+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAfrikaKeňakeňské pobřežíReportážeZemě žiraf, zeber, lvů a ryb

Keňa - keňské pobřeží - Reportáže

Země žiraf, zeber, lvů a ryb 14.1.2005

Při vyslovení jména této východoafrické země se asi každému vybaví zvlněná savana s ojedinělými stromy, mezi kterými se popásají stádečka antilop, pakoní, zeber a žiraf, nějaký ten slon a samozřejmě král zvířat - lev. Málokdo však ví, že pobřeží Indického oceánu u keňských břehů je i místem, kterému přikládají velký význam vyznavači sportovního mořského rybolovu. Keňa je zemí samozřejmě velmi vzdálenou, v dnešní době se však stala nejen „technicky“, ale i finančně dostupnou i pro českého rybáře. Kdy a jak do Keni, co budu lovit, kolik mne to bude stát? Odpovědi na tyto otázky se Vám pokusíme dát na následujících řádcích.

Sledujete-li linii mořského pobřeží Keni od jihu na sever, narazíte nejprve na město Mombasa, kde se nachází mezinárodní letiště a které je vstupní branou pro návštěvníky keňského pobřeží. V blízkosti tohoto velkého města se nachází většina hotelů a ubytovacích zařízení, které nabízejí běžné cestovní kanceláře a kde jsou podmínky k rybolovu spíše špatné než dobré. Čím dále směřujete po pobřeží na sever, tím se množství turistických center snižuje, oceán se stává bohatším. Jedním z nejznámějších center mořského sportovního rybolovu v Keni je Malindi. Výběru místa pobytu by měl každý návštěvník Keni věnovat velkou pozornost, nejlevnější nabídky pobytů se často týkají těsné blízkosti města Mombasa, kde mezi komplexy velkých hotelů mizí africká exotika - kdo si chce rybářskou návštěvu této africké země prožít naplno, ten musí dál, až k Malindi.

Rovněž výběru ubytování by měl návštěvník věnovat patřičnou pozornost. Přestože je Keňa dobře připravena uvítat turisty z Evropy, jedná se o africkou zemi a o drobná překvapení v levnějších hotelích nebývá nouze.

V zásadě by si měl průměrný evropský turista vybírat z hotelů kategorie alespoň tříhvězdičkových. Ideálním místem pobytu pro rybáře jsou rybářské kluby, které nabízejí nejen velmi dobrý standard hotelových služeb, ale panuje zde vždy i velmi dobrá atmosféra, o rybářské historky není nouze a Váš úlovek jsou kuchaři ochotni upravit na několikero rozmanitých a vždy velmi chutných způsobů. Stravování je v Keni poměrně levnou záležitostí a speciality zdejších restaurací jistě potěší každého přítele dobrého jídla.

Rybářská sezóna začíná v Keni v říjnu a pokračuje až do dubna. Pak sice již začíná období dešťů, ale některé rybářské lodě provoz nepřerušují. Pro lov tuňáků jsou ideálním obdobím měsíce září a říjen, lov mečounů vrcholí v měsíci prosinci, lednu a únoru, žraloci se loví prakticky po celý rok, většina lovišť žraloků se však nachází při severoafrickém pobřeží a u Lamu.

Základem pro úspěšnou rybářskou výpravu je správný výběr lodí s dobře sehranou posádkou. Ačkoli je v Keni lodí, které nabízejí sportovní rybolov, velké množství, opravdu kvalitních s příslušným vybavením, koncesí a pojištěním je jen něco přes dvacet. Až na výjimky se jedná o lodě, které mají evropského majitele (kapitána - skippera). Lodě jsou sdruženy do rybářské asociace, což má rovněž tu výhodu, že vždy disponují aktuálními informacemi o poloze rybích hejn, o počasí a vždy vlastní nejmodernější dostupné rybářské vybavení, které je všem rybářům na lodi plně k dispozici. Není divu, že v žebříčcích IGFA (mezinárodní organizace sledující mj. rekordy rybářů při mořském sportovním rybolovu - big game fishing) figurují právě jména těchto lodí často na předních místech. Většina dobrých lodí zajišťuje svým zákazníkům kompletní rybářské vybavení (pruty pro mořský rybolov ve třídě 50 - 150 liber a příslušné multiplikátory Penn nebo Shimano), veškeré nástrahy, občerstvení po dobu pobytu na lodi a samozřejmě to nejdůležitější - zkušeného kapitána a team dobře sehraných pomocníků. Ačkoli většina rybářských lodí pojme až deset rybářů, opravdu solidní kapitán nikdy nepřijme na palubu více než šest zákazníků, optimální počet jsou čtyři rybáři. Klasická rybářská vyjížďka začíná v časných ranních hodinách a trvá minimálně osm hodin. Při lovu mečounů a žraloků je třeba počítat s delším časovým úsekem, lov žraloků se zpravidla odehrává v nočních hodinách.

A jak se zde vlastně ryby loví? Nejčastějším způsobem lovu tuňáků, mečounů, plachetníků, barakud a dolphinů je trolling (přívlač za jedoucí motorovou lodí). Jako nástrah se zpravidla používá různých typů střapců či velkých wobblerů. Nástraha se důmyslným systémkem dopraví na příslušnou hloubku, skipper zvolí vhodnou rychlost lodi, zapne navigační přístroje a bedlivě sleduje echoloty i případné informace z vysílačky. Nezbývá než čekat na záběr a pak již následuje obvyklé divadlo, kdy ostatní rybáři rychle smotávají své nástrahy a rybář, který zdolává rybu se musí rozhodnout, zda usedne na otáčivou židli na zádi lodi nebo zda „to zvládne“ ve stoje, případně se nechá k židli připoutat (to kdyby ryba byla silnější - a takových případů je zde bezpočet). Soubor s rybou je přirozeně i záležitost skippera, který musí s lodí správně manévrovat, hodně záleží i na kvalitě materiálu, ale ani to nejlepší vybavení někdy méně zkušenému rybáři není nic platné, ryba nezřídka vymotá až kilometrovou zásobu šňůry, případně se šňůra předře, ryba při výskoku vypne... Jiným zde používaným způsobem rybolovu je lov na přírodní nástrahy, případně noční lov žraloků na maso.

A Vaše šance na úlovek? V rybářské sezóně je možné tvrdit, že téměř 100% - četnost ryb v oceáně a technické vybavení prostě dělá divy. Rybář by však neměl zapomenout na to nejdůležitější - rozhodující je výběr dobré lodi.

A jaké byly největší úlovky loňského roku? Mečoun (Black Marlin) 363 kg, plachetník (Sailfish) 62 kg, žralok (Tiger Shark) 410 kg, tuňák 82 kg. Stačí jen doplnit, že Keňa je každoročně i držitelem několika světových rybářských rekordů.

Při plánování rybářské výpravy je velmi důležité vypravit se na podobnou cestu v dobře „sehrané partě“, protože rybářskou loď si vždy skupina pronajímá pro sebe a často záleží právě na dohodě mezi zákazníky, jaká bude atmosféra na lodi, jaké ryby se budou lovit a jaký bude konečný úspěch výpravy. V současné době lze zakoupit zájezdy do Keni u většiny renomovaných cestovních kanceláří, velké cestovní kanceláře však často nabízejí jen turistická centra v okolí Mombasy, která nejsou pro rybáře nejvhodnější.
Ceny pobytů v Keni (letenka, vízum, dva týdny ubytování s polopenzí) se pohybují mezi 29.000-50.000 Kč, záleží na kvalitě požadovaných služeb a na místě odletu letadla. Nejčastěji se létá z Vídně, Mnichova a Frankfurtu, v budoucnosti se snad bude létat i z Prahy. Cenově nezanedbatelnou část nákladů výpravy tvoří přirozeně pronájem rybářské lodi. Osmihodinová vyjížďka kvalitní plně vybavenou lodí pro 4-6 osob stojí 10.000 - 18.000 Kč (tedy asi 3.000 Kč/osobu). Kvalitní lodě jsou v rybářské sezóně zpravidla obsazené dlouho dopředu a je nutné provádět jejich rezervace s předstihem alespoň dva měsíce!

Reportáž sepsal Zdeněk Edelmann, 14.1.2005