Revíry - destinace ► Amerika ► Kostarika ► Nicoya ► Způsoby rybolovu
Kostarika - Nicoya - Způsoby rybolovu
Díky kvalitě a vybavení lodí je z nich možné lovit na přívlač, jigy, přírodní nástrahy i na trolling. Návštěvníci Kostariky směřují na zdejší loviště především lovit na hladinové nástrahy (poppy a jerky), případně na jigy. Trolling, ev. lov na přírodní nástrahy jsou jako pasivní způsoby rybolovu používány méně (když si rybáři chtějí odpočinout, případně když jsou v okolí hejna tuňáků, plachetníků a mečounů nebo jestliže průvodce usoudí, že rybáři nejsou technicky nebo fyzicky schopní zvládat celodenní popping a jigging).
Hladinová přívlač – popping z driftující lodě
Loví se především na hranách pobřežních útesů, v okolí mělčin-podmořských hor, vyvýšenin dna a hejn ryb, nejčastěji na povrchové wobblery (poppy délky 12-23 cm o hmotnosti 40-200 g), případně na rychle vláčené wobblery (stick-baity délky 12-25 cm) nebo jig-streamery a pilkiny-plandavky 60-100 g.
Druhy lovených ryb: především kohoutovec, chňapal, kranasi, jehlice, španělské makrely, barakuda, tuňák, kanici, pelamida-wahoo. Vzácněji plachetník, větší druhy tuňáků a kaniců.
Chcete-li ulovit velké kohoutovce, chňapaly nebo jiné druhy ryb, musíte tomu přizpůsobit vybavení. Mělo by se jednat o prut délky 2,4-2,7 metry s vrhací zátěží 150-300 g a kvalitní naviják s nejméně 200 m vlasce nebo šňůry o nosnosti 30-50 kg.
Lehčí přívlač v mělčinách u pobřeží a při ústí řek
V mělčinách, mangrovech, z pláží a pří ústí řek je možné rybařit s lehčím vláčecím vybavením. Loví se především na povrchové wobblery (poppy délky 10-15 cm), případně na rychle vláčené plovoucí jerky-stickbaity, težké plandavky-pilkiny (30-70 g) nebo twistery. Většinou se loví z lodí - úspěšnost rybaření ze břehu je výrazně nižší než při rybaření z lodě. Druhy lovených ryb: především menší kohoutovci, malí chňapali, kranasi, barakuda, španělské makrely, menší tarponi a korálové ryby.
Ačkoli se obvykle jedná o ryby v kategorii 0,5-10 kg, dovedou i na mělčinách a mezi korály podnikat velmi rychlé a dlouhé výpady. Doporučujeme prut délky 2,4-2,7 metru s vrhací zátěží 50-150 g a kvalitní naviják s nejméně 200 m vlasce nebo šňůry o nosnosti cca 17-40 kg.
Vertikální přívlač-jigging z driftující lodě
Loví se především na hloubkách 25-90 m s prutem délky 1,2-1,6 m a třídy 60-80 liber, na tenké jigy/pilkery a jigstreamery o hmotnosti 70-300 g. S nástrahou je možné pilkrovat (pohybovat vertikálně) nebo ji vláčet.
Druhy lovených ryb: především chňapali-snapper, kanici, kranasi, amberjack, barakudy, tuňáci a korálové ryby. Velikosti lovených ryb je nutné přizpůsobit vybavení - i na hloubkách okolo 20 m bývají loveny ryby o hmotnosti nad 20 kg.
Trolling
Trolling (přívlač za jedoucí lodí) se používá především jako relaxační doplněk přívlačí a jiggingem unavených rybářů. Jedná se způsob rybolovu, který zvládnou i méně zkušení a fyzicky méně zdatní rybáři.
Loví se především na povrchové nástrahy (chobotnice, střapce, povrchová dráždidla), pravé nebo umělé ryby a wobblery (12-20 cm). Optimální vybavení pro zdejší vody je rybářům na každé lodi k dispozici - tvoří jej trollingový prut třídy 50-80 liber délky cca 2 m osazený multiplikátorem s nejméně 300 m monofilního vlasce o průměru 0,5-0,7 mm.
Mezi nejčastější úlovky patří pelamida-wahoo, tuňák žlutoploutvý, zlak-dorado, španělská makrela, barakuda, plachetník...
Přetahování s aligátory
Aligátoři žijí v některých řekách a mokřadech při pobřeží poloostrova Nicoya. V období sucha, když klesne hladina vody v řekách a ještěři se shromažďují v hlubších místech, je možné vyzkoušet své síly při jejich lovu či spíše provokování:
V obchodě si koupíte kuře, to navážete na provaz a nahodíte ho do místa, kde si myslíte, že aligátoři jsou. Kuře vlečete po hladině (asi jako když popujete). Když v blízkosti aligátor je, kuřeti neodolá. Obvykle ho pevně sevře v čelistech a pustí ho, až když ho dovlečete ke břehu. Když aligátor nechce kuře pustit, odvážnější lovci ho klepnou rukou po hlavně a to vždy pustí. Doporučujeme tohle raději nezkoušet a držet si od aligátorů odstup. Na lidi prý aligátoři neútočí, ale přeci jen – někteří měří okolo 4 metrů...