Revíry - destinace ► Afrika ► Namibie ► Skeleton Coast - lov žraloků ► Rybolov
Namibie - Skeleton Coast - lov žraloků - Rybolov
Rybolov z pláží je populární na celém pobřeží Namibie, ale mezi nejlepší patří především loviště severně od městečka Henties Bay a některé úseky pobřeží v Národním parku Skeleton Coast (Pobřeží koster). Žraloci se loví na pobřeží celoročně, ale nejlepších úlovků bývá zpravidla dosaženo od října do dubna. Hlavní sezóna lovu smuh a pamakrel je od listopadu do ledna.
Průvodci a vybavení
Vzhledem k charakteru lovených ryb i způsobu rybolovu se bez profesionálního rybářského průvodce neobejdete. Výběr loviště s ohledem na aktuální počasí, příprava nástrah, navazování udic, nastražení a nahození i více než 500 g těžkých nástrah čtyřmetrovým prutem s multiplikátorem a koneckonců u vylovení zdolaných žraloků z příboje - to vše se odehrává plně v režii profesionálního rybářského průvodce. Jeden rybářský průvodce s pomocníkem pečuje zpravidla současně o 4-8 rybářů.
Veškeré nástrahy, pruty, navijáky, návazce apod. zajišťuje rybářský prvodce. Zpravidla se používají jednodílné čtyřmetrové pruty (vrhací zátěž 500-1000 g) s multiplikátory (např. Daiwa Saltist 50h nebo Avet) s monofilním vlascem o průměru 0,6 mm. Jako nástraha slouží při lovu žraloků obvykle 200-400-gramové kousky makrel nebo malých žraloků napíchnutých na dva jednoháčky a nastražované v montáži se 150-300-gramovými olovy do písku. Při lovu smuh a mořanů postačí samozřejmě nastražit podstatně menší kousky ryb.
Nahazování těžkých montáží na žraloky do vzdálenosti 50-100 m není vůbec snadné a bez pomoci profesionálního průvodce se neobejdou ani velmi zkušení rybáři.
Nahozené pruty je možné umístit do držáku nebo držet v ruce, resp. ve zdolávacím-bederním pásu. Záběry žraloků jsou obvykle velmi razantní a nekompromisní, ale rozeznání a zaseknutí záběru smuhy vyžaduje určitý cit a cvik.
V případě příznivého počasí je možné u pobřeží Namibie rybařit i z lodí. Žraloci se z lodí loví obvykle na plavanou (kusy ryb nahozené se splávkem z balónku na hloubce okolo 7 m, oblíbené jsou pilkrovací pruty délky cca 150 cm, třídy 30-50 liber s multiplikátorem).
Smuhy, mořani a pamakrely se loví na kousky masa spuštěné ke dnu (vhodné jsou lehké vláčecí/jigovací pruty délky okolo 150 cm, třídy 10-30 liber/resp. vrhací zátěž 40-100 g).
Smuhy, mořany a pamakrely je za určitých podmínek možné lovit i na přívlač (rippery, twistery a rotačky, prut délky cca 270 cm o vrhací zátěži 30-100 g).
Počasí
Ačkoli má většina vnitrozemí Namibie pouštní charakter a počasí odpovídá podmínkám tropů nebo subtropů, pobřeží Namibie se díky chladivému účinku studeného mořského proudu těší příjemnému klimatu. Teploty vzduchu se na pobřeží Namibie pohybují mezi 18-35°C, ale teplota vody v oceánu bývá jen 12-18°C. Rybaří se obvykle na boso nebo v sandálech, v lehké košili nebo triku a krátkých kalhotech / bermudách.
Při větrném počasí poskytne ochranu před větrem lehká bunda-větrovka a případně tenké dlouhé kalhoty.