Revíry - destinace ► Evropa ► Irsko ► jezero Corrib ► Rybolov
Irsko - jezero Corrib - Rybolov
Jezerní břehy obklopené převážně loukami a pastvinami jsou velmi členité, vodní hladina je členěna 365 ostrovy. Rybáři zde naleznou mělké zátoky i velmi hluboké pasáže.
Na jezeře Corrib se rybaří téměř výhradně z motorových lodí, pro každé 2-3 rybáře je k dispozici loď délky 4,5-5 m s motorem o výkonu 15-40 HP.
Vzhledem k rozlehlosti a členitosti jezera je úspěšný rybolov a bezpečný pohyb po jezeře možný pouze pod vedením rybářského průvodce. Základní aranžmá pobytu zahrnuje vždy průvodce pro každé 2-4 rybáře (podle velikosti skupiny a požadavků zákazníka). Cestují-li rybáři ve skupině čtyři, rozdělí si je dva průvodci do dvou lodí. Cestuje-li rybářů 5 nebo více, rozdělí je průvodci na 3 nebo 4 lodě, přičemž na dvou z nich bude průvodce. Průvodci hovoří anglicky, někteří rovněž německy a polsky. Na lodi průvodce je k dispozici rovněž echolot, držáky na pruty a veškeré vybavení pro rybolov (pruty, navijáky, nástrahy...).
Průvodce vyzvedne rybáře každé ráno dle dohody v pensionu, dopraví je do místa rybolovu a večer je opět přiveze do pensionu.
Podle požadavků zákazníka zajistí průvodci rovněž oběd na jezeře, případně povolenky na okolní vody, rybolov na moři apod.
Druhy ryb a sezóna
Štika obecná
Štiky se na jezeře Corrib loví od dubna do listopadu. V jarním období jsou po vytření štiky obvykle stažené v mělkých zátokách a u porostů vodní vegetace.
V létě se štiky přesouvají do hlubších pasáží a do míst, kde se shlukuje jejich potrava. S podzimním ochlazením se štiky opět vydávají lovit do mělčin a na hrany hloubek.
Metody lovu jsou stejné jako v jiných částech Evropy - podle sezóny a typu loviště se používají plandavky, rippery, twistery, wobblery, jerky apod. V jarním období, když se štiky stahují do mělčin jsou oblíbené hladinové nástrahy a lov štik na streamery. V letních měsících se často loví i na trolling.
Okoun říční
Okouni se na jezeře Corrib loví od května do října. Nejčastěji se loví na twistery, rippery, rotačky, wobblery apod.
Pstruh obecný - ferox
Na jezeře Corrib se loví pstruzi obecní jezerní formy. Ferox je místní název pro pstruha obecného o hmotnosti nad 3 kg.
Velcí jezeráci - ferox se loví převážně na trolling (wobblery).
U přítoků a v řekách se loví i klasičtí potočáci (přívlač a muškaření).
Pstruh duhový
V okolí jsou i jezera, kam se vysazují duháci - metoda hospodaření/lovu "vysaď a chyť".
Losos atlantský
Lososi táhnou do některých řek v okolí. Sezóna lovu je od března do září.
Lov na přívlač a na umělou mušku. Povolenky případně zajistí průvodce.
Dále se v jezeře Corrib od května do září loví na plavanou a na položenou plotice, cejni, perlíni, líni a úhoři.
Možnost zajištění rybolovu na moři (dle sezóny treska obecná, treska tmavá, polak, makrela, žralok ostroun, mořský úhoř) pod vedením průvodce.
Způsoby rybolovu
Přívlač, muškaření, lov dravců na rybičku, plavaná a položená.
Doporučené vybavení
Na lodi vedené průvodcem mohou rybáři používat vlastní vybavení, případně si mohou zapůjčit kompletní vybavení včetně nástrah od průvodce.
Přívlač
Pro lov menších pstruhů a okounů doporučujeme pruty délky 2,4 - 2,75 m s vrhací zátěží 5 - 20 g, vlasec 0,18 - 0,25 mm nebo fireline 0,12 mm.
Pro lov štik a větších pstruhů doporučujeme pruty délky 2,4 - 2,75 m s vrhací zátěží 10 - 40 g, vlasec 0,25 - 0,3 mm nebo fireline 0,12-0,17 mm.
Pro lov lososů a velkých pstruhů doporučujeme pruty délky 2,75-3 m s vrhací zátěží 15 - 60 g, vlasec 0,25 - 0,35 mm nebo fireline 0,17 mm.
Muškaření
Pro lov menších pstruhů a štik doporučujeme jednoruční pruty délky 9-10 stop se šňůrou WF 6-8, naviják s 50 m backingu, koncový návazec 0,14 - 0,25 mm.
Pro lov velkých pstruhů a štik, případně lososů doporučujeme jednoruční pruty délky 9-10 stop se šňůrou WF 8-9, naviják s 50 m backingu, koncový návazec 0,25 - 0,35 mm.
Další služby
Nejbližší rybářský obchod leží v obci, nedaleko pensionu.
Dotazy a požadavky hostů ochotně vyřeší rybářští průvodci.
Pravidla a předpisy
Součástí aranžmá je zajištění veškerých povolení k rybolovu - celostátních rybářských lístků i místní povolenky pro lov štik a pstruhů na jezeře Corrib.
Pro lov pstruhů nebo lososů na okolních řekách a jezerech jsou nutné místní povolenky, které v případě zájmu zajistí průvodce (obvyklé ceny se pohybují okolo 50 Euro / rok).
Sezóna lovu lososů a pstruhů končí na většině řek 30. září.
Štiky se v Irsku obvykle loví metodou "chyť a pusť", nicméně předpisy povolují ponechání jedné štiky délky do 50 cm (měřeno od špičky tlamy do vykrojení ocasní ploutve) za den a ponechání nejvýše 4 okounů nebo bílých ryb délky do 25 cm za den (měřeno od špičky tlamy do vykrojení ocasní ploutve).
Počet lososovitých ryb, které si rybář může ponechat je omezen dle místních pravidel.
Průvodce vždy hosty informuje o omezeních a pravidlech, která se ho na příslušné vodě týkají.
Letní lov pstruhů a lososů na řekách
Rybolov na řekách je limitován množstvím pravidel a omezení, která zamezují příliš vysokému rybářskému tlaku. Diky tomu se dodnes v některých řekách loví na umělou mušku i přívlač krásní pstruzi obecní a sezónně (od července do září) i lososi.
Rybaří se na řekách a říčkách v okruhu do 80 km od jezera Corrib (do 1,5 hodiny jízdy autem), podle aktuálního počasí a tahu ryb. Zákazník musí při rezervaci oznámit preferovaný způsob rybolovu (zda přívlač nebo muškaření). Státní licence pro lov pstruhů a lososů jsou v ceně pobytu. Jestliže zákazník po konzultaci s průvodcem zvolí rybaření na některé s klubových vod, platí se klubová licence v hotovosti v místě pobytu (cca 20-100 Euro/den).