Revíry - destinace ► Amerika ► Kolumbie ► přítoky Orinoka ► Rybolov
Kolumbie - přítoky Orinoka - Rybolov
Na přítocích řeky Orinoko a v říčních lagunách se loví zejména cichlidy, případně piraně, štikovky, zubatice a sumci. Na hlavním toku Orinoka, zejména v peřejích se loví zubatice-payary, případně sardinaty, piraně, sumci...
Řeky si spletí ramen a meandrů razí cestu hustým deštným pralesem, místy vytvářejí laguny, slepá ramena a průtočná jezera. Dále od řek a v místech položených výše od vody se táhnou nekonečné savany – llanos. S výjimkou několika městeček, farem a indiánských osad je celá oblast na kolumbijsko-venezuelské hranici velmi řídce osídlená. Není zde žádný průmysl ani intenzivní zemědělství, jen rozlehlé prostory, které teprve čekají na opravdové objevení a využití. Vzhledem k faktu, že do tohoto kraje zatím nevedou žádné silnice, zachovala si celá oblast původní ráz i čistou a až na výjimky neporušenou přírodu.
V období relativního sucha (leden-březen) je voda většiny lagun a přítoků průzračná. Po deštích se hladina často zvedne i o několik metrů, ale voda v lagunách zůstává překvapivě čistá. Za zvýšené hladiny, kdy voda ztrácí průzračnost, jsou ryby obvykle méně plaché.
Na řece a v její blízkosti se rybáři mohou setkat s množstvím ptáků, především s papoušky (včetně modrožlutých a červených obrů druhu ara), volavkami, ledňáčky a ledňáky, kachnami a husami, ale také s rybožravými kajmany (bavo), vydrami obrovskými (perro de aqua, nutria), delfínovci (tonina, Inia geoffrensis humboldtiana) a vzácně i s kapybarami (chiquiro), tapíry (danta), nosály a pásovci (armadillo). V pralesích se rovněž vyskytují jaguáři a v savaně pumy.
Sezóna
Rybolov je možný celoročně, ale hlavní sezóna lovu cichlid je v suchém období, tedy od prosince do března.
Průvodci a lodě
Rybaří se z motorových lodí řízených místním průvodcem, který v závislosti na stavu vody vybírá vhodná loviště na řece, v lagunách nebo jezerech, pomáhá při vylovení zdolaných ryb a případně doporučí vhodné nástrahy.
Obvykle pečuje jeden průvodce o dva až tři rybáře.
V závislosti na typu programu, stavu vody a navštíveném úseku řeky může být na některá loviště složitější přístup (nutnost přetahování lodí, případně podlézání či přelézání padlých kmenů apod).
Zatímco při lovu cichlid se v průběhu rybaření obvykle vůbec neopouští loď, pro úspěšný lov zubatic-payary v peřejích Orinoka bývá vhodné prochytávat jednotlivá místa i ze břehu. Lov sumců na položenou je možný ze zakotvené lodě nebo ze břehu (nejčastější je večerní lov přímo z pláží u tábořiště).
Počasí
Teploty se v povodí Orinoka celoročně pohybují od 25°C do 35°C. Běžné noční teploty bývají 25-28°C, denní se obvykle pohybují okolo 30°C. Teplota vody se pohybuje okolo 28°C. I v období sucha mohou všudypřítomnou vlhkost nečekaně zvýšit tropické deště a přeháňky.
Výhodou rybaření na tzv. "černých řekách" v povodí Orinoka je relativně malé množství obtížného hmyzu, nezřídka úplná absence komárů. Tzv. „bílé řeky“, které unášejí více sedimentu nebývají sice bez obtížného hmyzu (zejména komárů), ale jsou úživnější... Jako obranu proti komárům i jinému hmyzu doporučujeme repelenty s obsahem deet min. 50% a ve večerních hodinách je dobrou obranou tmavší oblečení a dlouhé kalhoty i rukávy.