Způsoby rybolovu a rybářské vybavení
Výběr optimálního vybavení k rybolovu je do značné míry osobní záležitostí, nicméně je dobré si ujasnit, jak velké ryby hodláte lovit a tomu následně přizpůsobit nejen techniku rybolovu, ale také vybavení.
Přívlač z lodě
Loví se především na hranách korálových útesů, v okolí mělčin a v proudících sundech mezi ostrovy, nejčastěji na povrchové wobblery (poppery), případně na rychle vláčené wobblery, plandavky, jig-streamery nebo twistery/rippery.
Druhy lovených ryb: především kranasi, rainbow-runner, barakuda, tuňák pruhovaný, wahoo. Vzácněji plachetník, větší druhy tuňáků a kaniců.
Chcete-li ulovit velké kranasy nebo jiné druhy ryb, musíte tomu přizpůsobit své vybavení. Mělo by se jednat o prut délky 2,7-3,3 metry s vrhací zátěží 150-300.
Doporučujeme např. naviják Shimano Stella 10.000 SW nebo Daiwa Saltiga Dogfight 6.500 v kobinaci s pětidílným prutem Shimano Caranx Kaibutsu STC délky 287 cm nebo pětidílným prutem Balzer Alegra – Wels Spin 275 cm.
Lehčí přívlač a vláčení v mělčinách z ostrovů
V mělčinách, z pláží a u korálových útesů se loví především na povrchové wobblery (poppery), případně na rychle vláčené plovoucí wobblery, plandavky, nebo twistery/rippery.
Druhy lovených ryb: především kranasi, barakuda, tuňák pruhovaný, kanici a korálové ryby.
Ačkoli se obvykle jedná o ryby v kategorii 0,5-10 kg, dovedou i na mělčinách a mezi korály podnikat velmi rychlé a dlouhé výpady. Doporučujeme prut délky 2,7-3,3 metry s vrhací zátěží 50-200 g.
Lov na rybu u dna
Loví se především na hloubkách 5-50 m na větší nebo menší kousky ryb, filety ryb nebo celé ryby na udici zatížené olovem o zátěži 20-80 g (podle hloubky, síly proudu a velikosti nástrah).
Druhy lovených ryb: především tuňáci, kanici, korálové ryby, rejnoci, žraloci. Velikosti lovených ryb je nutné přizpůsobit vybavení. Často i na hloubkách pod 20 m může nástraha zaujmout ryby o hmotnosti nad 30 kg.
Lov na jig - speedjigging
Loví se především na hloubkách 15-80 m na tenké jigy/pilkery a jigstreamery o hmotnosti 40-200 g. S nástrahou je možné rychle pilkrovat (pohybovat vertikálně) nebo ji vláčet. Pohyby je nutné provádět velmi rychlé, proto se také tento způsob rybolovu nazývá speedjigging.
Druhy lovených ryb: především kranasi, kanici, barakudy, wahoo, tuňáci a korálové ryby. Velikosti lovených ryb je nutné přizpůsobit vybavení.
Trolling – přívlač za jedoucí lodí
Loví se především na povrchové nástrahy (chobotnice, střapce, povrchová dráždidla), pravé nebo umělé ryby, wobblery.
Druhy lovených ryb: především tuňáci, wahoo, zlak-dorado, barakuda, kranasi, plachetník, mečoun.
Chcete-li ulovit plachetníky a mečouny nebo velké tuňáky, používejte prut délky 2-2,4 metry třídy 50-100 lb (vrhací zátěž 200-300 g) a kvalitní naviják s nejméně 300 m vlasce nebo šňůry o nosnosti cca 30-60 kg. Pro lov wahoo, barakudy, malých tuňáků a kranasů vystačíte s vybavením třídy 30-50 lb.
Muškaření
Na umělou mušku se v mělčinách obklopujících ostrovy a korálové útesy loví albuly (bonefish), kranasi (především modroploutví-bluefin a obrovští-GT), kanici, chňapali, vidlatky (permit) a drobné korálové ryby.
Doporučujeme prut délky 9-10 stop (2,7-3 metry), AFTMA 7-10, kvalitní naviják s intermediální nebo plovoucí šňůrou (nejlépe průhlednou-clear) a 100 m podkladu.
Obvykle se používají návazcové vlasce 0,25-0,35 mm s muškami imitujícími potěr, krevety nebo drobné korýše. Pro lov kranasů obrovských-GT je dobré zvolit koncový návazec 0,4-0,6 mm a jako nástrahy je možné kromě streamerů zvolit i hladinové poppy.