+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast Alta-KirkenesReportážeKamčatský krab – lahůdka ze severu Norska

Norsko - oblast Alta-Kirkenes - Reportáže

Kamčatský krab – lahůdka ze severu Norska 15.5.2018

krabovec kamcatsky - uloveno do kosu v kraji FinnmarkPři uklízení mrazáku jsem narazil na papírovou krabici s nápisem „krab-Botsfjord“. A protože nazítří byla ohlášena návštěva tchýně ze všech nejlepší, byl obsah krabice vybrán jako zlatý hřeb chystané večeře.

Co s kamčatským krabem v kuchyni?
Potřebujeme velký hrnec (nezapomeňte, že délka nohou dospělého kraba je cca 50 cm), vodu, sůl a krabovce, resp. jeho nohy.
Budete-li kupovat kraba od místních rybářů, prodávají ho obvykle rozděleného na poloviny, tedy čtyři končetiny s kusem těla na každé půlce. Lahodné krabí maso je ukryté nejen pod krunýřem v končetinách, ale také v těle kraba, resp. v části přiléhající ke končetinám.
Je-li krab zmražený, nechte ho před vařením rozmrznout.
uvarena pulka kraba kamcatskehoDo velkého hrnce nalijte dostatečné množství osolené vody. Voda by měla být slaná asi tak, jako je slaná mořská voda a mělo by jí být tolik, aby vařené krabí končetiny byly celé ponořené do vody.
Po té, co vodu přivedete k varu, vložte do ní rozmraženého kraba, resp. krabí končetiny. Voda s krabem by se neměla vařit, ale je dobré ji cca 20 minut udržovat těsně pod bodem varu (kraba vlastně nevaříme, ale táhneme).
Po dvaceti minutách vodu slijeme a horkého kraba zasypeme sněhem nebo ledovou tříští nebo zalijeme ledovou vodou na 3-5 minut. Tím rychlým zchlazením docílíme narušení krunýře, který pak jde snadno stříhat nůžkami nebo oloupat.
Krabí končetiny servírujeme společně s pečivem, majonézou, případně s citrónem a bílým vínem. Každý strávník bude potřebovat nůžky, ubrousek nebo ručníček a misku s teplou vodu na mytí rukou.

krabi kamcatsti uloveni do kosu na severu NorskaKde se v Norsku vzal krab z Kamčatky?
Krab kamčatský (Paralithodes camtschaticus, anglicky kamchatka crab), bývá také někdy prodáván jako krabovec kamčatský nebo krab aljašský, případně krab královský. Mnozí jej znají z ruských konzerv označených nápisem „XATKA“, tedy „chatka“. Ze zoologického hlediska není pravým krabem. Pochází ze severu Tichého oceánu, z oblasti Beringova moře mezi Aljaškou, Čukotkou a Kamčatkou. Dospělí jedinci dorůstají hmotnosti téměř 15 kg a rozpětí jejich končetin může být okolo 1,5 metru.
Kvůli intenzivnímu lovu byla v USA zavedena přísná omezení jeho lovu: samice a malí samci s krunýřem nedosahujícím průměru 14 cm se nesmějí lovit.
Ve třicátých a padesátých letech minulého století byl tento krab ruskými experimentátory uměle vysazen do Barentsova moře u pobřeží poloostrova Kola. První kamčatské kraby ulovili norští rybáři na pobřeží poloostrova Varanger v roce 1977. Dnes proniká krab kamčatský podél pobřeží Norska až k Trondheimu. Protože na evropském pobřeží nemá žádného přirozeného nepřítele, hojně se množí, decimuje zdejší rybí plůdek, rybí jikry a jiné obyvatele mořského dna.
Ačkoli se v Norsku jedná se o invazní druh, jehož šíření může mít na rovnováhu ekosystémů norských pobřežních vod nedozírné následky, přesto se v Norsku těší ochraně a bez povolení mohou občané Norska ulovit nejvýše 10 kamčatských krabů ročně. Pro některé norské komerční rybáře se lov kamčatských krabů stal dobrým zdrojem příjmů – zkušený lovec krabů je denně schopen ulovit až metrák krabů, za které ve výkupu dostane cca 100 NOK/kg... Krabi se loví obvykle do košů, do kterých jsou přilákáni návnadou (kusy ryb apod.) Návštěvníkům Norska-cizincům není používání košů k lovu krabů povoleno.

polovinu mrazeneho kraba nejprve rozmrazime
polovinu mrazeneho kraba nejprve rozmrazime
polovinu mrazeneho kraba nejprve rozmrazime
polovinu mrazeneho kraba nejprve rozmrazime
kraba tahneme ve varici vode asi 20 minut
kraba tahneme ve varici vode asi 20 minut
vareneho a zchlazeneho kraba dame na tac
vareneho a zchlazeneho kraba dame na tac
servirujeme s pecivem, majonezou, bilym vinem...
servirujeme s pecivem, majonezou, bilym vinem...

Reportáž sepsal Zdeněk Edelmann, 15.5.2018