Revíry - destinace ► Evropa ► Norsko ► oblast Sandnessjoen-Mo i Rana ► Reportáže ► Krátké zprávy a postřehy
Norsko - oblast Sandnessjoen-Mo i Rana - Reportáže
Krátké zprávy a postřehy 3.7.2024
Na konci května a začátkem června komplikovalo rybaření poměrně nepříznivé počasí, především silný vítr a náhlé ochlazení. Druhý červnový týden se však počasí ustálilo, do sundů a fjordů v okolí Sandnessjoen začalo najíždět množství sleďů a spolu s nimi i hejna makrel, tresek obecných a tmavých. Výrazně přibylo i úlovků polaků a k radosti rybářů také halibutů. Navíc díky tomu, že se ryby přesunuly do mělčin, bylo rybaření příjemnější a i méně náročné, celkově vhodnější pro vyznavače lovu přívlačí v hloubkách do cca 40 m s lehčími nástrahami.
Na přelomu května a června byl na svém prvním norském rybolovu Petr J. se svou skupinou v lokalitě Hestoysund a rybolov v Norsku předčil jejich očekávání a nadšeni byli hlavně z úžasného prostředí a z možností rybolovu mezi ostrůvky, kterých je u Hestoysundu požehnaně.
Lovili převážně tresky obecné a tmavé běžných velikostí, ale podařilo se jim ulovit i dva vlkouše a tři halibuty. Některým českým rybářům se zatím halibuta nepodařilo ulovit i přes to, že v Norsku byli již několikrát...
Další skupina rybářů pod vedením Jiřího J. byla 6.-14.6. na ostrově Lokta, kde lovili převážně tresky tmavé a obecné a mníky. Na prutě měli i dva velké halibuty. Oba se sice podívali k lodi, ale ne do lodi. Jeden zlomil při zdolávání prut a při pokusu o zdolání na zbytek prutu natáhl karabinku s psanou nosností 40 kg.
Druhý halibut se s nástrahou v hubě krátce podíval na posádku lodi a vzápětí zmizel zpět v hloubce, kde nakonec utrhl celý návazec.
Tou samou dobou byl v Ylvingen (mezi ostrovem Vega a pevninou) Karel J., který tuto lokalitu navštívil již 5x v posledních pěti letech (a na 2019 má Ylvingen již objednán).
Letos sice nachytali o něco méně velkých ryb, než v předešlých letech, ale stejně se jim podařilo ulovit 2 halibuty (88 a 119 cm). Ten větší vážil 22 kg a byl uloven na gumovou nástrahu v mělčinách. Za zmínku stojí i dva polaci k metru délky (95 a 97 cm), menších ryb nepočítaně.
Z lokality Helgeland Ferie nám průběžně přicházely zprávy o červnových úlovcích. Nejčastěji o halibutech, ale nechyběly zprávy o ulovení pěkných mníků, tresek a vlkoušů. Je až neuvěřitelné, kolik pěkných úlovků tato lokalita vydává.
Mezi rybáři navštěvujícími střední Norsko se největší popularitě těší období na přelomu května a června. Jenže v letošním roce právě těch pár týdnů koncem května a začátkem června bylo naprosto nevyzpytatelné počasí a skoro každý den foukal silný vítr. Zato začátek léta, ten se povedl.
Květen 2018 v okolí Sandnessjoen
Květen byl v oblasti kolem města Sandnessjoen úspěšný. Květnové počasí dovolilo narozdíl od severního Norska rybařit téměř bez omezení.
Velmi pozitivní zprávy přicházejí z lokality Helgeland Ferie, kde si rybáři pochvalují nejen přístup pana domácího, kvalitu ubytování a lodí, ale hlavně kvalitu rybaření.
I přes nedostupnost volného moře se v okolí Helgeland Ferie lovili pravidelně (dá se říci, že denně) halibuti (obvyklá velikost do 120 cm), slušní vlkouši (až 100 cm) a velké tresky obecné (až 110 cm).
Proudy, které se tvoří na křížení fjordů jsou pro ryby evidentně velmi zajímavé a poskytují jim dostatek potravy. Tak dobré výsledky jsme v této lokalitě při uvedení do nabídky v loňském roce ani nečekali.
Novinka v naší nabídce, Fagervika, která leží na pevnině na dohled od ostrova Lokta, přinesla zatím největšího letošního halibuta, o kterém víme. Halibut byl uloven pouhých 4-5 km od domku s apartmá na magické oko při lovu v oblasti mělčin. Měřil skvělých 197 cm a jeho hmotnost byla 122 kg.
Limit nachytali rybáři během prvních cca 3 dní a část úlovku nakonec ze soucitu ještě věnovali Polákům z vedlejšího apartmá, kteří z nějakého důvodu nedokázali chytit kloudnou rybu.
Slabší je, co se Fagerviky týká, vybavenost jednotlivých apartmá. Zcela chybí skříně na věci, háčky na pověšení oblečení apod., takže již druhý den se oblečení válí všude...
Nicméně věříme, že toto je jen dočasné a majitel dovybaví apartmá o pár skříní a nějaké ty věšáčky.
Velmi dobře zachytal i Jarda s Alešem a spol. v Ylvingen. Celý týden chytali jednu tresku za druhou (obvyklá velikost 80-90 cm) a ještě pár minut před ukončením lovu byla největší ulovená ryba halibut délky 125 cm. Posledním hodem (fakt!) ale Aleš trefil halibuta délky 145 cm, čímž zcela zvrátil již téměř vyhlášené výsledky devítidenního rybolovu.
Z rybaření v okolí Ylvingen byli tak nadšení, že si již v průběhu pobytu objednali pobyt v Ylvingen na rok 2019.
Helgeland Ferie, konec května a první polovina června 2017
Asi každý, kdo byl letos v první polovině května v Norsku zažil pár slabších dnů, kdy byl rád, že se ve zdraví vrací z vody. Počasí se v některých dnech velmi rychle měnilo a dokonce i v uzavřených fjordech byly dny s velmi silným větrem, který znemožňoval rybaření.
Ještě 28. května nám na pobřeží padal sníh a hned den po té svítilo sluníčko a bylo 20°C. Počasí jako na houpačce a člověk nevěděl, co si má vzít na sebe za oblečení.
Začátek června byl o poznání příjemnější, bez prudkých změn počasí a dalších extrémů. Příznivější a stabilnější počasí se v podstatě ihned projevilo i na úlovcích.
Tresky obecné se ještě v půlce června chytají v dobrých velikostech a skoro každý den někdo přivezl slušnou tresku. Když říkam slušnou, myslím tím rybu delší než metr.
V druhém červnovém týdnu se počasí stabilizovalo a naši zákazníci vozili zajímavé úlovky. Mezi ty nejzajímavější patří vlkouš 110 cm a mořský ďas 125 cm.
A pak samozřejmě halibuti - každý druhý den někdo halibuta uloví, ale zatím je letos vše do 120 cm.
Na velikosti ještě zapracujeme, víme, že zde jsou i větší, a to o hodně!
Z Helgelandu zdraví
Kay Rune
Podzimní Blomsoy
2.-10. října 2016
Protože jsme plánovali výpravu na Blomsoy až na říjen, kontrolovali jsme celkem důkladně předpověď počasí. Definitvní potvrzení termínu výpravy jsme nechali až na poslední chvíli – s ohledem na aktuální předpověď počasí. A dobře jsme udělali. Celý týden bylo naprosto parádní počasí.
Rybářský revír v okolí ostrovů Blomsoy-Hestoy je velice zajímavý, je tu spousta lovišť, kde se ryby zdržují, protože tu mají klid a hlavně díky mělčinám nejsou cílem velkých rybářských lodí.
V okolí do 15 km jsou krásné podmořské hory, které v určitou denní dobu jsou rybářským zážitkem!!
Ideální revír na vláčku!
I za horšího počasí se zde dá vyjet na moře.
Ve dvou jsme ulovili:
Makrela obecná 150 ks
Treska obecná cca 70ks, největší 95 cm
Halibut 118 cm
Mník mořský 10ks, největší 90 cm
Treska tmavá, mraky, největší 82 cm
Okouník mořský 3ks
Štítník obecný 1ks
Treska jednoskvrnná asi 6ks
Václav M.
Ylvingen
30.5.-10.6.
Za 10 dní rybaření největší ryby byly: 1 ks halibut 108cm, 1ks halibut 98cm,
treska obecná 2 x 108cm, mnoho tresek 80 až 90 cm, občas polak 70-90 cm.
Trofejní halibuti na nás tentokrát nezbyli.
Lovit jsme jezdili převážně v noci a tresky obecné nejlépe braly v době od cca 01,00hod do cca 05,00hod. A to naprosto nezvykle v době po odeznění vrcholu přílivu a před začátkem vrcholu odlivu. A to pouze na hraně moře na lovišti cca 1km2. Jinde na tradičních místech ani ryba a to ani na echolotu.
Ale ta zima: max 2-4°C a vítr 6-10m/s!
2 dny jsme při ještě větším větru vůbec nevyjeli a to ani v noci.
Přívlač a velké gumové ryby tentokrát vůbec nefungovaly. Všechno bylo úplně jinak než předešlá léta.
Karel J.
Donna Boteriet
20.-30.5.
Nastal čas na závěrečnou zprávu z lokality DONNA Boteriet. První den vzhledem k tomu že preferujeme vláčení, tak se zkusili mělké vody poblíž výjezdu z fjordu směrem k LOVUNDU. Konkrétně se chytalo po levé straně ve směru na Lovund, kde se podařilo pár pěkných tresek obecných. Na stejném místě jsme si i každý den nachytali malé kellery, které jsme pak v průběhu dne používali jako nástražní rybky. Následně jsme pak vyzkoušeli námi natipovaná místa podmořských skalisek zasahujících do hloubek 12 m. Na každém místě se nám podařilo nachytat pěkné polaky i několik tresek obecných.
Dle mého názoru top místem bylo malé podmořské skalisko u ostrova napravo od Lovundu ve směru příjezdu. Je u něj kolík s bambulou, nelze to přehlédnout. Na tomto místě se podařilo nachytat nádherné tresky polak atakující několika málo centimetry metrovou délku. Na přívlač velice suprová bojovná ryba a celá naše company byla spokojena. No a když po osmém driftu nic nešlo přejelo se na jiné místo a při návratu dom opět zkouška na místě a opět nádherné souboje. Vzhledem k tomu jsme pak brzo tresky obecné odsunuli na druhou stranu a lovili převážně polaky.
Co se pak týká hloubek, tak ty nám prostě nejdou,žádné suprové úspěchy nemáme za zmínku stojí pouze několik mníků v hloubkách kolem 50-60m ulovených na maso a asi 8 mníkovců také na maso z nichž jeden byl celkem obstojný po změření 92cm.
Halibut ani kočička se nám nepodařila ulovit. K ulovenému kellerovy, kterého jsem zde umístil na fotografii mohu říci, že ten se podařil ulovit pod lovenými nástražními kelírky na přívlač. Vláčelo se na jigové hlavy o velikostech od 30g do max 60g s použitím gumových nástrah vlastní výroby hodně podobných komerčně prodávaným nástrahám, a to jak ve tvaru rybky nebo červa s dlouhým ocáskem. Barvy se osvědčila červená, modrá a výrazná zelená. Zkoušel jsem na přívlač i malé pilkříky ve tvaru šikmo řezaného salámu vyrobené z nerezky a i tyto se na polaky osvědčily.
Lodě zde výborné. Filetárna na mole hned u lodí, nemusíš to nikam tahat daleko. Ve filetárně elektřina a tekoucí voda. Vedle restaurace malý domek na dočištění a balení filet a uložení do mrazáku taktéž s elektřinou a tekoucí vodou. Vedle domku místo se dvěma mrazáky a možností odložení rybářských oděvů, pozor, když prší tak zde oblek neuschne. Co se pak týká ubytování v klasickém starším norském stylu jen ty schody do patra, sice jich není tolik ale když něco zapomeneš tak si rychle rozmyslíš co ještě vzít abys nelítal nahoru a dolu.
Vedle domku přistaven nový dům se čtyřmi apartmány který byl podle slov Majitele Svera byl dostavěn někdy v lednu loňského ruku. Stavba trvala 4 měsíce a po nahlédnutí do prostor apartmánů se zde pohodlně vejdou 4 rybáři. Sver dále uvedl, že přibudou ještě 2 lodě sice menší, než ty dosavadní ale budou tu. Jedna už je dokonce u mola a používají jí soudruzi ze SRN.
Ve vybavení kuchyně jsme postrádali několik malých lžiček a menších hrnců. Vyšlo se i s tím málem co zde bylo, pro 5 rybářů to bylo dostatečné. Sver je velice vstřícný majitel a po zavolání ohledně problému s echolotem ihned poslal náhradní a opraváře, takže do 30 min po nahlášení poruchy jsme odjížděli na vodu.
Toť zatím vše. Dnešním dnem se loučíme z touto lokalitou budeme balit a uklízet a zejtra brzo ráno vyrážíme k domovům.
Naše úlovky:
Při každé výpravě na vodu nachytáno:
cca 20ks tresek polak - ve velikostech od 60 do 94cm,
cca 30ks tresek obecných ve velikostech od 60-95cm,
15 ks tresek tmavých ve velikostech od 50-95cm,
dále chytáno v průměru na den 5-10 mníků a mníkovců ve velikostech od 70-93 cm.
Největší úlovky:
treska polak 94 cm váha 12,8 kg ulovena 22.5.2016 na přívlač
treska tmavá keller 95 cm váha 13,2 kg ulovena 23.5.2016 na přívlač
mníkovec 93,5 cm nevážen
Zekonhofi
Vega 25.6.-3.7.
Letos žádný trofejní kus, relativně málo makrel, nejčastějším úlovkem byla treska obecná /5-7kg/.
Ale rybaření si užila celá rodina, viz foto.
Kateřina J.
Aldersund, duben
Počasí bylo fakt strašné. Jezdím do Norska od roku 95, ale tohle bylo skutečně maso :o). Ale užili jsme si to se vším, takže všechno OK.
Co tedy musím ale pochválit je ten hoch (je možný že mi nenaskočí jméno? to jsme doma teprve 3 dny ... :o(), co tam funguje místo nabručenýho Knuta. Tak super servis si za těch 20let taky nepamatuju. První dva dny pro nás neměl loď, ten vichr rozbil co mohl, ale stejně nešlo ani udržet dveře od chalupy :o) přesto nás chodil informovat o stavu oprav několikrát za den, nabízel "výlety" vlastním autem, dovoz nákupů ... v okamžik kdy "to lehlo", loď připravená u mola, zařizoval vše obratem - olej do hydrauliky, benzín, atd., chodil pokecat. Toho můžu směle doporučit komukoli ...
Petr K.
Aldersund ´
11.-22.8.
Během našeho pobytu se nám podařilo ulovit celou řadu tresek, největší byla treska obecná 125 cm a 30 kg.
Bez zajímavosti není ani úlovek 40 cm okouníka na pilkr.
Květoslav P.
Lokta 14.-21.7.
Celý týden pršelo a bylo ne moc příjemné počasí. Jinak vše v pořádku.
mníkovec bělolemý 2 ks malí
makrely, mnoho - některé téměř trofejní
halibut 1 ks 92 cm
tresky obecné a tmavé...
Největší treska obecná měla 102 cm, 10,5 kg, ulovena 15.7. na twister, přívlač, ve 30 m hloubky.
Největší makrela obecná měřila 45 cm, ulovena 21.7. na stříbrný pilkřik 25 g, přívlač, 25 m hloubka.
Vladimír Louda
Aldersund 6.-13.7.
Předem musím pochválit toto příjemné a zajímavé místo. Krajina nádherná (jo, ty scenérie). Ubytování a lodě skvělé. Pan majitel je také příjemný chlapík. Vše měl připraveno, vše fungovalo jak mělo.
K rybám a rybaření. Jelikož šlo vlastně o moji první rybářskou výpravu do Norska s pilkrem a další "těžkou" rybařinou, mohu konstatovat dopadlo to "docela" dobře. Chyby už vidím a možná ještě na další přijdu. Ryb jsme nachytali docela dost a to i přes důkladné rozmary tamnějšího počasí, pršelo a dost foukalo prakticky po celou dobu našeho pobytu. Místy byl déšť již velice těžko snesitelný. Ryby jsme chytali spíše náhodně a to asi hlavně přičiněním počasí (vítr nás nepustil, na podle mne zajímavá místa) a možná také trochu naší ne příliš propracovanou taktikou. Ale chybami se člověk učí. Tak snad jindy lépe. Úlovky spíše menší tresky ob. do 70 cm největší 78 cm, sem tam treska tmavá také do 70 cm, podařilo se několik t. jednoskvrných ve velikosti přes 60 cm, z ostatního několik mnikovců, mníků a po jednom vlkoušovi a okouníkovi. Makrel by se nachytalo asi víc než dost, ale po počáteční euforii z nich jsme se ji příliš nevěnovali.
Cestování tam i zpět a pobyt na místě bez chyb, žádný problém jsme nemuseli řešit. Pokud hodnotím naši výpravu, mohu konstatovat bylo to dobrý a z chyb se poučit.
Systém doplňování benzínu má pan domácí nově vyřešen takto:
Nádrže jsou zamknuté a o doplňování se stará sám. Když jsme přijeli, měl pro nás připraveno 6 plných nádrží (cca 75 litrů na loď). Všechny byly zamčené visacím zámkem. Na konci pak nádrže vzal a s jedním z nás zajel na pumpu kde se vše dotankovalo na plný stav. Kolega to poplatil svou VISA kartou. Systém podle mne dobrý a zamezí tankování chybného paliva, resp. dolévání nekvalitního beznínu, který si něktěří spořivci vozí do Norska.
Ještě jednou děkuji za příjemný pobyt v Aldersundu, a někdy třeba zas na sever.
Honza S.
Blomsoy - červen