Revíry - destinace ► Evropa ► Norsko ► oblast Tingvollfjord ► Reportáže ► Jak do Norska automobilem?
Norsko - oblast Tingvollfjord - Reportáže
Jak do Norska automobilem? 12.1.2005
Řidič, který míří do Norska nebo do Švédska musí mít platný řidičský průkaz a doklad o zaplacení povinného ručení včetně t.zv. zelené karty. Mezinárodní řidičské průkazy nejsou vyžadovány. Ve Skandinávii platí běžná pravidla silničního provozu jako v Čechách, důležitou výjimkou je povinnost mít za jízdy vždy zapnuta potkávací světla.
Správná volba trasy a trajektového spojení při cestě do norských fjordů může zásadně ovlivnit celou rybářskou dovolenou. Každý, kdo cestuje do Skandinávie by měl velmi dobře uvážit, která z tras je výhodná časově, která finančně a která z hlediska bezpečnosti během dlouhé cesty. Obecně nemusí platit, že trasa, která měří nejméně kilometrů je i časově nejkratší a nejlevnější. Patrně nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje výběr přístupové trasy je poloha cíle naší cesty.
Okolí města Stavanger - kraj Rogaland
V případě této oblasti je výběr trasy poměrně jednoznačný. Přes Německo a Dánsko (Teplice - Drážďany - Berlín - Hamburg - Flensburg - Kolding - Hirtshals) do dánského přístavu Hirtshals. Z Hirtshals vyplouvají 3x - 5x denně trajekty společnosti Color Line. Doba plavby do jihonorského přístavu Kristiansand je 4-6 hodin. Vzhledem k době plavby nebývá na tomto trajektu nutné použití kajut, cena zpátečního lístku pro automobil do 5m délky a 2 m výšky včetně nejvýše pěti osob se pohybuje od 5.000 Kč do 13.000 Kč.
Kraj Hordaland - okolí města Bergen, Sognefjord
Ačkoli leží tato místa v jižní části Norska, jsou vzhledem ke své podhorské poloze relativně hůře dostupná. Většina cestujících volí při cestě do okolí Bergenu trasu přes Hirtshals a Kristiansand, která je pak na území Norska krajinářsky velmi zajímavá, ale zdlouhavá - vede většinou horským terénem a bývá nutné využít dále i místních trajektů přes fjordy. Řidiči, kteří dávají přednost pohodlnějším silnicím volí zpravidla trasu přes Oslo a dále po vnitrozemských norských silnicích. Při cestě na Oslo se nabízí hned několik variant spojení.
Přes Německo.
Trasy přes Německo (Teplice - Drážďany - Berlín - Rostock nebo Sassnitz) jsou časově nejvýhodnější, vzhledem k počtu najetých kilometrů je však lze doporučit jen vytrvalým řidičům. Doporučujeme trajektové spojení společnosti Scandlines z města Rostock do jihošvédského přístavu Trelleborg (jezdí 3x denně, doba plavby 6 hodin), méně vhodné je spojení z nového přístavu na Rujáně - Mukran do Trelleborgu (jezdí 5x denně, doba plavby 4 hodiny). Výhodou cesty přes Německo je, že obě trasy provozuje jedna společnost a v případě, že cestující nestihnou zarezervovaný spoj mohou buď čekat na další nebo využít spojení z druhého přístavu. Cena zpátečního lístku pro auto (bez omezení výšky) včetně nejvýše pěti osob se pohybuje od 5.800 do 9.000 Kč.
Relativně méně využívaným spojením z Německa přímo do Oslo je téměř 20 hodin dlouhá plavba trajektem z města Kiel. Toto spojení je jistě velmi komfortní a cestující si na trajektu opravdu odpočinou. Jeho nevýhodou je však dlouhá doba plavby a především vysoká cena - zpáteční lístek pro automobil včetně pěti cestujících a kajuty pro 4 osoby stojí od 18.000 do 30.000 Kč.
Přes Německo a Dánsko.
Cesta přes Německo a Dánsko do Norska je stejně oblíbená jako cesta přes Německo a Švédsko. Většina cestujících volí cestu přes Jutský poloostrov, ideální spojení skýtají linky společností Stena Line a Color line do Oslo. Linka Frederikshavn - Oslo (Frederikshavn - Moss) jezdí 1x denně, doba plavby je asi 10 hodin, cena zpátečního lístku za automobil do 6 m délky a 1,98 m výšky včetně nejvýše 5 osob a kabin na obě cesty se pohybuje okolo 11.000 Kč. Linka Hirtshals - Oslo jezdí rovněž 1x denně, doba plavby se pohybuje okolo 10 hodin, cena jedné plavby pro automobil včetně nejvýše 5 osob a kajuty pro 4 osoby je od 4.000 Kč do 9.000 Kč. Cenově nejvýhodnějšími, ale nikoli nejpohodlnějšími trajekty jsou Grena - Varberg/Halmstad a Frederikshavn - Goteborg. Na obou trasách je spojení alespoň 3x denně, doba plavby je 2-4 hodiny, cena zpátečního lístku se pohybuje okolo 4.000 Kč
Okolí měst Alesund, Kristiansund a Trondheim
Tato místa patří v jižní polovině Norska mezi rybářsky nejatraktivnější a rybáři nejnavštěvovanější. Při jejich návštěvě lze doporučit především výše uvedená trajektová spojení: Rostock - Trelleborg, Kiel - Oslo, Frederikshavn - Oslo, Frederikshavn - Goteborg a Grenaa - Varberg.
Lokality severně od Trondheimu, souostroví Lofoty
Při cestách do severní poloviny Norska je vhodné cestovat přes Švédsko nebo delšími trajekty do Oslo. Z tohoto důvodu využívá většina návštěvníků souostroví Lofoty výše uvedených lodních spojení Rostock - Trelleborg, Kiel - Oslo nebo Frederikshavn - Oslo, případně polské linky Gdaňsk - Oxelosund / Nynashamn. Poslední ze jmenovaných spojení je v provozu 3x týdně, doba plavby je asi 18 hodin, cena zpátečního lístku za automobil do 6 m délky a 2 m výšky včetně nejvýše 5 osob se pohybuje od 8.000 Kč do 12.000 Kč.
Ceny trajektů.
Výše uvedené ceny jsou orientační a mají relativně velké rozpětí. Důvodem jsou prudké výkyvy cen během letní sezóny. Nejnižší ceny nabízí většina trajektových společností do konce měsíce května a od září. V období červen - srpen, jsou ceny trajektových lístků často i dvojnásobné, nejdražší jsou lístky vždy v měsíci červenci a srpnu, zejména pak ve dnech dopravní turistické špičky - pátek, sobota, neděle.
Ve výše uvedených cenách není až na výjimky zahrnuta cena kajuty. Odpočinku v kajutě je vhodné využívat při plavbě delší než 6 hodin. Cena kajuty závisína jejím vybavení a době plavby, cena za osobu zpravidla neklesá pod 600 Kč / plavbu.
Většina lodních společností nabízí zvláštní ceny (Sparpaket) pro osobní automobil (míněno zpravidla do 6 m délky a 2 m výšky) včetně nejvýše pěti osob. V těchto cenách může být zahrnuta i kajuta. Ne všechny společnosti však mají zaveden limit 2 m výšky a tak cestujete-li mikrobusem nebo dodávkou, je výhodné si vybrat ze spojení, kde příplatky za nadměrnou výšku vozu nejsou zavedeny (např. Rostock - Trelleborg).
Výběr trasy a trajektového spojení doporučí cestujícím zpravidla cestovní kancelář, kde si objednali chatu a ostatní služby. Většina solidních cestovních kanceláří, které se zabývají cestami na sever, je smluvně vázána s větším množstvím trajektových společností a doporučí trasu podle svých schopností a zkušeností. V každém případě je vhodné kupovat lístek na trajekt s dostatečným předstihem, vyhnete se pak situaci, kdy požadované trajektové spojení je obsazeno nebo jsou volné jen luxusní a velmi drahé kajuty apod. Mezi tradiční prodejce trajektových lístků na území České republiky patří cestovní kanceláře INTERCONTACT, Periscope a PEPA. Při rezervaci trajektu je zpravidla nutné sdělit trasu, datum a hodinu trajektu, požadavky na kajuty, jména a počet cestujících, typ vozu, jeho délku a výšku. Lístek je vystavován vždy s rezervací na konkrétní trajekt, pakliže se dostavíte v jinou hodinu, než máte rezervováno, je lístek zpravidla platný jako OPEN (platí vám objednané služby, nikoli rezervace) - jsou-li na trajektu volná místa, můžete cestovat.
Často se stává, že pečlivým vybíráním trajektového spojení a hledáním té nejlevnější varianty stráví cestující mnoho času. Na tomto místě však stojí za zmínku i fakt, že za každou cenu šetřit se někdy nevyplácí, vždyť dovolenou nemíváme zase tak často a příjemná a bezpečná cesta je rozhodně důležitější než uspořených několik stokorun.
Zdeněk Edelmann
Reportáž sepsal Zdeněk Edelmann, 12.1.2005