Revíry - destinace ► Evropa ► Norsko ► oblast Tromso ► Reportáže ► Krátké zprávy a postřehy
Norsko - oblast Tromso - Reportáže
Krátké zprávy a postřehy 12.10.2023
5-15 června 2017
V Norsku, hlavně v severní části země, je to vždy o počasí. To bohužel nejde s ročním předstihem nikdy odhadnout. Nám to letos vyšlo dobře – v den příjezdu (let a obecně cesta v naprosté pohodě, nebyly žádné problémy se zavazadly ani s vypůjčením auta, takže jsme ráno v 9,00 hodin vyrazili z Jablonce a ve 23,00 hod jsme již seděli na terase ve Vannavalenu) byla teplota 5°C a déšť. Od druhého dne se začalo výrazně oteplovat až na 25°C. A nebe bez mráčků. Vítr se po celých 9 dní pohyboval mezi 3 – 6 m/s takže bez problémů.
Loď kaasbol a motorem 115 k perfektní a stabilní.
Trochu problém pro ryby byl ten náhlý teplotní zlom a tak první dny po oteplení se musely dost hledat.
Top místo byl ostrov Fugloya (chráněná ptačí rezervace) cca hodina jízdy. V jeho okolí jsou rozmanité hloubky (až 400 m) a různé druhy dna. Tomu pak odpovídaly i druhy lovených ryb. Na podmořských horách v hloubkách cca 40 – 50 m tresky, v hloubkách pak mníci (jak jsem ti dříve psal, tak mne překvapil mník leng ve velikostech 1–1,25 m, celkem 4 kusy), okouníci a mezi tím i keleři a tresky obecné.
Na menších hloubkách a na písku halibuti – 5 kusů okolo 80 cm a pak ten větší - 153 cm a 43 kg chycen na 90 metrech a to dost kuriozně:
Kolegové se do sebe zamotali nástrahami, a jak to měli puštěný na dno a rozmotávali to, tak jednomu na to skočil ten halibut (na švédský pilkr 600 g).
Hodnocení :
Ubytování standartní na Norsko, tj. velmi dobré, pouze bych doplnil o mikrovlnou troubu. Celkově lze hodnotit účelnost a kompaktnost ubytování, kryté verandy (bezvadný!), místnosti na obleky, místa na čištění ryb a filetování a přístaviště lodí. Fakt dobrý, vše po ruce.
Lodě Kasboll perfektní, stabilní.
Servis ze strany domácího výborný, vše po dohodě zajistí i když moc asi rybolovu nehoví – dá mapy s doporučenými místy k rybaření, ale stejně je to jako všude o hledání.
Jak píšu, je domácí velice ochotný, ale asi má prioritu ve výletech za přírodou a focení (ptáci, tuleni, velryby, kosatky) a tomu se asi víc věnuje (celou dobu tam připravoval speciální loď na tyto výlety – takovej ten dlouhej nafukovací člun s 250-koňovým motorem).
Z Jablonce zdraví
Vláďa
Květen a červen 2016
První polovina května byla v kraji Troms ve znamení velmi chladného počasí. Úlovky tresek nebyly zdaleka tak zajímavé jako v březnu a dubnu, ale ulovila se celá řada halibutů (většinou 80-110 cm) a několik pěkných vlkoušů přes 90 cm.
Zatímco na počet ryb byla první polovina měsíce dobrá, chyběly trofejní kusy. Až koncem května se začaly častěji objevovat úlovky velkých halibutů nad 130 cm. Jenže pak nastalo několik dnů sice nádherného počasí, ale časté bylo úplné bezvětří. A když se na hladině udělal olej, s úlovky to bylo mizerné.
Naštěstí krásné počasí nemívá v Norsku dlouhé trvání a po 3.6. dorazila oblačnost, pár dní foukal dokonce vítr, který zněmožňoval rybaření na oceánu a rybáři byli rádi, když měli v dosahu fjord nebo závětří, kde se dalo schovat.
První půlka června pak byla ve znamení dobrých úlovků a několik rybářů se mohlo pochlubit i halibuty přes 150 cm (ten z Ringvassoy, resp. z Dafjordu měřil 170 cm).
Opravdové halibutí žně však začaly někdy okolo 20.6. První zpráva o velkém halibutovi dorazila 19.6. z Larseng (ten měřil 185 cm a vážil 68 kg). A pak v podstatě každý den byl v Larseng, Dafjordu, u ostrova Vannoya nebo v Lyngenfjordu uloven halibut 130-160 cm. Podle tabulek kolísání přílivu a odlivu měly nejlepší dny na halibuty být v okolí Tromso mezi 22.-24. červnem, ale úlovky byly nejlepší až po 26.6. Že by halibuti měli zpoždění?
Srpen 2015
V polovině srpna se na severu Norska konečně ustálilo počasí a v některých dnech bylo tak hezky, že ti nejodvážnější se dokonce odvážili koupele v zátokách.
Srpnové úlovky byly letos na severu Norska možná lepší než ty červencové a červnové.
Léto velkých vlkoušů bylo letos i v okolí Buvik a Larseng. Červencový vlkouš délky 117 cm už sice překonán nebyl, ale několik kocourů atakovalo délku 110 cm.
Kupodivu najela v polovině sprna do fjordů u Buvik, Larseng a v okolí ostrova Rinvassoy velká hejna tresek obecných 70-90 cm a rybaření je excelentní. Povedlo se i několik halibutů 140-150 cm.
Všechny rybářské chaty a kempy v Lyngen měly od května do začátku srpna narváno, zatímco v druhé půlce srpna byly domky většinou obsazené nikoli rybáři, ale turisty, kteří sem přijeli na hory. Škoda, zrovna druhá půlka srpna byla letos v Lyngen na ryby úplně nejlepší - skvělé počasí i výborné úlovky tresek tmavých, obecných i jednoskvrnných. Uloveno bylo i několik metrových vlkoušů a halibutů přes 25 kg.
Léto v Larseng
Není léto jako léto. Zatímco naši hosté z Čech, Slovenska a Německa nám vypravují o vedrech přes 35°C a velkém suchu, které jak se zdá postihlo celý střed Evropy, my na severu si užíváme krásných letních dnů, kdy se rtuť teploměru vyšplhá někdy i nad 20°C!
Zatímco červen a červenec se v okolí Tromso moc nepovedly a rybářům komplikoval pobyt častý déšť a občasný vítr, teď v srpnu si konečně začínáme občas užívat i slunce.
Červen byl u nás ve znamení velkých halibutů. Naši hosté ulovili několik placáků délky 130- 161 cm a platýsů středních délek 100-120 cm bylo nepočítaně. Od poloviny června do poloviny července byl skoro každý den uloven alespoň jeden halibut.
Měli jsme zde i výpravu rybářů, kteří se specializují na lov vlkoušů. Ulovili vlkoušů desítky, ale většina jejich úlovků byla od 70 do 85 cm. Ve stejné době se jiným našim hostům podařilo i pár metrových koček a jeden z českých rybářů (Tomáš) bodoval parádním kocourem délky 117 cm (16 kg).
Také jsme nově natřeli malou chatu – tak až sem štamgasti pojedou, musejí se dívat po bílé, nikoli žluté chatě. No, ale snad nezabloudí...
Tereza
Ringvassoy 24.7.-3.8.2015
Na mořské mapě nevypadá Dafjord nijak zvlášť zajímavě, ale na velké halibuty je to výborné místo a tresky se tady také dají dobře zachytat. Jedná se o poměrně mělký fjord, kde maximální hloubka nepřesahuje 150 metrů. Většina dna je pak písek, případně bahno. Někteří méně zkušení rybáři mohou mít s touto, možná trochu specifickou lokalitou, drobné potíže. Není to voda pro úplné začátečníky.
Čeho si však v Ringvassoy cením nadmíru, je zázemí této lokality. Jedna každá položka (chata, lodě, místo pro filetování ryb, mrazák, sušárna obleků, atd.) si zasluhují pouze hodnocení EXCELENTNÍ. Když k tomu ještě připočítám ochotu majitele, nepřemrštěná cena benzínu do lodí (letos 17,50 NOK za litr), relativně úsporná spotřeby motorů, možnost doplnit rybolov i o pstruhová jezera, nemohu než jásat.
Takže za mě má chata Ringvassoy a revír okolo jedničku s hvězdičkou.
Michal F.
Larseng - říjen 2014
V polovině října jsme měli možnost rybařit v Larseng. Původní záměr výpravy bylo fotografování podzimní přírody a polární záře, ale když už jsme tu byli, tak jsme samozřejmě neodolali a vyrazili i na ryby. Nedosáhli jsme sice žádných trofejních úlovků, ale překvapila nás četnost lovených tresek obecných, tresek jednoskvrnných, okouníků a halibutů.
Většinu pobytu jsme měli výborné počasí s teplotami od -4°C, když se v noci vyjasnilo až do +10°C, když se zatáhlo a pršelo. Pár dní nám foukal vítr, ale to nám nijak zvlášť nevadilo - u Larseng se dá chytat skoro za každého počasí.
Kromě dobré rybařiny jsme se dočkali i nádherné polární záře.
Příští rok přijedeme ještě o týden později, to prý do fjordu u Larseng začínají najíždět kosatky lovící sledě.
Andree
Maribell 3. a 4. srpna 2014
Konečně v druhé polovině července začali pořádně žrát halibuti! Šestice hostů Maribell ulovila v posledním červencovém týdnu celkem 14 halibutů od 100 do 156 cm.
V neděli 3.8. byl uloven halibut 156 cm (přesně 60 kg) a v pondělí 4.8. halibut 140 cm (41,6 kg).
Jen tak dál...
Eivind
Lyngenfjord, červenec 2014
Byli jsme v Koppangen 18-25 července.
Nejvíce jsme chytali tresky obecné. Když se povedlo, tak jsme tahali jednu za druhou od 50 cm do metru.
Největší tresku jsme ulovili na gumu - měřila 120 cm, vážila 16 kg.
Největší vlkouš - kočka byla na pilkr, měřila 98 cm.
Jestli ještě někdy pojedu do Norska tak určitě na Koppangen. Perfektní naftové lodě. Nejlepší loviště, které jsem zažil. Majitel se neskutečně staral jak o nás tak o lodě.
Radek B.
Arviksand 16-26 července
V Arviksand jsme lovili především tresky obecné, těch mezi 70-110 cm bylo nepočítaně.
Dále jsme ulovili: vlkouše - 21ks, +- 75cm, největší 92 cm, mníky mořské (leng) - 4ks, největší 80 cm, tresky jednoskvrnné - 5ks, +- 60cm a jednoho halibuta délky 110 cm (14 kg).
Největším úlovkem výpravy byla treska obecná - 124cm, 18kg, ulovená v pondělí 21.7. kolem půlnoci, na malý pochromovaný, olověný pilkřík domácí výroby 50 g. Chycena na přívlač inline prutem Penn TRQ Boat 30/50 lb. Smekací naviják Okuma FS 3015, vlasec 0,30 mm.
Zajímavé bylo, že během našeho pobytu se nám vůbec neosvědčila v minulosti úspěšná místa doporučená pomocí GPS-souřadnic.
Josef V.
Havnnes Handelssted,
srpen v Lyngenfjordu
V srpnu bylo v Lyngen abnormálně dobré počasí. Samozřejmě v porovnání s jihem Evropy tady vlastně žádné léto nebylo. Ale nám připadá jako skvělé počasí vše, když nefouká vítr, moc neprší a občas se ukáže slunce.
Na rozdíl od července, kdy bylo uloveno hodně velkých tresek obecných, v srpnu bylo těch nad 120 cm jen pár. Ale za to ulovili naši hosté množství tresek tmavých (nejdelší 112 cm) a halibutů délky 100-150 cm.
Dařilo se rovněž při lovu okouníků a zajímavostí byl mořský ďas délky 110 cm o hmotnosti 15,3 kg, kterého v polovině srpna ulovili naši stálí hosté z Čech.
Jestli se nepletu, tak ta holčička na fotografii, která je asi tak stejně velká jako ulovený ďas, jezdí k nám do Havnnes už od doby, kdy ještě nechodila!
Z letního Lyngenfjordu
Hege
Havnnes Handelssted,
červenec v Lyngenfjordu
V květnu a počátkem června to s rybařením v Lyngenfjordu nebyl žádný zázrak. Důvodem bylo velmi rychlé tání sněhu a intenzivní tání ledovců – bylo extrémně teplé a suché jaro, sníh na horách tál a fjord byl plný sladké vody.
Občas se chytaly velké tresky, ale nebyl to žádný zázrak.
Teprve v druhé polovině června, když se teploty vyrovnaly a voda ve fjordu promíchala, začalo opravdu dobré rybaření. Nechyběly úlovky halibutů (největší 140 cm) a překvapivě velmi úspěšný vyl lov tresek obecných. Obecňačky letos chytáme v nebývale velké míře i v červenci a to včetně ryb délky nad 120 cm.
Z letního Lyngenfjordu
Hege
Ringvassoy
Hansnes 28.6.2013
U severního pobřeží ostrova Ringvassoy (Hansnes) byl uloven další trofejní halibut, tentokrát 195 cm, 113 kg.
Arnoy a Laukoy 18.-25. květen 2013
Za týden rybaření v okolí ostrovů Laukoy a Arnoy jsme sice neulovili žádnou tresku nad metr, ale hodně bylo vlkoušů-koček, 20 halibutů, pár okouníků a jeden ďasík.
Největší halibuti byli:
halibut 159cm, 50kg uloven na velkou gumovou rybu
halibut 150cm, 40kg uloven na velkou gumovou rybu
Roman K.
Ringvassoy 25.5.2013
Nádherný úlovek se povedl německým rybářům u břehů ostrova Ringvassoy v blízkosti osady Dafjord.
Halibut měřil 243 cm a vážil 194 kg.
Lauksund 6.-15.7.2012
Na ostrov Laukoy, do domku Lauksund sme jeli prvýkrát. Už som sa tešil, že Vám raz skritizujem niektorú rybársku lokalitu v Nórsku. To však nemôžeme, lebo ste nám zase dobre poradili.
Lauksund, ktorý sme navštívili v termíne od 6.7 do 15.7.2012 splňa tie najprísnejšie normy. Je to lokalita kde sa dá loviť skutočne za každého počasia. Úlovky splnia očakávania aj tých najnáročnejších rybárov, ktorí sú ochotní stráviť na cestě dva dni v aute, aby sa dočkali svojej vysnívanej rekordnej ryby.
Chata je priestranná, útulná. Majiteľ je pohodový človek, ochotný a milý. Mali sme malý problém s lodným motorom a behem hodiny vymenil lod za novu (už má tri lode).
Jediné drobné mínus je miesto na filetovanie rýb, ktoré je malé, ale majitel to už vie a zariadí nové.
Okolitá príroda, to je jednoducho ako v rozprávke.
Určite sa sem vrátime. Túto lokalitu môžeme len doporučiť.
Nám sa podarilo chytiť deväť halibutov od 90 do 100 cm. Troch sme si zobrali, ostatní boli vrátení moru.
Chytili sme veľa obecňačiek a kelerov cez meter.
Najkrajšie tresky obecné mali 133cm/23 kg a 128 cm/17kg.
Ďakujeme
Viliam, Mária a rybári z Nového Mesta nad Váhom
Sorheim 12.-19.6. 2012
Vše fungovalo, ubytování na jedničku, lodě výborné, ale tentokrát trochu chyběly ryby. Muselo za nimi dost daleko.
Celkově dobrý revír, ale ryby se musejí neustále hledat, s výjímou vlkoušů.
Mezi úlovky převažovaly tresky obecné do 90 cm, ale někteří z nás za týdenní pobyt nenalovili ani povolený limit.
Chytili jsme celkem 30 vlkoušů a 8 halibutů.
Největší halibut měřil 135cm/28,5kg, byl uloven na přívlačový prut na jig - na 10 cm kopyto na hloubce 9 m.
Daniel J.
Lauksundet, 1.-10.6. 2011
I přes proměnlivé a často větrné počasí se podařilo rybářům v Lauksundet a na severním pobřeží ostrova Arnoya velmi dobře zachytat. Hlásí jednu tresku 130 cm a množství tresek délky 110-120 cm a skupina šesti Irů, která se zaměřuje na lov halibutů, ulovila v okolí Arviksand za týden celkem 21 halibutů o hmotnosti 10-28 kg.
Září 2009
Koppangen 5.-12.9.2009
Super, nemělo to chybu.
Úlovků bylo nespočet, jen se nám nepovedlo nachytat trofejní tresky. Jinak jsme chytli snad všechny druhy ryb v této lokalitě.
Prostě super.
Největší úlovek byla mořská kočka - vlkouš 106 cm.
Zdraví
David Šíma
20.-25. května 2009
Moc úspěšní jsme nebyli.
Halibut ani jeden, ze sousedů z okolních chatek - kolegové z Česka chytili cca 20 kg halibuta a rybáři z Polska cca 15 kg.
Poctivě jsme prochytali místa z předloňska - Koppangen, bohužel bez úspěchu. Náš guide(ghillie) z nás byl docela nervózní, neb jsme se stále nemohli trefit do větších ryb. Lovili jsme malé tresky jednoskvrnné, bezvousé,kellery a občas malé obecňačky- dle barvy asi nemigrující forma, všudypřítomné lumby a jednoho vlkouše. Lodí jsme během tří dnů najeli asi 200 km, byli jsme i v sousedních fjordech, na moři atd., ale bez úspěchu.
Obecně se dalo říci, že ryby(byť malé) byly aktivní při přílivu, což znamenalo lovit v poledne či o půlnoci. Bohužel i zde se rozmáhá porušování nepsaných pravidel - lodě s vlečnými sítěmi vyluxují fjord - viděli jsme na vlastní oči.
Nakonec jsme předposlední noc po návratu z moře pod heslem " největší ryby jsou v kempu" ( ověřeno Mongolskem, Norskem a Švédskem) na radu našich chrabrých zásobovačů zakotvili cca 200 m od přístaviště, kde jsme na 40-ti metrovém plochém písečném dně, kde přes den nebyla ani rybička, nachytali během cca 2 hodin velké tresky obecné, největší(Mildova) měla 130 cm a 30 kg.
Na poslední noc jsme po poněkud komické přípravě( naše pilkry, karabiny a ostatní bižuterie zůstaly v porouchaném kutru) naplánovali " masakr", který však skončil naprosto bezúspěšně - změnil se tlak, vítr i proudění vody... Inu ne vždy všechny smělé plány vyjdou.
Co se týče ubytování v Havnnes Handelssted - perfektní, paní Hege (majitelka a šéfka asi všeho na ostrově Uloya, včetně funkce náčelnice hasičů :-) ) nám vyšla ve všem vstříc,
zajistila i vrácení peněz za poslední den, kdy se nedalo lovit pro poruchu kutru. Po našem odjezdu si asi z našich prázných lahví od vína může otevřít i továrnu na zpracování skla :-) a dtto na plech....
Jinak místní profirybáři tvrdili, že jsme měli přijet až za cca měsíc- v polovině června - ale znáte to....
Kutr byl zcela nový, průvodce fajn, sice nebyl rybář, ale všechna "hotplace" měl od místních v navigaci, myslím, že jsme objeli všechny ideální místa - zlomy, hrany, lavice, podvodní hory atd.
Příště jim to natřem
Jiří T.