Revíry - destinace ► Evropa ► Norsko ► oblast Averoy ► Rybolov
Norsko - oblast Averoy - Rybolov
Nejčastější způsoby lovu ryb na norském pobřeží jsou přívlač a pilkrování (vertikální přívlač).
Přívlač je účinná především podél pobřeží, na mělčinách, v místech se zvýšeným prouděním vody a v blízkosti porostů řas a chaluh. Nejčastěji se vláčí těžké plandavky a jigy-gumové nástrahy o hmotnosti 40-300 g.
Pilkrování spočívá ve spouštění a zdvihání zátěže (pilkru nebo jigu) o hmotnosti cca 80-1000 g, zpravidla napojeného na návazec s dalšími nástrahami (chobotnice, úhoříci, peříčka apod). Touto metodou je možné prochytávat nejen velké hloubky, ale bývá účinná rovněž při lovu ryb ve sloupci.
Další používané rybolovné způsoby jsou hlubinná přívlač - trolling, položená (lov ryb na přírodní nástrahy) a muškaření.
Rybáři-návštěvníku Norska, který je ubytován v registrované rybářské chatě, je povoleno odvézt z Norska nejvýše 18 kg vlastnoručně ulovených ryb nebo výrobků z mořských ryb.
Limit 18 kg ryb je možné vyvézt z Norska nejvýše dvakrát za rok.
Všechny chaty uvedené na stránkách rybolov.com patří mezi registrované rybářské chaty.
Sladkovodní ryby včetně mořských pstruhů a lososů a ryby zakoupené v Norsku (koupě musí být prokázána platnou účtenkou s vyčíslenou výší daně) se do limitu nepočítají.
Rybáři ubytovaní v registrované rybářské chatě jsou povinni předepsaným způsobem hlásit počet ulovených tresek obecných, tresek tmavých, halibutů, okouníků a vlkoušů. Hlášení počtu ulovených ryb se týká i ryb puštěných na svobodu, provádí se za každou loď, po každém výjezdu na moře a zaznamenávají se i nulové úlovky.
Zaznamenává se pouze počet, nikoli hmotnost ulovených ryb a registrace se týká pouze výše uvedených pěti druhů ryb.
Druhy lovených ryb
U pobřeží Norska se loví především tyto druhy ryb (norský název je v závorce): treska obecná (torsk), treska tmavá (sei), treska polak (lyr), treska jednoskvrnná (hyse), mník mořský (leng), mníkovec bělolemý (lumb), vlkouš obecný - mořská kočka (steinbitt), platýs kambala (flyndre), platýs obecný - halibut (kveite), okouník mořský (uer), makrela obecná (makrell), sleď obecný (sild), ďas mořský (breiflabb), pyskoun skvrnitý, štikozubec obecný (lysing), úhoř mořský (al), žralok ostroun (piggha), rejnok hladký a ostnatý.
Svátečními úlovky jsou lososi a mořští pstruzi.
Obecně platí, že směrem od jihu k severu roste zpravidla četnost a velikost úlovků (především tresek), ale výjimky mohou potvrzovat pravidlo...
Lovné míry, doby hájení
Pro lov ryb udicí na norském pobřeží nejsou zavedena žádná časová omezení, ale v období 1.9. až 31.5. je zakázán cílený lov okouníků. Celoročně hájeny jsou tyto druhy ryb a paryb: hranáč šedý, mník modrý, tuňák obecný, pyskoun sp, úhoř říční, žralok hedvábný, žralok ostroun, žralok sleďový, žralok veliký.
Rybář musí respektovat zákonem stanovené minimální lovné míry a doby hájení. Lovné míry nejčastěji lovených druhů ryb jsou:
Treska obecná 44 cm
Treska tmavá 45 cm
Treska jednoskvrnná 40 cm
Platýs obecný - halibut min. 80 cm, max. 200 cm. Halibut délky nad 2 metry musí být po ulovení ihned puštěn na svobodu.
Ostatní druhy platýsů 25-29 cm
Žralok ostroun 70 cm
Mořský ďas 60 cm
Okouník 32 cm
Makrela 30 cm
Turisté nesmí bez zvláštního povolení lovit langusty a kraby kamčatské (resp. královské).
Přesné znění zákona a minimální lovné míry naleznete na norských internetových stránkách Lovdata.
Předpisy a omezení platné pro sportovní rybolov na norském pobřeží dle oficiálních internetových stránek Norského úřadu pro rybolov.
Rybářská sezóna
V jižněji položených krajích Norska (Rogaland, Hordaland) a ve vnitřních fjordech končí rybářská sezóna často již v květnu a začíná opět s tahem makrel až v srpnu.
V severněji položených krajích se rybaří téměř po celý rok, od března do října.
Pronájem lodí
Při převzetí si loď vždy řádně zkontrolujte, seznamte se s obsluhou motoru, případně echolotu a GPS, s řízením lodi, dojednejte s majitelem způsob nákupu a tankování předepsaného paliva, případně pojištění lodě apod.
Loď máte zapůjčenou na určitou dobu a vracíte ji v dohodnutém termínu ve stejném stavu, jako při převzetí.
Po dobu pronájmu jste za veškerý pronajatý inventář plně zodpovědní. Poškození a znečištění lodi je nutné uhradit!
Množství informací o typech lodí, používání i bezpečnosti na moři naleznete na stránkách www.rybareni-norsko.cz v sekci rybářské lodě
Řízení motorových lodí
Řidiči lodí s datem narození 1.1.1980 nebo mladší musí v Norsku k řízení lodí delších než 8 metrů nebo vybavených motory o výkonu nad 25 HP být držiteli mezinárodně platného oprávnění k řízení motorových lodí výše uvedených parametrů (kapitánský průkaz), které obsahuje potvrzení o složení zkoušky z pobřežní navigace.
Oprávnění k řízení motorových lodí vydaná mimo Norsko, musí být v souladu s norskými předpisy a musí být v anglickém jazyce (případně v jazyce jedné ze skandinávských zemí).
Pojištění pronajatých lodí
Pojištění některých motorových lodí je možné sjednat v místě pobytu prostřednictvím majitele plavidla. Cena za týdenní pojištění motorové lodě se spoluúčastí ve výši cca 5.000 NOK se pohybuje zpravidla okolo 500 NOK (podle typu pojistky, lodě a motoru). V případě poškození pojištěné lodě hradí nájemce příslušnou spoluúčast, v případě poškození nepojištěné lodě hradí nájemce škodu v plné výši. O typu pojištění, rozsahu a plnění se informujte u majitele plavidla.
Sportovní rybolov kontra norské komerční rybářství
V posledních letech je rybářská turistika v Norsku na rychlém vzestupu. Rybářská turistika je důležitým zdrojem financí a faktorem pozitivně ovlivňujícím zaměstnanost na pobřeží Norska.
Na druhou stranu zvýšený počet turistů-rybářů vyvolal protesty mezi komerčními rybáři, kteří se obávají zvýšeného rybářského tlaku a poklesu množství ryb v pobřežních vodách. Norské úřady regulující mořský rybolov se proto snaží najít nástroje, kterými by omezily mořský rybolov (kromě již platného limitu vyváženého úlovku ve výši 18 kg na osobu, který vstoupil v platnost 1.1.2021).
Počasí, příliv a odliv
Stránky Norského meteorologického instititu, stav a předpověď počasí v angličtině.
Z hlavní stránky doporučujeme přejít nejprve na stránku příslušného norského kraje a dále pak vybrat přímo obec nebo místo, které hledáte.
Stránky Norského kartografického instititu s přístupem k informacím o stavu hladiny oceánu (přílivu a odlivu, norsky "vannstand").
Případně naleznete přístup k informacím o přílivu a odlivu i na stránkách Sehavniva.no
Přehledy východu a západu slunce na Zemi. Zvolte nejprve světadíl, následně zemi a nejbližší město. Tabulky a grafy ukazují čas rozbřesku, východu a západu slunce i soumraku k vybranému datu.
Fáze měsíce. Vyberte si požadované časové období, případně zvolte zemskou hemisféru.
Mořské mapy včetně bathymetrických map, údajů o charakteru dna...
Vybavení
Vybavení pro mořský rybolov včetně nástrah doporučujeme zakoupit v Čechách. Vybavení je možné rovněž zapůjčit v některém z rybářských obchodů, které se půjčováním rybářského vybavení zabývají - informace např. na tel. číslech: 224917196 a 476752661.
Cena desetidenního pronájmu jedné sady (prut, naviják, šňůra) se pohybuje okolo 1.000 Kč.
Raději nespoléhejte na vybavení, které nabízejí k zapůjčení některé ubytovací kapacity v Norsku, bývá často nižší kvality a důkladně opotřebované...
Dovoz ryb z Norska do zemí EU
Zpráva Komise Evropského Společenství ze dne 5. března 2009 o dovozu výrobků živočišného původu pro osobní spotřebu do zemí Evropského Společenství, kterou se upravuje zpráva číslo 136/2004
Evropské Společenství - Komise č. 206/2009 (EU ABl. Nr. L 77, 24.03.2009, S. 1):
4. Omezené množství výrobků z ryb pro osobní spotřebu
Je povoleno dovézt do EU pro osobní spotřebu omezené množství rybích výrobků (např. čerstvých, sušených, vařených, uzených nebo jinak upravených ryb), jestliže jsou splněny tyto podmínky:
- čerstvé ryby musí být vykuchány a
- hmotnost výrobků z ryb nepřekročí 20 kg/osobu.