Revíry - destinace ► Evropa ► Norsko ► oblast Tingvollfjord ► Reportáže ► Krátké zprávy a postřehy
Norsko - oblast Tingvollfjord - Reportáže
Krátké zprávy a postřehy 27.6.2024
Zdravím z letosniho pobytu v Einset. Dnes balime, zitra odjizdime.
Cely pobyt pršelo každý den s výjimkou snad jednoho. Ryb bylo tudiz více než obvykle. V melcinach bylo spousty sledu 5-10 cm, takže jsme místy chytali na gumy i mníky až 100 cm v hloubkách do 20 m! Na větší tmave i obecne tresky jsme nenarazili, nicmene to vyrovnali krásnou polaci - největší 94 cm.
Rad bych si zajistil pobyt na pristi rok 2023 - prosim o rezervaci v termínu od 23.7. (Ne) do 11.8. (Pa). Zase chata Karstua, loď...
Z Norska srdecne zdravim
Jirka
Skjevlingsnes 9.-16. července 2022
Ve fjordech okolo Skjevlingsnes a Einset bylo letos v červenci neuvěřitelné množství velkých tresek tmavých kolem 85 cm cca ve 40 metrech na hloubkách. To nešlo dlouho vydržet chytat - záběry na pilker přicházely okamžitě. Zřejmě množství kelerů souviselo s hejny smačků ve fjordu, chladem a deštěm.
Kelerů kolem 80 cm jsme nachytali nepočítaně.
Tresky obecné 60-80 cm jsme chytali na přívlač - byli jsme na nich 1x a měli skoro splněný limit.
Bylo i dost pěkných makrel 30-40 cm, sem tam polak kolem 65 cm.
Do téhle části Norska jezdíme pravidelně a letos nás překvapilo i množství štítníků a pyskounů lovených na přívlač.
Jiří K.
Skjevlingsnes 28.5.-4.6.2022
Výprava do Skjevlingsnes se vydařila:
Za týden jsem ulovil:
treska polak +/-50ks o délce 60-90cm,
treska obecná +/-80ks o délce 60-100cm,
treska tmavá +/-30ks o délce 30-60cm
a k tomu nějaké tresky jednoskvrnné, pyskouny a štítníky...
Pavel F.
Skjevlingsnes 6-11 května 2022
V Norsku je vždycky dobře. Počasí zatím odpovídající jaru, dost větrné. Máme několik pěkných mníků, tresek a kelerů.
Chytali jsme obvyklou skladbu rybích druhů v jižní třetině Norska.
Za zmínku stojí tyto tři úlovky:
treska obecná 104 cm (9 kg)
treska tmavá 96 cm (5 kg)
mník mořský 90 cm (10 kg)
Velcí keleři přes 90 cm byli uloveni na volném oceánu. Velké obecnačky, co jsme chytli, byly z fjordu.
Alois C.
Most 18.-25.9.2021
Jen krátké shrnutí našeho pobytu.
Cesta v pohodě, jen dlouhá, ale to jinak nejde.
Na hranicích kontrolovali každé auto (certifikáty na Covid), nás odstavili bokem, po 10 minutách přišel celník a poslal nás k vojákovi. Ten jen zvednul závoru a bylo hotovo. Jinak žádna kontrola. Cesta zpět, nikde nikdo.
Ubytování ok, již jsme zde byli.
Lodě v pohodě.
První dva dny krásně sluníčko, trocha větřík ale super. Bohužel pak se počasí změnilo, každý den pršelo, foukalo a teplota byla cca 8 C°.
Ryby: pár obecňaček, pár kelerů a asi 3 mníci, joooo a makrely...
Nic trofejního, takový horší standard.
My ale byli spokojení, užili jsme si to a přišli na jiné myšlenky.
Hned jsem dostal za úkol se začít koukat po něčem novém, zkusíme jet zase jinam...
Antonín S.
Skjevlingsnes 1.-11.9.2021
Tak jsme se vrátili z Norska. Počasí bylo již chladnější,
často pršelo. Jelikož známe dobře terén, (někteří z nás byli na stejném
místě více než 10x) nachytali jsme ryb dostatek. Jednalo se především o
všechny hlavní druhy tresek, několik mníků, štikozubců a okouníků. Také
jsme vylovili několik kusů žraloka (mláďata kolem 50 cm, druh jsme
přesně nepoznali, navíc jsme na lodi neměli foťák ani telefon).
Celý výlet hodnotíme velmi kladně, všem se v Norsku líbilo!
S pozdravem
Petr O.
Studio Kočafilm uvádí krátké video z výletu do města Molde a na výhlídku nad městem
3.-10.7.2021 - konečně zase v Norsku
Cesta do Norska-Most 2.7. a 3.7. prebehla absolutne bez problemov. Na hraniciach bez cakania i ked kazde prichadzajuce vozidlo bolo kontrolovane bez pardonu. Je zaujimave spoznanie ze dakde to ide a…
Je ale pravdou, ze turistou po celej ceste bolo minimum. Cez Norsko sme nezaregistrovali takmer ziadne vozidlo s spz z ineho statu ako Norsko. A prvy den bol aj prvy pekny ulovok - halibut.
Velmi teple pocasie zial postihlo aj tuto cast Norska. Teploty sa pohybuju okolo 30°C!!! Pocas dna sa ryba neda ulovit. My sme vychadzali okolo 20.00 a vracali sa 01-02 hodin v noci a boli sme radi s ako takym ulovkom. Vo vecernych a nocnych hodinach bola mimoriadne silna hmla i napriek navigacii na sonare sme mali problemy ktore dme vyriesili tabletom.
Rybarov ste spocitali na prstoch dvoch ruk. Ale napriek tomu sme spokojni. Isli sme si aj odpocinut od corony.
PS stuka morska (štikozubec) este do fjordov nenatiahla.
So srdecnym pozdravom a ĎAKUJEME!
Spál
Od 5.7.2021 jsou Slovensko a Česká republika na základě aktuální epidemiologické situace zařazeny do tzv. "zelené zóny", což znamená, že jsou dočasně vpouštěni na území Norska i neočkovaní občané těchto zemí. Na hranicích Norska se zatím netvoří větší fronty, ale s narůstajícím počtem turistů lze očekávat, že čekací doby se mohou prodlužovat, protože neočkovaní turisté musejí předložit potvrzení o odeslání vyplněného formuláře https://reg.entrynorway.no/ a následně jsou jim dělány antigenní testy. Teprve s negativním výsledkem testu jsou vpuštěni do Norska.
Na některých hraničních přechodech (Riksgransen-Narvik) dnes vyžadovali vyplnění formuláře https://reg.entrynorway.no/ i absolvování antigenního testu od všech cestujících, včetně těch očkovaných.
A na hraničním přechodu z Tarnaby do Mo I Rana pro změnu neměli policisté tušení o přeřazení Německa, ČR a SR do zelené zóny a trvalo několik hodin, než ráno 5.7. nadřízené orgány informovali místní pohraniční policii o nových pravidlech. Někteří turisté to vyřešili přejezdem na sousední hraniční přechody, kde měl personál správné instrukce, někteří čekali několik hodin, než došlo k vystřídání neinformované směny...
Einset 8.-18.8.2020
Chytali jsme hlavně tresky obecné a makrely, ale občas se podařil i mník nebo keler.
Nej úlovek byl tentokrát keler 90 cm ulovený na přívlač 15.8.
Vladimír Š.
Einset 1.-8.8.2020
Byl jsem poprvé s manželkou (nerybářka) a mladším synem. Tři dny jsme podnikali výlety a zbytek týdne rybařili - já a desetiletý syn. Zaměřili jsme se na mělčiny do 40 m a vláčeli jsme většinou s malými pilkříky a makrelovými návazci. Hodně brali polaci a makrely. Třikrát jsem vyzkoušel chytat na cca 100 m na mrtvou menší makrelu. Pokaždé přišel záběr, povedl se z toho jeden menší mník 70 cm.
Celkově mám z letošního rybaření v Einsetu velice dobrý pocit, protože to nebylo jen o makrelách, ale i polacích a kelerech. Měli jsme spoustu záběrů, jednou jsme měli tři hodiny jeden záběr za druhým. Věnovat se vodě celý pobyt, věřím, že by přišla i velká ryba, třeba mník.
Co se týče cesty, nezaznamenali jsme žádný problém. Tam jsme jeli z Rostoku do Gedseru, přes most na Malmo a nejkratší cestou po Švédsku. Na celnici v Dánsku, Švédsku i Norsku zběžná kontrola dokladů, úsměv a přání klidné cesty. Zpět jsme použili trajekt z Osla do Kielu, celní kontrola žádná, na trajektu dodržování sociální odstupu, jinak vše normální včetně posezení v "Oslím baru".
Užili jsme si to maximálně! Největší vítězství pro mě je, že ještě než jsme opustili Norsko, prohlásil náš Honzík: "Tati, až sem pojedeme příští rok…".
úlovky (2 rybáři):
makrely 50 ks, polaci 40 ks, keleři 21 ks, tresky obecné 5 ks, mník mořský 3 ks, pyskoun 1 ks, jednoskvrnka 1 ks, štítník 3 ks, treska bezvousá 1 ks, sleď 1 ks
Václav M.
Tingvollfjord 28.7.-4.8.2018
S letním rybařením v Tingvollfjordu máme již několikátou sezónu dobré zkušenosti. O tom, že i rodinná dovolená v letním Norsku může být rybářsky velmi úspěšná svědčí naše úlovky z minulého týdne.
Zachytali jsme menší tresky obecné a okouníky a povedlo se několik pěkných kelerů - tresek tmavých. Tyhle ryby patří v červenci a srpnu spolu s mníkovci a mníky ke standardním úlovkům. Ale losos o hmotnosti 9 kg (95 cm), to je parádní bonus, který nikdo z nás nečekal.
Ulovil jsem ho ve fjordu přímo před Einsetem 30.7. krátce po poledni za slunečného počasí. Byl příliv a pilkroval jsem uprostřed fjordu v docela silném proudu. Když jsem vytahoval nástrahu nahoru, protože jsem ji chtěl pustit znovu, přišel záběr na modrého pilkra 120 g v asi 60 m hloubky.
Byl to pěkný souboj a nádherný zážitek. Myslel jsem si, že to bude treska tmavá. Jaké bylo naše překvapení, když se pod lodí objevil téměř metrový losos!
Miloš P.
Kvalvag 28.5.2018
Dnes největší rybu ulovila moje žena. Na místní poměry velmi pěkná treska obecná cca 117 cm (měřeno podle prutu), chycena na přívlač na pět centimetrů bílého twistera, vlasec 0.28, doba zdolávání 20 minut, vrácena vodě.
Pavel M.
Einset v srpnu a září 2017
Několik hostů Einset (včetně zákazníků, kteří tam jezdí opakovaně) nám letos hlásilo velmi špatné rybaření v druhé polovině srpna a začátkem září. Do fjordu údajně téměř nezajížděly makrely a tím pádem se lovilo i výrazně méně tresek tmavých a štikozubců.
Některé ze skupin, které v tomto období navštivily Einset nebo některou z okolních destinací měly dokonce problém ulovit kloudnou rybu a během týdenního pobytu někteří rybáři sotva naplnili bednu, ve které se ryby vozí ke zpracování.
Většina těch, kdo nenachytali, byli přesvědčeni, že za to může nezvykle vysoká teplota vody pohybující se mezi 14°C a 18°C. A i Ole, majitel lokality Einset tvrdil, že takto teplou vodu v tomto období už dlouho nezažil.
Nicméně v termínu 2.-11.9. rybařil v Einset pan Jiří D. s dalšími pěti rybáři. Dle informací, které nám zaslal bylo makrel ve fjordu dostatek a tím pádem byli přítomni i štikozubci, kteří se makrelami živí. Ulovili i slušné množství polaků, kteří brali překvapivě i na větších hloubkách. Jediné, co se nedařilo, byl lov tresek obecných, které tam prostě z nějakého důvodu nebyly.
Celkově pan Jiří hodnotil pobyt jako „10 dní pěkného chytání“.
Těžko říci, kde byla chyba. Je pravděpodobné, že na chování ryb měla vliv vysoká teplota vody, ale i v době, kdy si pan Jiří D. užíval „pěkného chytání“, byla teplota vody relativně vysoká (14°C) a na aktivitu většiny ryb to nemělo negativní vliv.
Září 2016 v Tingvollfjordu
V jižním Norsku, v oblasti okolo Tingvollfjordu nedaleko města Kristiansund bylo v letošním září rybářům přáno. Většinou jasné až polojasné počasí s teplotami kolem 15 stupňů a mírným větrem je pro mořský rybolov optimální, což potvrdila i slušná aktivita ryb.
Makrely byly skoro všude v hojném počtu, sice si rybáři ke konzumaci museli vybírat větší kusy, ale i tak nebyl problém nachytat ve třech rybářích i 80 ks „jedlých“ makrel za necelé 2 hodiny.
Tresky obecné se lovily v běžných velikostech přibližně do 85 cm, ale uloveny byly i větší kusy – největší, o které víme, měřila na místní poměry velmi slušných 118 cm (18 kg) a ulovena byla na klasický pilkr.
Tingvollfjord je kvalitním lovištěm tresek tmavých a i v září se návštěvníkům podařilo tyto ve vodním sloupci žijící ryby ulovit. Každý, kdo měl větší tresku tmavou na háčku ví, jak urputní bojovníci to jsou. Zvláště pokud se jejich délka blíží jednomu metru. Skupina rybářů pod vedením Libora P. se do velkých kelerů trefila a ulovili jich několik ve velikostní kategorii 85-100 cm, přičemž největší zářijový keler měřil 107 cm, 12 kg.
Mnoho rybářů se však zaměřovalo na jeden konkrétní druh ryby, a to na štikozubce. Štikozubci se v tomto období zdržují každoročně na stejných místech, které si stálí návštvníci již sami pojmenovali jako například „naproti kovošrotu“, „111“, „65“ a podobně. Každá ze skupin nalovila desítky štikozubců v průměrné velikosti kolem 75 cm, ale největší ulovení štikozubci měli bez pár centimetrů metr.
Na háčku skončilo i slušné množství polaků do 87 cm a několik mníků mořských. Největší mník měřil 88 cm, což je docela pěkná ryba, ale v oblasti jsou jindy běžné úlovky mníků délky hodně přes 100 cm.
Pozitivním překvapením bylo i několik ulovených halibutů délky 80-117 cm.
Kdo v průběhu letošního září vyrazil za rybami do jižního Norska, rozhodně neprohloupil.
Pozdrav z Einsetu 3.-13.9.2016
V letošním roce jsme červnové polakování na Vikně vyměnili za zářijový rybolov v osadě Einset na ostrově Aspoya poblíž Kristiansundu.
Cesta trasou Turnov-Rostock-Treleborg-Einset proběhla v pohodě. Na norských hranicích závora na dálnici a vše svedeno ke kontrole do celního prostoru, my však již roky jezdíme zónou pro deklaranty a nadlimit poctivě proclíváme.
Einset nás přivítal oblačným počasím a teplotou 15 C, voda 13 C. Po vybalení jsme jeli nachytat makrely, kterých jsou všude kvanta, větší se musím trošku vybírat, potřebné množství 80 ks jsme měli nachytáno ve 3 za 2h.
V neděli jsme ráno vyjeli již na pořádné ryby, doporučovaná místa v okolí Aspoya na seie a polaky zklamala, tak jsme pokračovali k ostrovu Bergsoya a zkusili štikozubce na "111", několik jsme jich zde ulovili ale byli to pouze mlíčáci ve velikosti 70-75 cm a tak jsme pokračovali na tradiční štikáčové místo naproti kovošrotu u osady Hogset.
Štikáči byli na svých místech a během 3 hodin jsme ulovili 26 ks ve velikosti 70-97 cm s převahou menších mlíčáků.
Pondělní teplé počasí nebylo na ryby ideální, opět jsme skončili u Hosetu, štikozubci však příliš nespolupracovali po 5 ulovených kusech jsme jeli zkusit "65" u kovošrotu, kde kolega Vláďa dostal na nerez švéda krásně stavěnou t. obecnou 118 cm, 18 kg.
Včerejší den byl ve znamení rybářské euforie. Vydali jsme se z Einsetu na druhou stranu prověřit vody Arsundfjordenu a byla to dobrá volba, 27 štikozubců velikosti 75- 99 cm s převahou jikernaček nad 85 cm potěšilo, 6 tresek tmavých-seiů mezi 85 a 95 cm rovněž udělalo radost.
Od včerejšího večera fouká 10-ka, tak dnes vyrazíme na Atlantskou cestu a do Kristiansundu.
Po rozfoukané středě, kdy jsme si projeli Atlantskou cestu a navštívili Kristiansund, jsme se včera opět věnovali rybolovu. Volba loviště byla jasná – počátek Arsundfjordenu, štikozubci byli při chuti, naše loď jich ulovila 32, prům. velikost však byla menší než v úterý, většina byla mlíčáků do 80 cm, nej jikernačku jsem měl já – 97 cm, metr opět nepadl. Kolegové na 2 lodi měli rovněž 2 bedny štikáčů, úspěch slavil kamarád Dominik, který jedenáctileté zkušenosti rybolovu v Norsku zúročil krásným halibutem 117 cm, 22 kg.
Další dny jsme dále úspěšně pokračovali v lovu štikozubců a občas i kelerů v Arsundfjordu. Štikáči standardních velikostí do metru, povedlo se i několik polaků nad 80 cm, největšího ulovil Tom – 87 cm, mě potěšil poslední den lovu keler 107 cm, 12 kg, zabral při vytahování systému na štikáče ve sloupci, k němu přistoupily další 2 bedýnkoví keleři(+75cm), tak to byla docela slušná jízda, 420gramová Charisma však nápor zvládla skvěle.
Celkově hodnotíme návštěvu Einsetu jako velmi úspěšnou, na danou polohu se podařilo ulovit několik velmi pěkných ryb, ubytování, lodě, nové motory 40HP vše na 1, jedinou závadou jsou nepříliš spolehlivě fungující echa s GPS, která se navíc doplácí.
Z Einsetu zdraví
Libor a spol.