Revíry - destinace ► Evropa ► Island ► řeky a jezera Islandu ► Reportáže ► Aktuality, postřehy, krátké reportáže
Island - řeky a jezera Islandu - Reportáže
Aktuality, postřehy, krátké reportáže 4.6.2024
Náš pobyt na Islande prebehol v poriadku. Nové ubytovanie v Helluland lodge u rieky Laxa bolo na veľmi dobrej úrovni. S ubytovaním, stravou a so sprievodcom sme boli veľmi spokojný.
Samotný rybolov by som opísal ako FAMÓZNY.
Za 7 dní sa nám podarilo zdolať alebo sme mali na prúte cez 100 rýb, pričom priemerná dĺžka sa pohybovala okolo 50 cm. Taktiež sa nám podarilo zdolať niekoľko rýb nad 60 cm. Množstvo rýb a ich veľkosť spojená s neskutočnou bojovnosťou nás ohromili. Najväčia ryba merala 68 cm.
Musím ale povedať, že najviac sme si užili rybolov na rieke Lónsa, vzdialenej cca 2,5 hod. od lodge a na rieke ústiacej do jazera Langvatn. Tieto revíry sú podstatne menšie ako rieka Laxá, ale okolité prostredie je nádherné. 27.7 sme chytali na rieke Lónsa a 29.7. na rieke ústiacej do jazera Langvatn. Je to malá meandrovitá rieka, vzdialená cca 15 min. východne od lodge. Okrem krásnych pstruhov potočných (obecných) tieto rieky ponúkajú možnosť úlovku sivoňov a pstruhov morských. Nám sa podarilo zdolať oba druhy, čím sme si náš pobyt ešte viac užili.
Zobrali sme si so sebou prúty AFTMA 7-4. Na Laxe sme prevažne chytali na AFTMU 7-6 na nymfu a na sucho. Skúšal som aj AFTMU 4 a nebol problém zdolať ryby 50+ s tippetom 4X. Samozrejme adrenalín pri ich zdolávaní bol vyšší. Na menších riekach sme používali AFTMU 4. Na Lónsu by som si možno zobral aj vyššiu AFTMU s ohľadom na výskyt sivoňov a pstruhov morských veľkosti 60+.
Používali sme len plávajúce šnúry. Mali sme so sebou zbalené aj šnúry s potápavým koncom, ale nenastala situácia, kedy by sme ich museli použiť. Väčšinu času sme lovili na nymfu alebo na sucho. Streamer sme s ohľadom na množstvo nečistôt, ktoré tam v danom čase plávali, používali len zriedka. V prípade, kedy sme streamer potrebovali dostať hlbšie, sme použili zaťažený streamer alebo dodatočnú záťaž.
90% času sme chytali na nymfu. Aktivita rýb na hladine, vzhľadom na chladné a hlavne veterné počasie, bola slabá. Najlepší deň na lov na sucho bola sobota, kedy prestalo fúkať a ryby začali príjimať potravu z hladiny. Lov na sucho môžem len doporučiť. Sledovanie rýb loviacich na hladine a čakanie na to, či si vezmú práve tú našu mušku, ktorá okolo nich plávala, bolo tým pravým adrenalínom. Imitáciu myši sme neskúšali.
Najúspešnejšou muškou bol squirmy wormy. Bohužiaľ sme si ich priniesli málo a po dvoch dňoch sme už nemali žiadneho. Našťastie v Húsaviku sú rybárske potreby, ktoré nimi disponovali. Klasické nymfy fungovali prevažne vo veľkosti 18-20. My sme mali len väčšie vzory, takže sme si ich zapožičali u sprievodcu. Čo sa týka vzorov, tak určite by som si so sebou zobral širšu škálu vrátane klasických jednoduchých vzorov v rôznych veľkostiach. Z nýmf nám najlepšie fungovala nymfa imitujúca rodiaci sa hmyz. Malá 18-20 nymfa so striebornou hlavičkou, záhlavím z čierneho dubbingu a telíčkom zo striebornej lametky.
Ak zhrniem naše skúsenosti za daný týždeň, tak ryby preferovali mikro nymfy.
Zo suchých mušiek najlepšie fungovala ich typická suchá muška z červeného polycelonu s telíčkom z materiálu pripomínajúceho para-post wing v čiernej farbe (možno to aj bol tento materiál) a ovinuté čiernym alebo hnedým kohútom. V zásade ale platí to isté, čo u nýmf. Väčšie množstvo vzorov v rôznych veľkostiach. Niektoré z rýb napríklad vôbec nereagovali na muchy, ktoré veľkostne odpovedali muchám na hladine, ale išli po muchách, ktoré boli o číslo alebo dve väčšie.
Pozornosť by som venoval aj háčikom. Hlavne na suchých muškách. Ryby sú tam neskutočne silné a bojovné. Stalo sa, že nám kapitálna ryba na sucho vyrovnala háčik. Je určite škoda, keď kvôli tomu človek stratí takúto rybu.
Marek B.
10. dubna
Jak jsem slíbil, zasílám pár obrázků z našeho rybaření 2. dubna.
Měl jsem zde jednoho hosta, který vláčel a já muškařil. Celkem jsme za 6 hdoin rybaření zdolali 12 pstruhů, z toho čtyři byli mezi 52-67 cm!
Většina Evropanů si myslí, že v dubnu je na Islandu všechno zamrzlé a zaváté sněhem. To ale vůbec není pravda - v nížinách je jaro v plném proudu a sníh zmizel už před dvěma týdny. Myslím, že v zimě a na jaře jsou islandské nížiny možná teplejším prostředím, než evropské vnitrozemí - přeci jen nás zde výrazně ohřívá Golfský proud... Kdo by se však vydal do hor, tak tam je samozřejmě zima jak má být.
Mám skvělou nabídku na čtvrtou nejlepší islandskou pstruhovou řeku Minivatllalaekur. Jedná se o malou řeku dlouhou jen 7 km, ale žije v ní a protahuje jí spousta velkých obecňáků - zdejší rekordní pstruh vážil 8 kg.
Uvolnilo se tam 6 dní v jednom z nejlepších termínů 12-17 května. Normálně tam jenom povolenka na jeden den stojí 200 Euro na osobu, ale protože tam majiteli řeky vypadla jedna skupina, tak nabízí celý týden pobytu včetně ubytování, snídaní, večeří, rybářského průvodce a povolenek za 1.400 Euro / osobu.
Kdyby se chtěl ke mně někdo připojit, stále jsou volná 3 místa.
Zdraví
Arek
1.-8.7.
První červencový týden patří obvykle k nejlepším termínům muškařské sezóny na řece Laxa. V letošním roce zde deset muškařů ulovilo přes 70 pstruhů obecných průměrné hmotnosti 1,5 kg.
Největší rybou týdene byl pstruh délky 64 cm ulovený na suchou mušku na 16-ce háčku. Ačkoli bylo počasí nepříznivé a déšť jen občas střídala zatažená obloha, přesto byl každý den uloven alespoň jeden pstruh délky nad 60 cm (2 kg).
2.-9.7.
Na řece Laxa bylo opět nádherně. Pravé islandské počasí. Déšť, vítr, ale i sluníčko a krásné teplé večery. Nechytili jsme žádné opravdu trofejní pstruhy nad 70 cm, jen několik ryb okolo 60 cm. V tom byl letošní "top" týden slabší než v minulých letech. Ale co do počtu pstruhů délky 40-60 cm, těch bylo víc než dost... Dva večery dokonce nádherné suché muškaření!
Pro svého VELKÉHO potočáka si na Island budu muset zajet příští rok.
Zdraví
Roger