Revíry - destinace ► Evropa ► Irsko ► jezero Corrib ► Reportáže ► Poslední losos sezóny
Irsko - jezero Corrib - Reportáže
Poslední losos sezóny 13.10.2020
![na brehu reky Clare na brehu reky Clare](/data/obr/6961/15370.jpg)
Ve čtvrtek jsme si nechali zašťourat v nose, v pátek jsme obdrželi potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus a mohli jsme vyrazit. Dva velmi dobré průvodce jsme měli už v předstihu rezervované, ti nám sehnali povolenky na klubové i místní vody. Zajistit letenky, pronájem auta na letišti i ubytování byla hračka a v sobotu odpoledne jsme se sešli na skoro prázdném pražském letišti. Linkou Ryanair nás do Dublinu letělo celkem asi 50 a to nám personál u bezpečnostní kontroly tvrdil, že jsme byli dnes nejvíce obsazený let. Prý odlétala jedna linka, kde byl jen jediný cestující.
![koronavirus v Irsku - zavreny bar koronavirus v Irsku - zavreny bar](/data/obr/6961/15371.jpg)
Ale večer v hospůdce „Havraní hnízdo“ se vydařil: polévka - chowder z lososa a mořských plodů byla vynikající a irské pivo a whiska nepotřebují komentáře.
![obed na brehu reky Clare obed na brehu reky Clare](/data/obr/6961/15373.jpg)
Odpoledne jsme zkusili loviště na úseku, kde řeka teče v jakémsi kaňonu. Asi 300 m si razí cestu zaříznuta mezi 2-4 m vysokými skalami a její koryto zde bylo nejvýše 7 metrů široké a stejně jako dopoledne nebo včera hluboké 1-2 metry.
![pstrouzek z reky Clare pstrouzek z reky Clare](/data/obr/6961/15374.jpg)
Ale večer v hospůdce „Havraní hnízdo“ se vydařil: polévka - chowder z lososa a mořských plodů byla vynikající, gratinovaný kozí sýr lahodný a jehněčí kolínka se jen rozplývala na jazyku. A irské pivo a whiska nepotřebují komentáře.
![ruiny kostela na brehu reky Clare ruiny kostela na brehu reky Clare](/data/obr/6961/15375.jpg)
Ale večer v hospůdce „Havraní hnízdo“ se vydařil: polévky – zeleninová a chowder z lososa a mořských plodů byly vynikající, gratinovaný kozí sýr lahodný, steaky možná až příliš propečené a vůně kachničky na medu s červeným zelím na chvíli dokonce přehlušila všudypřítomný odér desinfekčních prostředků. A to irské pivíčko a whiska, ty nepotřebují komentáře.
![podzimni losos z reky Moy podzimni losos z reky Moy](/data/obr/6961/15376.jpg)
Konečně se zatáhlo a chvílemi i trochu zapršelo. V městečku Foxford jsme zakoupili místní licence, doplnili něco mušek místních vzorů a podpořivše tak místní ekonomiku, vyrazili jsme k vodě. Zatímco v předchozích dnech jsme rybařili na řece Clare, která má na větší části svého toku upravené koryto a břehy, Moy je asi 4x větší a koryto má původní charakter. Na úseku, kde jsme rybařili, je řeka široká 20-30 metrů, místy tvoří proudy a peřeje, kde ji je možné i přebrodit, ale v hlavní proudnici je obvykle více než metrová hloubka a přes to se dá dostat jen těžko. Tam kde řeka teče pomalu, tvoří většinou pasáže hluboké kolem 1,5 metru.
Zatažená obloha a občasný deštíček měly na lososy velmi dobrý vliv. Každou chvíli se nějaký losos vyhoupl na hladinu, občas si i provokativně povyskočil. Netrvalo dlouho a Tomáš hlásil záběr a po chvilce měl na břehu svého prvního lososa atlantského. Nebyl to žádný obr, ale 60 cm měl. Myšlenky na „chyť a pusť“ nám po předchozích dnech vůbec nepřišly na mysl. Před Tomášem ležel jediný důkaz toho, že jsme jeli na lososy a tím byl osud ryby zpečetěn.
![obed na brehu reky Moy obed na brehu reky Moy](/data/obr/6961/15372.jpg)
Po obědě, kávičce a pár sklenkách whisky bledězlaté, jsme se vrátili k vodě. Odpoledne patřilo Sašovi. Nejprve vyšťoural na wobbler zpodpeřeje štiku 70 cm a pak zapřáhnul lososa. Pěkná ryba. Do metru jí moc nechybělo, možná byla i o pár centimetrů nad metr. Úspěšně zdolal lososa v proudu, dovedl jej ke břehu, kde se mu před podebráním vypnul. Stejně jako předevčírem ten pstruh. Asi osud nebo co.
![Neni tohle ten Guinness? Neni tohle ten Guinness?](/data/obr/6961/15377.jpg)
Večer se u našeho auta objevila rybářská stráž. Pogratulovali Tomášovi k úlovku a oznámili mu, že to je poslední losos letošní sezóny na řece Moy, protože od zítřka začíná doba hájení. A tak možná visí Tomáš se svým lososem ještě dnes na jejich webu a pod fotografií skvěje se nápis: „úspěšný český rybář s posledním lososem sezóny“. Zlí jazykové tvrdí, že Tomáš ulovil lososa z platformy, kterou tělesně postiženým rybářům vybudoval místní rybářský spolek na břehu řeky, ti nepřející dokonce trousí poznámky o tom, jak vozíčkář zmizel beze stopy v hlubinách řeky, když bylo potřeba uvolnit pool, ale to jsou jen pomluvy. Fakta jsou fakta a Tomáš ulovil posledního lososa sezóny.
Za necelou hodinku, než jsme dojeli zpátky do hotelu, jsem v autě dvakrát usnul. Večerní procházka zámeckým parkem a sprcha mne však vrátily zpět do hry. A večer v hospůdce „Havraní hnízdo“ se opět vydařil: polévky – bramborová a chowder z lososa a mořských plodů byly vynikající, gratinovaný kozí sýr lahodný, kari voňavé a jehněčí se doslova mazlilo s nádivkou a šťouchaným bramborem. Na Guiness bychom si asi nezvykli, ale není to špatný. Zvlášť když ty Guinessy zapijete normálním irským ležákem a nějakou tou whiskou.
Z rybářského hlediska nepatřila tahle výprava k nejvydařenějším, ale když vezmeme v úvahu, jaký byl celý letošní rok, tak to byl vlastně parádní výlet.
![ruiny kostela na brehu reky Clare](/data/gal/9065/th-15815.jpg)
![stary most nad kanonem reky Clare](/data/gal/9065/th-15816.jpg)
![okoli reky Clare pokryvaji vetsinou pastviny](/data/gal/9065/th-15817.jpg)
![Neni tohle ten Guiness?](/data/gal/9065/th-15819.jpg)
![obed na brehu reky Clare](/data/gal/9065/th-15825.jpg)
![lososi reka Moy nabizi i useky vhodne pro muskareni](/data/gal/9065/th-15820.jpg)
![rampa u reky Moy umoznujici rybolov telesne postizenym rybarum](/data/gal/9065/th-15821.jpg)
![reka Moy](/data/gal/9065/th-15822.jpg)
![obed na brehu lososi reky Moy](/data/gal/9065/th-15823.jpg)
![stika z lososi reky Moy](/data/gal/9065/th-15824.jpg)
Reportáž sepsal Zdeněk Edelmann, 13.10.2020