+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAfrikaKeňakeňské pobřežíReportážePerspektivy muškaření v Keni

Keňa - keňské pobřeží - Reportáže

Perspektivy muškaření v Keni 14.1.2005

Mořské muškaření si celosvětově získává stále více příznivců. Tarponi v Belize i bonefish na Bahamách jsou však pro drtivou většinu českých rybářů snem, který se ztrácí v nedohlednu. Ale nezoufejte. Chcete-li zažít výpravu do tropického ráje, lovit v porostech mangrovů nebo v korálovém rifu, můžete se vydat o něco blíže - na východoafrické pobřeží, do Keni.

Proč právě Keňa? Keňa je na africké poměry bezpečnou zemí s širokou nabídkou kvalitních hotelových služeb. Výpravy do Keni jsou v současné době navíc cenově přijatelné - letenka, vízum a dva týdny pobytu v kvalitním hotelu včetně stravy stojí okolo 30.000 Kč. O faktu, že pobřežní vody Keni jsou velmi rybnaté, se sami přesvědčíte lehce, stačí se ponořit pod vodní hladinu a rozhlédnout se okolo sebe.

Nejrozšířenější technikou sportovního lovu ryb v Keni je trolling (přívlač za jedoucí motorovou lodí), populární je i lov na přírodní nástrahy a mezi místní rybářskou smetánkou se začíná cosi šuškat i o jemnějších způsobech lovu ryb - o přívlači a muškaření.

Mořské muškaření na keňském pobřeží je zatím v plenkách a tak každý muškař, který v příštích letech do rovníkové Afriky zamíří, bude vlastně jedním z jeho průkopníků...

Muškař může pokořit vody Indického oceánu hned několika způsoby.

1. Muškaření na volném moři.
Tento způsob rybolovu je asi nejvzdálenější klasickému muškaření a dává šance i na úlovek „neskutečně“ velkých ryb. Muškaření na volném moři je vhodné kombinovat s trollingem - přívlačí za jedoucí motorovou lodí. Rybaří se z velkých motorových lodí pro 4-10 osob. Pronájem kvalitní lodě včetně posádky, zapůjčení vybavení pro trolling a nástrah stojí okolo 350 USD / 8 hodin.

Menší druhy ryb - bonito (Sarda orientalis), mořské jehlice, koryfény (dorado) a výjimečně i barakudy vytvářejí hejna, která se rybářům často prozradí svou aktivitou na mořské hladině. Při lovu potravy totiž zaženou hejna drobných rybek k mořské hladině, kde je pak „masakrují“, někdy za asistence racků a rybáků. Muškařům pak stačí jen se přiblížit k hejnu a umístit streamer délky 5-10 cm do největší vřavy. Pak několikrát potáhnout (když to stihnete) a.... Zase tak snadné to ale není: nejprve musíte hejno najít, pak se k němu přiblížit ze správné strany (pozor, na moři je vítr a vlny a na lodi navíc překáží spousta prutů i vaši přátelé, nemluvě o tom, že kapitán není schopen držet loď dlouho na okraji rybího hejna, které se bůhví proč pořád někam stěhuje...). Při tomto způsobu lovu ryb se nejčastěji používají pruty třídy AFTMA 7-9, délky 9 - 11 stop, intermediální WF šňůry nebo shooting head. I když lovené ryby jen zřídka dorůstají hmotnosti nad 2-5 kg, doporučují se silnější monofilní nástavce (0,30 mm), které dobře odolávají předření (čelisti lovených druhů ryb jsou často pilovité). V každém případě i kilové bonito dokáže vyvinout velkou únikovou rychlost a jeho zdolání vůbec nemusí být dílem okamžiku. O zdolávání extrémně bojovných koryfén nemluvě.

Na volném moři se však loví i jinačí kousky. Je libo velkou koryfénu, wahoo, plachetníka nebo dokonce mečouna? Tak na takovéhle ryby se musí jinak.Stejně jako při běžném trollingu se za lodí táhne soustava povrchových dráždidel (nástrah, které občas prorážejí vodní hladinu a napodobují prchající potravu - malé ryby a olihně). Má to však jeden háček, vlastně nemá to ani jeden: všechna povrchová dráždidla jsou bez háčků! Dravec, kterého tato dráždidla vyprovokují, na ně zaútočí, čímž prozradí svou přítomnost. Posádka lodi pak musí dráždidla rychle stáhnout. Dravec je zmaten:“Kde je potrava?“ A pak to uvidí - po hladině se trhavými pohyby snaží uniknout jeho pozornosti co? No přece Váš červenobílý streamer! Dravec zaútočí, rána a už Vám mizí backing... Tento způsob rybolovu však vyžaduje přítomnost dostatečného množství hejn velkých dravců a zpravidla dává šanci si zarybařit jen jednomu člověku na lodi. A vybavení? Robustní prut třídy AFTMA 10-12, délky 11 stop, odpovídající naviják, 300 m backingu, shooting head.

2. Muškaření v korálovém rifu.
Korálový útes je patrně nejpestřejším biotopem světových oceánů. Prakticky celé pobřeží Keni je lemováno korálovým útesem o šířce až 3 km. Pouze při ústí řek a sezónních potoků je korálový útes přerušen, v těchto místech bývají hluboké zátoky, kde se nachází většina keňských přístavů. Hloubka vody v pobřežním korálovém útesu se pohybuje zpravidla do 5 m. Rybolov v korálovém útesu má však jeden háček - předpisy. Některé korálové útesy mají statut přírodní rezervace nebo národního parku a rybolov je v nich přísně zakázán. Tento zákaz je nezbytně nutné respektovat, jeho porušení může být tvrdě trestáno. Co vlastně potřebujete k muškaření v korálovém rifu? Prut AFTMA 7-9, délky raději nad 9 stop, naviják odolný mořské vodě, průhlednou intermediální WF šňůru, koncový návazec 0,25 mm a především: loď. Na pobřeží Keni je možné si najmout jednoduché plachetnice - katamarány s řidičem (cca 1000 Kč / den), případně malé (4 m) lodě s motorem a domorodým řidičem (cca 2000 Kč / den). V obou případech se jedná o služby, které nemusí být na profesionální úrovni a cenu za ně je nutné řádně „usmlouvat“! Kvalitní lodě pro muškaření v rifu s řádnou koncesí a dvěma motory stojí od 600 Kč / hodinu (včetně benzínu a řidiče). Jaké ryby můžete lovit v korálovém rifu? Drobné korálové rybky, mořské jehlice, malé barakudy, cípaly, mořské okouny, kranasy a kranasovce. Údajně se na mělčinách korálových útesů Keni loví i bonefish, ale o pravdivosti tohoto tvrzení jsem neměl možnost se přesvědčit. Úspěšnost muškaření v korálovém rifu je přímo závislá na hodinách přílivu a odlivu, tabulky přílivů jsou k dispozici v přístavech, na recepcích hotelů a v neposlední řadě je dobré se řídit zkušenostmi řidičů lodí. Největším problémem jsou ale právě ony „zkušenosti“ řidičů lodí. Jedná se o domorodce, kteří mají zkušenosti s lovem ryb na přírodní nástrahy, ale muškaře vidí zpravidla poprvé v životě. A nástrahy? Doporučovány jsou streamery napodobující malé rybky, případně kraby, krevety nebo jiné drobné korýše.

3. Muškaření v porostech mangrovů.
Ústí řek, potoků a některé mělčiny na keňském pobřeží jsou lemovány porosty rychle rostoucích křovin - mangrovů. Jedná se o vysoce produktivní přírodní společenstva, která přitahují i pozornost ryb. Kromě drobných rybek, které se vyskytují v korálovém rifu, zabrousí na okraje mangrovů častěji i barakudy, mořské jehlice, bluefish, kranasi a především několik druhů ryb podobných mořským okounům. Zatímco při muškaření na volném moři a v korálovém rifu hází muškař na volnou hladinu, v mangrovech směřují rybářovy hody zpravidla na předpokládaná stanoviště dravců, která jsou ve stínu keřů nebo na okrajích ostrůvků. V případě, že je voda dostatečně čistá je možné sledovat i jednotlivé ryby. Právě tento druh mořského muškaření má nejvíce příznivců. Obecně je doporučováno stejné vybavení jako při muškaření v korálové rifu. Pro lov ryb v mangrovech je nezbytně nutný průvodce, který má alespoň trochu představu o vhodných lovištích a který ve spleti ostrůvků a zátok nezabloudí.

Mezi rybářsky atraktivní lokality na keňském pobřeží patří Pemba Canal - Shimoni, Mtwapa Creek, Kilifi - Watamu, Malindi a okolí ostrova Lamu. Vzhledem k absenci utříděných informací však lze jednotlivá loviště jen těžko srovnávat. Patrně největší zkušenosti s muškařením mají některé posádky lodí v Malindi a Kilifi - Watamu.

A jaké období je vhodné pro muškařskou výpravu na východoafrické pobřeží? Rybářská sezóna zde trvá od října do března, mimo toto období je rybaření možné, ale vzhledem k větrnému a deštivému počasí není doporučováno. Muškař, který přijíždí do Keni, musí být samozřejmě připraven na zdejší klima: vysokou vzdušnou vlhkost, teploty okolo 30 stupňů Celsia a intenzivní sluneční svit. Vzhledem k svěžímu větru, který na pobřeží vane téměř neustále, však většina návštěvníků snáší zdejší vedra bez potíží.

Reportáž sepsal Zdeněk Edelmann, 14.1.2005