Revíry - destinace ► Amerika ► Nikaragua ► Rio Indio ► Rybolov
Nikaragua - Rio Indio - Rybolov
Rybolov probíhá v pralesních řekách a jezerech, v ústí řeky do Karibského moře a na moři, v okruhu do cca 10 km od ústí řeky.
Nikaragujské pobřeží Karibiku při hranici s Kostarikou je pohraničním pásmem s omezeným přístupem, na které navazuje rozsáhlá indiánská rezervace Rio Indio-Maíz. Díky odlehlosti, koncepci územní ochrany, absenci rybářských přístavů a ochraně lovišť se jedná o téměř nedotčený pás tropických pralesů o rozloze několika set kilometrů čtverečních.
Sportovní rybáři zde naleznou desítky kilometrů nedotčených pláží a labyrint pralesních řek, říček, lagun a jezer.
Rybářská sezóna začíná v říjnu a trvá až do konce dubna.
Od května do srpna bývá v oblasti proměnlivé počasí s častými dešti a větrnými bouřemi.
Průvodci a vybavení
Pro každou dvojici rybářů je k dispozici místní rybářský průvodce s motorovou lodí. Rybářští průvodci znají velmi dobře okolní loviště. Při rybaření na moři používají prostorné lodě s centrálním řídícím pultem a echolotem, zatímco pro rybaření v řece a lagunách jsou určeny menší lodě s plochým dnem. Rybářům jsou na lodi vždy k dispozici chlazené nealkoholické nápoje a pivo.
Hosté Rio Indio si mohou zapůjčit kvalitní rybářské vybavení pro lov tarponů na nástražní rybku (pruty třídy 30-50 lbs s multiplikátory), vybavení pro lov tarponů na umělou mušku (kvalitní jednoruční pruty AFTMA 12-14 s navijáky a šňůrou pro lov tarponů), případně lehké pruty 5-15 g pro lov cichlid v pralesních řekách.
Rybolov probíhá podle přání zákazníků – zpravidla od cca 6.00 ráno do 11.00 hodin a následně po obědě od 14.00 do 17.00 hodin. Případně je možné rybařit i po celý den bez pauzy na oběd (namísto oběda obdrží rybáři sendviče a ovoce).
Způsoby rybolovu
Tarpony je možné lovit na přívlač, na umělou mušku nebo na nástražní rybky. Loví se zpravidla na hloubkách 4-8 m.
Při lovu tarponů na nástražní rybku se zpravidla používají pruty délky 1,6-2,1 m třídy 30 liber s multiplikátorem, šňůrou a koncovým návazcem o průměru 1 mm. Rybky se nastražují na jednoháček a nechají se volně splývat 10-20 m za driftující lodí.
Pro lov tarponů na přívlač jsou vhodné pruty délky 2,4 m o vrhací zátěži 100-150 g se smekacím navijákem, šňůrou o nosnosti 40-50 kg a koncovým návazcem z fluorcarbonu o průměru 1 mm. Jako nástrahy se nejčastěji používají gumové rybky délky 12-15 cm o hmotnosti okolo 100 g, případně wobblery Shibuki, jerky a poppy 12-15 cm.
Lov tarponů na mušku je náročnou disciplínou, nutné jsou jednoruční pruty délky 9-10 stop AFTMA 12-14 s kvalitním navijákem, zásobou nejméně 200 m backingu a plovoucí nebo intermediální šňůrou. V některých případech se hodí potápivý konec (čirý – clear). Používá se obvykle 30-50 cm dlouhý šokový nástavec o průměru 1 mm a třímetrový návazec o průměru okolo 0,7 mm. Mušky-streamery pro lov tarponů délky 10-14 cm.
Pro přívlač v ústí řeky (lov robala, tarponů a chňapalů) je vhodný prut délky 2,4-2,7 m o vrhací zátěži 80-150 g, smekací naviják se šňůrou o nosnosti 30-50 kg, koncový návazec 0,7-1 mm.
Při muškaření (lovu robala) v ústí řeky je možné použít pruty určené pro lov tarponů, ale postačí lehčí vybavení ve třídě 9 AFTMA s plovoucí šňůrou.
Přívlač v pralesních řekách a lagunách je zpravidla zaměřena na lov drobných cichlid (bass) a piraní o hmotnosti 1-2 kg. Postačí lehký vláčecí prut délky 1,8-2,4 m o vrhací zátěži 5-15 g, smekací naviják se šňůrou o nosnosti 6-10 kg. Jako nástraha se nejčastěji používají hladinové wobblery-poppy délky 5-7 cm určené pro lov v zarostlých vodách (imitace žab apod), případně spin-glow a rotačky č. 2-3.
Lov drobných cichlid a piraní s muškařským vybavením může být velmi zábavný, ale protože se jedná zpravidla o lov drobných rybek a jen výjimečně překvapí úlovky nad 1 kg, je vhodné používat pruty třídy 4-5, nejvýše 7 AFTMA s plovoucí šňůrou a koncovým návazcem 0,2-0,3 mm. Jako nástrahy se osvědčily drobné poppy (2-5 cm) a streamery.
Nikaragua - duben 2016
Počasí
Nikaragua má na pobřeží Karibiku a v nížinách tropické-subtropické podnebí s běžnými denními teplotami 26-35°C a nočními teplotami 23-26°C.Teplota vody v moři bývá 24-28°C.
Rybaří se obvykle z lodí, případně z pláže a to na boso nebo v sandálech, v lehké košili nebo triku a krátkých kalhotech / bermudách. Vhodná je ochrana hlavy před sluncem - čepice s kšiltem a plátýnkem chránícím zátylek a samozřejmě brýle proti slunci.
Při větrném počasí poskytne ochranu před větrem a vodní tříští lehká bunda-větrovka a případně tenké dlouhé kalhoty.
Rybářům na moři často tvoří společnost fregatky, pelikáni a rackové. Během rybaření na řekách a jezerech je možné pozorovat vodní ptáky, opice, kajmany a vzácně aligátory nebo kapustňáky.
Protože je moře v místech rybolovu zpravidla přikalené říční vodou, navíc zde žijí četní žraloci a v řekách aligátoři, koupání se nedoporučuje.