Revíry - destinace ► Amerika ► Panama ► Azuero ► Způsoby rybolovu
Panama - Azuero - Způsoby rybolovu
Díky kvalitě a vybavení lodí je z nich možné lovit na přívlač, jigy, přírodní nástrahy i na trolling. Návštěvníci Panamy však směřují na zdejší loviště předvším lovit na hladinové nástrahy (poppy a jerky), případně na jigy. Trolling, ev. lov na přírodní nástrahy jsou jako pasivní způsoby rybolovu používány jen zřídka (když si rybáři chtějí odpočinout, případně když průvodce usoudí, že rybáři nejsou technicky nebo fyzicky schopní zvládat popping a jigging).
Hladinová přívlač – popping z driftující lodě
Loví se především na hranách pobřežních útesů, v okolí mělčin-podmořských hor, vyvýšenin dna a hejn ryb, nejčastěji na povrchové wobblery (poppy délky 14-23 cm o hmotnosti 50-200 g), případně na rychle vláčené wobblery (stick-baity délky 12-25 cm) nebo jig-streamery.
Druhy lovených ryb: především kohoutovec, chňapal, kranasi, jehlice, španělské makrely, barakuda, tuňák, kanici, pelamida-wahoo. Vzácněji tarpon, plachetník, větší druhy tuňáků a kaniců.
Chcete-li ulovit velké kohoutovce, chňapaly nebo jiné druhy ryb, musíte tomu přizpůsobit vybavení. Mělo by se jednat o prut délky 2,4-2,7 metry s vrhací zátěží 150-300 g a kvalitní naviják s nejméně 200 m vlasce nebo šňůry o nosnosti 30-50 kg.
Lehčí přívlač v mělčinách u pobřeží a při ústí řek
V mělčinách, mangrovech, z pláží a pří ústí řek je možné rybařit s lehčím vláčecím vybavením. Loví se především na povrchové wobblery (poppy délky 10-15 cm), případně na rychle vláčené plovoucí jerky-stickbaity, težké plandavky-pilkiny (30-70 g) nebo twistery. Většinou se loví z lodí - úspěšnost rybaření ze břehu je výrazně nižší než při rybaření z lodě. Druhy lovených ryb: především kohoutovci, malí chňapali, kranasi, barakuda, španělské makrely, menší tarponi a korálové ryby.
Ačkoli se obvykle jedná o ryby v kategorii 0,5-10 kg, dovedou i na mělčinách a mezi korály podnikat velmi rychlé a dlouhé výpady. Doporučujeme prut délky 2,4-2,7 metru s vrhací zátěží 50-150 g a kvalitní naviják s nejméně 200 m vlasce nebo šňůry o nosnosti cca 17-40 kg.
Vertikální přívlač-jigging z driftující lodě
Loví se především na hloubkách 25-90 m s prutem délky 1,2-1,6 m na tenké jigy/pilkery a jigstreamery o hmotnosti 70-300 g. S nástrahou je možné pilkrovat (pohybovat vertikálně) nebo ji vláčet. V každém případě se s nástrahou musí pohybovat rychle (ne jako při pilkrování v Norsku).
Druhy lovených ryb: především chňapali-snapper, kanici, kranasi, amberjack, barakudy, tuňáci a korálové ryby. Velikosti lovených ryb je nutné přizpůsobit vybavení - i na hloubkách okolo 20 m bývají loveny ryby o hmotnosti nad 20 kg.
Trolling
Trolling (přívlač za jedoucí lodí) není příliš oblíben a používá se především jako relaxační doplněk přívlačí a jiggingem unavených rybářů. Jedná se způsob rybolovu, který zvládnou i méně zkušení a fyzicky méně zdatní rybáři.
Loví se především na povrchové nástrahy (chobotnice, střapce, povrchová dráždidla), pravé nebo umělé ryby a wobblery (12-20 cm). Protože trolling nepatří k hlavním způsobům rybolovu, zpravidla si rybáři vystačí s pruty, které jinak standardně používají pro popping nebo jigging. Optimální vybavení pro zdejší vody tvoří trollingový prut třídy 30 liber délky cca 2 m osazený multiplikátorem s nejméně monofilního 300 m vlasce o průměru 0,5-0,7 mm.
Mezi nejčastější úlovky patří pelamida-wahoo, tuňák žlutoploutvý, zlak-dorado, španělská makrela, barakuda, plachetník...