Revíry - destinace ► Evropa ► Irsko ► jezero Corrib ► Reportáže ► Aktuality, postřehy a krátké zprávy
Irsko - jezero Corrib - Reportáže
Aktuality, postřehy a krátké zprávy 28.2.2023

Léto je pomalu za námi a letošní extrémní teploty, které řádily po celé Evropě, se nevyhnuly ani Irsku. Máme za sebou nejteplejší období za posledních 30 let a takové sucho nepamatují ani zdejší pamětníci.

Největší ulovená štika měřila velmi slušných 117 cm (15,5 kg), pět štik mělo přesně 115,5 cm, několik bylo v rozpětí 110-115 cm a ryb přes metr délky bylo uloveno také celkem dost.
Největší letní okoun měřil 43 cm, což sice není v našich končinách trofejní úlovek, ale hezká ryba to bezpochyby je. Menších okounů (do 35 cm) nebyl v některé dny problém ulovit i k 200 ks na jedné lodi.
Lov pstruhů byl teplem poznamenán asi nejvíce, úlovků bylo ve srovnání s jinými roky méně, ale i tak se jich podařilo pár ulovit. Ten největší měřil lehce přes 80 cm.
Nyní se konečně začíná ochlazovat a aktivita ryb stoupá... jinak řečeno, začíná podzim, naše nejoblíbenější a rybářsky nejzajímavější období v roce.
Z Corribu zdraví
Tomi a Jacek
















1-8 května 2018
Skupina českých rybářů, která k nám na Corrib dorazila 1. května, měla trochu smůlu na počasí, ale nakonec jsme se i s větrem a deštěm nějak popasovali.
Většina členů téhle výpravy byla u nás již po druhé. Zatímco v loňském roce byli hlavní cílovou rybou pstruzi, letos byl dán důraz na lov štik, ostatně proto se akce konala v květnu.
V prvních dvou dnech pobytu panovalo extrémně větrné počasí, které v podstatě znemožňovalo přesuny po otevřených úsecích jezera, o rybaření nemluvě. Chytat se dalo jen v několika zátokách a při březích, které skýtaly alespoň částečnou ochranu před větrem. V polovině pobytu se počasí naštěstí začalo uklidňovat a rybaření bylo technicky snazší, což se výrazně projevilo i na úlovcích.

Trochu času z těch pěti dnů rybaření jsme věnovali i lovu velkých pstruhů – feroxů. Uloven byl jeden ferox 68 cm a o dvě další ryby přišli hosté při zdolávání, přičemž jedna z těchto ryb byla výrazně větší než-li zdolaná osmašedesátka.
Protože lov velkých feroxů přináší reálné šance na úlovek vlastně jen při trollingu (přívlači za jedoucí lodí), což není příliš zábavný nebo akční způsob rybaření a málokterý rybář má trolling v oblibě, jen málo zahraničních rybářů se na lov feroxů vydrží koncentrovat delší dobu. To platilo i o členech české skupiny a tak jsme dali přednost lovu menších pstruhů na klasickou přívlač z driftující lodě. Šance na ulovení feroxe se tím sice výrazně snížila, ale záběrů a ulovených pstruhů bylo více – sice menší, ale více. Jedna z dvojic nám hlásila dokonce 30 zdolaných pstruhů.
Myslím, že i přes nepřízeň počasí si naši hosté rybaření na Corribu a pobyt v Irsku užili se vším, co k tomu patří.
Zdraví
Tom
















15. února začala pstruhová sezóna na jezeře Corrib.
Zrovna bylo velmi chladno, ale ryby byly celkem aktivní. Alespoň tak aktivní, aby rybáři vydrželi celý den na vodě. V Irsku bývají zimy mírné s teplotami okolo 5°C-10°C, ale letos v únoru bylo nezvykle chladno a v noci zpravidla mrzlo.
První týden sezóny jsme většinou chytali pstruhy 40-65 cm. Samozřejmě jsme se snažili i o feroxe, ale s těmi je to vždy těžké, zvláště, když měla voda jen 3-4°C. Přesto však naši hosté několik velkých pstruhů nad 80 cm (hmotnost 6-7 kg) ulovili.
Ještě před vypuknutím pstruhové sezóny jsme podnikli několik výprav na štiky s "hardcore" zákazníky, kteří nehleděli na počasí. Já osobně bych raději zůstal doma, ale práce je práce a tak jsem musel na vodu.

Ale po několika velmi studených týdnech už se opravdu těšíme na jaro, kdy při rybaření budou panovat trochu komfortnější podmínky a já si nebudu muset každé ráno brát troje ponožky.
Z Irska zdraví
Tomi
















Jeden ze základních předpokladů úspěšného lovu ryb na Corribu je vítr. V jezeře sice žije hodně ryb, ale když přijdou horké letní dny jako letos, kdy vítr skoro nefouká, tak je prostě čas jet na ryby někam jinam.
Ryby v jezeře přestanou být aktivní a snažit se o úlovek je škoda času. Když fouká a ještě se v ideálním případě zatáhne, jsou podmínky pro chytání štik perfektní a samozřejmě je mnohem vyšší šance i na ulovení pořádného jezeráka – feroxe.
Letos v červenci jsme měli počasí téměř ideální a podařilo se nám a našim zákazníkům ulovit opravdu pěkné ryby a to hlavně štiky.

Tentokrát jsme vyrazili na oceán. Zaměřili jsme se na polaky, ale chytili jsme nakonec i pyskouny, makrely a další mořské ryby.
Používáme celkem lehké vybavení, tak je to dobrá zábava.
Při poslední výpravě na oceán jsme ve třech lidech na jedné lodi ulovili přes 200 ryb, převážně polaků ve hmotnostní kategorii 2 až 4 kg. Byl to neskutečně dobrý lov a protože byla na lodi i legrace, skvěle jsme si to užili. Jen ty ruce dostaly zabrat, mysleli jsme si, že nám snad upadnou...
Nakonec naštěstí neupadly, takže můžeme dál vesele rybařit.
Z Corribu zdraví
Tomi
















Máme za sebou týden zážitků se skupinou českých rybářů. První den bylo deštivo a větrno, takové správné štičí počasí, proto jsme si řekli, že se na rozehřátí budeme věnovat štikám.
Bohužel štiky se místy ještě třely a naše nástrahy je moc nezajímaly. Záběry byly takové „neslané-nemastné“, prostě štiky do nástrahy jen tak lehce žďuchaly spíš z principu, než že by ji chtěly sežrat.
Viděli jsme spoustu štik, a to i opravdu velkých, jak nástrahu pronásledují až k lodi. Přesto jsme nakonec našli způsob, jak je k záběru donutit a zdolali jsme jich ve finále celem dost. Největší měřila 110 cm a další měly 108, 101, 101... několik „devadesátek“ a pár menších.

Střídali jsme trolling a klasickou přívlač. Na přívlač přišel pstruh 68 cm dlouhý, což je parádní ryba a navíc byla zdolána na jemné vybavení, konkrétně na proutek s odhozovou zátěží do 12 g.
Kromě toho první "pětaosmdesátníka" se nakonec do jedné z lodí podívali pstruzi 70, 68, 60, 58... na celkem třech lodích jsme za pobyt zdolali na 150 pstruhů i přesto, že podmínky na pstruhy nebyly zdaleka ideální. Čisté nebe s minimem větru jim opravdu nesvědčí.
Jeden den si rybáři vyčlenili na nerybářský program a jeli si prohlédnout okolí. Byla by škoda jet do Irska a neprohlédnout si palírnu whisky, nějaký ten hrad, či přírodní pamětihodnost.
Z Corribu zdraví Tomi

Jako již tradičně, březen u nás v Irsku znamenal rychle se měnící počasí. Větrné a studené dny střídaly dny, kdy bylo skoro jako v létě. Většinu času jsme se zaměřovali na lov pstruhů klasickou přívlačí i lehkým trollingem. Uloveno bylo velké množství pstruhů a největší pstruh měřil krásných 80 cm při hmotnosti 6 kg.
Dva dny jsme strávili i lovem štik, ale štiky se v jezeře právě třely. Hledali jsme tedy raději místa, kde jsou už štiky vytřené, aby je naše snaha příliš nerušila v této bohulibé činnosti. Nakonec se podařilo úspěšně zdolat několik štik, pár z nich bylo dokonce přes metr délky. To pravé štičí rybaření ale začne až v dubnu, až budou kompletně vytřené.
Z Corribu zdraví Tomi











Byli jsme v Irsku prý v ideálním termínu, ale bohužel v nejhorším počasí.
Prvním dnem chytání byla neděle. Chytali jsme na přívlač, na jezeře Ree, stejně jako po celou dobu pobytu. Počasí bylo hrozné, opravdu jen pro otrlé rybáře. Silný vítr se střídal s deštěm, ale jednou jsme viděli i sluníčko. Za celý den jsem já měl dvě malé štiky, Pavel tři a průvodce Jack dva okouny a jednoho pstruha.
Pondělí bylo ráno na počasí lepší, ale než jsme přijeli k vodě, tak bylo vše jinak. Silný vítr, který zvedal vlny, na kterých byly bílé čepice, byl už nesnesitelný. Průvodce Jacek se snažil najít nějaké místo, kde by šlo chytat, ale byl to problém. Výsledkem byla jen jedna Jackova štika a můj asi patnácticentimetrový pstruh na troling při cestě domů.


Servis ze strany průvodce Jacka byl perfektní, maso na grilu za daného počasí excelentní. Měl maximální snahu nám pomoci. Ubytování bylo také na slušné úrovni a vše proběhlo bez problémů.
Za pozornost stojí, že většina fotek (viz níže), byla pořízena 21. března, tedy první jarní den. Je docela dobře vidět, jak se měnily podmínky na jezeře.
Příště jedu v únoru, snad bude lepší počasí...
Radek











Prosinec je měsícem, kdy se u nás v západním Irsku loví vlastně jen štiky. Pstruzi a lososi jsou hájeni, okouni většinou moc nežerou a štiky bývají obvykle celkem při chuti, hlavně za rozbřesku a v odpoledních hodinách. Minulý týden však bylo velmi dobré počasí s teplotami okolo 10°C a s mírným větrem, takže jsme se s přáteli a několika hosty vydali na hladinu jezera Corrib. A výsledek? Posuďte sami:
15.12., 2 rybáři za 4,5 hodin trollingu ulovili štiky 90, 91, 94, 101, 105, 105 cm
16.12., 1 rybář za 7 hodin trollingu ulovil štiky: 87, 95, 97, 103, 105, 107, 112 cm
17.12., 1 rybář za 8,5 hodiny klasické přívlače vyházel štiky: 97, 97, 98, 100, 102, 106, 108, 108, 110, 111, 113 cm !!!
18.12., 2 rybáři za 8,5 hodiny klasické přívlače ulovili štiky: 111, 110, 109, 104, 103, 103, 101, 98, 97, 95, 87, 85, 80 cm
Jinými slovy se na jedné lodi za čtyři dny chytání ulovilo celkem 37 štik a z toho jich 22 bylo delších než 1 metr! Ty čtyři dny rybaření byly to nejlepší, co nás za listopad a prosinec potkalo, ale i jinak se listopad a prosinec docela povedly a měli jsme jen dva dny, kdy se nám nepodařilo chytit žádnou metrovou nebo delší štiku.

Veselé Vánoce a “fishy” New Year
přejí Tomi a Jack











Letošní září a říjen na Corribu, to byla pravá štikařská Bonanza!
Když se jenom trochu povedlo počasí a nefoukal příliš silný vítr, měli jsme každý den v lodi 4-5 ryb okolo metru délky. Nevím, jestli čekají štiky tuhou zimu, ale už od poloviny září žerou jako protržené a to na volné vodě v okolí hejn drobných rybek, i v mělčinách.
Štiky jsou ve skvělé kondici, metrovka váží těsně pod 10 kg a měli jsme jednu pěkně tlustou, která měřila „jen“ 109 cm, ale vážila plných 15 kg!
Největší ryby jsme ulovili na vláčenou mrtvou rybku, celá řada metrovek byla na wobblery (házené i trollované).
Štiky ulovené v mělčinách byly zvláště vysportované a plné energie, některé skákaly jak pominuté a jejich zdolávání bylo parádní divadlo.
Jack měl několik hostů, kteří muškařili, resp. chytali na streamery a ti měli možná na počet více ulovených štik než já a moji hosté ve stejné dny na přívlač. Sice se nedostali přes metr, ale některým jejich rybám chybělo jen pár cenťáků do stovky.
Září, říjen a listopad bývají každoročně dobré měsíce pro lov štik, ale letos se druhá půlka září a říjen opravdu povedly. Jestli se nějak dramaticky nezmění počasí, máme před sebou ještě pár týdnů parádního rybaření a v prosinci si konečně dáme pohov. Jsme s Jackem na vodě od února každý druhý den a myslím, že už si zasloužíme kratší dovolenou (výjimečně bez ryb).
Z Corribu zdraví
Tom






Letošní červen a červenec byly chladnější než obvykle a tak jsme si užili prvotřídní přívlač i v letních měsících. V nejlepších dnech jsme na mojí lodi měli i 4-5 metrových štik za den!
Zatím naše největší štika sezóny měřila 115 cm a vážila přesně 15 kg.
Štik mezi 100-110 cm jsme s Jackem našima hosty a od května ulovili několik desítek.
Štiky byly ve skvělé kondici, za což vděčíme možná i relativně chladnému létu. Jen pár dní jsme museli vstávat brzy ráno, protože bylo slunečno a bezvětří - a za takových podmínek bývají štiky žravé jen ráno a večer.
Lovu pstruhů jsme se od května moc nevěnovali - štiky lovily většinou v mělké vodě a to je natolik adrenalinový způsob přívlače, že většina místních rybářů ráda na pstruhy na pár dní zapomene.
Nakonec jsme lovu pstruhů od konce května věnovali jen několik dnů a většinou se jednalo o menší ryby do 50 cm. Pár velkých jsme ale měli, viz foto.
Zdraví
Tom











Po studeném začátku sezóny se den za dnem začalo počasí zlepšovat. Voda se otepluje a ryby začaly být konečně aktivní.
V uplynulém měsíci jsme se bavili převážně lovem pstruhů na jemnější náčiní, což je s ohledem na jejich běžnou velikost (40-70 cm) docela zábava. Trolling s cílem ulovit feroxy je sice úspěšný, ale na letošního prvního přes devadesát centimetrů stále čekáme. Štiky jsou již kompletně vytřené a jejich aktivita stoupá a očekáváme, že následující týdny budou stát za to.
Z irského Corribu zdraví Tomi














