+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast ViknaReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Vikna - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 25.7.2024

Úlovek ze SomnesvikySomnes-Berg 15.-22.8.

Somnes-Berg je jako každá lokalita v Norsku nádherná.
Majitel ubytování nám vyšel maximálně vstříc, zařízení chaty je velmi dobré.
Malý problém byl jen v odhlučnění chaty, kdy při sebemenším pohybu na horním patře smrkové fošny podlahy dokazovaly svou úžasnou akustiku severského dřeva.
Také závěs místo dveří do ložnice moc zvuku chrápajícího kolegy netlumil.
Co se týká zpracovny ryb, hodnotil bych ji jako nejhorší z toho co jsem poznal (asi 7 lokalit).
Vámi doporučená loď 90hp byla perfektní a šlapala jako hodinky, což bylo zapotřebí, protože jsme jezdili na místa vzdálená skoro 30km.
Rybolov byl zajímavý, nechytili jsme toho sice moc, ale pestrost druhů byla velmi uspokojivá.
Kromě rybolovu je destinace ráj pro houbaření.

Peter C.


Somnesvika 18.-25.8.

Rozhodně jedno z nehezčích míst v Norsku, které jsem navštívil.
Krajina, rybářská lokalita, ubytování, lodě... vše ok.
Rybářsky jsme si to také užili. Ulovili jsme spousty makrel a viděli hodně kulohlavců (asi proto bylo méně tresek).
Počasí také vyšlo. Jel bych ihned znovu...

Jirka K.


Somnesvika, 2.6.-9.6.

Krásné místo. To je první, co mě napadne při vzpomínce na letošní rybolov v Norsku. Jelo nás celkem devět. Já po čtvrté, tři další podruhé a pět poprvé. Velká výprava a velká organizace, ale vše jsme zvládli a v pořádku dojeli na místo. Tentokrát jsme zvolili cestu přes Švédsko s přespáním v kempu a byla to jistě super volba. Pohodlná a klidná cesta, i když delší. Po příjezdu bezproblémové ubytování ve dvou téměř stejných domech. Nádherné a silné lodě a echoloty ve formě tabletu v češtině. Velká a čistá filetárna a velké mrazáky, pro každý dům jeden. První dojem úžasný. Měli jsme i velké štěstí na počasí, tak jsme byli každý den dvakrát na vodě a vždy nějaké úlovky přivezli. Vzhledem k tomu, že jsme nebyli celkově moc zkušená parta, věnovali jsme se hloubkám do 50m, převážně na přívlač. Brali nám především obecňačky do 80 cm. To byla naše nejčastější ryba. Mezi tím menší kellery, jednoskvrnky okolo 50 cm, pár polaků do 70 cm. Ve větší hloubce pár malých okouníků. Podařil se i jeden slušně velký krab. To byla pochoutka :-) Limit 20 kg na osobu jsme naplnili a i když žádná velká trofejka nepadla, tak se zájezd podařil. Jeli jsme si zarybařit a to se podařilo. Celkový dojem výborný.

Honza


Asplia 1-8 června

Celkem chyceno cca 150 ks ryb, z toho 90% treska obecná, pak treska polak, treska tmavá, mník a mníkovec.
Trofejní ryba letos žádná.

Michal H.


Somnes-Berg 1.-9.6.

Klasickým stylem chytání na moři jsme ulovili nepočítaně tresek obecných do cca 80 cm délky, polaků do 75 cm, tresek tmavých do cca 50 cm a dva halibuty (112 a 81 cm).
Tresky obecné jsme chytali hlavně na hloubkách 20-30 metrů u dna i ve sloupci, polaci byli v hloubkách do cca 5 m pod hladinou a ochotně brali malé gumy v zelených a světlých žluto-zelených barvách.
Při lovu ze břehu jsme chytili 8 pstruhů mořských. Ten největší měřil 64 cm a uloven byl na malý stříbrný pilkřík. Ostatní pstruzi (35-47 cm) byli uloveni na mušku (prut #7) s potápivou šňůrou na imitaci krevety.

Ivan P.


Eidshaug 20.4.-4.5.

Chytali jsme vesměs na pilkr.
Byli jsme čtyři a celkem jsme ulovili:
7 tresek obecných délky nad 1 metr
2 halibuty délky cca 0,9 m
1 tresku polak délky 90 cm
A samozřejmě větší množství tresek obecných do 90 cm, mníkovců a tresek tmavých.

Jiří Š.


tak trochu prejedena treska plna sledu...Eidshaug 11. - 18. červen

Zatím naše nejlepší rybaření v Norsku. Otázkou je, nakolik to byl vliv skočného přílivu a toho, že připluli sledi, ale každopadně jsme měli štěstí.
Přesnou statistiku nemáme, ale chytili jsme opravdu velké množstí tresek obecných, narozdíl od předchozích návštěv tohoto revíru jsme chytali spíše kusy nad 60 cm. Mnohem častěji jsme chytali i větší kelery.
Největší treska obecná vážila 7 kg, treska tmavá 4 kg.
Věnovali jsme se zejména lehkému pilkování a přívlači na hloubkách 10-30 m, největší úspěchy jsme měli v ústí fjordu, velmi dobře to tam bralo ale až po kulminaci přílivu a odlivové fázi (chytali jsme vždy na noční příliv, který během našeho pobytu kulminoval od 21:00-1:00, výhodou bylo, že na noc utichal vítr).
Díky sleďům a kelerům se voda doslova vařila, byl to opravdu zážitek. Nejúspěšnější návnady byly stříbrný pilker 80-100g a guma relax kopyto perlové barvy s olivovým hřbetem.

Vlastimil Č.


lod Hansvik, 5,5 m s echolotem-GPS-plotterem a motorem 40 HP20. květen

Jsme na Vikně, v novém rybářském kempu v Rorviku - Rorvik Rorbu.
Počasí "moc pěkné" - takové norské... Tady většinou neprší, ale když se podíváme směrem k horám do vnitrozemí, tam to vypadá na sníh.
Dnes byl jeden halibut - přesně 1 metr, 8,5 kg. Jinak moře obecňaček 80-90 cm, polaci 65-90 cm, okouníci 35-46 cm, mníci do metru.
Polaky chytáme většinou na přívlač - menší kousky z mola v Rorviku, větší z lodě.
Opravdu hezké chytání okouníků je na hloubkách 150-300 metrů, vesměs se jedná o celkem slušné ryby okolo 35 cm - nejvíce berou na gumimaky "ovoněné" kouskem ryby.
Za celý týden se chytli jen dvě tresky tmavé: 74 a 115 cm. Podle místních rybářů musí nejprve přitáhnout sledi a pak se objeví i keleři.
Nechytli jsme žádné vlkouše - prý z okolí Rorviku záhadně zmizeli před několika lety, ale namísto nich se tu zase v nebývalém množství objevili mořští ďasi.
Nadchly nás zdejší lodě. Šlapou jak hodinky a hlavně mají relativně malou spotřebu. Když jedeme co to dá, tak plně naložená loď uhání rychlostí 20 uzlů (30 km/h) a za hodinu jízdy na plný výkon si vezme jen 10 litrů paliva. Nádrž je na 50 litrů a benzínka přímo v přístavu - maximální komfort.
Majitel už koupil jednu a kupuje další loď s kajutou, echolotem-GPS-mapovým plotterem a motorem 50 HP - brzy na jaře nebo kdyby se zkazilo počasí, tak tyhle kajutované lodě budou k nezaplacení.
Zdraví Ivo

Březen

Velké oceánské tresky, tzv. skrei, dorazily podle údajů profesionálních rybářů k pobřeží Norska u souostroví Vikna 5.3.2006. Jeden z kutrů s dvoučlennou posádkou z města Rorvik ulovil za jediný den asi 1.000 kusů tresek o průměrné hmotnosti 4 kg. Jedná se vesměs o tresky z Barentsova moře jejichž délka převyšuje 70 cm. Tyto tresky nikterak aktivně neloví potravu, připluly se totiž k pobřeží vytřít a tak jsou spíše cílem průmyslového rybolovu do sítí, než objektem sportovního rybolovu...
Malé vnitřní fjordy ve středním Norsku jsou zamrzlé nebo pokryté ledovou tříští, ale jaro už klepe na dveře a led z fjordů rychle mizí.