Revíry - destinace ► Amerika ► Kanada ► Řeka Fraser ► Reportáže ► Indiánské léto v Kanadě
Kanada - Řeka Fraser - Reportáže
Indiánské léto v Kanadě 30.10.2017
20.-27.10.2017
20. října se odpoledne scházíme na letišti ve Vancouveru. Slovenská část skupiny přiletěla přes Frankfurt z Vídně, česko-moravská část z Prahy a "plzeňácí" nastoupili do plně obsazeného jumba přímo ve Frankfurtu. Díky mlze nad střední Evropu měla linka z Prahy dvě hodiny zpoždění, ale po desetiminutovém sprintu mezi terminály frankfurtského letiště jsme proběhli cílovou páskou 3 minuty před ohlášeným startem letadla. Ufff, podařilo se…
Naše zavazadla sice do pensionu u řeky Fraser dorazila až o dva dny později, ale to zase tak nevadilo – veškeré vybavení a rybářské oblečení jsme měli k dispozici u našich průvodců na lodi.
Na letišti jsme vyzvedli dvě sedmimístná SUV a vyrazili proti proudu řeky Fraser k městečku Chilliwack, kde již tradičně pobýváme v rybářském pensionu s výhledem na říční údolí. Cestou jsme neodolali, zastavili se v rybářském supermarketu Cabellas a podpořili trochu kanadskou ekonomiku.
Před šestou večerní už nás vítají Adriana a Mike, majitelé pensionu, který bude po celý týden naší základnou při výpravách za jesetery a lososy řeky Fraser.
Sobota
21. října 2017
Zataženo, celý den drobně prší, na vrcholcích okolních hor sněží. Teplota 5-9°C, téměř bezvětří.
Jak už to díky devítihodinovému časovému posunu bývá, většina z nás se budí o několik hodin dříve, než by si přála, a když z jídelny před sedmou zavoní snídaně, jsme už všichni připraveni užít si Adrianiny ranní pohostinnosti. Přesně v osm přistávají na nábřeží pod pensionem naše tři lodě s rybářskými průvodci Chrisem, Peterem a Cordem.
Ranní pohled na řeku není nijak optimistický. Údolím se valí mohutný veletok řeky Fraser zabarvený dohněda dvoudenním prudkým lijákem a stále prší. Jak se později dozvídáme, je to první vydatný déšť po několikatýdenním suchém počasí, vlastně první pořádný podzimní liják, který zvedl hladinu řeky o metr. Ale už zítra má déšť ustat a pak se nám Kanada předvede v barvách indiánského léta. Navíc máme na první dva dny naplánovaný lov jeseterů a při jejich lovu není zvýšená hladina řeky ani zakalení nijak na škodu. Horší je, že díky vydatnému dešti a ochlazení klesla teplota vody z obvyklých 8-10°C na necelých 7°C. Ale snad nebude mít ochlazení na aktivitu jeseterů příliš negativní vliv…
Všechny tři lodě trávíme první den rybaření lovem jeseterů na úseku řeky proti proudu od soutoku s řekou Harrison. Sice se zde obvykle loví méně malých jeseterů, ale jsou zde vyšší šance na úlovek ryb dvoumetrových i delších.
Loď Chris s rybáři Borkem, Tomášem, Tomášem a Zdeňkem: zdoláni jeseteři délky 165 cm (183 cm na konec ocasní ploutve) a cca 130 cm (měřeno do výřezu ocasní ploutve, při měření na konec ocasní ploutve je to o cca 20 cm více) + další tři zdolávané ryby (jeden narovnaný háček a dvě vypnuté) a několik promarněných záběrů.
Hned ráno se nám podařilo promarnit několik záběrů, jak už to první den rybaření při seznamování s novou technikou rybolovu bývá. První rybu délky cca 130 cm dovedl k lodi Borek a krátce po jejím puštění na svobodu přišly záběry od větších ryb. Tomáš více než 20 minut zdolával asi dvoumetrovou rybu a když ji dovedl k hladině, ukázalo se, že je podseklá. Průvodce Chris si od Tomáše vzal na chvíli prut, aby si rybář odpočinul, když tu se ryba z háčku náhle sesmekla. Já však Chrise podezřívám, že v souladu s předpisy rybu schválně vypnul, aby se netrápila…
Další dvě zdolávané ryby jsou také delší než dva metry: nejprve Zdeněk narovnává háček po čtvrthodinovém souboji, když se jeseterovi podařilo zajet pod naplavené kmeny stromů a po chvilce se na stejném místě po více než urputném čtvrthodinovém přetahování vypíná Borkovi ryba ještě o něco větší. Ale štěstí dnes Borkovi přeje a na „jeho“ prut s nastraženou mihulí přichází záhy další záběr a po deseti minutách přeměřujeme rozcvičenému Borkovi u lodě jesetera délky 185 cm (měřeno do výřezu ocasní ploutve, takže něco málo přes 2 metry měřeno na konec ocasní ploutve. Chvíli po čtvrté, když už se chystáme ukončit dnešní rybaření, se štěstí na Borka usmálo ještě jednou a k lodi přivádí jesetera dlouhého něco přes 150 cm.
Loď Peter s rybáři Markom, Martinom, Mariánom a Štefanom: u jednoho zdolávaného jesetera zlomený háček a dvě ryby vypnuté.
Loď Cord s rybáři Alešem a Jardou: zdoláni jeseteři 170 a 190 cm (měřeno do výřezu ocasní ploutve, při měření na konec ocasní ploutve je to o cca 20 cm více).
Celodenní déšť nebyl nijak příjemný, ale o to více jsme si užili večerní koupel ve vířivce s výhledem na říční údolí.
Neděle
22.října 2017
Zataženo, chvílemi se oblačnost protrhla, odpoledne přeháňky. Teplota od 5°C do 8°C, ale chvílemi fouká od západu nepříjemný vítr okolo 5 m/s.
Přestalo pršet a během dne kulminuje hladina řeky zvýšená v důsledku vydatných dešťů. Teplota vody bohužel klesla z obvyklých 8-10°C na necelých sedm, ale začíná se oteplovat. Tušíme, že stejně jako včera nebudou jeseteři v chladné vodě nijak zvlášť aktivní, ale jsme připraveni jít rybářskému štěstí alespoň trochu naproti, což znamená, že dnes vynecháme tradiční loviště u Chilliwack a jedeme rybařit několik desítek kilometrů proti proudu. Lodě spouštíme na vodu u městečka Aggasiz a za burácení čtyřsetkoňových motorů vyrážíme dál proti proudu.
Loď Chris s rybáři Markom, Martinom, Mariánom a Štefanom: zdolán jeseter délky 278 cm (měřeno až na konec ocasní ploutve, tedy cca 250 cm měřeno do výřezu ocasní ploutve) + dvě ryby vypnuté během zdolávání a několik nevydařených záběrů.
Chris patří na Fraseru mezi lovci jeseterů k legendám, a když ani po obědě neměli jeho hosté žádnou zdolanou rybu, už začínal být nervózní. Marně měnil loviště a střídal na nastražených udicích různé druhy lososích jiker s kusy lososů a mihulí. Nedařilo se… Až teprve krátce před čtvrtou se jeho teamu podařilo zaseknout a zdolat krásnou rybu délky přes 2,5 metru. Pro Martina krásný dárek k dnešním narozeninám…
Loď Peter s rybáři Borkem, Tomášem L. a Tomášem Z.: zdoláni jeseteři 60 cm a 225 cm (měřeno až na konec ocasní ploutve, tedy 203 cm měřeno do výřezu ocasní ploutve) + dvě ryby vypnuté během zdolávání a několik nevydařených záběrů.
Loď Cord z rybáři Alešem, Jardou a Zdeňkem: 170 cm, 190 cm, 195 cm, 214 cm a 230 cm (měřeno na konec ocasní ploutve, tedy cca o 20 cm méně by to bylo při měření do výřezu ocasní ploutve) + tři ryby vypnuté během zdolávání a několik nevydařených záběrů.
Ryba délky 175 cm (resp. cca 195 cm) pařila k rybám žijícím v proudech kaňonu řeky Fraser – její tělo bylo krásně hladké, jindy ostré destičky kožních výrůstků na bocích těla měla díky abrazivnímu působení písku unášeného říčním proudem krásně obroušené a hlavu protáhlou do dlouhého nosu, kvůli kterému se téhle formě jeseterů přezdívá Pinocchio. Ačkoli to nebyl největší dnes ulovený jeseter, jeho zdolávání trvalo nezvykle dlouho – protože jsou ryby žijící v kaňonu zvyklé na každodenní souboj s říčním proudem, jsou jejich těla zvláště vysportovaná a tak měli Aleš i Jarda o téměř půlhodinovou zábavu „v posilovně“ postaráno.
Dvě nejdelší ryby (214 cm a 230 cm) po záseku opakovaně skákaly, čímž připravily posádce hezké divadlo a rybářům poctivých 20 minut urputného zdolávání.
Zážitků z více i méně úspěšného zdolávání jeseterů dnes bylo tolik, že je někteří při relaxační koupeli ve vířivce probírali až do desáté večerní…
Pondělí
23. října 2017
Oblačno až polojasno, chvílemi se objevilo i sluníčko. Teplota od 5°C do 14°C, bezvětří.
Všechny tři posádky vyrážejí na celodenní lov lososů na řeku Harrison a k jejím přítokům. Většina rybářů zkouší štěstí se splávkem a pod ním zavěšeným růžovo-fialovým jigem a to celkem úspěšně. V poledne se všechny posádky scházejí na jednom štěrkovém ostrůvku u hlavního proudu řeky. Zde jsou úspěšní i muškaři. V křišťálově čisté vodě jsou vidět čerství táhnoucí lososi keta a čavyča i umírající ryby, které již splnily svou reprodukční povinnost. Po cestě zpět zkoušíme klidnější příbřežní pasáže řeky Harrison s vidinou úlovku lososa kisuč-coho, ale bez úspěchu.
Loď s průvodcem Peterem se odpoledne věnuje lovu jeseterů v čisté vodě Harrisonu. Zdolali jednoho jesetera délky cca 160 cm (neměřen) a jeden délky cca 2 m se jim vypnul při pokusu dojet ke břehu, kde ho chtěli vyfotit.
Hladina Fraseru klesla od rána o cca 60 cm a na hladině pluje výrazně méně klacků, klád a dalších věcí, které včera komplikovaly lov jeseterů i pilotáž lodí.
Loď James s rybáři Borkem, Tomášem L. a Tomášem Z.: Borek 1x losos keta-chum, jikrnačka 80 cm na růžovou mušku, Tomáš L. 4x losos keta-chum na „plavačku“, resp vláčený fialový jig se splávkem., Tomáš Z. 3x losos keta-chum na „plavačku“, resp vláčený fialový jig se splávkem.
Loď Peter s rybáři Markom, Martinom, Mariánom a Štefanom: každý 8-10 lososů keta-chum na fialové a růžové mušky-jigy. 2x Jeseter v Harrisonu (cca 160 cm a cca 2m)
Loď Chris s rybáři Alešem a Jardou: Aleš 6x losos keta-chum 60-90 cm (nad 4,5 kg), Jarda 3x losos keta-chum 65-95 cm (5-7 kg) – vše uloveno na „plavačku“, resp vláčený fialový jig se splávkem.
Úterý
24. října 2017
Celý den slunečno a teplo kolem 17°C. Fraser klesnul o dalších cca 50 cm a díky jasnému počasí se otevřel výhled na zasněžené vrcholy okolních hor.
Lodě Brayden a Peter jely ráno do ústí řeky Sumas na lososy kisuč-coho, ale dvě hodiny přívlače nebyly odměněny ani jedním záběrem. Následně se přesunuly na řeku Harrison, kde úspěšně lovily lososy keta-chum. Peter s posádkou zakončili den lovem jeseterů v Harrisonu. Chris s Jardou a Alešem jeli proti proudu Fraseru na jesetery se zastávkou na lososy v ústí Harrisonu.
Loď Brayden s rybáři Borkem, Tomášem L. a Tomášem Z.: Tomáš L. 3x losos keta-chum, Tomáš Z. 3x losos keta-chum. Vše uloveno na plavanou s jigem. Borek nic, všechny zaseknuté ryby mu spadly.
Loď Peter s rybáři Markom, Martinom, Mariánom a Štefanom: Martin jeseter 2m (měřeno od začátku na konec ocasní ploutve), Marek nic, Marian 4x chum, Štefan 5x chum, jeseter 175 cm (měřeno od začátku do konce), lososi uloveni všichni na mušku.
Loď Chris s rybáři Alešem a Jardou: 10x losos keta-chum a jeseteři 100 cm, 160 cm a 280 cm (měřeno od začátku na konec ocasní ploutve, takže 255 cm do vykrojení ocasní ploutve)
Středa
25. října 2017
Od rána nízká oblačnost a zataženo. Pršelo do cca 14:30. Teplota kolem 12°C a bezvětří, takže pohoda, jen krapet vlhko.
Lodě James a Peter jely chytat po proudu do vod, kde se ještě projevuje příliv a odliv. Chris s Jardou, Alešem a Tomášem jeli proti proudu nad most. Jeseteři dnes měli přednost před lososy. Svou hvězdnou chvilku si vybral Tomáš L., který když vzal prut do ruky, byla tam velká ryba. Celkem ulovil 4 ryby přes 2m (2x200, 210 a 235 cm).
Loď James s rybáři Borkem, Tomášem L. a Tomášem Z.: 20 jeseterů 90-235 cm (celková délka na konec ocasní ploutve, čili o cca 20 cm méně při měření do výřezu ocasní ploutve)
Loď Peter s rybáři Markom, Martinom, Mariánom a Štefanom: 12 jeseterů – jedna ryba těsně nad 2 metry, ostatní mezi 100-180 cm.
Loď Chris s rybáři Alešem, Jardou a Tomášem: 7 jeseterů, největší měřil 245 cm, přičemž jen jeden byl pod 2 m celkové délky.
Čtvrtek
26. října 2017
Celý den jasno, slunečno. Nad ránem nad řekou trochu mlha a teplota jen 6°C, ale přes den krásných 15°C. Ráno foukal vítr od severu, který během dopoledne téměř ustal. Den jak obrázek: v celém říčním údolí září lesy barvami podzimu nebo spíše indiánského léta a na vrcholcích okolních hor už leží sníh.
Posádky lodí James a Peter vyrazily ráno na lososy a po obědě zkusily jesetery. Oběd připravil James na grilu z čerstvého lososa keta, kterého chvíli před tím ulovil Tomáš L. Lahůdka všech lahůdek!
Jeseteři v Harrisonu jsou díky teplejší vodě (cca 10°C v řece Harrison oproti cca 7°C v řece Fraser) bojovnější než ve Fraseru a více skáčou. Tomáš Z. ulovil v poslední minutě lovu jesetera 206 cm (celková délka) a závěrečnou společnou fotkou jsme zakončili úspěšnou výpravu.
Jarda s Alešem a Tomášem, který je přijel navštívit a na dva dny si zachytat, nejdříve lovili lososy a jesetery v ústí Harrisonu a pak se přesunuli po proudu Fraseru, kde chytali jesetery.
Loď James s rybáři Borkem, Tomášem L. a Tomášem Z.: Tomáš L. 6 lososů (5x keta-chum, 1x nerka-sockeye) vše na „plavanou“ a 2x jeseter (130 a 150 cm), Tomáš Z. 10x keta-chum, vše na plavanou a 2x jeseter (150 a 206 cm), Borek 2x keta-chum na mušku a jeseter 150 cm.
Loď Peter s rybáři Markom, Martinom, Mariánom a Štefanom: Marian 1x keta-chum, Štefan 6x keta-chum, Marek a Martin dnes bez ryby.
Loď Chris z rybáři Alešem, Jardou a Tomášem: 15x losos keta-chum na soutoku Harrisonu a Fraseru, 6x jeseter bílý – 80 cm, 120 cm, 110 cm, 165 cm, 170 cm, 180 cm + 2 velcí jeseteři spadli po výskoku, jeden z nich měl přes 240 cm
Pro závěrečný večer našeho pobytu připravila Adriana slavnostní večeři a všichni jsme se shodli, že se Mike oženil dobře: pečený losos čavyča-king zdobený kaviárem z lososa keta s raviolkami byl vynikající a čokoládový dezert krásně naladil naše chuťové pohárky na stopečku (případně několik stopeček) pálenky „na dobrou noc“.
V pátek jsme využili hezkého počasí a po krátké ranní diskusi s jedním z aut, kterému se přes noc záhadným způsobem vybila baterka, jsme nejprve navštívili lososí líheň, kde právě probíhalo vytírání lososů keta, čavyča a kisuč, pak jsme podnikli krátkou okružní jízdu centrem Vancouveru s procházkou Stanley parkem a po nákupu suvenýrů a uzených lososů byl právě tak čas vrátit auto a vydat se na cestu domů. Ze slunné Kanady v barvách indiánského léta jsme přiletěli do studené, deštivé a větrné Evropy. Jakoby nám počasí chtělo naznačit, že po týdnu dovolené je třeba připravit se na realitu všedních dnů…
Úlovky zapsali Borek a Zdeněk