Revíry - destinace ► Afrika ► Namibie ► Skeleton Coast - lov žraloků ► Druhy ryb
Namibie - Skeleton Coast - lov žraloků - Druhy ryb
Hlavní lovenou trofejní rybou je žralok bronzový (Carcharhinus brachyurus, anglicky bronze whaler shark nebo copper shark, případně narrowtooth shark). Běžné jsou úlovky „bronzáků“ délky 2-2,6 m (60-90 kg), ale čas od času se podaří ulovit i exempláře délky nad 3 m, jejichž hmotnost se blíží ke dvěma metrákům.
Kromě žraloků bronzových se z namibijských pláží loví rovněž žraloci sedmižábří (Notorynchus cepedianus, Cowshark, broadnose sevengill shark), kteří dosahují délky do 2 m (do 60 kg) a žraloci hladkouni: často se loví tečkovaný hladkoun Triakis megalopterus (spotted gullyshark, sharpstooth-houndshark), který dorůstá zpravidla délky 110-160 cm (do 50 kg) a rovněž v evropských vodách rozšířený hladkoun obecný (neboli žralok šedý, Mustelus mustelus , smoothhound nebo houndshark), který zřídka bývá delší než 130 cm (cca 12 kg). Mezi velmi časté menší lovené žraloky patří rovněž pilohřbet kroužkový (Rhinobatos annulatus , anglicky lesser guitarshark nebo lesser sandshark), jehož anglický název „žralok kytarový“ pochází od tvaru těla této paryby při pohledu shora. Játra a části těla pilohřbetů jsou výbornou nástrahou na velké žraloky bronzové.
Mezi ojedinělé, ale nikoli vzácné úlovky na pobřeží Namibie patří žralokům příbuzná chimérovka kapská (Callorhinchus capensis , Elephant fish – ratfish – chimera), která stejně jako žraloci a rejnoci nemá kostěnou, ale chrupavčitou kostru a zoologicky patří mezi paryby.
Většina místních, tedy namibijských a jihoafrických rybářů však neloví na mořském pobřeží žraloky, ale jejich cílem je primárně lov stříbřitých smuh (Argyrosomus coronus , afrikánsky kob, anglicky kabeljou nebo drum), které mají velmi chutné maso strukturou podobné candátímu. Běžná velikost lovených smuh se pohybuje od 40 do 70 cm, výjimečně jsou loveny i exempláře délky 100-140 cm.
Při lovu smuh se občas podaří ulovit i menší ale rovněž velmi chutné mořany: Diplodus sargus (blacktail nebo whitebream) připomíná velikostí i tvarem těla cejnka, zatímco zavalitější mořan Lithognathus aureti (westcoast steenbras) může dosáhnout i hmotnosti přes 5 kg.
Nástrahy rybářů však kromě žádaných úlovků nezřídka atakují i ryby nechtěné. Na namibijském pobřeží je takovým nechtěným, ale za to častým úlovkem sumec křížovec kočkohlavý (Galeichthys feliceps, white seacatfish), který dorůstá obvykle jen délek okolo 40 cm, ale díky své žravosti je schopen během pár vteřin zlikvidovat pečlivě nastraženou nástrahu na metrákového žraloka. Při vylovování křížovce mějte na paměti, že paprsky jeho hřbetní a prsních ploutví mají jedovatý trn, který může způsobit bolestivá zranění.
Vyrazíte-li rybařit na oceán u pobřeží Namibie s lodí, pak můžete kromě výše uvedených druhů ryb lovit rovněž barakudám nebo wahoo podobné pamakrely jižní (místní název snoek, vědecký název Thyrsites atun). Štíhlé pamakrely dosahují běžně délek okolo 140 cm (cca 10 kg) a jejich hejna připlouvají ke břehům Namibie od listopadu do února.
Lov žraloků a příroda Namibie