Reportáže
Dostaveníčko se štikami 4.1.2014
Přirozená produkce zdejších brakických vod je na vynikající úrovni. Stačí se podívat v některém z přístavišť do vody a rybářovo srdce zaplesá při pohledu na stovky drobných sleďů, okounů a bílé ryby. Množství malých ryb odpovídá samozřejmě i výskyt a velikost zdejších dravců, především štik a okounů.
Švédsko – VastervikDRAVCI BALTU 4.1.2014
Jsou lstivé jako lasička, ale už ne tak štíhlé. Určitě jsou ale bojovné - nic jiného jim nezbývá, protože přežít mohou jen ty nejzdatnější. A o to právě jde - prospívat ve vlastním přirozeném prostředí, kterým je v tomto případě Baltické moře u švédských břehů. Ne, nemám na mysli nějaké vzácné zvíře, o kterém málokdo slyšel. Hovořím o obyčejné štice.
Švédsko – GrankullavikJarní Öland 4.1.2014
Konečně na vodě! Vybaveni vláčecími pruty, kufříkem plným nejrůznějších rotaček , plandavek, woblerů a twisterů, ale především ohromným odhodláním „nakopáváme“ motor a vyplouváme.
Švédsko – GrankullavikLOV ŠTIK NA MOŘI? NENÍ TO OMYL? 4.1.2014
Jak se štiky na moři loví? Stejně jako na jezerech nebo rybnících.
Švédsko – KarlskronaZA ŠTIKAMI NA SEVER EVROPY 4.1.2014
Na téma lovu štik ve Švédsku a Finsku bylo již v českém rybářském tisku publikováno několik článků. Zkušeností z lovu těchto krásných dravců ve skandinávských jezerech, řekách i v brakických vodách však přibývá a tak vznikl i tento článek.
Švédsko – KarlskronaKARLSKRONA - z vojenského prostoru rybářský revír 4.1.2014
Přítomnost velkých dravců je logicky podmíněna množstvím dostupné potravy - tu především v jarních měsících tvoří sledi (herinci)...
AljaškaKrátké zprávy a postřehy 28.11.2013
Krátké reportáže, zprávy a postřehy návštěvníků Aljašky.
Norsko – oblast SteigenNordskot - na dohled perel na šňůrce 17.11.2013
O tom, že Norsko je pro mne něco jako pro muslima Mekka, není sporu. Proto jsem se od konce minulého roku těšil na konec zimy, jara a vlastně téměř i léta. Další výprava do země trolů byla totiž naplánována na období 29. 8. - 8. 9. 2013. Po pravdě, nejraději mám úplný sever Norska, kde nacházím divokou přírodu, přívětivé obyvatele, klid k relaxaci a... velkou šanci na úlovek trofejní ryby. Ne každý ale miluje holé skály porostlé lišejníkem, a tak volba většiny tentonkrát padla na novou ubytovací kapacitu v obci Nordskot, nalézající se v rozlehlém Vestfjordu přímo naproti Lofotskému souostroví, neboli zmíňeným „perlám na šňůrce“, jak kdosi tento pás ostrovů poeticky nazval.
Island – řeky a jezera IslanduJihovýchodní Island 10.-15.9.2013 24.9.2013
Testovací výprava na řeky jihovýchodního Islandu v okolí města Egilsstadir by mohla mít podtitul „Nechci vo něm slyšet, nechci nikdy vidět islandskej kraj, mý šedivý vlasy mi za pravdu daj...“ Smůla se nám při této výpravě lepila na paty – počátkem září bylo na východě Islandu extrémní sucho, již tři týdny nepršelo, řeky měly velmi nízký stav vody, navíc bylo většinou slunečno a lovit za těchto podmínek pstruhy a lososy v křišťálově čisté vodě bylo velmi, velmi těžké. A když se konečně zatáhlo, tak přišla vlna vichřic, ve které více než o rybaření šlo spíše o přežití, což jsme si ostatně měli možnost vyzkoušet při zpáteční cestě do Reykjavíku...
Švédsko – VindelalvenLapland Pike Tour 2013 aneb štikám na stopě 22.9.2013
Tak se sešel rok s rokem a já sedím nad tímto listem papíru a přemýšlím, jak nejlépe popsat zážitky z naší další, testovací výpravy za hranice všedních dnů na území severního Švédska, uskutečněné díky spolupráci s cestovní kanceláří PEPA a společností Salmo Lapland. Poučeni z předešlého roku, jsme tentokrát odjezd naplánovali o 14 dní dříve, tedy na přelom srpna a září. Hlavně jsme si pobyt o týden prodloužili, protože když už se má člověk trmácet 2.200km, tak ať to stojí za to.