Revíry - destinace ► Asie ► Rusko ► Kamčatka ► Reportáže ► Krátké zprávy a postřehy
Na protest proti vstupu ruských okupačních vojsk na území Ukrajiny rušíme všechny zájezdy a výpravy do Ruska.
Našim demokraticky a protiputinovsky smýšlejícím partnerům i zákazníkům se omlouváme, ale za stávající situace je absolutní bojkot turistiky do Ruské Federace jedinou možnou reakcí.
Rusko - Kamčatka - Reportáže
Krátké zprávy a postřehy 31.12.2012
Zdravím pane kolego!
Všechno podstatné z naší výpravy jste se už dozvěděl od ostatních účastníků, tak snad jenom pár doplňujících postřehů:
- předně plním slib daný Honzovi, před jeho odletem zpět do Austrálie, že Vám poděkuji, což tímto činím.
- organizace výletu neměla chybu, snad až jenom na ten nešťastný přestup v Moskvě. Dvě hodiny se mohou zdát dostačující, ale pokud letadlo z Prahy přiletí s hodinovým zpožděním, je zle. My jsme naštěstí toto nebezpečí vyloučili přespáním v Moskvě a jsem tomu nakonec velmi rád, protože jinak bych na vlastní oči neviděl, jak se tato metropole úžasně proměnila. A musím uznat, že mě velmi mile překvapila. Možná to také bylo tím, že jsme zde měli předem perfektně zajištěný pobyt, včetně doprovodného servisu.
- odlet helikoptérou na řeku byl určitě hektický. S přibývajícími hodinami už nikdo z nás moc nedoufal, že se na řeku dostaneme ještě týž den. Tady jste u nás, ve složitých místních podmínkách, mocně zabodoval.
- rybařina byla skvělá, i když po Vaší zprávě o nejsilnějším tahu lososů za posledních 5 let, se přiznám, že jsem čekal víc těchto ryb v řece. Na jednu stranu jsme měli štěstí na počasí a poměrně nízký stav vody, ale na druhou stranu bych odhadoval, že lososi možná čekali na zvýšený průtok. Ale možná se mýlím.
- počet ulovených kisučů nebyl nakonec asi až tak závratný, ale pozitivem bylo, že všichni účastníci si tuto rybu chytili a k tomu nádavkem spoustu ostatních ryb, zejména elegantních kundž a mraky ostatních sivenů, mezi nimiž se největšímu obdivu dostávalo svatebně vybarveným mlíčákům malma. Zejména muškaření na takové vodě je excelentní.
- ruská posádka byla bezchybná, jednalo se o milé a ochotné lidi, takže za celou dobu nevznikl žádný, ani sebemenší, problém. Naopak celý pobyt proběhl ve velmi přátelském ovzduší, což jsme na konci pobytu i (snad náležitě) ocenili.
- strava byla velmi dobrá, rozmanitá a v dostatečném množství. Musím také konstatovat , že odhad spotřeby podpůrných nápojů jsme měli velmi dobrý. Na konci jsme se museli sice trochu tumlovat, ale nevšiml jsem si, že by si někdo stěžoval.
- jediná nepříjemnost nás postihla hned první den, po příletu na řeku. Dlouhé vysedávání v restauraci, při čekání na helikoptéru, mělo za následek vyšší spotřebu uklidňovacích prostředků. Nelze se pak divit, že radost z toho, že jsme konečně sami u své řeky, byla veliká a tento fakt si žádal náležitou oslavu. Tak se stalo, že večer někteří jedinci, potmě, jenom s obtížemi, hledali svůj stan. A tuto prekérní situaci naneštěstí neustál jeden Scott. Stál opřený o stan a rázem z něj byl šestidíl! Hned první den.
Ztracená krabička s nástrahami, utopený šroubek od kličky navijáku, už pak byly jenom prkotiny, které ale Honzovi nemohly zkazit, jeho neustálou a značně nakažlivou, dobrou náladu.
- naše průvodkyně Petropavlovskem Leta se o nás po celou dobu starala velmi dobře. Byla velmi milá a ochotná, a přitom to po příletu s námi neměla vůbec lehké, protože jak čas plynul a odlet helikoptéry byl neustále posunován, stoupala naše nervozita. A Leta to zvládala obdivuhodně. Se šarmem a klidem.
- závěrem lze říct, že určitě největším kladem bylo, že jsme se ujistili, že celá expedice splnila všechna naše očekávání a všichni jsme odjižděli plni krásných zážitků. A už nyní začínáme plánovat repete.
Takže na úplný závěr – za sebe musím rovněž poděkovat. Místní podmínky nejsou určitě jednoduché a výsledek je asi vždy trochu nejistý. My jsme nakonec měli štěstí, že všechno klaplo a všichni účastníci jsou navýsost spokojení. Dokonce v porovnání s Mongolskem, dopadla Kamčatka lépe. A to je co říct!
S pozdravem
Miloš Kopic
Únor 2008
Z dopisu jednoho z našich rybářských průvodců - Olega:
...tady je boží dopuštění, ale díky tomu mám čas konečně napsat dopisy a maily. Dva dny tady zuřila sněhová bouře. Konečně pravé kamčatské počasí - za necelých 48 hodin napadl rovný metr sněhu! Tobě, nadšenému lyžaři, by se to asi líbilo, ale nám to celkem komplikuje život a dnes vyhlásili lavinové nebezpečí dokonce přímo v některých částech Petropavlovska. Auta skoro nejezděj, doprava stojí a bude trvat aspoň další dva dny, než pluhy, buldozery a nakladače zprůjezdní alespoň hlavní silnice. Do vedlejších silnic si s pluhem nikdo netroufne, místy není vidět, kde jsou zaparkovaná auta a kde ne...
Před touhle bouří celý měsíc vůbec nepadal sníh a už to vypadalo, že i u nás na Kamčatce bude mizerná zima jako u Vás v Čechách. Sjezdovky byly samý firn a ledové plotny, to se ale teď během dvou dní změnilo.
Píšeš, že v Čechách v lednu a únoru vůbec nesněží a mizí Vám sníh i na horách - to já už se začínám těšit až všechno roztaje a přijde jaro.
Ve škole, kde učím, na mne letos hodili všechny lyžařské kurzy a výcvik, takže trávím na lyžích každý den 2-6 hodin. Jsem sice docela ve formě, ale jestli mi někdo v dubnu nabídne, abych si na víkend zajel zalyžovat, tak ho nakopu do řitě...
Díky sněhové bouři vyhlásila i naše škola sněhové prázdniny a tak mám trochu více času na rodinu a přátele. Už se těším až uklidím lyže a vybalím mušák.
Pozdravuj v Čechách
Oleg "Učitel"
Červenec 2007
Tradičně za vysokého stavu vody začala sezóna lovu lososů královských (čavyča, king, chinook). Největší druh pacifického lososa se loví jen v několika kamčatských řekách a i letos byl jeho lov na udici velmi problematický - sportovní rybaření komplikuje jako téměř každý rok zvýšený průtok kalné sněhové vody.
Na dvou řekách byly podmínky příznivější a skupině ruských a francouzských rybářů se podařilo ulovit několik "kingů". V průměru každý rybář za týden lovu zdolal jen 3 lososy, drtivá většina ryb byla ulovena na přívlač. Největší lososi královští važili téměř 20 kg. Poměrně monotónní lov lososů si většina rybářů zpestřovala lovem sivenů malma a duháků.
Nové DVD o rybaření na Kamčatce je v prodeji.
Film připravil švédský fotograf Henrik Larsson v průběhu týdenního rybaření na řece Opala v září 2006. 25 minut dlouhý snímek je opatřen českým komentářem a zakončen několikaminutovým slideshow obrázků z Kamčatky.
DVD je možné zakoupit v cestovní kanceláři PEPA za 200 Kč, případně objednat na dobírku za 250 Kč (tel: 266 610 273).
Jako bonus obdržíte zdarma DVD o rybaření ve švédském Laponsku, které připravila skupina francouzských filmařů.
Leden 2007
Zatímco u nás v Evropě přišla zima až koncem ledna, na Kamčatce leží sníh už od listopadu. Pokud zrovna nemusí obyvatelé Kamčatky pracovat nebo odklízet sníh, aby se dostali do svých domovů a garáží, mohou si užívat zimních radovánek.
V okolí Petropavlovska je několik sjezdovek, ale ti movitější si častěji najímají helikoptéry a vypravují se sjíždět okolní sopky. Heliskiing přitahuje dnes návštěvníky nejen z Ruska, ale také z Japonska, Kanady, USA a Švýcarska.
Množství obyvatel Kamčatky propadlo kouzlu běhu na lyžích. Populární jsou několikadenní tůry s noclehy v loveckých chatách nebo u termálních pramenů. Jak vypadá běžecká stopa v okolí vulkánu, který do ovzduší vychrlil množství popílku, to ukazuje sousední fotografie.
Ani v hluboké zimě si ruští rybáři nedají pokoj. Rybolov na dírkách má v Rusku nejméně tolik příznivů, jako letní rybaření. Mezi oblíbené úlovky patří především siveni alpští (Salvelinus alpinus), kteří se vyskytují v některých horských jezerech Kamčatky. Komu se nechce k zamrzlým jezerům na běžkách, se psím spřežením nebo na sněžném skútru, ten může letět helikoptérou.
Duben 2006
Tažná forma kamčatského pstruha duhového - tzv. sjomga je celoročně hájená a někteří rybáři o této rybě hovoří v čase minulém. Z některých řek sjomga opravdu zmizela a existence tohoto druhu, resp. poddruhu pstruha je ohrožena.
Způsobem života i svou velikostí se sjomga podobá steelheadovi (tažné formě duháka), který se vyskytuje v aljašských a západokanadských řekách. Ichthyologové jsou však přesvědčeni, že sjomga a steelhead jsou různé poddruhy pstruha amerického duhového, někteří dokonce považují kamčatské a americké duháky za různé druhy.
Sjoga táhne do některých kamčatských řek v říjnu-listopadu, přečkává zde zimu, v dubnu-květnu se tře a pak se vrací zpět do moře.
Vzhledem k výskytu sjomgy v zimním období, kdy na řekách rybaří jen velmi málo lidí a na mnoha řekách rybolov znemožňuje mohutná pokrývka sněhu a ledu, je údajů o výskytu a početnosti velmi málo.
Na fotografii je jeden z kamčatských pytláků, kterému se koncem dubna 2006 podařilo ulovit slušný exemplář sjomgy. Tahle ryba se už bohužel do moře nevrátí...
Ministerstvo rybaření a ochrany životního prostředí Ruské Federace doporučuje stopařům, lovcům, rybářům a golfistům aby zachovali mimořádnou obezřetnost a měli se na pozoru před medvědy za pobytu v oblasti od Petrohradu po Čukotku.
Doporučuje lidem nosit na oděvu zařízení vytvářející hluk, jako jsou zvonečky, které medvěda upozorní, ale nevylekají. Také doporučuje mít u sebe pepřový sprej pro případ setkání s medvědem. Je také vhodné si všímat znamení činnosti medvědů.
Lidé by se měli naučit odlišovat trus černého medvěda a grizzlyho.
Trus černého medvěda obsahuje maliny a někdy veverčí chlupy.
Trus grizzlyho obsahuje zvonečky a je cítit po pepři.
Přejeme šťastnou cestu
P.S.
Na Kamčatce žije pouze medvěd hnědý - grizzly