Návštěvníci Kostariky se mohou kromě rybářského programu věnovat i poznávání přírody, měst, obyvatel a historie této atraktivní země.
Pobřeží v okolí pensionů tvoří písčité pláže oddělené od sebe skalnatými útesy. Na celém poloostrově nestojí žádné velké hotely nebo města, na pobřeží navazuje pás tropického opadavého lesa. Vnitrozemí poloostrova je hornaté, většinou zalesněné, v údolích jsou pastviny. Mezi vesnicemi a podél pobřeží je velmi řídká síť silnic a cest, většina je prašných nebo štěrkových – ideální pro „objevné“ výpravy na horských kolech, terénních motorkách nebo autem s pohonem všech kol.
Rybářům často tvoří společnost fregatky, pelikáni, rackové, mořské želvy a velryby. V lese na pobřeží a nezřídka i přímo u hotelů jsou častými hosty opice (vřešťani) a leguáni. V některých řekách a porostech mangrovů žijí aligátoři a kajmani.
V průběhu rybářského programu je možné učinit pauzu na šnorchlování nebo koupání.
Cestovatelům, kteří chtějí rybářský pobyt kombinovat s poznáváním navštívené země, doporučujeme několikadenní okruh Kostarikou v pronajatém automobilu.
Mezi turisticky nejatraktivnějších místa patří:
- tropické pralesy, horské mlžné lesy, jezera a vodopády na úbočích vulkánů Miravalles, Tenorio-Arenal, Poás a Barva
- kávovníkové, ovocnářské a zelinářské plantáže na úbočích hor a vulkánů
- nejvyšší hora Kostariky a Národní park Cerro Chirripó (3820 m).
Koupání, šnorchlování a potápění je zpravidla zajímavější na pobřeží Tichého oceánu než na karibské straně pobřeží Kostariky. Jedny z nejkrásnějších pláží leží právě na poloostrově Nicoya.
Cestování po Kostarice je optimální v pronajatém autě – silniční síť je dobrá a Kostarika je jednou z nejbezpečnějších zemí na jih od USA.
Pozorování mant a velryb
Počasí
Ačkoli má většina vnitrozemí Kostariky tropický charakter, pobřeží poloostrova Nicoya se díky chladivému účinku mořského proudu od listopadu do dubna těší příjemnějšímu a suššímu klimatu. Teploty vzduchu se na pobřeží poloostrova pohybují mezi 22-30°C, ale teplota vody v oceánu bývá jen 20-25°C.
Rybaří se obvykle z lodí a to na boso nebo v sandálech, v lehké košili nebo triku a krátkých kalhotech / bermudách. Vhodná je ochrana hlavy před sluncem - čepice s kšiltem a plátýnkem chránícím zátylek nebo klobouček, případně tenké rukavice proti slunci a samozřejmě brýle proti slunci.
Při větrném počasí poskytne ochranu před větrem a vodní tříští lehká bunda-větrovka a případně tenké dlouhé kalhoty.
Vhodným oblečením pro výlety ve vnitrozemí jsou trekové sandály nebo lehké pohorky či jiná lehká sportovní obuv, lehká košile nebo triko, krátké kalhoty / bermudy, čepice s kšiltem a brýle chránící proti slunci.
Při výstupech na hory a sopky v nadmořských výškách nad 2.000 m se bez dlouhých kalhot, větrovky a pohorek neobejdete. Lehké pohorky nebo pevné sportovní boty, sportovní kalhoty a trika z rychleschnoucích materiálů a větrovka-pláštěnka jsou vhodné i pro delší treky v pralesích a horách.