Revíry - destinace ► Evropa ► Španělsko ► Ebro - jezero Caspe ► Rybolov
Španělsko - Ebro - jezero Caspe - Rybolov
Dnes si sotva kdo dokáže představit, že na počátku sedmdesátých let nebyl v celém Španělsku ani jeden jediný sumec. Teprve v roce 1974 bylo tajně a ilegálně vysazeno několik ryb tohoto druhu skupinou nadšených rybářů, a to s takovým úspěchem, který předčil veškerá očekávání a zároveň nastavil nové mýty. To, jak se sumci během necelých čtyř dekád rozmnožili a kam až dorostli, lze považovat za malý přírodní zázrak. Jen pro srovnání: v roce 1997 byl španělský rekord sumce 78 kg při délce 2,14 m, hmotnost současného rekordu je cca 112 kg. Pokořit magickou dvoumetrovou hranici tedy už není nic nerealistického.
K velké radosti milovníků přívlače byl do obou nejznámějších přehrad na Ebru (Embalse de Mequinenza a Embalse de Riba Roja) v sedmdesátých letech vysazen ilegálně i candát. Nikdo však ani v nejbujnějším snu neočekával, že se candáti tak bleskově rozmnoží, rozšíří a doslova rychlostí větru dobyjí španělské řeky, přehradní kaskády a nakonec se oproti všem předpokladům stanou miláčky i u domácích rybářů. Za candáty se na Ebro vydávají každoročně tisíce rybářů z celého světa. Statisíce ryb v produkčním stáří sice končí na talířích, a i přesto, jakému tlaku je tzv. horní přehrada vystavena, je bezpochyby s velkým odstupem nejlepší evropskou candátí lokalitou (bude-li naším kritériem počet ulovených ryb). Nepochybně se v místní populaci nacházejí i trofejní exempláře, o jejichž rozměrech můžeme spekulovat. I přesto je úlovek ryby nad devadesát centimetrů buď otázkou rybářského štěstí, nebo dokonalé znalosti terénu a lovných technik.
Pro velmi omezenou skupinu rybářů je zdaleka největším lákadlem rybaření na Ebru relativně malá ryba, kolem které vznikl v USA dokonce celý průmysl: okounek „z rodiny Micropterus“ – black bass. V roce 1959 byli první „bassové“ vysazeni do přítoku Ebra, řeky Guadalope. Celé to bylo původně myšleno pouze jako experiment, který měl za úkol zjistit, jak se bude okounkům na Iberském poloostrově dařit. Posléze mělo dojít k porovnání s italskými a francouzskými revíry, kde se introdukovaný black bass poměrně hojně rozšířil. Okounkům se ve Španělsku dařilo natolik, že úředníci brzy ztratili kontrolu nad jejich rozšířením. Dnes se s nimi setkáte prakticky ve všech španělských přehradách a říčních systémech. Na obou přehradách (horní i dolní) jsou populace těchto zajímavých dravců, kteří se při zdolávání snaží zbavit nástrahy monumentálními výskoky, celkem početné. Ačkoliv se zde pravidelně konají i velké mezinárodní závody v lovu okounků, jsou ve Španělsku ještě daleko lepší místa.
Hitem posledních let je lov okounů na přehradě Caspe. Vysazení okouni se na přehradě mají čile k světu, jejich počty se rychle zvyšují a ti starší dorůstají běžně velikostí přes 45 cm!
Rybářsky nejvíce exponované jsou jarní (březen, duben, květen) a podzimní (září, říjen, listopad) měsíce, a to ať už preferujete dravce, či kapry.
Relativně stálé počasí s vysokými průměrnými teplotami však umožňuje úspěšně lovit i mimo hlavní sezonu, kdy je na přehradě daleko menší rybářský tlak a větší klid.
Léto je sice velmi parné, ale ideální k cílenému lovu kapitálních sumců na pelety. V letních měsících si na své přijdou též milovníci black bassů.
Pozdní léto a podzim jsou optimálním termínem pro lov candátů, okounů i sumců.
V zimních měsících je množství ulovených ryb spíše podprůměrné, dočkat se ale můžete skutečně kapitálních candátů nebo okounů.
Rybářští průvodci poskytují profesionální služby ve všech účinných technikách na níže uvedené cílové ryby:
Lov sumců: pelety, vábnička, položená
Lov candátů: položená, přívlač, vertikální jigging, trolling
Lov okounů: přívlač, plavaná
Lov kaprů: položená
K jakékoliv rybolovné technice je možné si za poplatek půjčit odpovídající rybářské vybavení na špičkové úrovni.