Revíry - destinace ► Evropa ► Norsko ► oblast Alta-Kirkenes ► Reportáže ► Seiland 2006 - rybářský sen pokračuje!
Norsko - oblast Alta-Kirkenes - Reportáže
Seiland 2006 - rybářský sen pokračuje! 20.11.2006
Jardové nám nejdříve vyfoukli titul s největší treskou 129 cm, a pak nás „povodili„ i co se vlkoušů (alias mořských koček) týče. V duchu jsme si říkali, že Jardovu zálibu v kočičkách (myšleno těch dvounohých) musely nějakým způsobem vycítit i ty s ploutvemi a ochotně se mu věšely na háček kdykoliv spustil nástrahu. Chytal je klasickým způsobem na pilker nazbrojený filety z tresek tmavých a opravdu se mu dařilo. Konečný součet se zastavil někde nad 35 ks, z nichž největší měl 88 cm.
Na Jardově lodi padl i další rekord. Zdeněk ulovil největší tresku tmavou – 93 cm. A celkové hodnocení. Největší treska obecná, tmavá a vlkouš - Jardova loď. Největší mníkovec, halibut (spíše raději ani nehodnotit) a počet tresek přes 1 m - naše loď.
Seiland, pustý ostrov na severu Norska, nás přijal přátelsky, stejně jako jeho obyvatelé. Štedře nás obdaroval ze svého bohatství a já věřím, že se stejně zachová k jakémukoliv rybáři, který bude ochoten zkoušet a hlavně vytrvat ve svém úsilí. Kdokoliv (nejen) z mých přátel se mě tedy zeptá, zdali má smysl na Seiland jezdit, má odpověď bude jednoznačná: „Neváhej a jeď„.
Tip
Ač to mnohým rybářům bude připadat neetické, ač mnozí z Vás namítnou „to už tedy na těch rybách nebudeme dělat vůbec nic„, ač někdo prohlásí třeba něco v tom smyslu, že sportovnímu rybolovu pomalu zvoní hrana, výhody výmyslu, kterému chci věnovat několik následujících řádek, prostě musím zmínit.
Jedná se o elektrický multiplikátor, který jsem na Seilandu poprvé vyzkoušel. I když je na českém trhu k dostání více výrobků různých firem, pro jeho cenovou dostupnost jsem zvolil typ RYOBI AD SS 700 AC. Můžeme hodiny polemizovat o výhodách a nevýhodách, pro mě ale bylo na Seilandu důležité jedno. Co nejvíce času strávit na rybách, tedy abych byl přesnější – jejich lovem. A díky tomuto navijáku jsem čas měl!
Rychlé navíjení, spolehlivost i výdrž (na standardní baterii v pohodě zvládl celodenní rybolov) mi dopomohly k tomu, že jsem se mohl naplno věnovat lovu, což bylo znát. A aby nedošlo k omylu – ryby jsem si poctivě oddřel ručně! Elektrický multiplikátor byl pro mne jednoznačně vynikajícím pomocníkem.
Reportáže naleznete včetně fotografií rovněž na stránkách listopadového a prosincového čísla časopisu Český Rybář
Reportáž sepsal Ivan Finta, 20.11.2006