Revíry - destinace ► Amerika ► Kolumbie ► přítoky Orinoka ► Reportáže ► Předvánoční cichlidy 2024
Kolumbie - přítoky Orinoka - Reportáže
Předvánoční cichlidy 2024 7.1.2025

Po příletu do Bogoty a absolvování imigrační kontroly, která trvala skoro dvě hodiny, nás na letišti přivítal Santiago, naše „kolumbijská spojka“. Cesta do hotelu na druhém konci města trvala díky nečekaně prázdným silnicím jen 25 minut. Po ubytování v hotelu jsme v nedaleké směnárně vyměnili peníze a obtěžkáni milióny vyrazili na lov večeře. Lov se vydařil, na tapas i telecím osobuku jsme si pochutnali. Znaveni letem i večeří jsme po krátké procházce ulehli celkem brzy, navíc nás ráno ve 4:30 vyzvedával taxík a vezl na vnitrostátní letiště.
Z Bogoty jsme odletěli s drobným, asi půlhodinovým zpožděním, a po hodině letu přistáli na malém letišti v pohraničním městečku na břehu Orinoka. Jen, co jsme vylezli z letadla, jsme "durch". V Bogotě bylo příjemných 18°C, tady cca 33°C a vlhkost blížící se maximu. Před letištěm nás už čekala část budoucího personálu tábora a tři naložené terénní pickupy. Po krátké zastávce na snídani vyrážíme na cestu k řece.

Po hodině a půl kličkování mezi dírami ze "silnice" sjíždíme na cestu o něco horší a savanou míříme k přívozu přes jednu z řek. Přívoz je nový a pobere všechna tři auta najednou, v minulosti jsme museli jet nadvakrát. Původní přívoz rezne opodál. Po další hodině drncavého cestování stavíme v poslední civilizaci (pár stavení a místní kulturní centrum v podobě obchodu s pivem, colou, zmrzlinou a dalšími základními potravinami). Rychlé pivo a jedeme dál. Za další hodinu nás už na břehu řeky vítají zbylí členové personálu, naši průvodci, a vyrážíme na lodích proti proudu k táboru. Za dvě a půl hodiny jízdy na plný plyn, už skoro za tmy, konečně vidíme na pláži světla tábora. Připraveny jsou čtyři velké stany s postelemi, kuchyňe, jídelna, sprcha, přístřešek v řece na koupání ve stínu... prostě "pětihvězdový" luxus v divočině.

Po první snídani v táboře se dělíme na jednotlivé posádky. Do lodě si beru Matyho, nejmladšího člena výpravy, a vyrážíme do jedné z lagun proti proudu od tábora. Hned na pátý nához zdoláva svou první cichlidu a staví laťku celkem vysoko: bez centimetru 60 cm. Po obchytání necelé poloviny břehu laguny přidává rybu 70 cm a je spokojen. Aby taky nebyl...
Já mám zdoláno pár menších ryb a dva výjezdy od větších, ale bez útoku.
Všichni, kromě Lukáše, si první dopoledne chytili svého prvního peacocka (cichlidu ocasookou).
Postupně jsme se vystřídali všichni (každý chytal s každým) a vždy to byla zábava.

Každý z nás rybářů k rybolovu přistupoval trochu jinak. Někdo se snažil hlavně o ulovení velké cichlidy, další byl spokojen s množstvím ulovených nejen cichlid, ale i payar a piraní. Každý svou šanci na velkou rybu měl, ne všem se ji však podařilo využít, ale tak už to bývá, občas zvítězí ryba.


Přehled větších úlovků jednotlivých účastníků výpravy:
David: 86 cm (vláčený streamer), 80 cm, 78 cm, 77 cm
Roman: 74 cm (muškaření), 69 cm
Borek: 86 cm (wobbler), 62 cm, 58 cm
Maty: 70 cm, 60 cm, 60 cm, 59 cm
Martin jr.: 65 cm
Martin: cca 10 ryb 50-60cm
Lukáš: 55 cm, 53 cm
Ve finále měl na prutě velkou rybu každý ze zúčastněných, jen v některých případech zvolené náčiní značně snižovalo šanci takovou rybu i úspěšně zdolat.
Celkové počty cichlid ulovených jednotlivými rybáři jsou velmi rozdílné a pohybují se v rozmezí cca 70-150 ks / osobu. Kromě cichlid bylo uloveno i několik desítek piraňí a payar (zubatice makrelová).











Asi jediné, co jsme neviděli, jsou jaguáři a kapybary. V jedné z lagun viděl David s Romanem tapíra. Opice byly často slyšet, ale málokdy vidět. Ledňáčci i ledňáci sledovali naše nástrahy z okolních stromů, ibisové a volavky posedávali na stromech v lagunách i na řece, spousty dalších ptáků nás zdravilo z pláží, když jsme mířili po řece do některé z lagun. Lelci nám nad hlavami lovili hmyz při večerních návratech do kempu. Papoušci nám dělali milou zvukovou kulisu. Vydry obrovské se nás snažily vyhnat ze svého teritoria (v jedné z lagun jich bylo cca 20). Zvědaví sladkovodní delfíni nám plašili ryby. Kajmani nás pozorovali při koupání na pláži a čekali na zbytky ve vodě pod kuchyní. Vodní želvy se vyhřívaly u padlých stromů. Leguáni lezli po táboře. A pětimetrová anakonda schovaná pod zaparkovanou lodí překvapila (ale nevyděsila) i naše průvodce. Prostě ZOO bez plotů a mříží...











Závěrečný den rybaření jsme jeli chytat payary na řeku Orinoko. Orinoko je zážitek i bez rybaření. Tři z nás si ho však nechali ujít (bolest zad, moc vedro, konečně internet a klimatizace v hotelu...). Jeli jsme jen na dvou lodích, já s Martinem a David s Romanem. Pár záběrů od payar sice bylo, ale nechytili jsme ani rybu. Ale ty scenérie jsou úžasné i tak a stojí to za to. Náš průvodce nás nakonec vzal do jednoho z přítoků se aspoň vykoupat. Potkali jsme cestou lovce akvarijních ryb, viděli spoustu ptáků, želvu... Po obědě jsme se vykoupali, pak vyrazili do hotelu a nazítří ráno odletěli zpět do Bogoty.






Akorát vajíčka a smažené arepy (místní promaštěné placky) asi nikdo z nás nechce nějaký čas vidět. Byly každý den k snídani a pro velký úspěch nám je kuchařka servírovala i jako přílohu ke značné části ostatních jídel.
Cichlidám zdar!
Borek





Reportáž sepsal Borek Zajíček, 23.12.2024, aktualizováno 7.1.2025