+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast Alta-KirkenesReportážePostřehy a krátké zprávy

Norsko - oblast Alta-Kirkenes - Reportáže

Postřehy a krátké zprávy 13.12.2015

Seiland - treska 131 cm, 25 kg, cerven24. června 2008
Dnes byl zlomen letošní rekord ve velikosti tresky obecné ulovené:
nový letošní rekord ulovený na udici je 25 kg, délka 131,5 cm.
Ryba byla ulovena na plató Mefjord na hloubce asi 80 metrů.
Nástraha Gigant Jigghead 400g s černobílou gumovou rybou (imitace tresky tmavé)
Vyrovná nebo překoná někdo letos úlovek německých rybářů?
Vzhledem k tomu, že nejdelší treska obecná ulovená na Seilandu měřila skoro 150 cm, tam určitý prostor ještě je...
Zdraví
Andre

20.-23. června 2008
"Karta se rychle obrátila!" Zasílám fotografii hostů z Německa, kteří ulovili tresky 125 cm (17,5 kg) a 120 cm (16 kg). Obě byly uloveny na hloubce 130 m (Mefjord plateau) na Svenskpilk (400-600g) a Giant Jigghead 400g.
Ryby ten den žraly skoro všude a tak rybáři toho dne ulovili a pustili celou řadu tresek 8-15 kg. Mezi treskami se objevil i jeden halibut 7 kg. Na místě zvaném plató Veggebåen, kde se tradičně loví kočky, bylo ten den uloveno 6 vlkoušů. A aby toho nebylo málo, tak se nám ve fjordu motá 6 velryb. Včera jsem se k nim přiblížil s dětma na 100 metrů - blíž jsem raději nejezdil...Seiland - Honseby, tresky 125 a 120 cm
Zdraví
André

8.-20. června 2008
Poslední dva týdny bylo u nás na Seilandu dobré rybaření, ale žádné zázraky se nekonaly. Loví se hlavně tresky obecné a tmavé 70-90 cm, občas nějaká přes metr. Za posledních 10 dní ani jeden halibut! Asi si potvory placatý nacpaly břicha na přelomu května a června.
V posledních dnech se ve fjordu mezi Seilandem a Soroyou pohybovaly skupiny kosatek - napočítal jsem až 20 kousků najednou!
Z téměř letního Seilandu zdraví
Andre Larssen

Naše už šestá výprava na Seiland proběhla v pohodě. Ryb jsme nachytali opravdu hodně, ale jenom dvě tresky byly přes metr - největší 114 cm. Vlkoušů také dost, ale největší tentokrát jenom 80 cm.
Halibut nebyl zdolán žádný, ale jednou, když jsem tahal tresku, tak ji ve sloupci něco draplo a nekompromisně ji táhlo pryč. Bohužel jsem rybě nepovolil, ale hned jsem to rval nahoru, takže dravec (asi to byl halibut) rybu pustil a já vytáhnul jenom podrápanou tresku obecnou 70 cm...
Zdraví
Vlasta

halibut 15 kg, Seiland, cerventreska obecna, Seiland, cerven1.-7. června 2008
První červnový týden byl rybářsky velmi úspěšný.
Skupina německých rybářů ulovila celkem 6 halibutů, největší vážil 17 kg. Halibuti byli uloveni vesměs na klasický stříbrný pilker Solvkrokken na hloubce 20-40 metrů.
Největší tresku týdne ulovili hosté z Čech v místě, kterému říkáme Mefjord - ryba vážila 20 kg. Rovněž při lovu vlkoušů se našim rybářům dařilo - během jediného nočního lovu ulovili celkem 11 vlkoušů!
Stále je dobré rybaření v Gjøfjordu - tresky žerou především sledě. Když si chcete zachytat tresky, je třeba najít hejna racků a rybáků, která sledují hejna sleďů.
Konečně jsem si do počítače nainstaloval program, který mi umožňuje stahovat data-loviště a trasy osvědčené v posledních dnech a mohu tak novým zákazníkům trochu pomoci při hledání lovišť.
Z Honseby zdraví
Arne Larssen

halibuti 140 cm - 40 kg a 110 cm - 12 kg , Seiland 26.5.2008halibut 140 cm, 40 kg, Seiland 26.5.200826. květen 2008
Ani u nás na Seilandu se halibuti nechytají každý den, natož dva najednou!
Úspěšnými lovic jsou rybáři z Německa, kteří 26.5. ulovili halibuta 148 cm (40 kg) a 110 cm (12 kg).
Ten větší zabral na hloubce 40 m na giant-jighead 400 g s černostříbrnou gumovou rybkou (imitace tresky tmavé). Rybář si nejprve myslel, že vázne, ale když mu najednou vázka během pár vteřin vytočila z navijáku 40 m šňůry, pochopil, že to vázka nebude. Po padesáti minutách souboje byl v lodi 40-tikilový halibut.
Syn lovce velkého halibuta zdolával tresku tmavou a když ji přitáhl k lodi, uviděli rybáři, že tresku sledují dva halibuti. Jeden z rybářů ihned spustil pod loď giant-jigheada a na hloubce cca 2 metry mu zabral druhý - 12-kilový halibut!

prilis velky ulovek?kvetnove tresky ze Seilandu10.-20. květen 2008
Počasí v první polovině května rybářům v okolí ostrova Seiland přálo. Zatímco v dubnu a počátkem května byly úlovky v severním Norsku spíše průměrné, po 10. květnu o úlovky nebyla nouze.
Dvě lodě návštěvníků Honseby (Seiland) za jediný den (18.5.) ulovily celkem 700 kg ryb. Jednalo se vesměs o tresky nad 80 cm délky. Největší rybou byla treska obecná o hmotnosti 23,6 kg (126 cm) a celá řada ryb vážila 15-17 kg.
Halibut 23 kg, 20. kveten 2008Seiland - vecerni naladaKontroly na norských hranicích, které se zaměřují na dodržování patnáctikilogramové kvóty (povolené množství ryb/výrobků z ryb na osobu při výjezdu z Norska) jsou velmi časté a zcela nekompromisní! Tato skupina zákazníků si ze svého úlovku vzala povolených 15 kg / osobu, ostatní ryby odevzdali turisté místnímu komerčnímu rybáři. Jak sami rybáři řekli: zbytek pobytu už je zajímají jenom halibuti a trofejní ryby...
Tahle úvaha byla správná a přinesla výsledky! Ačkoli se rybáři zaměřili na lov větších ryb, přesto hned další den (19.5.2008) předali místním komerčním rybářům dalších 300 kg ryb. Mezi úlovky bylo několik tresek ve velikostní kategorii 12-18 kg (105-125 cm), treska tmavá 11,1 kg (109 cm). Největší radost však litevskému rybáři udělal první letošní halibut o hmotnosti 23,4 kg (118 cm).

breznove rybareni na zamrzlych jezerechBřezen 2008
První letošní rybáři právě odjíždějí ze Seilandu. Skupinka čtyř Němců přijela 29.února a kromě několika hezkých slunečných i když mrazivých dní si užili i vítr a sníh. Dva dny se kvůli větru nedostali vůbec na vodu, ale ty dny, kdy rybařili, byli na vodě alespoň 6 hodin. Chytali hlavně tresky obecné, vesměs ryby okolo 80 cm. Největší treska, kterou v prvním březnovém týdnu ulovili, vážila 8 kg.
Jenom pro zajímavost - chtěli si vzít domů nějaké tresčí filety - hned první den jich uložili do mrazáků rovných 50 kg!
Druhý den jejich pobytu klesla teplota skoro na -10 °C a foukal silný vítr. Ryby přestaly úplně žrát, resp. nedařilo se nic chytit a stejná situace byla i třetí den. Pak se rybářům začalo zase dařit.
Díky, zimě, větru a velkým vlnám nám polovina ze zákazníků onemocněla - někteří nastydli, další trpěli silnou mořskou nemocí. Přesto nevynechali jediný den, aby si užili sever plnými doušky - když nejeli na moře, tak jsme alespoň vyrazili společně na skútrech na zamrzlá jezera chytat na dírkách siveny. No a večer jsme občas poseděli u svařáku a pozorovali polární záři...
zdraví Andrebrezen - domek Honseby

maly trajekt - nakladani autaJeřábem na trajekt?
V některých přístavech, především na malých ostrovech, jakými je i Ingoy, není možné přistávat s velkými trajekty. Nakládání a vykládání zboží i aut probíhá jeřábem, který mají některé lodě a trajekty na zádi. Kapacita pro zboží a auta je na menších trajektech omezena a dopravu rozměrného nákladu je nutné objednat předem přímo u trajektové společnosti.

Stejný způsob dopravy aut musí občas volit i obyvatelé větších ostrovů v době, kdy s ohledem na hladinu přílivu a odlivu nebo při rozbouřeném moři, nemůže přistát klasický trajekt.

Nu a v neposlední řadě - a to je i případ na této fotografii, používají se jeřáby (v součinnosti s potápěči) při vylovení auta, které jeho majitel špatně zabrzdil na kopci nad fjordem!!! Možná byste nevěřili, ale stačilo pár hodin pobytu ve fjordu a i když bylo auto rychle vyloveno a vysušeno, znovu nastartovat už se nepodařilo.

treska obecnahalibut uloveny z mola na ostrove SeilandZáří 2007
Počasí bylo v září na dalekém severu velmi proměnlivé a problematické. Rybáři, kteří si nelibují v extrémních podmínkách to měli velmi těžké. Vítr, déšť a sníh byly téměř na denním programu.
Ke zlepšení počasí došlo nečekaně až na konci září a paradoxně teprve samotný závěr měsíce a začátek října bylo v kraji Finnmark celkem příjemné počasí, kdy denní teploty vystoupily i nad 10°C.
Andremu (majiteli domku na ostrově Seiland) udělal radost jeho synek, který přímo z mola, kde se kotví lodě, ulovil na gumovou rybku (ripper) malého halibuta.
Velké tresky obecné potěšily rybáře z Německa, kteří Seiland navštívili již po třetí.

treska obecnahalibut - maly halibut z kraje FinnmarkSrpen 2007
Ahoj všem nadšencum rybolovu v Norsku.
Práve jsme se vrátili z ostrova Seiland. Pocasí hodne náladové!!!!! Jinak rybacka super. Keleru do 50cm miliony,nej keler 98 cm.
Doršu 45-90 hodne, nej dorš 114 cm 14 kg,111 cm 11 kg,106 cm 10 kg,104 cm 9kg
Halibut 8 kg 85 cm, 38 ks kocek mezi 60 - 90 cm, mníci mezi 60-85 cm asi 50 ks, 5 ks okouník morský okolo 30 cm, 2 ks morského dase 60 cm, jeden pyskoun 25 cm. Jinak cesta bez problému a to i na hranicích nás vubec nikdo nekontroloval.
Tak zatím cago Jenda

halibuti, Finnmark, srpenvlkous uloveny na jigV prvním srpnovém týdnu testovala u severního pobřeží Seilandu skupina rybářů nové nástrahy Volkera Dapoze "Sea-Waver" (jigové hlavy "podkova") - v průběhu testování bylo uloveno několik halibutů o hmotnosti 5-15 kg a celá řada vlkoušů.
Sea-Waver je nástraha, která si rozhodně zaslouží pozornost - úspěšně ji v severním Norsku testovala i rybářská výprava pořádaná časopisem Český Rybář. treska obecna, Seiland, cervenectreska obecna, Seiland, cervenecOsvědčily se především "hlavy-podkovy" o hmotnosti 200-400 g doplněné modrobílou nebo červeno-bílou či žlutooranžovou rybou-ripperem.

Kvality lovišť u severního pobřeží ostrova Seiland potvrdil již několikrát Vlasta Vyhlídal, pravidelný návštěvník severního Norska. Tentokrát se na počátku srpna mezi úlovky objevila treska obecná délky 135 cm (21,5 kg).

Červenec 2007
První polovina července byla téměř celá ve znamení hezkého počasí a dobrých úlovků. V týdnu 7.-14.7. vážila největší treska obecná 17,5 kg, největší halibut 22 kg a největší treska tmavá 10 kg. Zákazníci se rovněž vypravili k jezeru Per Vannet, kde na přívlač ulovili několik pstruhů délky 25-35 cm.
Z Honseby zdraví
Arne

treska obecna, cerven,  20,8 kgČerven 2007
Zasílám obrázek tresky obecné - délka Cod 1,3 m, hmotnost 20,8 kg. Ulovil ji jeden z našich zákazníků z Německa. Dnes byli rovněž uloveni dva halibuti 14 a 15 kg.
Včera ulovili rybáři z Čech tresku obecnou 17,5 kg, několik tresek 10-15 kg a malého halibuta 9,7 kg.
Zdá se, že letos se chytají čím dále tím větší ryby...

Minulý týden jsem řešil nepříjemnost na Norsko-Finské hranici. Celní stráž zde zadržela dvojici českých rybářů, která převážela z Norska skoro dva metráky mražených rybích filetů a nějaké lososy. S lososy problém nebyl - na ty měli rybáři doklad o nákupu, ale komplikaci udělala kvóta omezující množství exportovaných ulovených ryb na 15 kg / osobu. Ti dva Češi nevezli 200 kg ryb pro sebe, ale jednalo se o ryby skupiny 15 osob (čímž by zcela splnili stanovenou kvótu). Problém byl v tom, že 13 z těch 15 rybářů letělo domů letecky z Alta a ti dva jim vezli veškerá zavazadla a ryby. Ačkoli měli řidiči auta s sebou kopie letenek i poukazů na pobyt, které dokazovaly, že se opravdu jedná o ryby pro celkem 15 osob, celník jim přesto vyměřil pokutu skoro 3.000 Euro!
Volal jsem na celní správu do Hammerfestu, kde jsem se pokoušel těm dvěma pomoci, ale zatím to nebylo nic platné - ten celník na hranici byl nějaký tvrdohlavý, řekl, že ho to nezajímá, on že má na hranici jenom dva lidi a jestli je ten náklad jenom jejich nebo skupiny 15 osob, to že on řešit nebude...
Napsal jsem písemné odvolání a odvolání podají i osoby, kterých se pokuta a zabavení zásilky ryb týká, ale jestli to bude něco platné...
Bohužel, masaři, kteří jezdili a jezdí do Norska, komplikují život nejenom sobě, ale i rybářům, kteří si domů vozí rozumné množství ryb a snaží se dodržovat platné zákony...
André

Treska ulovena na pilkr a rozbite hodinky...Seiland - vecerni naladaČerven 2007
Když už si tento rybář v Honseby rozbil hodinky, rozhodl se, že je ještě použije. Tentokrát nikoli k měření času, ale jako "atractor" na pilkeru. Připojil hodinky k pilkru, navlékl na kroužek trojháček a bylo hotovo. Jak je vidět, na Seilandu se dá treska chytit i na hodinky.


















Vlkous, kveten, jig+ripperKvetnova "dubleta", 2007Kvetnova "dubleta"Květen 2007
Skupina německých rybářů ulovila během týdenního pobytu v Honseby celkem 8 halibutů. Největší halibut vážil 23 kg. Jeden z rybářů zažil opravdu šťastnou chvilku - v průběhu 30 minut ulovil halibuty 15 a 16 kg.
V polovině května se konečně umoudřilo počasí a úlovky vlkoušů okolo 80 cm a tresek okolo 90-100 cm jsou na denním pořádku.
Poslední týden v květnu testovala skupina německých rybářů v Honseby nové rybářské vybavení - kvalitu prutu a udice dne 30.5. prověřila treska obecná o hmotnosti 22 kg.

Kveten v kraji FinnmarkDuben-květen 2007
...právě jsme dorazili v pořádku od Larssenů ze Seilandu.
Chytli jsme první na počasí hezký týden, dá se říci, že 5 dní svítilo
slunce, ale byla zima a ryby ještě nebraly.
Poslední tři dny se nedalo vyjet, fučelo a chumelilo, úspěšnost při jediném větrném výjezdu tři půlmetrové tresky z cca 60-80 metrů, šňůra s 600 gr pilkrem téměř rovnoběžně s hladinou.
Chytli jsme za devět dní nějakých deset vlkoušů 50-80 cm, menší mníky a samozřejmě tresky, kelery i tresky skvrnité, vesměs mrňata. Největší tresky obecné měly 6-7 kilo a s výjimkou jediného dne, kdy opravdu žraly, jsme je tahali za oči, skřele, ploutve, prostě nebyly ještě vytřené a nežraly.
Přivezli jsme za 7 dní na vodě skutečně jen 15 kilo filetů na osobu.
Odhadl bych, že příští týden to začne a trochu mě mrzí, že jsme vyjeli na
sever až tak brzo.

Lod s kajutou a motorem 60 HPdenni ulovek vlkousu v kraji FinnmarkSrdečně zdravím s rychlou zprávou a jdu do postele.....
Vít Popp

Duben 2007
Koncem dubna se na celém pobřeží Norska ochladilo a potíže činil silný severní vítr. Kromě potíží při výjezdu na rozvlněné moře se v nejsevernějších částech Norska museli rybáři potýkat i s namrzajícími šňůrami a rovněž aktivita ryb vlivem poklesu teploty byla minimální.
I přes nepřízeň počasí okořeněnou deštěm a sněhem se poslední týden v dubnu podařilo našim zákazníkům na ostrově Seiland ulovit několik tresek, jejichž hmotnost dosáhla téměř 20 kg.

Seiland - halibut cerven 2006Seiland - halibut, cervenecJarní Finnmark
V nejsevernějším norském kraji Finnmark může sněžit i v létě. A což teprve v březnu, kdy u pobřeží ostrova Seiland plánují testovací jarní rybolov rybáři z hned několika evropských zemí. Podle údajů zdejších profesionálních rybářů se sice nejvíce halibutů u pobřeží Seilandu uloví v červnu-srpnu, ale největší kusy bývají vyloveny v únoru-březnu (do sítí). Šestičlenná německá výprava ulovila v červnu hned 14 halibutů a děti v osadě Honseby ulovily v jediném letním dni celkem 4 malé halibuty na přívlač přímo z vesnického mola!
Rovněž největší tresky loví zdejší velké rybářské lodě na začátku jara.
Faktem zůstává, že aktivita ryb koncem zimy a na začátku jara může být velmi negativně ovlivněna chladným počasím a případné ochlazení kombinované s větrem může rybolov znemožnit docela. Ale, na druhou stranu - někdo to vyzkoušet musí.
Těšíme se na výsledky jarní průzkumné výpravy Finnmark 2007.

SEILAND 2006 – rybářský sen pokračuje!
Když jsem v loňském roce navštívil s rybářským prutem jednu z nejseverněji položených oblastí v Norsku, nazval jsem článek o této lokalitě „Soroya – ostrov splněných snů„. Rybařina ve vlnách Atlantiku omývajících břehy ostrova byla skutečně excelentní. Do listopadového a prosincového čísla časopisu Český rybář nyní připravuji popis dalšího revíru, který leží mezi Soroyou a norským pobřežím nedaleko Nordkappu. Jedná se o ostrov Seiland a já už dnes vím, že název článku prostě musí být „Rybářský sen pokračuje„!
Po úmorné cestě automobilem přes Německo, Švédsko, Finsko a Norsko (cca 3 200 km) nás Seiland 1. srpna 2006 přivítal prosluněným počasím a lehkým teplým vánkem konejšícím naše unavené obličeje. Jako sluníčko se usmíval i Andre – majitel zdejších ubytovacích kapacit, malého krámku, bývalé rybí zpracovny a třech vynikajících lodí, na kterých jsme měli strávit následujících 10 dnů rybaření. Musím podotknout, že úsměv Andremu nezmizel ze rtů po celou dobu našeho pobytu, cokoliv jsme potřebovali, bylo splněno téměř okamžitě a jeho obětavá péče spolu s naším rybářským zápalem vedly v konečném důsledku ke kýženému cíli – zachytali jsme jako nikdy předtím!
Během devíti dnů na moři jsme ulovili 29 tresek obecných přes 1 m délky (největší 129 cm; 18,5 kg), 39 vlkoušů obecných (populární mořská kočka) do 80 cm, 2 menší mořské ďasy a nesčetně tresek tmavých a jednoskvrnných. Spletli se dokonce i dva halibuti a zatímco já jsem svého 57 cm drobečka zdolal, kolegovi se podstatně větší kus vypnul těsně u lodi.
Pozor! Podle předchozích řádků možná usoudíte, že na Seiland přijedete a musíte nachytat. Kéž by to bylo tak jednoduché. Připravte se na tvrdou dřinu (denně 8 – 12 hodin na moři), na rozmary počasí (déšť, mlha, vítr, vlny) i na to, že třeba několik dnů o pořádnou rybu nezavadíte. Vždyť i my jsme většinu našich „metrovek„ nachytali v průběhu tří prvních dnů. Ten druhý se obzvláště vydařil a na našich prutech skončilo hned 16 krasavic od 100 do 120 cm! V určité chvíli jsme ve třech tahali 5 metrových tresek najednou – a také jsme je úspěšně zdolali! Možná se tudíž nebudete divit, že další dny lovu, kdy jsme zdolávali ryby mezi 50 – 90 cm (za které bychom byli na jiném místě vděčni), jsme se tvářili lehce znuděně a trochu jsme se na úkor svatého Petra (v Norsku se asi patron rybářů jmenuje jinak) rouhali.
Celkově to ale byla nevídaná bomba! Podrobnější popis náčiní, vhodných míst, nejúčinnějších technik i nejvhodnějších časů k lovu naleznete v listopadovém a prosincovém čísle časopisu Český rybář. A abyste si přišli na své, přidám ještě několik postřehů z cesty (tankování v jednotlivých zemích, na co si dát pozor atd.) Doufám, že Vás doprovodné fotografie náležitě navnadí!
Ivan Finta