Revíry - destinace ► Asie ► Rusko ► Kamčatka ► Rybolov
Na protest proti vstupu ruských okupačních vojsk na území Ukrajiny rušíme všechny zájezdy a výpravy do Ruska.
Našim demokraticky a protiputinovsky smýšlejícím partnerům i zákazníkům se omlouváme, ale za stávající situace je absolutní bojkot turistiky do Ruské Federace jedinou možnou reakcí.
Rusko - Kamčatka - Rybolov
V závislosti na počasí, výběru řeky a tahu ryb se loví tyto druhy lososů:
čavyča - královský/king (červenec)
nerka - červený/sockeye (srpen-září)
keta - psí/chum (srpen-září)
kisuč - stříbrný/coho (srpen-říjen)
Tažnou formu pstruha duhového - sjomgu je možné ulovit na některých řekách v září a říjnu.
Prakticky po celou sezónu je v některých řekách možné lovit pstruhy duhové, lipany a dva druhy sivena (malma-Dolly Varden a východosibiřský-kundža).
Sportovní rybáři používají na Kamčatce výhradně jednoháčky bez protihrotu. Praktikuje se rybolov metodou "chyť a pusť", případně si rybáři ponechávají úlovky pro okamžitou spotřebu. Rybaří se většinou ze břehu nebo z vody - brodicí kalhoty jsou naprostou nutností. Možnost rybaření z driftující lodi.
Další podrobnosti a doporučené vybavení viz reportáže.
Řeky
Rybolov je možné zajistit na několika řekách. Mezi nejoblíbenější patří Bystraja, Karymčina, Opala, Kolpakova, Dalekaja, Kamenistaja, Sopočnaja, Kabuška, Stolovaja, Tichaja, Tigil, Mikiža, Ozernaja, Kundževaja a Županova.
Zatímco Bystraja, Karymčina, Plotnikova a částečně i Opala jsou dostupné autem, na ostatní je nutné letět helikoptérou. Doba letu se pohybuje okolo 40 minut.
Na řekách Bystraja, Plotnikova, Karymčina a Opala mohou zákazníci vidět i domorodé rybáře, ale na ostatních řekách jsou setkáni s lidmi vzácností. Všechny uvedené řeky jsou vhodné pro muškaření i přívlač.
Na horních tocích řek se jedná o říčky široké jen pár metrů s hloubkou do 50 cm. V průběhu splouvání se průtok řek zvyšuje a na dolním toku jsou některé úseky široké i 50 m, v tůních může být hloubka i několik metrů a přebrodit z jednoho břehu na druhý lze jen místy.
V některých řekách se vyskytují všechny výše uvedené druhy ryb, v některých chybí pstruzí duhoví nebo lipani, ale žije zde silná populace sivenů východosibiřských apod. (viz reportáže).
Počasí
V srpnu - říjnu panuje v okolí kamčatských řek podobné počasí, jako v horských oblastech Čech. Denní teploty se zpravidla pohybují mezi 5 a 20 stupni Celsia. Noční teploty v září nezřídka klesají i k bodu bodu mrazu. Pobyt může znepříjemnit déšť - doporučujeme kvalitní nepromokavé oblečení a brodicí kalhoty.
Medvědi
Kamčatští medvědi jsou prý méně agresivní než jejich aljašští příbuzní, ale přesto doporučujeme respektovat pokyny průvodců, kteří mají s medvědy dlouholeté zkušenosti.
Video z výpravy na řeku Mikiža v srpnu 2017
Rybářská výprava na kamčatskou řeku Mikiža - video
Video z výpravy na řeku Kundževaja
Září na řece Kundževaja