sezóna začala u nás na jezeře Corrib jako každý rok 15. února. První nához sezóny na mojí lodi přinesl i první rybu – byl jí pstruh obecný délky 62 cm. Skvělý začátek a to jsem tehdy ještě nevěděl, jaké úlovky nás čekají v dalších dnech a týdnech! Zimní nebo chcete-li jarní sezóna lovu pstruhů se na jezeře opravdu povedla. Možná i díky změně taktiky – namísto trollingu jsme se zaměřili na klasickou přívlač s lehkými pruty a malými nástrahami. Je to sice větší dřina, než sedět celý den na lodi a čekat až něco zabere pří trollingu – přívlači za jedoucí lodí, ale úlovky byly dobré a navíc se člověk při házení zahřeje, takže není taková zima, jako když celý den zkoro bez hnutí dřepíte v jedoucí lodi. Největší pstruzi, které jsme začátkem sezóny ulovili klasickou přívlačí, měřili více než úctyhodných 80 cm. Rekordmanem lehké přívlače na pstruhy byl Jack, jehož posádky (tedy 2-3 rybáři) jen výjimečně v některých dnech neulovily pstruha délky 50-60 cm.
Lehká přívlač nás počátkem sezóny natolik nadchla, že jsme trochu podcenili cílený lov velkých pstruhů – feroxů a vlastně jen ve dnech, kdy bylo úplné bezvětří a hladina jako zrcadlo, jsme se věnovali trollingu a lovu feroxů.
V dubnu byly na programu především štiky. Počasí nám bylo většinou příznivě nakloněno a tak jsme měli možnost v průběhu dubna, května a června průběžně měnit loviště a vyzkoušet různé zátoky jezera Corrib i několika jezer sousedních. Každoročně s Jackem tak trochu soutěžíme, čí hosté uloví více metrových štik a vždy se na našich dvou lodích sejde více než 100 metrových štik za sezónu. Letos jsme té stovky dosáhli už v polovině června! Byly dny, kdy se na jedné lodi sešlo i 4-7 metrovek za den. Celkem naši hosté ulovili v sezóně 2015 skvělých 187 štik délky nad jeden metr. Z toho bylo 91 štik délky 100-105 cm, 67 štik měřilo 106-110 cm a 29 štik bylo delších než 110 cm.
V letních měsících jsme omezili lov štik a více času jsme věnovali rybaření na řekách, především lovu pstruhů a lososů. Léto 2015 bylo ve znamení teplých dnů a častých nočních a večerních dešťů, což udržovalo stav vody v řekách na skvělé úrovni a tah lososů byl nezvykle pravidelný a silný. Jack sám ulovil v červenci a srpnu více než 50 lososů a bezpočet pstruhů 45-65 cm. Já jsem na tom nebyl o moc hůř, ačkoli jsem častěji namísto k řece musel zamířit do kanceláře k počítači nebo zůstat doma. Ale tak už to je – zatímco jeden skoro pořád rybaří, druhý musí občas pracovat. V každém případě ulovili naši hosté na řekách od června do září více než 150 lososů a přibližně stejné množství pstruhů. Rekordmanem roku byl zákazník, který za den ulovil 6 lososů a 14 pstruhů. Nemohu nezmínit ani jednoho z našich nejmladších klientů – devítiletého Connora, který za den ulovil 3 lososy a dva malé pstruhy, zatímco jeho otec bodoval „jen“ dvěma lososy.
Když byla letní sezóna u konce a na řekách začalo hájení, byl čas vrátit se opět na jezera. Říjen nám přinesl rovných třicet štik délky přes jeden metr a listopad nebyl o nic horší. Pak se začalo kazit počasí a v prosinci už jsme se na vodu dostali jen výjimečně – bylo příliš větrno a deštivo. Kdo náš kraj navštívil, ví, že počasí je zde zcela zásadním limitujícím faktorem. Zatímco silný vítr a vlny mohou rybaření úplně znemožnit, snad ještě horší jsou slunečné dny s bezvětřím. To se na vodu sice jet dá, ale většinou za bezvětří nastupuji do lodě s pocitem, že bude štěstí, když vůbec něco chytnem. V několika letních dnech, kdy předpověď slibovala bezvětří, jsme rybaření na jezerech a řekách vyměnili raději za mořský rybolov a namísto pstruhů, lososů a štik, byl na programu lov polaků, okouníků a pyskounů. Většinou jsme vláčeli, občas jsme vzali na palubu i pilkrovací pruty, ale na u „naší“ části pobřeží se loví většinou jen ryby do 3-4 kg, takže s přívlačí je rybaření zábavnější.
Teď v lednu je venku sice psí počasí, ale už se pomalu začínám těšit na polovinu února, až začne nová sezóna. Zatím se s Jackem věnujeme servisování lodí a motorů, údržbě navijáků, výměnám háčků... No a samozřejmě na sezónu 2016 připravujeme pár nových modelů wobblerů. Nechte se překvapit.
Ze zimního Irska zdraví
Tom