Revíry - destinace ► Evropa ► Řecko ► Dodekanesos ► Rybolov
Řecko - Dodekanesos - Rybolov
Rybolov probíhá v Egejském a Levantském moři v okolí ostrovů Rhodos, Karpathos, Symi, Tilos a Nisyros.
Zatímco sezóna lovu atraktivních druhů, mezi které lze zařadit tuňáky (především tuňáky obecné), kranasy a případně koryfény, je od října do ledna, drobné pobřežní ryby je možné lovit v podstatě celoročně.
Na těchto stránkách se zabýváme pouze seriózním rybařením v období rybářské sezóny. Rybaření pořádané v Řecku v letních měsících pro turisty považujeme za parodii sportovního rybolovu a nezabýváme se jím.
Průvodci, lodě a vybavení
Rybaří se z motorových lodí pod vedením místního kapitána-průvodce. Kromě výběru loviště průvodci ochotně poradí i s volbou správných nástrah, techniky lovu a případně pomohou správně sestavit udici, navázat nástrahy i udice apod.
Na palubě každé lodě je dostatek prostoru pro 2-4 rybáře aktivně lovící vertikální přívlačí nebo na položenou, resp. na přírodní nástrahy.
Součástí každé motorové lodě je před sluncem chráněná část paluby nebo kabina, echolot-GPS a vysílačka. Po předchozí dohodě je možné zapůjčit i vybavení-pruty na vertikální přívlač-jigging a přívlač za jedoucí lodí (trolling) ve třídě 30-80 liber.
Rybolov probíhá obvykle od poledne do pozdního odpoledne, zpravidla od cca 13.00 do 19.00 hodin, ale po dohodě s kapitánem je možné upravit denní dobu lovu, případně zorganizovat noční lov olihní.
Prodloužení standardní šestihodinové doby lovu je možné dle počasí a dohody s kapitánem.
Způsoby rybolovu
Místní rybáři loví tuňáky a kranasy především na rybku, ale úspěšná může být i vertikální přívlač-jigging. Koryfény (dorada), bonita a malé druhy tuňáků je možné lovit i přívlačí za jedoucí lodí (trolling) na wobblery nebo povrchové nástrahy.
S povrchovou přívlačí (popping) nejsou v této části Středozemního moře dobré zkušenosti.
Lov tuňáků a kranasů na rybu
Loví se obvykle z driftující nebo pomalu jedoucí lodě na hloubkách 40-100 m s trollingovým prutem délky kolem 2 m a třídy 80 liber osazeným multiplikátorem s nejméně 300 m vlasce o průměru 0,7-1 mm. Jako nástraha se nejčastěji používají živé pelamidy nebo malí tuňáci délky 30-40 cm.
Druhy lovených ryb: především tuňák obecný, tuňák křídlatý a kranas Dumerilův (amberjack).
Vertikální přívlač-jigging z driftující lodě
Loví se především na hloubkách 40-120 m s prutem délky 1,2-1,6 m a třídy 30-80 liber, šňůrou nosnosti 20-40 kg a koncovým návazcem z fluorcarbonu o průměru 0,5-0,7 mm, na tenké jigy/pilkery a jigstreamery o hmotnosti 80-350 g.
Druhy lovených ryb: především kranas Dumerilův (amberjack), chňapali-snapper, zubatci-dentex, pražmani-seabream, kanici-grouper, barakudy a tuňáci. Velikosti lovených ryb je nutné přizpůsobit vybavení – zatímco většina chňapalů, zubatců, pražmanů a kaniců lovených v této části světa jen zřídka přesahuje hmotnost 3 kg, v případě kranasů se jedná obvykle o ryby hmotnosti 3-12 kg.
Trolling
Trolling (přívlač za jedoucí lodí) se používá především při lovu nástražních ryb (bonita a malé druhy tuňáků do 1 kg), případně při lovu koryfén (zlak nachový), když se v okolí ostrovů objeví jejich hejna.
Jako nástraha slouží různé povrchové imitace olihní (chobotnice, střapce, povrchová dráždidla), pravé nebo umělé ryby a wobblery (12-16 cm). Optimální vybavení pro zdejší vody tvoří trollingový prut třídy 30-50 liber délky cca 2 m osazený multiplikátorem s nejméně 300 m monofilního vlasce o průměru 0,4-0,7 mm.
Mezi nejčastější úlovky patří zlak-dorado, barakuda, pelamida obecná (bonito), tuňák makrelovitý a pruhovaný...
Lov velkých tuňáků nad 20 kg (tuňák obecný a křídlatý) nebo mečounů je zcela specifickou disciplínou trollingu vyžadující vybavení třídy 80 liber a nesmírnou dávku trpělivosti, protože šance na ulovení těchto druhů ryb na trolling jsou v Mediteránu velmi nízké.
Noční lov olihní
Olihně (squid, kalamari) je možné lovit na přívlač z mol, ale častěji a s výrazně větším úspěchem se loví vertikální přívlačí z lodí. Nejčastěji se loví za tmavých nocí (v době, kdy nesvítí měsíc). Místní rybáři používají při lovu z lodě na hloubkách 60-140 m nejčastěji jen vlasec průměru cca 1 mm navinutý na cívce zakončený zátěží s růžicí (tisíciháčkem). Na růžici se nastražuje mrtvá rybka délky cca 15 cm a pro přilákání olihní se nad nástrahu často upevňuje světlo nebo fluoreskující tyčinka. Ale pro vertikální lov olihní je možné použít i krátký prut se šňůrou nosnosti 10-20 kg zakončenou fluorcarbonovým návazcem o průměru 0,7-0,9 mm. Po spuštění na dno se nástraha přerušovaně vytahuje k lodi a následně opět spouští ke dnu a tak pořád dokola. V případě přívlače ze břehu nebo z mol se vláčejí nástrahy na olihně délky cca 10 cm (cca 30 g).
Počasí
V období rybářské sezóny (říjen-leden) nepanuje obvykle ve východním Středomoří tak suché klima, na jaké jsou turisté zvyklí v letních měsících. Déšť a bouřky nejsou nijak výjimečné, ale zpravidla nemají dlouhého trvání, spíše jsou charakteru přeháněk. Zatímco v říjnu se denní teploty vzduchu na pobřeží ostrovů pohybují mezi 22-30°C a teplota vody bývá 21-23°C, v prosinci jsou běžné denní teploty vzduchu mezi 12-20°C a teplota vody mezi 15-18°C.
Rybaří se obvykle z lodí a to na boso nebo v sandálech, v lehké košili nebo triku a krátkých kalhotech / bermudách. Vhodná je ochrana hlavy před sluncem - čepice s kšiltem a samozřejmě brýle proti slunci.
Při větrném počasí poskytne ochranu před větrem a vodní tříští lehká bunda-větrovka a případně dlouhé kalhoty z rychleschnoucího materiálu.