Revíry - destinace ► Evropa ► Norsko ► oblast Lofoty-Vesterály ► Reportáže ► Krátké zprávy a postřehy
Norsko - oblast Lofoty-Vesterály - Reportáže
Krátké zprávy a postřehy 29.3.2024
Počasí nám letos ve Skutviku přálo a tak jsme se kromě rybářských zážitků i opálili.
Kromě tresek a polaků (většinou na tvistry 10-15 cm), jsme chytali mníkovce a mníky. Největší mník mořský naší výpravy měřil 125 cm a byl uloven na maso na hlouvce cca 250 m.
Václav H.
Elgsnes 29.5.-5.6.
Výprava z Valašska dorazila na tropický sever - tak nějak by se mohl jmenovat nadpis jejich krátkého reportu. Celý týden jasno a slunečno, většinou bezvětří. Namísto kombinéz bylo třeba připravit kraťasy a trika.
Od třetího dne trápil výpravu akutní nedostatek krému proti slunci.
Na pláži před chatou se denně příjížděli koupat Norové z nedalekého města Harstad.
Lovily se především tresky obecné (80-90 cm) - největší 106 cm, vesměs na hloubkách 60-100 m, tresky tmavé a vlkouši. Vlkouše dlouhé až 100 cm nachytali ogaři především na druhé straně fjordu od Elgsnes (u tunelu a u vesnice) a pak na okrajích mělčin východně od sádek (ve fjordu jihovýchodně od chaty).
Bohužel žádný halibut. Zvláštní - v loňském roce jsme na mělčinách jen pár set metrů od domku Elgsnes chytali halibuty jak na běžícím pásu...
Společnost dělaly rybářům ve fjordu kosatky a sviňuchy, v zátoce před Elgsnes hlídkoval každý den tuleň.
Skutvik - duben
Počasí bylo letos v dubnu milosrdné a všechny skupiny, které u nás pobývaly v termínech mezi 20.3.-20.4. si velmi dobře zachytaly.
Horší pak bylo počasí na přelomu dubna a května, kdy dorazily deště a především časté změny počasí - od bezvětří po vihřici, od jasné oblohy po hustý déšť a sněžení.
Většina hostů se v dubnu zabývala lovem tresek obecných. Největší obecňačky měřily něco přes 120 cm, pár ryb bylo přes 130 cm. Žádní velcí halibuti ani trofejní vlkouši nebyli v dubnu uloveni, ale to snad přijde později v květnu a červnu.
Steinlandsfjord 18.-28.6.
Ve dvou lidech jsme ulovili asi 70 slušných tresek různých druhů, jednoho halibuta a malé mořské ďasy.
Halibut měřil 115 cm, vážil 15 kg. Byl uloven 26.6. na jighead.
Příjemným překvapením byli krásní mořští ďasi.
Petr F.
Rokenes 12.-19.6.
V poledne 12.6. jsme v Praze nasedli do letadla, odpoledne jsme přestoupili v Oslo na linku do Evenes a večer už jsme byli v Rokenes. Ještě před půlnocí máme připravené pruty i nástrahy a po "šlaftruňku", který probíhá za výhledu na půlnoční slunce, se jde na kutě.
13.6.
Dopoledne rybaření ve fjordu jižně od chaty na hloubkách 30-50 m. Většinou jen malé tresky obecné do 50 cm a 2x treska tmavá 90 a 95 cm.
Odpoledne-večer rybaříme od 15.00 do 23.00 asi 45 minut jízdy lodí severně od Rokenes v prostoru mezi ostrůvkem Kinnholmen a Vesterboen.
Vašek ulovil na giant jighead s modrobílou gumovou rybkou halibuta 17,88 kg, 120 cm. Ryba zabrala na hloubce 50 m u podmořské hory Vesterboen (40 minut jízdy lodí na sever od Rokenes)
Saša nachytal odpoledne-večer jen mníkovce.
Radim se Zdeňkem lovili nejprve okouníky (7 ks okolo 50 cm) na hloubce 200 m severně od ostrůvku Kinnholmen, pak náhodně ve sloupci tresky tmavé 80-106 cm. Velké tresky tmavé se zdržovaly nad hloubkou 220 m přibližně uprostřed sloupce a útočily na pilkery a gummimacky při spouštění na loviště okouníků. Ulovili také mníkovce 95 cm a množství tresek obecných okolo 70 cm. Při vrcholícím přílivu chytali pak spousty malých tresek tmavých a tresek obecných 40-90 cm při vyústění Risoysundu na hloubkách okolo 30 m. Na přívlač by se tam dal nachytat metrák tresek za hodinu.
14.6.
Dopoledne rybaření jižně u ostrova Gapoya. Jen malé tresky obecné a tmavé, jedna treska obecná 80 cm.
Večer jsme jeli cca 45 minut na severoseverovýchod k Vesterboen. Cestou míjíme kolonii tuleňů na ostrově Gapoyholmen. U Vesterboen chytáme jen malé tresky tmavé do 40 cm, mníkovce do 70 cm a tresky obecné do 60 cm.
Na příliv přejíždíme k poloostrovu Elgsnes. Driftovali jsme mezi hloubkou 50 m a 15 m. Já chytil halibuta 80 cm na hloubce 21 m a Radim vypnul dva větší halibuty (ten jeden byl opravdu hodně velký, možná přes 50 kg) na hloubce 34 m. Obě ryby zdolával několik minut a pak se vyply. Můj halibut byl na modrobílou rybku délky 14 cm /270 g od Storma, Radim měl halibuty na jighead. Radim pak ulovil jednu tresku obecnou 85 cm a jinak byly vše jen malé ryby, hlavně tresky obecné do 80 cm.
15.6.
Dopoledne chytali Vašek se Sašou u jižního cípu ostrova Gapoy tresky obecné do 70 cm.
Odpoledne a večer (od minimální fáze přílivu do vrcholu přílivu) chytali Vašek, Saša a Radim u Elgsnes. Vašek vodil jednoho velkého halibuta, ale po několika vteřinách se ryba vypnula. Jinak jen tresky obecné do 80 cm a tresky tmavé do 60 cm.
16.6.
Dopoledne chytali Vašek, Saša a Radim za rostoucího přílivu u poloostrova Elgsnes. Ulovili celkem tři halibuty 70-85 cm, všechny tři na Giant Jighead s modrobílou rybou. Pak jednu tresku obecnou 80 cm a malé tresky obecné a tmavé do 60 cm.
Vlasta s Mirkem chytli jen malé čudly.
Večer Vlasta s Mirkem nechytali. Vašek se Sašou, Radimem a Zdeňkem chytali nejprve u Kasholmen, ale tam braly jen malé tresky a mníkovci do 60 cm. Pak jsme jeli na hloubku okolo 220 m západně od poloostrova Elgsnes zkusit okouníky. Ulovili jsme asi 10 okouníků 45-50 cm, ale problémem byly tresky tmavé, jejichž hejna byla na hloubce okolo 100 m. Obvykle nám zaútočily na nástrahy při spouštění na hloubku a tak se naše udice většinou k okouníkům ani nedostaly. Největší tresky tmavé byly 80-90 cm.
Mezi 22.00-24.00 jsme zkoušeli lovit halibuty na hloubkách mezi 50-20 metry u Elgsnes, ale šly nám jen tresky obecné a tmavé. Jeden jediný halibut vyjel Sašovi až na hladinu za nástrahou – mořským zajícem od firmy Kinetic.
17.6.
Ráno jsme chytali mezi 9.00-12.00. Jeli jsme asi 14 km na sever, k ohybu západního břehu fjordu u Klubbneset a Sandneset. Chytali jsme na hloubkách 20-50 m, ale braly nám jen tresky obecné do 80 cm. Na hloubce 39 jsme ve stejnou chvíli ulovili dva halibuty délky 90 cm. Měli jsme ještě několik záběrů od halibutů, ale to bylo vše. Jeden halibut byl na růžový jighead, druhý na 14 cm gumu od Storma.
Vlasta s Mirkem nachytali na dvousetmetrové hloubce u Elgsnes asi metrák tresek tmavých a okouníků. Pak je norský rybář požádal o odtah do přístavu Grotavaer, protože mu nešel motor. Odtáhli ho a při odjezdu z přístavu najeli ve velké rychlosti vlastní chybou na mělčinu a urazili nejen lodní šroub, ale i celou dolní část nohy motoru u Yamahy 50 HP. Náhradní díl musel servis objednat z Amsterdamu, dorazil po 4 dnech. Celková cena za opravu byla téměř 28.000 NOK. Drahá chyba. Na druhou stranu bylo štěstí, že nefoukal silný vítr a rybář, kterého Vlasta a spol. odtáhli, slyšel tu ránu, když na mělčinu najeli a dostal je ihned na břeh...
Večer vyjíždíme až ve 20.00 hodin, protože Vlasta s Mirkem urazili u Grotavaer na své lodi lodní šroub s převodovou jednotkou a Vašek s Radimem je jeli odtáhnout. Dojet pro ně a odtah jim zabral 3 hodiny času a 30 l benzínu. Mezi 21.00-24.00 jsme chytli s Radimem a Sašou u Mefjordboen jen pár tresek obecných do 80 cm. Zdeněk zdolával asi tři minuty halibuta, ten se mu však vypnul, ale když hned po té spustil gumovou rybu (bílomodrého Storma na 250 g magickém oku) ke dnu, tak zabral další halibut. Toho po cca 10 minutách zdolávání dorval k lodi. Ryba měřila 130-135 cm. Saša se jí dvakrát pokusil zagafovat, ale pak se halibut při zmítání na hladině od nástrahy osvobodil a odplul zpátky do hlubin.
18.6.
Ráno chytali Vašek, Radim a Saša opět 14 km na sever od Rokenes, u ohybu západního břehu fjordu u Klubbneset a Sandneset. Foukal silný vítr a loď měla drift cca 3 km / hodinu. Na hloubce okolo 40 m ulovili celkem 5 halibutů, všichni zabrali ve sloupci na giant jighead s modrobílou nebo bílou gumou a na gumy od Storma (cca 350 g – ta největší). Halibuti měřili 80-90 cm a jeden měl 109 cm.
Odpoledne ulovil Radim na stejném místě ještě jednoho halibuta 70 cm.
Dále malé tresky obecné do 70 cm.
Držitelem zlaté medaile pro nejlepšího rybáře se tentokrát stal Radim.
Celý týden jsme neulovili ani jednoho vlkouše (ale také jsme je nezkoušeli chytat).
Rokenes je určitě skvělé místo na okouníky, tresky tmavé a velmi dobré na halibuty. Na nejlepší místa je to cca 40 minut jízdy lodí v každém směru, což znamená necelých 20 l paliva za obě cesty.
Naše loď, která lovila intenzivně celých 6 dní, projezdila celkem 180 l paliva.
Lepší místo pro klidnou dovolenou s rodinou spojenou s rybařením a s výlety na Lofoty, Vesterály, na velryby si neumím představit.
Zapsal
Zdeněk Edelmann
Efjord 26.5.-5.6.2012
Velmi proměnlivé počasí, ale každý den se dalo vyjet na moře.
Treska obecná cca 50 ks od 60cm- 90cm
Treska tmavá cca 40 ks od 30cm-89cm
Mník mořský - leng cca 15 ks
Mníkovec bělolemý - lumb cca 30 ks až 7 kg
Vlkouši do 70 cm
Největším úlovkem byla treska obecná 118 cm (15,6 kg) ulovená 28.5 2012
Hamaroy-Skutvik 26.5.-2.6.2012
Vše fungovalo normálně. Majitel domku a lodí je naprosto vynikající člověk a udělal by, co vidí zákazníkovi na očích.
Nebýt kontroly na hranicích nad Narvikem (kde nám probrali celé auto na alkohol, cigarety, vejce a brambory) a kde jsme prošli jen tak tak, tak byla i cesta super.
Ryby: Každý z výpravy v pohodě nachytal tolik, kolik chtěl. Pár halibutů a polaků jinak tresky obecné okolo 70 cm. Jelikož jsme převážně chytali na lehkou přívlač v hloubce do 20 m, největší treska obecná 92 cm, halibut 75 cm a polak 82 cm. Vše na tvistry 10-15 cm.
Václav H.
Hamaroy-Skutvik 19.-26.5.2012
Proměnlivé a větrné počasí potrápilo v druhé polovině května asi všechny rybáře v Norsku. V některých dnech bylo obtížné jen vyjet na moře, natož rybařit.
Ale ve dnech, kdy počasí rybolovu přálo, se nezřídka dařilo ulovit velmi slušné ryby.
Mníkovce bělolemého délky 110 cm o hmotnosti 15 kg ulovili naši rybáři u osady Skutvik (Hamaroy). Ryba byla ulovena u dna, na hloubce 200 m na filet z ryby.
Vesterály - Hennes 9.-16.7.2011
V neděli jsme se vrátili z norského Hennes.
Ubytování: bylo perfektní - jen kousek od přístaviště. Vše téměř nové - velká spokojenost!
Cesta: už nějak ubývá sil - ty 3000 km už zvládáme nějak hůř než před lety...
Počasí: první 4 dny sluníčko a i ryby spolupracovaly. Další 4 dny zataženo s
občasným deštěm a teplotou 10 - 11 st!!
Ryby: jak píši u počasí - před změnou počasí slušná rybařina, treska tmavá 85 cm, treska obecná max 84 cm, mníkovec bělolemý 83 cm, treska polak 85 cm. Další dny už slabší, jen menší ryby.
Loď: ta je výborná (Kverno s 50koňovým motorem), ale byla utržená sonda od
echolotu, takže jsme nevědli, zda jsme v rybách a jaká je hloubka. Po urgenci o Gunara se to trochu zlepšilo - přivezl zánovní echolot + baterii. To fungovalo jen asi 2 dny, než provizorně přidělaná sonda odpadla a málem jsme ji ztratili!! Pak zase došla šťáva v baterii - to echo nešlo vypnout... Už ale k žádné nápravě nedošlo. Jezdili jsme tedy podle GPS.
Dva dny před koncem nešlo řízení, otáčel jsem volantem a loď jela rovně!! Jen s obtížemi jsme dojeli do přístavu. Gunar nám sdělil, že došel olej v hydraulice.
Jinak Lofoty jsou nádherné, ale ten Hennes je "prdel světa"!!
Vašek L.
Já na rozdíl od kliďase Vaška pracuji každý den s lidma a tak mě každý zádrhel rozčílí.
Ubytování v Hennes bylo bezva, všechno čisté funkční a bezproblémové.
Malinko nás Gunnar zaskočil tím, že v pátek večer bude kolem naší ubykace párty s živou kapelou. Měl pravdu. Kolem bylo postaveno asi 5 velkých stanů pro návštěvníky a před naší terasou jeden velký pro kapelu. Mezi něj a naší terasu se ještě vmáčkl autobus. A tak jsme vyrazili s Vášou na noční rybolov.Cca 5 km od ubykace jsme poslouchali jak do toho řežou. Ale dalo se to přežít. Od sobotního rána pokračoval na stejnem místě do večera něco jako bleší trh. Zase něco nového.
O rybách Ti napsal Vašek. To, že braly nebo nebraly a jaká byla velikost se nedá hodnotit. Nebyl to asi ten správný čas.
Mám ale pár připomínek k lodi, která nebyla zase úplně nejlacinější.
Loď pěkná, motor perfektní. Bohužel echolot nefunkční. Když jsem na moři hledal sondu, koukaly z lodě jen dráty. Po urgenci Gunnar dovezl nějaký jiný s novou baterkou.. To by bylo OK kdyby jsme po pár km netahli sondu za lodí na drátu.
Sonda byla totiž přidrátovaná na laťce a ta přitažená sklíčidlem k lodi. Opět urgence u Gunnara. Laťku se sondou přidělal speciálním sklíčidlem. To vydrželo do konce pobytu. Co nevydrželo, byla baterka k echolotu. Po dvou dnech echolot opět nepracoval. Už jsme nic neurgovali a chytali na místech kde jsme mělí úspěch. Samozřejmě jsem to Gunnarovi oznámil.
Ve středu v podvečer po návratu z výletu začalo foukat. Vyrazili jsme do nejbližžší zátoky za vítr. Při zpáteční cestě přestalo fungovat řízení. Vítr si s neovladatelnou loďkou dělal co chce. Měl jsem docela strach. Do přístaviště jsme dorazili, a v potu tváře doručkovali podél lodiček k úvazišti. To už jsem měl všeho tak akorát. Gunarovi jsem napsal pouze SMS, že je nefunkční řízení, a že máme ve čtvrtek poslední den lovu. Když jsme ráno vylezli z pelechů
manželky již oznamovaly, že byl kolem lodě ruch. Za chvilku se zastavil Gunnar a oznámil, že bylo v řízení málo oleje. Neumím si představit jak by to dopadlo na nějakém otevřenějším místě na moři. A nakonec mě dostal tím když vracel zálohu, abychom napsali do návštěvního deníčku optimistický a pozitivní zápis. No, a pak si jednu nedej.
Už nás to cestování autem na takovéto vzdálenost nějak zmáhá.
A začínáme přemýšlet kam příští rok.
Zdraví
Zdeněk M.
Hamaroy-Skutvik 5.-15.7.2011
Výprava na sever se opět vydařila, vše fungovalo dle plánu.
Zajímavé úlovky: 5x treska obecná přes metr, asi 4 polaci kolem 80cm, 1x vlkouš a jinak spousta menších kelerů a menších obecňaček.
Chytili jsme hodně proměnlivé počasí - napřed horko a další dny se silně ochladilo silný vítr a déšť. Proto nebyly úlovky větších ryb tak časté jako v minulosti (předtím jsme byli ve Steigenu na Dypingu).
Největší treska obecná měřila 126 cm, 24kg, ulovena 12.7.2011 na pilkr.
Jan J.
Ofoten 11.-18.5.2011
Poněkud časný termín (11. – 18.5.) naší výpravy do Ofoten byl překvapivě dobrý. Dobré počasí, teplota okolo 5–7 ° a kromě prvních dvou větrných dnů byl zbytek slunečný. Až poslední den se počasí zhoršilo a byl zase vítr a odpoledne pršelo.
Oba domky byly perfektní a jejich umístění optimální. Žádné velké pochody.
Překvapení na nás čekalo už při příjezdu. Než jsme se dostali z letiště do chaty, tak kluci, kteří jeli autem a byli již dvě hodiny na místě, chytili přímo u mola na vláčku asi 10 ks tresek obecných délky 80–100 cm. Byla to pro nás „povzbudivá injekce„ po cestě.
Co se týká vlastních zážitků: když jsme si chtěli zachytat, dalo se pomalu všude. Problém nebyl ani v okolí chat. Chytili jsme několik vlkoušů-mořských koček a jak jsme se odvažovali dál od osady, byly úlovky větší a rozmanitější. Nejlepší lov byl za přílivu a to pro nás bylo tak ve 3 hodiny ráno. Jeden den jsme to vyzkoušeli, jeli jsme asi 30 km z fjordu směr moře a byli jsme jak v sedmém nebi. Tresky 110 až 115 cm a okolo jednoho metru snad každá druhá! Chytili jsme i několik okouníků a mníků. Nechytili jsme žádné halibuty, ale ani jsme se na ně nespecializovali.
Musím říct, že všichni byli velmi spokojení.
Tentokrát nás ani nepotkala žádná mrzutost a s jejich celníky, i když jsem slyšel, že pokračují s tvrdými kontrolami. To je ve zkratce všechno.
Majitelé byli příjemní a místo je OK.
Zdraví
Břeťa