Revíry - destinace ► Asie ► Maledivy ► Maledivy ► Reportáže ► Maledivy - souhrn sezóny 2014
Maledivy - Maledivy - Reportáže
Maledivy - souhrn sezóny 2014 4.3.2020
12.-19. února 2014
V týdnu od 12. do 19. února putovala po souostroví Maledivy tříčlenná skupina rybářů, kteří již dříve načerpali množství zkušeností při mořském-tropickém rybaření na Kubě a Madagaskaru.
Kromě úlovků kranasů (největší GT byl 103 cm - 20 kg) a chňapalů na povrchovou přívlač – popping se trojici dařilo i při večerním rybaření na maso (korálové ryby, kanici a žraloci-chůvy do 201 cm) a především při trollingu, kdy se podařilo ulovit tuňáky žlutoploutvé a dogtooth (do 15 kg), pelamidy-wahoo (největší 146 cm) a celkem čtyři plachetníky délky 240 cm, 265 cm, 268 cm a 310 cm.
Maledivy
25.1.-2.2. 2014
Na palubě luxusní mateřské lodi nás bylo celkem 12 rybářů a měli jsme k dispozici celkem 4 rybářské lodě – dhoni. Jako vždy panovala mezi kapitány zdravá rivalita a každý chtěl, aby jeho posádka byla ta nejúspěšnější. Nakonec to bylo, jak jsme zvyklí: kapitán, který uměl najít dobré hrany a postavit loď lépe a rybáři, kteří házeli dál, byli přirozeně úspěšnější.
Chytali jsme asi polovinu času na poppy a polovinu na jig.
Vzhledem k tomu, že celý leden bylo na Maledivách nezvykle větrné počasí a začátek února nebyl lepší, byli při poppingu úspěšní jen ti, kteří už o této disciplíně něco vědí a „poppovat“ umí. My jim říkáme „králové poppu“.
Kromě kranasů obrovských (GT) od 10 do 30 kg jsme na přívlač - klasický popp měli ulovené i takové lahůdky jako plachetníka délky 258 cm, metrová dorada a několik tuňáků dogtooth. Většina dogtooth nebyla však na klasické poppy, ale na hladinové jerky.
Já jsem většinu času chytal na jig. Za zajímavějších ryb jsem na jig měl kranase – GT 25 kg a celou řadu kaniců od 5 do 20 kg.
Protože jiná loď od PEPY jela o pár dní dříve na sever, my jsme se vydali na jih. Přeci jsem jsme měli 4 rybářské lodě a nechtěli jsme se přetlačovat o stejná loviště. Bohužel všude do 100 km od Male je znát, že zde rybaří stále více lidí. Na trolling to nevadí, to si chytně ryby každý trouba, ale při poppingu a jiggingu je to jiné. Rybám, hlavně kranasům, se nástrahy rychle „okoukají nebo oposlouchají“ a ulovit kranasa, který úž jednou na háčku visel, je dost těžké. Cestou od Male se nám několikrát stalo, že jsme přijeli k thile nebo útesu, kde se nám za poppem ryby objevovaly, ale buď vůbec na nástrahu nezaútočily nebo ji jen tak lízly – evidentně ochytané ryby. Za pár minut jsme pak přijeli na místa, kde ryby reagovaly, tak jak mají a naše poppy nekompromisně drtily v čelistech...
Byl to hezký týden, ale teď bych potřeboval ještě týden opravdové rekreace.
Váš
Roger W.
Maledivy 27.1.-2.2. 2014
V závěru ledna jsme na Maledivy vyslali dvě výpravy - dvanáctičlenný team z Čech, Švýcarska a Německa (rybařil v atolech na jihu souostroví) a šestičlenný ze Slovenska (rybařil v atolech na severu Malediv).
Výprava dvanácti zkušených příznivců hladinové přívlače-poppingu a vertikální přívlače-jiggingu do jižních atolů byla i přes velmi větrné počasí nad očekávání úspěšná. Většina rybářů už nasbírala zkušenosti při výpravách na Maledivy v minulých letech a letos na palubě lodě kategorie "exclusive" neponechali nic náhodě. Snad přálo rybářům i štěstí.
V každém případě se kromě "běžných" úlovků, tedy kranasů 20-30 kg a chňapalů-snapperů okolo 5-8 kg podařilo na popy ulovit i několik tuňáků dogtooth o hmotnosti 12-25 kg a jedno opravdové monstrum - tuňáka dogtooth o hmotnosti 45 kg, který zaútočil na hladinový jerk.
Příznivci jiggingu bodovali především při lovu kranasů obrovských - GT, žraloků a chňapalů. Příjemným překvapením bylo několik kranasů jantarových (amberjack) o hmotnosti 5-18 kg.
Skupina slovenských borců, která ve stejném termínu brázdila vody severních atolů na lodi standard, musela rybaření přizpůsobit nebývale silnému větru. Hladinová přívlač, resp. popping byl ve vlnách technicky náročnější, ale o to úspěšnější byla hladinová přívlač s jerky. Možná i díky extrémně větrnému počasí byly na přívlač uloveny i druhy ryb, které se jinak loví spíše na trolling nebo jigging - mám na mysli dorada - zlak nachový (koryfény) a tuňáci dogtooth (největší 14 kg).
Podrobnější reportáž zveřejní Peter, jen co se vrátí z Malediv, kde doprovází ještě jednu skupinu.