+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast Soroya-LoppaReportážeAktuality, postřehy a krátké zprávy

Norsko - oblast Soroya-Loppa - Reportáže

Aktuality, postřehy a krátké zprávy 13.11.2023

vlkous 85 cm, 3. cervenecHalibut 121 cm, 20,2 kg, uloven na jighead, 3. cervenec3. červenec 2008
Protože příliv bude vrcholit až ve 3 odpoledne, dopráváme si ten luxus a spíme plných osm hodin až do 9.00. Ráno se krátce setkáváme s Radkem, Aťou, Pavlem a Davidem. Jejich "noční směna" ulovila kromě šesti metrovek i tresku obecnou 22kg (125 cm). Jejich přátelé na druhé lodi přivezli do přístavu opravdu vypasenou tresku obecnou 135 cm o hmotnosti 25,6 kg. Obě tresky o hmotnosti přes 20 kg byly uloveny na giant-jighead na hloubce okolo 60 m západně od ostrůvku Loppa.
Našim kolegům se povedl parádní kiks: vyrazili večer na ryby s tím, že ráno dorazí zpět. Když se v 8.00 nevrátili, začali být jejich přátelé nervózní. Zavolali jim na mobil, ale ten nikdo nezvedl. Za další hodinu už začali mít obavy, jestli se jim něco nestalo. Ačkoli celý týden bylo téměř bezvětří a jen malé vlny, jeden nikdy neví, co se na oceánu můžes stát. Hoši se s obavou o zdraví svých přátel svěřili majitelce chat a ta obratem kontaktovala policii s oznámením, že 3 rybáři večer odjeloi na moře a z neznýmých důvodů se nevrátili zpět. Ve chvíli, kdy už byla připravena helikoptéra a pátrací team se pánové naštěstí objevili v přístavu. Podle jejich slov:"Šli se projít po ostrově a když se vrátili k lodi, tak ta byla vlivem odlivu na suchu." Pánům nezbylo než počkat 6 hodin na další příliv... Naprosto proti pravidlům bezpečnosti na moři si s sebou nevzali telefon!!! Blbec, který si při cestě na oceán nevezme telefon a navíc nechá loď uvíznout za odlivu na mělčině, zaslouží nakopat do řitě všema lidma, kteří o jeho osud měli obavy a ztráceli čas přípravou záchranné akce.
treska 105 cm, 3. cervenec, ulovena na modrobily jigheadvlkous 93 cm, 3. cervenecOblačnost sedí asi 100 m nad hladinou moře, je pošmourno a mží. Doplňujeme zásoby benzínu a vyrážíme okolo východního pobřeží ostrova Silda směrem na Oksfjord.
Nejprve potkáváme posádku z Radkovy chaty - loví okolo podmořské hory severně od osady Bergfjord. Kromě několika vlkoušů a metrové tresky mají i jednoho halibuta 10,7 kg (108 cm).
Pokračujeme dál na severovýchodní okraj Bergsfjordu, kde za vrcholícího přílivu zdoláváme dvě tresky přes metr, vlkouše 85 a 93 cm a na hloubce 40 m na modrého jigheada s modrobílou gumovou rybou i halibuta 121 cm o hmotnosti 20,2 kg. Halibut zabral tentokrát jen několik metrů nade dnem, opakovaně učinil výpad 5-20 metrů, ale celkem v pohodě se nachal po 15 minutách dovést k lodi a gafovat. Během pěti dnů to byl můj druhý halibut - kolegové spolurybáři mne nejprve chtěli vyhodit z lodě, ale nakonec se spokojili jen s tím, že o halibutech nebudu mluvit...
Nakonec to ale nebyl můj halibut, který dnes na Loppě přestavoval vrchol rybářského štěstí - Svatý Petr svou přízní nešetřil u sousedů z NDR, kteří mají pronajatou chatu ve vedlejším fjordu - na jigheada ulovili ve sloupci, na hloubce necelých 30 m halibuta o hmotnosti 60 kg!

1.-2. červenec 2008
Konečně mraky! Budíme se a výjimečně nám nepraží do ložnice slunce, ale je příjemné zamračeno.
Trávím první červencový den na řece Reisa, kde začíná sezóna lovu lososů. Voda je sice téměř metr nad normálem, ale přesto během hodiny jízdy po řece vidím ulovit dva lososy - 4,5 a 2,8 kg.
vlkous 87 cm, 2. cervence, Loppatreska tmava 88 cm, 2. cervence, uloveno na jigheadLuděk a Saša rybařili jenom ve fjordu před vesnicí a na přívlač (pilkiny do 100 g) nachytali spousty tresek tmavých, obecných (do 80 cm) a několik mníkovců (do 89 cm) a okouníků (15 cm).
2.7.2008 sedí oblačnost 100 m nad zemí, hladina je jako zrcadlo. Vyrážíme na severní okraj ostrova Silda. Na sousední lodi chytá plzeňská posádka Vašek a Radek. Tresek jde spousty, ale přes 115 cm jsme se nedostali, nad metr jsme ulovili asi 15 tresek obecných. Záběrů od vlkoušů bylo hodně, ale k lodi jsme přivedli jen 5 vlkoušů, největšího 85 cm. Když vrcholil příliv, tak jsme se trefili i do tresek tmavých - nejdelší měřila 88 cm. Většina ryb byla ulovena na jigheady 300 g a na pilkery 750 g.
Neodpustím si poznámku na adresu motorových lodí - nové čtyřtaktní motory Yamaha 60 HP jsou úžasné - loď Kverno s nimi letí bez problémů 40 km/h a za celý den ježdění (3 hodiny na 80% výkonu) spotřebuje 25-30 litrů benzínu. Na druhou stranu na takhle skvělých lodích bych čekal kvalitnější echolot - model Garmin 420 GPS map sice službu udělá, ale obrazovka je příliš malá a navigace občas zlobí.

vlkous 84 cm, Finnmark, cervenvlkous 84 cm, Finnmark, cerven30. červen 2008
Po pěti hodinách spánku nás v pondělí ráno opět budí ostré sluneční paprsky, které se navíc odrážejí od klidné hladiny fjordu. V šest hodin ráno vyplouvá ze Sor-Tverrfjordu trajekt a nedlouho po něm vyrážíme na vodu i my.
Asi 10 km severoseverovýchodně máme vytipované loviště - výběžek hloubky cca 50 m, který je ze tří oklopen hloubkou přes 200 metrů.
Na první spuštění nástrahy přicházejí ihned záběry a Saša zdolává tresku obecnou délky 119 cm. Pak zdolává Saša ještě dubletu metrovek a během další hodiny vytahujeme ještě asi 5 tresek okolo 80 cm. V průběhu další hodiny se nám nedaří zdolat žádnou větší rybu, ale Vašek s Radkem na sousední lodi si na své konto připisují několik velkých tresek včetně stodvacítky.
lod Kverno, Loppaokounik - FinnmarkOkolo desáté dopolední, asi dvě hodiny před vrcholem přílivu se začínají zvedat vlny a my se posouváme na místa, která se nám osvědčila včera. Kromě tresek do 90 cm a několika vlkoušů nic.
Opět měníme stanoviště a zkoušíme chytat na podmořském hřbetu, který od sebe odděluje dvě dvousetmetrové hlubiny. Luděk zdolává metrovku a Saša kromě několika mníkovců i jednoho okouníka (cca 40 cm).
V okolí Lappeboen se nám daří ulovit každému 2-3 vlkouše, David a Radim na druhé lodi zdolávají navíc tresky 113 a 127 cm. Té větší darují svobodu a menší berou s sebou k zítřejšímu obědu. Při kuchání tresky 113 cm našli v trávicím traktu mírně natráveného vlkouše délky 50 cm a několik malých tresek tmavých.
Ačkoli přijíždíme do přístavu v pět odpoledne, spát jdeme opět před půlnocí - k večeři byl halibut a modrá obloha ozářená půlnočním sluncem rozhodně nikomu nepřípomíná, že čas je jít spát.

Loppa - kotviste lodi 29.6. v 6 rano29. červen 2008
Pozdě večer 28. června dorazil do Sor-Tverrffjord zbytek naší výpravy. Šestnáct turistů-rybářů tak rapidně zvýšilo počet obyvatel na Loppě. Ještě o půlnoci si všichni přebírají lodě a ráno v 6.00 jsem už v přístavu.
Necelých 5 hodin spánku, které mám za sebou mi rozhodně nestačilo a nejraději bych si lehnul do lodě a spal. Ale je krásnéo slunečné ráno, nikde ani mráček a hladina fjordu jako olej. Takový den se musí využit, navíc už za 3 hodiny bude vrcholit příliv a to my chceme být na okraji oceánu.
Rychlostí 35 km/h pohodlně frčíme po hladině fjordu a za 40 minut jsme u ostrůvku Loppa. U severního pobřeží prochytáváme nejprve hranu, kde hloubka z 60 metrů stoupá na 35. Výsledkem je jeden vlkouš a pár tresek 70-90 cm.
Pak míříme o něco dál na sever, kde z hloubky asi 70 m vystupuje podmořská hora na 40 m. Vlny jsou vysoké nejvýše metr, vane jen mírný vánek a pohyb naší lodi o rychlosti asi 2 km/h zajišťuje mořské proudění.
vlkous 70 cm, Finnmark, cerventreska 125 cm, Loppa, cervenZahajuje Luděk treskou asi 90 cm, pak Saša pokračuje treskou 118 cm vlkoušem a pak přicházím ke slovu já - na žlutooranžový giant-jighead 300 g s modrobílou gumou vylovuji tresku 133 cm (později pečlivé a korektní přeměření na břehu ukáže "jen" 130 cm a hmotnost 16,44 kg). Pokračuje Luděk treskou obecnou 128 cm (převážení ukázalo 18,2 kg).
halibut 125 cm, 22,4 kg, Loppa, 29.6., jighead+rippertreska 130 cm, Loppa, cervenMezi tím Radek na sousední lodi zasekává "něco". Asi 90 minut pomalu přitahuje cosi z hloubky asi 60 m. Těžko říci, zda se jednalo o rybu nebo ne - mohl to být extrémně velký halibut nebo některý z gigantických žraloků grónských, kteří se u severního pobřeží Norska občas uloví, ale také to mohla být stará rybářská síť nebo zapomenuté lano... Po devadesáti minutách zintenzivnil Radek zdolávání, ale nápor nevydržel jeho prut a posléze i šňůra. Bylo dobojováno.
Na stejném místě, kde Radek zdolával "cosi", boduji já přesně v 11.00 hodin. Po asi deseti minutách bezvýsledného prochytávání svahu podmořské hory, kdy hloubka klesala ze 40 na 60 metrů nás drift unáší přes pasáž s rovným dnem. Echolot ve sloupci ukázal ryby a tak jsme zvednul nástrahu ode dna asi 20 m nade dno. Přišel záběr, ale zásek vyšel naprázdno. Navinul jsem dalších asi 10šňůry, zahoupal nástranou a "řach". Razantní záběr a hned jízda. Brzda bzučí a
z navijáku během pár vteřin mizí asi 50 m šňůry. "Halibut, mám halibuta", volám na sousední loď, protože je mi ihned jasné, s kým mám tu čest. Po deseti minutách je ryba pod lodí. Po pravdě řečeno jsem si podle razance výpadu myslel, že se jedná o nějakého většího macka, ale i placatec délky cca 120 cm, který se objevil na hladině, potěší. Cvakání fotoaparátů a bzučení kamer rybu zřejmě vylekalo a halibut podníkl další výpad. Po pár vteřínách je ryba opět u dna, ale po dalších pěti minutách mám rybu opět u lodi. Tentokrát už nedávám platýsovi čas na zotavenou, rybu gafuji a vylovuji do lodě. Metr později ukáže 125 cm a váha hmotnost 22,4 kg. Zítra si ho dáme k obědu.
Loppa - odpoledni Tverrfjord, cerventreska 130 cm, Loppa, cervenČas rychle ubíhal a při zdolávání vlkoušů, tresek obecných a tmavých pod blankytně modrou oblohou u podmořské hory Loppeboen nám teprve hlad připomněl, že je čas vrátit se zpět do SorTverrfjord. Od 7.00 do 15.00 hodin jsme ulovili celkem 7 vlkoušů 60-75 cm, několik tresek tmavých 40-60 cm, asi dvacet tresek obecných 50-90 cm, 3 tresky 90-100 cm, 3 tresky 100-120 cm a tři velké tresky - 125, 128 a 130 cm.

27.-28. červen 2008Loppa - 112 cm, na pilker, cerven[obr/4514/obr]
Na Loppu jsme dorazili autem z půjčovny po pohodlném leteckém přesunu z Prahy do města Alta. V chatě nás čekalo CD s lákavými obrázky a doporučení k lovu, která nám zde zanechali naši kolegové. Po jedné polévce z pytlíku a převzetí nových lodí Kverno s motorem 60 HP jsme vyrazili. Téměř bezvětří a klidná hladina nás vylákaly na oceán k ostrůvku Loppa (cca 40 minut jízdy z kotviště lodí).
Ačkoli ve fjordu byla hladina jako olej, na oceánu to přeci jen houpalo a já i Luděk brzy měníme barvu. Jak trefně poznamenal Saša, který mořskou nemocí netrpí: "Vypadáte jako Lenin v mauzoleu". Zatímco já srdnatě s vypětím všech sil alespoň předstírám, že rybařím, Luděk mazaně vyprazdňuje do Atlantiku obsah svého žaludku a v mnohem lepší náladě začíná konečně rybařit. Po několika desítkách minut zdolává na jediný pilker s jedním přivěšeným úhoříkem-gumimakem dvě osmdesáticentimetrové tresky. Saša překvapuje jedním sedmdesáticentimetrovým vlkoušem a rozšiřuje paletu ulovených druhů o tresku tmavou, tresku jednoskvrnnou a mníkovce bělolemého. Ve finiši přebíjí Luděk - elév mořského rybolovu, treskou 112 cm. Blíží se čtvrtá ranní a protože se chceme rozloučit se skupinou českých rybářů, kteří odplouvají ranním trajektem, vracíme se zpět do vsi.
Po snídani a pár hodinkách spánku vyrážíme opět na vodu - tentokrát opačným směrem - dovnitř do fjordu. Pohled na ledovec je sice hezký, ale ryby lovíme jen malé - Luděk na přívlač tresky tmavé, já se Sašou na pilkery a jigy pár malých tresek obecných a mníkovců. Ozývá se únava a tak ačkoli se vyjasňuje a nad Loppou září modrá obloha, míříme s přestávkou u talíře plného guláše rovnou do postele.
Zdeněk Edelmann

cervnove stodvacitky z Loppy135 cm, Pavel Z., Loppa, cerven14.-27. červen 2008
Za celou výpravu jsme chytili více jak 25 kusů tresek obecných přes metr, 5 kusů přes 115 cm, 2 kusy 125 cm a největší treska byla 135 cm. Vše loveno především na standardní úhoříky, občas na malý ripper. Velké tresky jsme ulovili vesměs při severním a západním pobřeží ostrůvku Loppa.
Vlkouši loveni tamtéž převážně na maso, celkem asi 40 kusů (občas nějaký i na pilker).
Úlovky okouníků byly spíše náhodné - vesměs ve fjordu. Tresky tmavé a mníkovci ve fjordu i na moři.
Halibuti byli uloveni tři - náhodně. Ani při cíleném lovu jsme neměli záběry.
Měli jsme špatné počasí - skoro pořád pršelo nebo bylo alespoň pod mrakem. Na druhou stranu zase nefoukal vítr, takže jsme se na vodu dostali bez problémů každý den.
Pavel Z.

1.-6. červen 2008
...právě jsem se vrátil ze Sorvaer a musím oznámit, že letos to byla absolutní bomba. Jak sám uvádíte: ryby žraly a žraly. V životě jsem nenachytal za 8 hod 400 kg kvalitních a hlavně velkých ryb. Mníky jsme nebrali a nepočítali. Takový to byl masakr. Ohlásím se a zajdu. Jiří Kozel

24.-30. květen 2008
Z úlovků pražských rybářů na poloostrově Loppa:
"...spousty tresek obecných do 1 metru - po prvních 4 hodinách rybaření jsme měli splněný povolený limit 15 kg ryb na odvoz domů.
1x halibut 90 cm a další utekl.
Největší mníkovec bělolemý (lumb) vážil 13 kg!"

Pět nových lodí Kverno už dorazilo na poloostrov Loppa, do vesnice Sor Tverrfjord.
Vzhledem ke špatnému počasí se majitelům lodí ještě nepodařilo předělat kotviště lodí a smontovat plovoucí molo, ale během několika týdnů stihnou přístaviště předělat.
Téměř zimní počasí s občasnými přívaly sněhu a relativně nízkými teplotami vydrželo letos až do poloviny května. Teď už je však jaro i na poloostrově Loppa.
Komerční rybáři měli letos velmi dobrou sezónu a v průběhu února a března bez problémů ulovili stanovené kvóty ryb na rok 2008.
Sportovní rybáři to mají letos těžší - počasí až do poloviny května prakticky znemožňovalo vyjet na volný oceán, ale i ve fjordu se ulovila celá řada tresek o hmotnosti nad 15 kg a několik halibutů okolo 10 kg.

vlkoustreska obecna 12X cm15.-22. červen 2007
Letošní výpravu na ostrov Soroya do osady Sorvaer tvořilo celkem 12 rybářů. Polovina z nás byla v Sorvaer již podruhé nebo potřetí.
Připraveni na velké vlny, nepřízeň počasí a snad i velké ryby jsme v pátek za slunečného počasí vybalili své nádobíčko.
Trojice rybářů z Budějovic a trojice z Plzně již trénovala na ostrově o týden dříve a zprávy o jejich úlovcích tresek obecných nad 120 cm, spousty vlkoušů, okouníků a dvou halibutů nás příjemně navnadily. Jenže už v pátek odpoledne začal zesilovat vítr a když jsme konečně vyrazili na vodu, byly už na oceánu několikametrové vlny a my museli lovit ve fjordu chráněném od oceánu řetězem ostrovů. Což o to, ryby jsme chytli, ale jednalo se doslova o čudly - malé tresky tmavé a mníkovci. Nakonec jsme páteční rybolov ukončili poraženi a raději jsme se věnovali odpočinku a přípravě na další den.
treska obecna 12X cmmnikovec belolemyAle ani v sobotu a v neděli nám počasí nebylo nakloněno. Naštěstí pršelo jen chvílemi, sníh padal opravdu jen výjimečně a kroupy byly malé. Někteří z nás vyrazili na oceán i ve vlnách a kupodivu se i ve velmi těžkých podmínkách podařilo ulovit několik tresek obecných (největší 110 a 105 cm), spousty tresek tmavých (největší 90 cm), pár tresek jednoskvrnných (včetně téměř trofejní jednoskvrnky 65 cm), několik mníkovců a jednoho vlkouše.
V pondělí se konečně utišil vítr a vlny na oceánu umožnily rybaření i těm z nás, kteří obvykle bez tablet Postafen (proti mořské nemoci) na vodu nevyjedou. Až do konce týdne panovalo pak vynikající počasí - dokonce se ukázalo i sluníčko. Především však byly vlny menší a menší až se s námi ve čtvrtek oceán rozloučil klidný jako rybník. Teploty vzduchu se pohybovaly od 5 do 15°C, teplota vody okolo 7°C.
Kromě prvních tří dnů, které jsme trávili převážně odpočinkem, vařením, četbou a laděním formy, jsme v dalších dnech trávili na vodě 8-14 hodin denně.
A úlovky? Nebudu počítat kilogramy ulovených ryb, to není možné. Uvádím jen největší a zajímavější exempláře ulovené skupinou 12 rybářů 15.-21.6.2007:

treska obecna 138 cm, lovec Radek DivisTreska obecná: 138 cm (19,20 kg) totálne "vyblitá", váha je bez tmavé tresky cca 2,5 kg, kterou s pilkerem polkla a bez vydávených ryb cca 2 kg
129 cm (22,76 kg), 128 cm (22,7 kg), 128 cm (21 kg), 127 cm (21,63 kg), 126 cm (22 kg), 124 cm (21,3 kg), 124 cm (20,8 kg), 124 cm (18,60 kg), 121 cm (17,43 kg) ...
Celkem tresek obecných nad 120 cm: 18
Celkem tresek obecných délky 110-120 cm: 45

Treska tmavá: největší 104 cm (8,6 kg).
Celkem asi 20 tresek tmavých délky 90-100 cm

Treska jednoskvrnná: největší 65 cm

Platýs obecný - halibut: 120 cm (19,8 kg), 116 cm (19,2 kg), 96 cm (9 kg), 84 cm

Vlkouš: největší 92 cm
Celkem asi 10 vlkoušů délky 80-90 cm a několik desítek vlkoušů 60-80 cm.

Nejdelší okouník: 46 cm a 44 cm

Osvědčila se nám stejná loviště jako v letech minulých: Kveitegrund, Breigrund, Andottskallen, Yttre a Ovre Djupskolt a množství dalších podmořských hor v okruhu 20 km od Sorvaer.

treska obecna a okounicitreska obecna 12X cmMezi nejúspěšnější nástrahy při lovu tresek patřily pilkery (především klasické Solvkrokken 500-750 g) a jigy s twisterem nebo ripperem (200-400 g). Nejlepší výsledky mezi jigy byly na podkovovitou hlavu Volkera Dapoze (prodává Balzer) a na Magic Eye od firmy Hakuma. Z gumových nástrah bodovaly nejvíce modrobílé rippery a žlutočervené a bíločervené rippery.
Při lovu halibutů jednoznačně kralovaly jigy (200-350 g) s modrobílým ripperem (20-28 cm).

halibut - 116 cm, lovec Alexandr Zakhalibut - 120 cm, lovec Pavel KotousPo celou dobu výpravy jsme co se úlovků týče bez potíží drželi krok se švédskými rybáři, kteří provozují sousední rybářský kemp. Nicméně v lovu halibutů mají Švédi přeci jen větší zkušenosti, což doložili ulovenými platýsi o hmotnosti 51 kg, 45 kg, 30 kg, 26 kg... V lovu velkých tresek naší skupině sice nejprve nestačili, ale v den našeho odjezdu se blýskli treskou obecnou délky 149 cm (31,6 kg) a menšími kousky 25 kg a 25,5 kg.
O týden později ulovila skupina belgických rybářů u pobřeží ostrova vlkouše o hmotnosti 22,84 kg. Gratulujeme!