Revíry - destinace ► Amerika ► Kuba ► San Antonio ► Způsoby rybolovu
Kuba - San Antonio - Způsoby rybolovu
Hosté směřují na zdejší loviště především lovit na hladinové nástrahy (poppy a jerky) a na jigy. Trolling, ev. lov na přírodní nástrahy jsou jako pasivní způsoby rybolovu používány jen zřídka (když si rybáři chtějí odpočinout, během přejezdů mezi lovišti, případně když průvodce usoudí, že rybáři nejsou technicky nebo fyzicky schopní zvládat popping a jigging).
Hladinová přívlač – popping
Loví se především na hranách pobřežních útesů, u zlomů hloubek, v okolí mělčin-podmořských hor, vyvýšenin dna a hejn ryb, nejčastěji na povrchové wobblery (poppy délky 14-23 cm o hmotnosti 50-200 g), případně na rychle vláčené wobblery-jerky (stick-baity délky 12-25 cm) nebo jig-streamery.
Druhy lovených ryb: především chňapal, kanic, kranasi, jehlice, španělské makrely, barakuda, tuňák. Vzácněji tarpon, plachetník, wahoo větší druhy tuňáků a kaniců.
Chcete-li ulovit velké chňapaly, kanice nebo jiné druhy ryb, musíte tomu přizpůsobit vybavení. Mělo by se jednat o prut délky 2,4-2,7 metry s vrhací zátěží 150-300 g a kvalitní naviják s nejméně 200 m vlasce nebo šňůry o nosnosti 40-50 kg.
Lehčí přívlač v mělčinách u mangrovů
V mělčinách - mangrovech je možné rybařit s lehčím vláčecím vybavením. Loví se především na povrchové wobblery (poppy délky 7-14 cm), případně na vláčené plovoucí jerky-stickbaity (10-14 cm) nebo wobblery délky 7-12 cm. Druhy lovených ryb: především tarponi, mořský vlk, malí chňapali, kranasi a barakudy.
Ačkoli se obvykle jedná o ryby v kategorii 0,5-10 kg (výjimečně se zde loví tarponi o hmotnosti nad 20 kg), dovedou i na mělčinách a mezi mangrovy podnikat velmi rychlé a dlouhé výpady. Doporučujeme prut délky 2,4-2,7 metru s vrhací zátěží 30-100 g a kvalitní naviják s nejméně 200 m vlasce nebo šňůry o nosnosti cca 17-30 kg.
Vertikální přívlač-jigging
Loví se především na hloubkách 25-100 m s prutem délky 1,2-1,6 m na tenké jigy/pilkery a jigstreamery o hmotnosti 70-300 g. S nástrahou je možné pilkrovat (pohybovat vertikálně) nebo ji vláčet. V každém případě se s nástrahou musí pohybovat rychle (ne jako při pilkrování v Norsku).
Druhy lovených ryb: především kanici, chňapali-snapper, kranasi, amberjack, barakudy, tuňáci a korálové ryby. Velikosti lovených ryb je nutné přizpůsobit vybavení - i na hloubkách okolo 20 m bývají loveny ryby o hmotnosti nad 20 kg.
Trolling
Trolling (přívlač za jedoucí lodí) není mezi zkušenými rybáři příliš oblíben a používá se především jako relaxační doplněk přívlačí a jiggingem unavených rybářů. Jedná se způsob rybolovu, který zvládnou i méně zkušení a fyzicky méně zdatní rybáři.
Loví se především na povrchové nástrahy (chobotnice, střapce, povrchová dráždidla), pravé nebo umělé ryby a wobblery (12-20 cm). Optimální vybavení pro zdejší vody tvoří trollingový prut třídy 30-50 liber délky cca 2 m osazený multiplikátorem s nejméně 300 m monofilního vlasce o průměru 0,5-0,7 mm.
Mezi nejčastější úlovky patří barakudy, královská makrela, wahoo, tuňák černoploutvý, kranasi, zlak-dorado, žraloci, sezónně plachetník a mečoun...
Počasí
Ačkoli má většina Kuby tropický charakter, pobřeží poloostrova Lenador se díky chladivému účinku mořského proudu od října do dubna těší příjemnému klimatu. Teploty vzduchu se na pobřeží poloostrova pohybují mezi 22-30°C, ale teplota vody v oceánu bývá jen 20-25°C. Rybaří se obvykle z lodí a to na boso nebo v sandálech, v lehké košili nebo triku a krátkých kalhotech / bermudách. Vhodná je ochrana hlavy před sluncem - čepice s kšiltem a plátýnkem chránícím zátylek nebo klobouček a samozřejmě brýle proti slunci.
Při větrném počasí poskytne ochranu před větrem a vodní tříští lehká bunda-větrovka a případně tenké dlouhé kalhoty.