+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast TromsoReportážeNa ryby do Norska letadlem?

Norsko - oblast Tromso - Reportáže

Na ryby do Norska letadlem? 5.3.2020

letiste Inari-Ivalo, brana nejsevernejsich koncin Norska a FinskaProtože v letech 2019-2020 vstoupila v letecké přepravě v platnost nová pravidla upravující např. přepravu baterií a baterek, doplnili jsme tento článek, který může pomoci rybářům cestujícím letecky na sever Evropy.
Drtivá většina středoevropských rybářů, kteří se každoročně vydávají rybařit do Norska nebo Švédska, cestuje sice na sever po silnici a trajektem, ale každoročně přibývá těch, kdo volí rychlejší a pohodlnější cestu vzduchem. S nárůstem obliby revírů v nejsevernějších končinách Norska, které se nacházejí dále, než 2.500 km od naší hranice, se mezi rybáři stále častěji skloňují názvy letišť, jako jsou Bodo, Evenes, Tromso nebo Alta.

Kdy zvolit cestu letadlem?
Cestování letadlem je vhodné především pro rybáře, kteří si z časových nebo zdravotních důvodů nemohou dovolit trávit více než 30 hodin cesty ve vozidle řítícím se od Berlína na sever Evropy a jsou připraveni za rybářskou výpravu utratit o několik tisíc korun víc, než by je stála cesta autem.
Jestliže rybářský revír, resp. pobytové místo leží 1-2 hodiny jízdy autem od cílového letiště, je zdánlivě vše v pořádku, stačí zaplatit cca 500-1.500 NOK na osobu za transfer taxíkem nebo mikrobusem z letiště do domku nebo si objednat pronájem auta (od cca 3.000 NOK / týden) ev. přemluvit nějakého kamaráda, aby pro aviatiky na letiště zajel. ALE: jestliže je mezi letištěm a pobytovým místem nutné použít trajekt, je nutné zjistit, zda po příletu letadla existuje návazné lodní spojení (totéž platí samozřejmě pro odlet domů).

casne rano na pobreziJak koupit letenku?
Téměř všichni rybáři cestující letadlem do Norska míří na některé z následujících letišť: Trondheim, Sandnessjoen, Bodo, Evenes, Bardufoss, Tromso, Alta nebo Hammerfest. V současné době na žádné z výše uvedených letišť neexistuje přímé letecké spojení z Čech, Slovenska ani Rakouska. Překvapivě levná linka spojuje několikrát týdně polský Gdaňsk a Tromso (www.wizzair.com) a jednou týdně se létá z německého Frankfurtu do Tromso, ale toto spojení není nijak zvlášť finančně výhodné (zpáteční letenka od 500 Euro) a navíc bývá linka často plná. Nezbývá než cestovat na sever z Prahy (případně Vídně neb Krakova) s přestupem v Oslo, případně ještě v dalším městě. Aktuálně nabízejí dobré spojení na sever především společnosti Norwegian (www.norwegian.no) a SAS, resp. Wideroe (viz www.flysas.com nebo www.wideroe.no). Z finančních i organizačních důvodů je ideální rezervovat letenky on-line na výše uvedených odkazech, platba probíhá platební kartou. Obvykle platí, že čím dříve letenku kupujete, tím je levnější. Sháníte-li letenku na poslední chvíli, může být i dvakrát dražší, než si ji koupili Vaši kamarádi před půl rokem. Chcete-li mít garanci, že se o Vás letecká společnost postará od místa odletu až do cílové destinace, rezervujte si vždy cestu jako jednu letenku, tedy např. Praha-Oslo-Tromso a nikoli Praha-Oslo a k tomu Oslo-Tromso. Rozdělíte-li si totiž Vaši cestu na více letenek, odpovídá letecká společnost za každý letový úsek zvlášť. A když Vám uletí přípojný let, je to problém Váš (cestujícího) – nikoli problém letecké společnosti. V případech, kdy není možné nebo by bylo finančně výrazně nevýhodné zakoupit celou trasu na jedné letence, je dobré nechat si na přestup časovou rezervu alespoň 2-4 hodiny.
Letíte-li na sever přes Oslo a do Oslo přilétáte s jinou leteckou společností, než se kterou pokračujete dál, pak vězte, že si zde budete muset vyzvednout zavazadlo, projít přes celnici a pak zavazadlo znovu odbavit k dalšímu letu, následně projít přes bezpečnostní kontrolu a pak teprve doběhnout k odletové bráně, což nikdy nemůžete stihnout rychleji, než za 40 minut (často nestačí ani hodina).

pevny skorepinovy kufrZavazadla
Každý rybář si musí pamatovat, že následující předměty si nesmí vzít s sebou na palubu letadla do příručního zavazadla: rybářské pruty, šňůry, nože, háčky, ostré a nebezpečné předměty. Jinými slovy: rybářské pruty, šňůry, nástrahy, háčky a nože musíte přepravovat v hlavním-zapsaném zavazadle v zavazadlovém prostoru letadla.
Celosvětový standard u běžných leteckých společností nabízí v základní ceně letenky v ekonomické třídě 1x příruční zavazadlo o hmotnosti nejvýše 8-10 kg a 1x zapsané-podané zavazadlo o hmotnosti do 20 nebo 23 kg, jehož součet rozměrů délka+šířka+výška nesmí překročit 158 cm. Téměř u všech společností, které do Skandinávie létají (Norwegian, SAS, Wideroe, Lufthansa, ČSA, KLM, Finnair…) je možné za poplatek přepravovat druhé zapsané zavazadlo, případně tubus s rybářskými pruty. Přeprava druhého zavazadla z Prahy přes Oslo do některého ze severonorských měst vychází na cca 1.000-2.000 Kč. Dokoupení přepravy druhého zapsaného zavazadla je vhodné učinit již během rezervace letenky. Nejvíce komplikací bývá s přepravou tubusů s rybářskými pruty. Zatímco některé společnosti Vám je přepraví zdarma (resp. jako běžné zavazadlo) nebo za pár set korun (Norwegian), jiné je považují za rozměrově nadstandardní zavazadlo a jejich přeprava Vás může vyjít na pár tisíc korun. Chcete-li si ušetřit starosti, používejte vícedílné cestovní pruty, které se Vám složené bez potíží vejdou do běžného zavazadla nebo se snažte, aby součet vnějších rozměrů tubusu (délka+výška+šířka) byl nejvýše 158 cm (tedy například délka 120 cm a průměr 19 cm), což je limit rozměrů jehož překročení znamená zařazení zavazadla mezi „nadrozměrná“.
Připadá Vám, že se při cestě na sever Norska není možné vejít do hmotnostního limitu 20-23 kg / osobu + příruční zavazadlo? Možné to je, stačí se jen trochu snažit a přemýšlet. Co patří do příručního a co do zapsaného zavazadla?

polarni zare nad ostrovem VannoyaPříruční zavazadlo
Příruční zavazadlo by podle předpisů většiny leteckých společností nemělo vážit více než 8-10 kg a nemělo by rozměrově překračovat rámec cca 50x40x25 cm. Zatímco hmotnost se příliš často nekontroluje, tak na rozměry si dejte pozor (limity se liší u jednotlivých leteckých společností, doporučujeme před odletem překontrolovat na stránkách příslušné společnosti).
Příruční zavazadlo a oblečení, které máte na sobě (větší kapsy jsou výhodou), by mělo obsahovat: doklady, peníze, poukazy na pobyt, léky, telefony, fotoaparáty a všechny cenné, případně křehké věci, které Vám přepravní řád umožní v kabině letadla přepravit a které budete v místě pobytu nezbytně potřebovat, což jsou: navijáky bez šňůry, gumové nástrahy, rezervní ponožky a spodní prádlo, sada oblečení na rybaření apod. (pro případ, že Vám nepřiletí hlavní zavazadlo).
Všechny baterky, baterie, akumulátory a zařízení, které je obsahují (telefony, notebooky, kamery, powerbanky apod) se musí přepravovat v příručním zavazadle. Během rybaření v Norsku asi nebudete potřebovat polobotky, proto si na cestu do letadla raději obujte sportovní boty nebo pohorky, ve kterých v případě ztráty nebo zpoždění hlavního zavazadla budete moci rybařit. Totéž platí o kalhotách a bundě – slušivé sáčko a značkovou košili nechte doma na věšáku a oblečte si na cestu do letadla raději nepromokavou goretexovou bundu, sportovní kalhoty, funkční termoprádlo a teplou mikinu – v tom všem můžete relaxovat v chatě, chodit po horách i rybařit. Nabíječka na mobil, baterka, karabinky, obratlíky, kartáček na zuby, krém proti sluníčku a repelent proti komárům v balení do 100 ml – to vše a mnohé další se vejde do kapes u bundy. Jednou jsem viděl chlapíka, jehož rybářská vesta vážila skoro 10 kilo – ačkoli byl štíhlý, vypadal v té vestě na letišti tak trochu kulatě, ale za to se nemusel bát komplikací, které nastávají, když letecká společnost ztratí nebo dodá pozdě zavazadlo...

sportovni taska s koleckyHlavní – zapsané zavazadlo
Hmotnost hlavního-zapsaného zavazadla přepravovaného v ceně letenky ekonomické třídy může být 20-23 kg (podle pravidel konkrétní společnosti). Případná nadváha může být velmi drahá – v řádu několika set korun za každý kilogram nad limit. Nabízí-li letecká společnosti za rozumnou cenu přepravu druhého nebo třetího zavazadla (což platí například u Norwegian, SAS, Wideroe, Lufthansy) a máte-li pak na tato zavazadla místo v transferovém vozidle, ve kterém pojedete z letiště do místa pobytu, nemusíte se příliš omezovat.
Jenže vždy tomu tak nemusí být. Protože je hmotnost veličinou, která nás zajímá, volíme vlastní zavazadlo prostorné, ale lehké. Některé speciální rybářské a sportovní tašky s kolečky, madly a koženými výztuhami vypadají sice fešácky, ale jestliže prázdné zavazadlo váží samo o sobě více než 3 kg, nechte ho doma. Zavazadlo musí být lehké, pokud možno z pevného materiálu a v ideálním případě bytelné, aby ochránilo svůj obsah. Já osobně dávám přednost lodním pytlům, sportovním taškám nebo lehkým skořepinovým kufrům.
Protože jsou zavazadla při letecké přepravě i během přestupů vystavena častým nárazům a tlakům, je vhodné křehčí věci (pruty, krabičky, cívky, lahvičky...) obalit oblečením, rybářským overalem nebo jiným měkkým materiálem.
tubus pro prepravu rybarskych prutuCo si vlastně do hlavního zavazadla budete muset při cestě do Norska zabalit? To hlavní jsou 2-3 cestovní skládací rybářské pruty, které vložte do pevného tubusu (nebo do dvou menších tubusů) a uložte do zavazadla tak, aby byly co nejvíce chráněny před případnými nárazy, tlaky a pnutím. Dále budete v hlavním zavazadle přepravovat: cívky se šňůrami, cívku monofilu na návazce, nástrahy (pilkry – 2x 750 g, 2x 500 g, 3x 300 g, 4x 150-200 g, 5x pilkiny 50-100 g, 3x jighead 200-400 g, 3x magické oko 150-300 g, 10x úhořík-gummimack), nůž, kleště, hygienické potřeby, rybářský overal a jedna sada oblečení. To je celkem nejvýše 15 kg. Sláva, ještě se nám vejde 5 kilo jídla a láhev něčeho dobrého! Máte pocit, že spoustu nástrah a vybavení necháváte doma a že by se Vám to mohlo hodit? Možná mohlo, ale nutně to potřebovat nebudete. A když náhodou budete moc trhat, tak si to nejnutnější na místě dokoupíte nebo půjčíte.
V zapsaném zavazadle je zakázáno přepravovat baterky, baterie, akumulátory a zařízení, které je obsahují (telefony, notebooky, kamery, powerbanky apod). Tato zařízení a baterie je možné přepravovat výhradně příručním zavazadle.
Zavazadlo vždy pořádně uzavřete, uzamkněte, případně zajistěte lepicí páskou nebo balicí fólií a označte velkou visačkou nebo nejlépe nálepkou-nápisem s vaším jménem, telefonním číslem, datem a adresou cílové destinace a domácí adresou.
Jakmile zavazadlo podáte k odbavení na letišti, buďte si jisti, že s ním bude zacházeno s nebývalou krutostí a brutalitou, možná dorazí na cílové letiště až několik dní po vás a v horším případě už ho nikdy neuvidíte. S tímto vědomím vždy čekejte zavazadlo v příletové hale své destinace a obvykle budete příjemně překvapeni.

Severni Norsko z letadlaMohu si vzít domů letadlem nějaké ryby?
V souladu s norskými předpisy i s pravidly převozu úlovků sportovních rybářů v zemích EU si smíte z Norska (bydlíte-li v registrované rybářské chatě) odvézt 18 kg ulovených ryb, resp. výrobků z nich. Těch 18 kg zamražených a ve fólii nebo igelitu zabalených filet si bez problémů můžete letadlem dovézt. Nepotřebujete k tomu ani žádný polystyrenový nebo izolační box, ale zamražené ryby podejte jako běžné zavazadlo dobře zabalené ve sportovní tašce nebo v kufru. Protože cesta letadlem netrvá obvykle déle než 6-12 hodin (a navíc „tam nahoře“ žádné vedro není), stačí balíčky se zamraženými filety zabalit do novin nebo igelitových tašek, ty obalit rybářským overalem nebo oblečením a takto izolované je vložit do tašky nebo kufru, kde v pohodě vydrží i 24 hodin.
Rozhodně své úlovky k přepravě nepředávejte svým přátelům nebo známým, kteří hodlají jet z místa pobytu domů autem – zbytečně je vystavíte riziku postihu při celních kontrolách. Žádné prohlášení ani kopie letenek nebo úředně ověřený papír, že „jen přepravují ryby pro kamarády, kteří letí letadlem“ nepomůže. Celníci jsou nekompromisní a předpisy jasné: každá osoba překračující norské hranice smí mít u sebe nejvýše 18 kg ryb.

Co když zavazadlo do nebo z Norska nepřiletí?
Občas se to stavá. Ihned reklamujte nedoručení zavazadla u příslušné letecké společnosti, resp. na zavazadlové přepážce cílového letiště a sepište protokol, ve kterém uvedete popis a identifikační znaky zavazadla a především Vaše telefonní číslo a adresu místa pobytu, na kterou obvykle společnost do 48 hodin zavazadlo doručí. A když ne, tak nezoufejte. Jste přeci na dovolené a chybějící vybavení je pádným důvodem k nákupu a doplnění rybářského nádobíčka (to pochopí každá partnerka). A co se nedá koupit, to se obvykle dá půjčit.

Click 2 Claim - nahrady za zpozdene letyDojde-li ke ztrátě zavazadla, zpoždění letů apod. můžete žádat od letecké společnosti náhradu, na kterou máte nárok dle nařízení EP a Rady ES č. 261/2004 nebo Montrealské úmluvy (1999).

Zdá se Vám to vše příliš složité a nákladné? Vše je pouze otázkou míry a priorit – kolik času, nepohodlí a peněz jste ochotni pro rybářskou výpravu do Norska obětovat.



brezen na Lofotech - zdolavani treskyModelový seznam vybavení pro cestu na norské pobřeží

Na pobřeží Norska panuje celoročně velmi proměnlivé počasí. Denní teploty se i v letním období na severu Norska mohou pohybovat okolo 5-10°C, ale mohou dosáhnout i 25°C. V březnu, dubnu, září a říjnu je velmi pravděpodobné, že denní teploty sice nepřesáhnou 10°C, ale na pobřeží je rovněž velmi nepravděpodobné, že by klesly pod 0°C. Při pobytu na lodi je třeba vzít do úvahy, že teplota oceánu při pobřeží Norska se celoročně pohybuje mezi 2-12°C, což v zimě obvykle moc nezahřeje, ale v létě to pobřeží náležitě ochlazuje. Pro rybolov se nejvíce hodí nepromokavé-plovoucí rybářské overaly a dle aktuální teploty příslušný počet vrstev spodního-funkčního prádla, fleece apod. Pro rybaření z lodi jsou ideální nepromokavé sportovní boty nad kotníky, případně holinky. Nemáte-li rybářský overal, poslouží dobře nepromokavé, ale prodyšné sportovní kalhoty a bunda (z gore-texu nebo obdobného materiálu), ale berte v potaz, že se při mořské rybařině občas můžete umazat od rybího slizu či krve.
Níže uvedený seznam se může lišit v závislosti na zvoleném termínu výpravy a dle preferencí každého jednotlivce.

Obvykle postačující sada oblečení v rybářské sezóně:
1. Oblečení, ve kterém budete cestovat letadlem: nepromokavá sportovní bunda, sportovní pohodlné kalhoty, funkční triko nebo mikina, spodní prádlo, teplé ponožky z rychleschnoucího materiálu. A do kapsy teplou čepici, případně prstové rukavice (podle ročního období). Na nohy nepromokavé pohorky nebo jiné sportovní nepromokavé boty nad kotníky.
2. Oblečení v příručním zavazadle: sada spodního prádla, dlouhé spodky, teplé funkční ponožky, nepromokavé sportovní kalhoty nebo kalhoty z rychleschnoucího větruodolného materiálu, fleece mikina. Jinými slovy: jestliže se při letecké přepravě zpozdí nebo ztratí Vaše zavazadlo, musíte mít po ruce oblečení, které Vám umožní rybaření a pobyt v přírodě.
3. Oblečení do hlavního-zapsaného zavazadla:
1x lehké dlouhé sportovní kalhoty
2x triko s dlouhým rukávem. Doporučujeme funkční oblečení.
1x-2x teplá mikina – fleece apod.
1x teplé spodky (fleece apod)
1x tenké spodky z funkčního materiálu
3x spodní prádlo a 3x pár teplých ponožek
1x nepromokavý-plovoucí rybářský overal nebo sada nepromokavých kalhot a bundy
1x holinky nebo nepromokavé boty do lodě
1x lehké sportovní boty nebo přezůvky pro pohyb v chatě
1x teplá čepice, v létě případně i kšiltovka a tmavé polarizační brýle
prstové rukavice, případně v létě rukavice chránící proti slunci

Dále nezapomeňte do příručního zavazadla nebo do kapes cestovního oblečení:
Pas nebo občanský průkaz, letenky, řidičák, pojištění, platební kartu (+ jejich kopie pro případ ztráty...)
Peníze - v hotovosti má smysl mít na osobu 1.000-2.000 NOK a případně do zálohy 200-500 EUR.
Léky, prášky a osobní hygienické potřeby (tekutiny a gely výhradně v balení do 100 ml)
Fotoaparát a případně kameru
Telefon a nabíječku
Od srpna do dubna baterku-čelovku s náhradními bateriemi.
Uzavíratelný nepromokavý vak pro uložení fotoaparátu a dokladů (ochrana proti vlhkosti).
Navijáky bez šňůry, případně bez cívek.

Dále do hlavního-podaného zavazadla:
Framykoin nebo jinou antibiotickou mast, leukoplast-náplasti pro případ drobného poranění (případně Novikov), Fenistil nebo jiné antialergikum.
Krém proti slunci s ochranným faktorem nejméně 25 (nejlépe Daylong).
1x-2x vláčecí prut délky do 2,4 m s vrhací zátěží do 200 g
1x-2x prut pro pilkrování, resp. vertikální přívlač délky 1,5-2,1 m třídy 20-50 liber
1x multiplikátor s min. 200 m šňůry o nosnosti 25-40 kg
200 m šňůry o nosnosti 15-25 kg nebo cívku smekacího navijáku se šňůrou.
200 m rezervní šňůry o nosnosti 25-35 kg
20x obratlík nebo obratlík s karabinkou o nosnosti 30-60 kg
cívku (cca 20 m) návazcového vlasce nebo fluorcarbonu 0,6-1 mm
1x pilkr 750 g, 2x pilkr 500 g, 3x pilkr 300 g, 4x pilkr 150-200 g a 4x pilkr 80-100 g
2x-4x jighead nebo magické oko nebo jigovou hlavu 200-400 g
4x jigová hlava 100-200 g
twistery a jiné gumové nástrahy (ty můžete bez háčků přepravovat i v příručním zavazadle)
10x úhořík (gummimack neboli paprika)
1x vylovovací kleště (lipgrip) nebo malý gaf
1x kleště s delšími čelistmi na vyndavání háčků a přípravu návazců
1x nůž

Reportáž sepsal Zdeněk Edelmann, 26.3.2019, aktualizováno 5.3.2020